R
GİRİŞ
TR
EN

1930’ların Lindy Hop çılgınlığı İzmir'e Işınlandı!

#DANS
Gülay Güler
14 Mar 2017

Caz müziğinin büyüsünde, melodilerin kıvrımlara dönüştüğü, neşenin doruklarda 
hissedildiği nostaljik bir dans, Lindy Hop. İzmir Lindy Hop derneğinden Ebru Yılmaz, Buğra Aldanmaz ile  Lindy Hop dansını ve bu dansın İzmir'e yansımaları üzerine konuştuk.

Fotoğraf: İzmir Lindy Hoppers
 

Lindy Hop nedir? Bu dans günümüze nasıl ulaştı, bu süreçte nasıl bir evrim geçirdi?
E: Lindy Hop; Swing dansın alt dallarından biri. Bazı okullar bu yüzden bu dansa Swing demekteler. Swing dansın birçok alt dalı var. Zamanla insanların tarzları oturdukça ve küçük topluluklarda yapmaya başlayıp yayılınca, kimi insanların stilleri dans adı olarak kalıyor.
Hellzapoppin adlı filmde hava hareketlerinin sık kullanılması, insanların dikkatini bir anda bu dansa yöneltmiş.   

Lindy Hop dansının özelliklerinden bahsedebilir misiniz? Bu dansı diğer danslardan ayıran şey nedir? Eşli/solo olarak mı yapılır? Doğaçlamalara yer veriliyor mu?
E: Swing alt dallarında aynı adımlar olsa da Lindy Hop'ta daha fazla 'bounce' dediğimiz olay var yani daha fazla yaylanılıyor. Zıplama değil. Diğer çeşitlerinde daha hızlı müzikle dans ediliyor, yaylanma olmadan. Bazı dallarında ise ayak hareketleri çok keskin oluyor.
B: Lindy hop, eşli ve solo hareketli, doğaçlamalara imkân veren siyahi danslarla, Avrupai tarzdaki 8 vuruşlu eşli dansların birleştirilmesiyle ortaya çıkmış bir dans. Örneğin kapalı duruşta dans ederken Avrupa salon danslarına, doğaçlamalara da imkan verirken açık duruşta ise Afrika kökenli danslara göndermeler yapılabiliyor.

Bu dansın ilginç bir ismi var, neden Lindy Hop denilmiş?
B: Orijinal bir hikâyesi var aslında. 1927’de Charles Lindhberg (nam-ı diğer Lucky Lindy) dünya tarihinde ilk kez Atlas okyanusunu uçarak geçiyor ve New York’dan Paris’e iniyor. İşte o zaman Charles Lindherberg ismi moda oluyor ve bu dans gibi daha pek çok şeye onun adı verilmeye başlanıyor. Bununla birlikte bu dansın isim babası olarak Shorty George (Snowden) geçiyor. Bir dans maratonunda Shorty George yaptığı hava (akrobasi) hareketleriyle, dans figürleriyle dikkat çekiyor ve dansı alıp başka bir yere götürüyor. Bu nedir diye soranlara da “We hop like the Lindy did (Lindy gibi hopluyoruz)” diyor. Ertesi gün gazete manşetlerinde “Lindy Hop Çılgınlığı” başlıkları yer aldığında bu dans, ismini bulmuş oluyor.

Sadece Lindy Hop tarzında mı dans ediyorsunuz?
E: Önce bir dansta uzmanlaşmak istedik; o da Lindy Hop oldu. Daha sonra diğer swing danslarına geçmeye başlayacağız. Biraz daha kendimizi geliştirip onları da İzmir'e tanıtmak istiyoruz.

“Herkes Lindy Hop’u öğrensin ve caz müziğiyle dans edebilsin diye bu derneği kurduk.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fotoğraf: İzmir Lindy Hoppers

Lindy Hop kimlerden oluşmakta, nasıl kuruldu?
E: Ben bu dansı yapmak istiyordum ama İzmir'de eğitim alacak yer bulamıyordum. Tesadüfen bir yerde bu dansla ilgilenen birini buldum ve onunla çalışmaya başladım. Daha sonra yurt dışında Lindy Hop eğitimi almış ve bu dansı yapacak yer arayan bir arkadaş grubuyla tanıştık ve Latin odaklı dans eğitimi verilen bir yerde 4-5 aylık süren eğitimimizi tamamladık. Ama süreç zor oldu. Biz de bizim gibi Lindy Hop yapmak isteyen, yer bulamayanlar için bir 2013 Ağustos ayında Facebook sayfamızı açtık. 
Eylül ayına doğru gittiğimiz dans okulu kapandı ve biz başı boş kaldık. Yaz gelmişti ve iyi arkadaş olduğumuz için kopmamıştık ve dedik ki Kordon'da, fuarda, çimlerde dans edelim. Bu danstan kopmayalım istedik ve bu şekilde yazı atlattık. Daha sonra 6-7 kişi bir yer kiralamaya karar verdik. Bize eğitim veren arkadaşımız Ege Üniversitesi'nde Lindy Hop eğitimi vermeye başladı. Oradan öğrenenler ve bizim gibi araştırıp bulanlar da bize katıldı. Bizim kafamızda eğitim vermek, işi büyütmek yoktu. İnsanlardan eğitim talepleri gelince bu işi biraz daha resmileştirmek istedik ve 10 Ekim 2014'te İzmir Lindy Hop Derneği'ni kurduk. 24 Ekim'de İstanbul'daki dostlarımızla birlikte yaklaşık 50-60 kişinin katıldığı açılışımızı yaptık. Lindy Hop Derneği olarak gönüllü etkinliklere katılıyoruz ve Lindy Hop öğrenmek isteyen herkese de bu dansı öğretiyoruz. Şu anda 8 eğitmenimiz var yani 4 çift. Lindy Hop partnerli bir dans ve dolayısıyla dersler bir lead bir follow olmak üzere bir çift eğitmen tarafından veriliyor. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fotoğraf: İzmir Lindy Hoppers

Haftada kaç gün ders veriyorsunuz?
B: Haftada dört gün ders verebiliyoruz. Pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri ikişer günlük eğitimlerimiz var. Şu an için 8 gruba kadar çalışma kapasitemiz var. Biz, kur kur gitmiyoruz. Çalışma grubunu kuruyoruz ve kendileri bırakana kadar devam ediyorlar. 
E: Ben dans etmek istiyorum diyen herkese kapımız açık. Hangi saatte boşluk varsa katılmalarını rica ediyoruz. Bekleme listemiz var. Kişiler buradan ön kayıt olabilirler. Yeni çalışma grubu açıldığında kayıt sırasına göre kişilerle iletişime geçiyoruz.


Eğitim ücretlerini öğrenebilir miyiz?
E: Biz bu dansın yaşatılması için bu derneği kurduk. Hepimiz çalışıyoruz ve bu işi hobiden bir tık ileriye taşımış insanlarız. Amacımız Lindy Hop dansını İzmir'e tanıtmak. Ücret şöyle oluyor; aylık total giderlerimizi katılımcı sayımıza bölüyoruz.
B: Biz kar amacı gütmüyoruz. Eğitmenlerimiz ücret almıyorlar. 

Şu an eğitim veriyor, etkinlik düzenliyor, etkinliklere katılıyorsunuz...

E: Bir de 2 hafta da bir dans geceleri düzenliyoruz. Geceler herkese açık olduğu için dans bilmeseniz de katılabilirsiniz.
B: Bu geceler genellikle salı günleri  'V Lounge' adlı mekanda oluyor. 3 yıldır her iki haftada bir dans gecelerimizi kesintisiz olarak yaptık.

Sosyal medyada aktif misiniz?

E:  facebook instagram twitter  kullanıyoruz. Web sitemiz; izmirlindyhop.com
Facebook'u aktif olarak kullanıyoruz. Buradan mesaj atan herkesin sorularını cevaplıyoruz. 
Nostaljiden hoşlananlar, vintage giyim ve dansa ilgisi olanlar mutlaka sitemize ve videolarımıza göz atsınlar, mutlaka bize yakın hissedecekleri bir şey bulacaklar.

Lindy Hop derneği olarak şu an hedeflediğiniz yerde misiniz?
E: Güzel bir profil yakaladık aslında. 2013 yılında ilk dans gecemizde 5 kişi dans ettiğimizi biliyorum.
B: Şimdi dans gecelerimize 50-60 kişi gelmekte.

Görsel açıdan da çok etkileyicisiniz. Herkes giyinip süsleniyor.

E: Lindy Hop dönem dansı içinde kültürünü de barındırıyor. Biz de o dönemin havasına bürünmek için giyiniyoruz. 

Sponsorlarınız var mı?  

Aslında bir şeyler yapabilmek için bütçe sıkıntısı yaşıyoruz. Sponsor bulmak ve her türlü etkinlikte ve festivalde var olmak istiyoruz. Eğlencenin olduğu her yere bu dansın yakışacağını düşünüyoruz. 
 
Kendi dans festivalinizi gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz? 
B: Biz iki yıldır, mayıs sonunda 'Sun Sea Swing' adında Çeşme'de kendi çapımızda bir festival düzenliyoruz.  Swing band dediğimiz canlı müzik grupları oluyor. Sun Sea Swing; Amerika'da Avrupa'da Asya'daki örnekler gibi uluslararası festival düzeyinde oluyor. Dünyaca ünlü eğitmenler; gün içinde workshoplar veriyorlar, akşam da dans geceleri düzenleniyor. 3-4 gün boyunca dünyadan kopup sabah 11'den gece 4'e kadar sürekli dans edebiliyorsunuz. Biz de bunun küçük çaplısını düzenledik. 
E: Kendi yaptığımız festivallere de yurt dışından eğitmenler geliyor geçen sene ünlü Fransız çift Natasha Quimet & Patrick Szmidt geldi onları misafir ettik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fotoğraf: İzmir Lindy Hoppers
 

Yapmak istediğinizi yeni projeler var mı?
Geçtiğimiz sene İzmir Caz Festivali'nde yer almıştık. Bunun gibi dansı tanıtabileceğimiz farkındalık ve sosyal sorumluluk projelerine katılabilmek bizim için önemli. Belediyenin veya sivil toplum örgütlerinin etkinliklerinde de yer almayı çok isteriz.

 
Son olarak neler söylemek istersiniz?
E: Lindy Hop ailesi olarak bu durumlara gelebildiğimiz için çok mutluyuz. Çok küçük bir amaçla yola çıkmıştık. Cesaretle ve dostların yardımlarıyla bu günlere geldik. Caz müziğini ve kültürünü seviyorsanız sizi derneğimize misafir etmek isteriz.
B: Dans gecelerimize ve çalışma günlerimize gelin, izleyin. Kapımız herkese açık. Pişman olmayacaksınız. 

"Bu dansın kendi dansçılarını seçtiğine inanıyorum." 

E: Biz kimseyi almamazlık etmedik fakat buraya bu dansın yapısına uygun kişiler geliyor nedense. Dans, içindeki öğelerle insanları içine çekiyor.
Gelin tanış olalım. Belki yollarımız birdir. Bu dansta başarılı-başarısız kavramları yok. 'En iyi dansı ben edeceğim' diye bir şey yok. Bu dansta eğlenmek var. Lindy Hop dansında herkes herkesle dans edebilir, tanışmış olmanıza da gerek yok. Hayır cevabını verene hiç rastlamadım çünkü herkes dans etmek için geliyor. Herkes şu kafada oluyor: "Ben buraya dans etmeye geldim ve eğlenebileceğim kadar eğleneceğim." 

 

 

Benzer yazılar
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KİTABEVİ
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTİVAL
#TEKNOLOJİ
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZİ
#MÜZE
#TARİHİ YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZİ
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.