Mekanlar

Arpège Patisserie

Yeri

Özellikleri

 • 7.9
 • Fiyat
 • Facebook puanı 4.8
 • Foursquare puanı 8.5
 • Google puanı 4.5
 • Kartla ödeme
 • Master Kart
 • American Express
 • Dışarda oturma
 • Wi-Fi
 • Tatlı

Fotoğraflar

Hakkında

Arpej (Arpège) müzik dilinde akortu oluşturan seslerin birbiri arkasından tek tek çalınması olayıdır ve ortaya çıkan sonuç hoş bir modeli olur. Arpège Patisserie de bu mantıkla ortaya çıkmış ve bu ismi almıştır. Farklı kıvam ve lezzetlerin damakta melodi gibi hoş bir tat bırakması amaçları olmuştur.

Hikayenin kahramanı Metin Saruhanlı'dır. Ve geçmişi gıda sektöründeki dedeleriyle başlamıştır. Dedesinin girdiği helva işi zamanla büyümüş, Ege Bölgesi ekonomisine katkıda bulunan bir bisküvi fabrikası halini almıştır.

Saruhanlı'ya amatör olarak tatlı, pasta, hamur işi yapmak her zaman mutluluk vermiştir. Bu hobisini kariyere dönüştürmek istemiş ve eğitim almak için Fransa'nın yolunu tutar. Eşi Beliz Saruhanlı ile birlikte Fransa'da işinin ehli ustalardan öğrendikleriyle Çamdibi'nde profesyonel mutfağını açar. En kaliteli hammaddelerin de gelmesiyle İzmir'de 2013 yılında Arpege açılır. Kısa sürede İzmirlilerin gönlünde taht kurarlar.

Babaları İbrahim Saruhanlı'nın endüstriyel gıdadaki uzun yıllar boyunca verdiği emek ve başarı Paris'in ünlü ve leziz pasta çeşitleriyle birleşerek Arpege Patisserie ismiyle İzmir'e taşınmış oldu. Farklı konseptiyle İzmirliler tarafından çok sevildi. Lezzeti ve görselliğiyle alışılmışın dışında bir tarza sahip burası.

Ürünlerinde unsuz kek kullanmaları hafif olmalarını sağlıyor. Arpege'de 12 çeşit Macaron yapılıyor ve 20 çeşit pastası bulunuyor. Ayrıca kullanılan meyveler ve esanslar kendileri tarafından üretiliyor. Türkiye'de genellikle Amerikan usulü fazla kekli pastacılık ağırlıktayken, Arpege'de Fransız usulü az kek, bol malzeme pastalar yapılıyor . Lavanta kendi bahçelerinde yetiştiriliyor. Yaz aylarında incir, erik, şeftali kullanılırken, kışın portakal, greyfurt gibi mevsim meyveleri tercih ediliyor. Bütün ürünlerinin yüzde doğal organik olduğunu belirten Saruhanlı, Türkiye'de Paris lezzetleri tatmak isteyen herkesi Arpege'e beklediklerini dile getiriyor.
<![if !supportLineBreakNewLine]>
<![endif]>

Madagascar'ın Bourbon tipi vanilya çubukları, Normandiya kıyılarından gelen ham tuz "Fleur de Sel", Alaçatı' nın lavantaları, Sakız Adası'nın damla sakızı, Venezuelle ve Ekvator'un kakao çekirdeklerinden kuvertürler, Datça bademi.. Bu tümü yerel ayrıntılar ve Fransız tarzı pastacılık birleştiğinde ortaya Ege'de asil bir lezzet durağa ortaya çıkmış.

Şu an Alsancak'ta bulunan Arpège Patisserie'nin hedefinde İzmir'de 3 - 4 şube daha var.

Fransız tarzı dekoru, sevimli pastaları ve şahsına münhasır lezzetleriyle bir tadanın bir daha gelmek istediği dedikodular arasında. Yolu düşenler tatmadan geçmesin deriz.

 

İzmir'in öne çıkan mekanları için www.otuzbeslik.com'u takipte kalın.

 


<![if !supportLineBreakNewLine]>
<![endif]>

Şu anda bir etkinlik yok

Eklememizi istediğin mekanı bize öner, ekleyelim.