Mekanlar

Tiyatro Medresesi

Yeri

Özellikleri

  • 6.6
  • Google puanı 4.9

Fotoğraflar

Hakkında

Tiyatro Medresesi İzmir, Selçuk’a bağlı Şirince köyünde kurulacak uluslararası bir araştırma, yaratım ve gösteri merkezi olarak tasarlanmıştır. Medrese, tiyatro ve gösteri sanatlarına dair mevcut sorulara cevap aramak, yeni sorular sormak isteyen sanatçılara ev sahipliği yapacak alternatif bir mekân olmak gayesindedir.

Tiyatro Medresesi Türkiye ve dünya tiyatrosu için bir çekim merkezi ve buluşma noktası olmayı hedefliyor. Medrese’de yıl boyunca uluslararası festivaller, konferanslar ve paneller düzenlenecek; profesyonel ve amatör oyunculara yönelik atölye çalışmaları yapılacak. Medrese’nin avlusunda dünyanın dört bir yanından gelen tiyatro ustaları, toplulukları, araştırmacıları, tiyatro meraklıları buluşma, tanışma, tartışma ve yaratma imkânı bulacaklar.

Tiyatro Medresesi Türkiyeli tiyatrocular için bir başvuru merkezi olmayı hedefliyor. Medrese’de dünya tiyatrosu üzerine uzmanlaşmış bir kütüphane bulunacak. Ayrıca Medrese bünyesinden çıkacak düzenli yayınlarla hem Medrese’deki araştırmaların somut sonuçları kamuoyuyla paylaşılacak hem de uluslararası tiyatro ustalarının önemli yapıtları Türkçeye kazandırılacak.

Tiyatro Medresesi gösteri sanatları alanı dışında çalışan sanatçı ve araştırmacılara da kapılarını açmayı hedefliyor. Medrese tiyatro sanatçılarının yanı sıra felsefeciler, ressamlar, müzisyenler, sinemacılar, bilim insanları gibi farklı disiplinlerde çalışan insanlar için bir nefes alma, yoğunlaşma ve buluşma mekânı olacak.

Eklememizi istediğin mekanı bize öner, ekleyelim.