R
GİRİŞ
TR
EN

İzmir Uluslararası Göç Filmleri Festivali

#SİNEMA
#FESTİVAL
ETKİNLİK TARİHİ
16 December, Monday 16:00 - 21:00
MEKAN
Fransız Kültür Merkezi
Kültür, Cumhuriyet Blv No:152, 35220 Konak/İzmir, Türkiye
YOL TARIFI AL
HAKKINDA

Sinema ve göç, kendileri de göçmen olan film yapımcılarının hareket halindeki dünyayı betimleyen filmler yapmasıyla bir asırdır süregelen büyülü bir bağa sahiptir. Söz konusu filmler, göçmenlerin çarpıcı, hüzünlü ve kimi zaman da komik hikayelerini hemen her kültürden insana aktarmış, onların kalplerine dokunmuştur. BM Göç Örgütü kısa adıyla IOM tarafından dünya çapında ortak bir takvimde gerçekleştirilen Küresel Göç Filmleri Festivali, göçe dair umutları, zorlukları ve göçmenlerin yeni yaşam alanlarına sağladıkları özgün katkıları anlatan filmleri ve belgeselleri seyirciyle buluşturuyor.

PROGRAM:
16:00
Hayati (My Life) Yönetmen; Sofi ESCUDE, 80 dk.
2015 yılında, Ossamah Al Mohsen ve 8 yaşındaki oğlu Macaristan sınırında bir TV muhabirinin çelme takarak düşürmesiyle gündeme gelir. Filmde de yer alan sahne aynı zamanda Suriye’deki çatışmanın da simgelerinden biri haline gelmiştir. Bu olay sonrası Ossamah Madrid’de futbol koçu olarak çalışmaya başlar. Fakat ailesinin geri kalanı Türkiye’dedir. HAYATI filmi Ossamah ve oğlu Zeid’i ve Suriye’deki çatışma nedeniyle futbol hayatlarının en iyi yılında zor durumda kalan Moatassam, Youssef ve Muhannad’ın hikayesini anlatıyor.

17:30 – 18.40 arası
Dying for Europe – Yönetmen; Nikos PILOS, 17 dk.
1. Dünya Savaşı’ndan bu yana tarihteki en büyük göç akımı, kişisel hikayelerin kesitleri ile ortaya çıkar. Film, Avrupa’da daha iyi bir yaşam hayal etmeye cesaret eden ve hatta “yeni” bir yaşam için hayatlarını vermeyi göze alanların gücü ve umuduna odaklanır. Filmin yönetmeni konuyla ile ilgili olarak; Avrupa Birliği’nin sınırlarını nasıl “güvenli” tutacağını düşündüğü sırada niyetinin, göçmen ve mültecilerin karşı karşıya oldukları zorlu ve tartışmalı gerçekleri ortaya koyarak, dikkatleri onların üzerine çekmek olduğunu söyler.
*Bu filmdeki bazı görüntüler kimi seyirciler için rahatsız edici olabilir.

Riski – Yönetmen; Otto REUSCHEL, 15 dk.
8-18 yaşları arasında onlarca Faslı genç ile birlikte, Mohammed, Kuzey Afrika’nın doğu sahilinde bulunan bir İspanyol şehri Melilla limanında, Akdeniz’in kıyısında yaşıyor. Film, Muhammed’in bir gün Avrupa’ya giden bir yük gemisine binebilme umuduyla geçen günlerini anlatıyor.

The Power of Passport – Yönetmen; Simona CARNINO, 37 dk.
Maria, Petrona, Isabel ve Sabina, kocasıyla birlikte otuz altı yıl süren iç savaşın yıktığı ve şimdi büyük şirketler tarafından mahrum bırakılan batı Guatemala’nın Maya-Ixil bölgesinde yaşıyor. Hayalleri ABD’de iyi iş bulmak. Film Orta Amerika’da geçen bir göç hikayesi.

19:00
Misafir (The Guest Allepo to Istanbul) Yönetmen Andaç HAZNEDAROĞLU, 90 dk.
Akrabalarını Suriye’deki savaşta kaybeden 7 yaşındaki Lena, küçük kız kardeşiyle birlikte, onları sonunda Türkiye’ye götüren bir yolculuğa çıkar. Bir yandan yaşamını sürdürebilmek için para kazanmak, diğer yandan da küçük kız kardeşine annelik yapmayı öğrenmek zorundadır. Ailesinin öldüğünü kabullenmeyi reddeder ve ısrarla Suriye’ye geri dönmek ister. Bu zorlu yolculukta karşılaştığı tüm engelleri aşarak bir kahramana dönüşür.

Giriş salon kapasitesi dahilinde serbesttir . Filmler Türkçe ve İngilizce altyazı ile gösterilecektir.

Benzer etkinlikler
9
ŞUB
#FESTİVAL
e
SoldOut Performance ...
6
HAZ
#FESTİVAL
e
İzmir Arena
25
HAZ
#FESTİVAL
e
Kum Denizi Plajı
22
OCA
#MÜZİK
e
Die Katze Das Kaffee...
22
OCA
#KONSER
e
Ege Mektup Türkü Evi
24
OCA
#KONSER
e
Tato Bar
24
OCA
#KONSER
e
Up Stage Performance
24
OCA
#KONSER
e
Dinozor Bar
24
OCA
25
OCA
#KONSER
e
Club En Velo
25
OCA
#KONSER
e
Dinozor Bar
25
OCA
#KONSER
e
Pia Cafe & Bar
25
OCA
#KONSER
e
İzmir Devlet Opera V...
23
OCA
#KONSER
e
Bostanlı Suat Taşer ...
24
OCA
#KONSER
e
Katina Meyhane
23
OCA
#KONSER
e
Ziya Gökalp Kültür M...
24
OCA
#KONSER
e
Om Atelier - Mistral
25
OCA
#KONSER
e
Om Atelier - Mistral
27
OCA
#KONSER
e
İsmet İnönü Sanat Me...
25
OCA
#DJ
e
Hangout Cure
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade