Mekanlar

27 Ocakbaşı

Kapalı

Yeri

Özellikleri

  • Fiyat
  • Facebook puanı 5.0
  • Rezervasyon
  • Kartla ödeme
  • Müzik
  • Canlı müzik

Fotoğraflar

Hakkında

 

Gaziantep'i  ziyaret edecek herkes güzel yemekler ve baklava yiyeceği düşüncesiyle mutlu olur.

Türk ve Dünya mutfakları arasında Gaziantep mutfağının farklı bir yeri vardır. Adeta miras niteliğinde olan ve anneden çocuğuna öğretilen bu enfes yemeklerin yapımında kullanılan malzemelerin seçimindeki titizlik, hazırlanması ve pişirilmesindeki gösterilecek özen, yöresel baharatlar, salçalar ve soslar Gaziantep sofrasının bu denli meşhur ve tercih edilen bir mutfak olmasını sağlamıştır.

 

Zira Gaziantep, tarihi ipek yolu güzergâhında bulunduğu için  çeşitli kültürlerin buluşma noktası olmuş bu kültürlerin tüm çeşnilerini bünyesine katarak mutfağına 252 çeşit yemek kültürünü sığdırmıştır.

Gaziantep mutfağının ilk akla geleni kebap çeşitlerinin yanı sıra, yeni dünya, sebzeli, elma, ayva, firenk, simit, patlıcan, kazan, kabak, kilis, ekşili, mantar, yoğurtlu ve tas kebap olmak üzere 32 ayrı türde yapılıyor.

26 çeşit köfte, 27 çeşit pilav, 15 çeşit dolma, 26 çeşit etli yemek, 15 çeşit turşu ve 22 çeşit helva Gaziantep mutfağının kahramanları.. Yoğurdun önemli bir yer tuttuğu mutfakta ; çağla aşı, orman, sahte yuvalama, bakla, çiğdem aşı, bezelye, elma aşı, fasulye, kabak, keme, köfte, mantar, patates, soğan ve yuvarlama, yoğurtlu yemeklere örnek gösterilebilir.

 

Tatlı katmeri ve tabii ki baklavası bu mutfağın baş tacı..

Türk Mutfak bu kadar zengin ve lezzetliyken, insanlar bu tatları Gaziantep dışında da alabilmek ve elbette sonuçtan memnun kalmak istiyor.

 

27 Ocakbaşı bilindik restoran havasından sıyrılmayı başarmış lezzetli ellerden tabaklara uzanan yemeklerin afiyetle tadıldığı, içkiler içilirken ocak başında içten sohbetlerin edildiği, sorunların çözüldüğü dostlukların büyüdüğü bir yerdir.

 

Oluşturulan bu sıcak ortamda Gaziantep ile İzmir arasındaki kültür alışverişini, yemeklerin lezzeti, anason kokusu ve üzümün tadıyla birleştirerek, ocak başında paylaşabilmek hedefiyle 27 Ocakbaşı beğenilerinize sunulmuştur.

 

Siz de baharatlı yemekleri seviyor, her Gaziantep ziyaret dönüşü aklınız yemeklerde kalıyorsa 27 Ocakbaşı Restoran'ı ziyaret edebilir, üstüne üstlük yemeğinizi alışılmışın dışında piyano eşliğinde yiyebilirsiniz.

 

İzmir ve İzmir restoranları hakkında daha bilgi için www.otuzbeslik.com'u ziyaret edebilir üyelerine özel fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

Şu anda bir etkinlik yok

Hakkındaki Yazılar

Eklememizi istediğin mekanı bize öner, ekleyelim.