R
GİRİŞ
TR
EN

K2 Urla Nefes Alanı

K2 Güncel Sanat Merkezi’nin bugüne dek dört kez düzenlediği PORTIZMIR’in (Uluslararası İzmir Güncel Sanat Trienali), 2017-2018’de “Nefes” başlığıyla gerçekleşen dördüncüsünde, kendimizle, birbirimizle ve doğayla olan yıpranmış ilişkilerimizi onarmak için öneriler getirilmesi hedeflendi. Yeniden doğaya dönüp, onun yol göstericiliğinden yararlanma yaklaşımı benimsendi.
Bu eksende birçok farklı disiplinde geliştirilen PORTIZMIR4 projelerinin odağında, K2 Urla Nefes Alanı (K2UNA) yer aldı. K2 Güncel Sanat Merkezi’nin kullanımında olan, Kuşçular’daki (Urla) bu 45 dönümlük ormanlık araziye özel olarak, bir sanatçı yerleşkesi projesi geliştirildi. K2UNA ile, nefes alanı yaratmanın ütopya olmadığını göstermek ve sanatçıların doğayla iç içe yaşadığı ve ürettiği, insan varlığının zihin, beden ve ruh olmak üzere tüm boyutlarının gözetildiği bir komünal yaşam kurgusu meydana getirilmesi hedefleniyor.
Yerleşke içinde bulunması planlanan, tamamı ahşap yapılardan oluşan heykel, seramik ve ahşap atölyeleri, sanatçı konaklama alanları, açık hava sahnesi, mutfak, ekolojik tarım alanı ve çok amaçlı performans salonu gibi ortak yaşam ve üretim alanlarının yapımına başlandı.
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.