R
GİRİŞ
TR
EN

Atölye Bir Sanat İnisiyatifidir

#CAFE
#ATÖLYE
Gülay Güler
16 Eyl 2017
Kendilerini "İster inan ister inanma, ben gerçekten resim çizebiliyorum." diyerek insanların estetik normlarını ve kısıtlı sanat anlayışlarını muazzam bir şekilde eleştiren ilk siyahi ressam Jean Meichel Basquiat'ın askerleri olarak gören sanatçı Dicle Çiftçi ve Alper Bıçaklıoğlu; İzmir'deki galerilerin ve özel şirketlere ait sanat kurumlarının sanat ortamındaki hakimiyetlerinden bıkıp, kolektif biçimde hareket eden, alternatif projeleri kucaklayan ve sanatçıların kazanmasına öncelik veren bir sanat inisiyatifi yaratmışlar. Alternatif üretim ve sergileme alanına sahip olan Atölye aynı zamanda kafe, bar, restoran olarak işletiliyor.  
Alper Bıçaklıoğlu yarattıkları sanat inisiyatifini ve sanat dolu Atölye'nin konseptini Otuzbeşlik'e anlatıyor. Alper, sanatçıları, sanatseverleri, sanatla hiç alakası olmayan ama merak eden herkesi buradan Atölye'ye davet ediyor.


Kaynak: Atölye


Atölye'nin kurucularını tanıyabilir miyiz?

Dicle Çiftçi ve ben Alper Bıçaklıoğlu resim ve plastik sanatlar ile profesyonel olarak ilgileniyoruz. 1982 Sakarya doğumluyum, bu yıl benim sanat hayatımda 10. yılım. İstanbul da çağdaş sanatlar alanında çalışan ALAN İSTANBUL galerisinin sanatçısıyım. Şimdiye kadar 9 kişisel ve 12 karma sergi gerçekleştirdim. Bu yıl içinde JERSEY CITY NEWYORK'ta MANACONTEMPORARY de bir sergim oldu. Sanatsal üretimim sokaklar ve sokak duvarları üzerine sokaklardan toparladığım çeşitli malzemler ve görseller (fotoğraflar) gerçek bir şekilde çok küçük ölçeklerde 3 boyutlu olarak kurgulayıp oluşturmaktayım, diorama'lar yapmaktayım. Bu yıl da Alan İstanbul ile Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı'nda A-1 117 standında 14 - 17 Eylül tarihleri arasında yeni işlerimi sergilemekteyim. 

Kaynak: Alper Bıçaklıoğlu
 

Dicle'yi daha yakından tanımak isteyenler Dicle Çiftçi röportajı için tıklayınız!

 

Dicle ile yollarınız nasıl kesişti?
3 ya da 4 yıl önce Kaynaklar Kaya Tırmanış Şenliği'de tanıştık ve arkadaş olduk. Dicle'yle sanat konusunda paylaşımlarımız oluyordu. Bu paylaşımlarımız devam ediyorken arkadaşlığımız iş arkadaşlığına dönüştü. Dicle ile iş birlikteliğimiz Kemeraltı Abacıoğlu Hanı'nı gördükten sonra başladı diyebilirim. Atölyede çalışıyorken bir gün beni Dicle aradı, "Kemeraltı'nda bir yer var bakalım mı?" dedi. Abacıoğlu'nun atmosferinden çok etkilendim, burası hiç Kemeraltı gibi değildi hatta akşamları çok sessiz ve çok keyifli oluyor. Yere karar verdikten sonra buranın nasıl bir yer olacağı hakkında eskizler çizmeye başladık. İki katlı bir yer burası. Her bir katı 65 metrekare. Üst katını Dicle ile atölye olarak kullanıyoruz alt katını da kafe olarak işletiyoruz. Buradaki gördüğünüz her şeyi Dicle ile ellerimizle yaptık. Elimizden geldiğince usta sokmamaya çalıştık.

Duvarlardaki tablolar da sizlerin imzasını taşıyor sanırım.

Evet bizim tasarımlarımız. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Atölye
 

Atölye'nin konseptini anlatır mısın? Atöye'de neler oluyor?
İzmir'de sanat çok yavaş gelişmekte. Çok yetenekli çok yaratıcı sanatçılar var. Dokuz Eylül inanılmaz sanatçılar çıkartıyor ama bu sanatçılar kendilerini gösterecek alan bulamıyorlar. O yüzden ben de İstanbul'a kaçıp bir süre orada yaşadım sonra geri döndüm. Biz burayı workshop alanlarına çevirelim diye düşündük. Arkadaşlarımız gelsin burada workshop'lar sergiler düzelesinler dedik.
 29 Mayıs - 4 Haziran tarihleri arasında 7 sanatçının katılımıyla oluşan "Cinsiyet" isimli ilk sergimizi düzenledik

Sergi nasıldı?

Gayet güzel geçti. İlk sergimiz olduğu için bana göre biraz amatörceydi ama ikincisi üçüncüsü daha iyi olacaktır.

 

20 Temmuz'da gerçekleştirdiğimiz AÇIK SÖYLEŞİ, edebiyat dünyasından Cihat Duman ve İnanç Avadit'e ev sahipliği yaptı. Katılımcılar ile gerçekleştirdiğimiz interaktif bir söyleşi oldu ve yoğun bir ilgi oldu. İnsanlar bitsin istemediler tabii ki biz de.
23 Haziran'da Buca Blues Treo harika bir konser verdi Atölye'de, biz çok eğlendik.

 Kaynak: Atölye
 

İlerleyen zamanlarda Atölye'de neler olacak?
Öncelikle 21 Eylül'de resim kurslarımız başlıyor. Resimle ilgilenen herkesi bekliyoruz. Ticari kaygı gütmeden İzmir'de sanatı bir yerlere taşımak adına İstanbul'dan bilindik sanatçıların sergileri ve workshop'ları olacak. İzmir Grafitti sanatçıların bir sergisi olacak. Kemeraltı'nın ara sokaklarında bu sanatçılar Grafitti çalışması yapacak belki bu çalışma workshop'a da dönüşebilir. Ben sokaktan gelen bir sanatçıyım. O yüzden grafitti kısmına önem veriyorum. Müzik alanında da aktif olmayı planlıyoruz.  Deneysel müziğe, deneysel workshop'lara açığız. Kısa film gösterimleri ve söyleşiler de düzenleyeceğiz. 

Atölye ismine nasıl karar verdiniz?
Aslında biz isim hiç düşünmedik. Arkadaşlarla bir masada otururken ortaya birkaç isim atıldı. Bir arkadaşımız Atölye ismini önerdi. Belki isim klişe gelebilir kulağa ama yukarının atölye olması, aşağı katta da menünün bir atölyeden çıkıyor olması ve yemek atölyeleri vermeyi düşünüyor olmamız bizi bu isme yöneltti.

Kaynak: Atölye

 

Mutfağınızdan bahseder misiniz?
İki ay önce açıldı mutfağımız. Üç çeşit hamburgerimiz, soğuk sıcak sandviçlerimiz makarnalarımız, salatalarımızdan oluşan küçük bir menümüz var. Bu menümüzü Burak Çelebi Şef oluşturdu. Burak'ın eli çok lezzetli, kendisi çok yeteneklidir. Menümüz gelişecek ama ilk başta çok gösterişli bir menü ile girmeyi tercih etmedik. Makarnalarımızı denemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bunun dışında 16 çeşit dünya biralarımız var. Zaman içinde bu sayı da artacaktır.

Kaynak: Atölye


Buraya gelecek müşterilerinizi nasıl bir hissiyat bekliyor?

Huzur bekliyor. Abacıoğlu 200 yıllık bir han. Bu han yıllar içerisinde büyük mübadeleler atlatmış 12- 13 yıl önce Dicle'nin babası Zülfikar Çiftçi handa kafeterya açmış ve buranın kafeteryaların olduğu bir hana dönüşmesine ön ayak olmuş. Handa beş kafe, bir meyhane bulunuyor. Yaşayan bir yer burası. Hanın mimari dokusu ve yapısı da çok güzel.

Kemeraltı alternatif insanların uğrayabileceği bir yere doğru evriliyor mu?

Kemeraltı 5-10 yıl içinde çok büyük tirajlarla yükselecektir. İnsanlar Alsancak gece hayatından sıkıldı. Kemeraltı Abacıoğlu Hanı gece gidilebilecek bir alternatif oldu. 

Kaynak: Atölye
 

İzmir'deki sanat hayatını takip edebileceğimiz, sadece İzmir değil dışarıdan da gelen sanatçıları ağırlayıp destekleyen, sanat dolu, sıcak ve samimi bir mekan burası. Peki, geri dönüşler nasıl oluyor?
Şimdiye kadar hiç kötü bir yorum almadık. Daha yolun başındayız. Burayı insanlar yeni açılan ve parlayan bir mekan olarak görüyorlar. 

İzmirli sanatçılar olarak İzmir'deki galeri ortamlarından müzdariptik. Atölye'de önceliğimiz sanatçının kazanması. Atölye aslında bizim ihtiyaçlarımızdan ortaya çıktı. Eserlerimizi  üretebileceğimiz ve sergileyebileceğimiz bir alana ihtiyacımız vardı. Bize açık olan her sanatçıya biz açığız. Burada onları üretime, workshop yapmaya, beyin fırtınaları yapmaya bekliyoruz. Farklı sanatçılarla, farklı beyinlerle burayı daha ileriye taşıyacağımızı düşünüyoruz.


İzmir'in sanat piyasasını nasıl görüyorsunuz?

Sanat piyasasını gizli olarak görüyorum. Çok yetenekli underground sanatçılar var ama kendilerini gösterebilecekleri mecralar yok ve biz onlara ön ayak olmak istiyoruz. İzmir'de sanat çok klasik, kemikleşmiş, kısıtlı şekilde ilerliyor; çağdaş sanat örneklerini maalesef göremiyoruz. 

Atölye'nin çalışma saatlerini öğrenebilir miyiz?

Hafta içi 10-22 arası, hafta sonu 11-24 arası açığız.

Kaynak: Atölye
 

Şu anki ruh haliniz nasıl? 
Atölye kurulduğundan beri çok mutlu hissediyorum. Sanatsal üretimlerimde mutluyum. İzmir'de yaşadığım için mutluyum. Kısacası ben mutlu biriyim. Küçük şeylerden mutlu olabiliyorum.

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Sanatçıları, sanatseverleri, sanatla hiç alakası olmayan ama merak eden herkesi Atölye'ye bekliyoruz. Sosyal medyada da varız bize her türlü soru ve önerilerinizi bildirebilirsiniz. Teşekkürler.
https://www.instagram.com/__atolye_/
https://www.facebook.com/Atolye-516825738700353/

 
 

 

Kaynak: Atölye
Benzer yazılar
#HİKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
20 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KİTABEVİ
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTİVAL
#TEKNOLOJİ
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZİ
#MÜZE
#TARİHİ YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZİ
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
Editör
16 Haz 2019
#KAMP ALANI
Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kam...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wav...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDİYELİK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar s...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.