R
GİRİŞ
TR
EN

Çağdaş Kukla Atölyesi

#ATÖLYE
ETKİNLİK TARİHİ
15 - 16 February, 16:00 - 20:00
MEKAN
Ege Sanat Atölyesi
Alsancak Mahallesi, 1467. Sk. No:6, 35220 Konak/İzmir, Türkiye
YOL TARIFI AL
HAKKINDA

Duygu Bayar Ekren yönetimindeki atölye çalışması, insanoğlunun nesneleri özneleştirmesinin mistik ve oyunbaz köklerini anlamayı, geleneğin açtığı yolda öncü arayışlara yönelen yetişkin kukla tiyatrosunun ilham veren sıra dışı örneklerini birlikte yorumlamayı amaçlıyor. Genç ve yetişkinlere yönelik iki günlük buluşmamızın ilk kısmında metin, beden ve objenin, farklı sanat disiplinleriyle de etkileşim halinde sahneye nasıl taşındığını ve obje performansının sınırlarının nasıl sınırsız bir yaratıcılığı tetikleyebileceğini konuşacağız.
Uygulama kısmındaysa cansız aktörlere nefesi, hareketi, duyguyu aktarmanın temel tekniklerine bakacağız. Kağıttan bedenlerin nefes aldığına ve anlatacak hikayeleri olduğuna inanıp izleyeni de buna inandırmayı deneyeceğiz. Birlikte yeni araştırmalara kapı aralayacağını düşündüğünüz bu çalışma, kuklaya, kuklacılığa heves duyan herkese açık.

Duygu Bayar Ekren, Bulgaristan Ulusal Tiyatro ve Film Sanatları Akademisi’nde (NATFIZ) Çağdaş Kukla Tiyatrosu Pratikleri eğitimi aldı. Bir yıllık diploma programının ardından hocalarıyla çalışmaya devam etti. Bu çalışmanın ürünü olan tek kişilik kukla gösterisi Joy/Neşe, 2018 kışında Sofya’da ilk kez sahnelendi. Neşe, 2019’da İzmir Kukla Günleri ve Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’nde yer aldı. Çağdaş kukla tasarım ustalarından Natacha Belova’nın Brüksel’deki atölye çalışmasına da katılan Ekren, kuklalarını kendisi yapıyor.

Benzer etkinlikler
20
MAR
#ATÖLYE
e
Tarihi Havagazı Fabr...
29
ŞUB
#RESİM
e
Galeri A
29
ŞUB
#ATÖLYE
e
Atölye Lobi
29
ŞUB
#ATÖLYE
e
Atölye Lobi
1
MAR
#ATÖLYE
e
Atölye Lobi
1
MAR
#ATÖLYE
e
Atölye Lobi
4
MAR
#ATÖLYE
e
Sanatölye Varyant
5
MAR
#ATÖLYE
e
Kipa Balçova
11
MAR
#ATÖLYE
e
Tarihi Havagazı Fabr...
14
MAR
15
MAR
#ATÖLYE
e
Kipa Çiğli
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade