Birleşmiş Eller: Dert ve ihtiyacın önemini belirleyen dert sahibine verdiğiniz değerdir

18 Şub 2020

Birleşmiş Eller, duyduğu, gördüğü her yere yardım eli uzatmaya çabalayan bir oluşum. Ayrımların sosyal adaletsizliği körüklediği bir düzende yaşamanın sonuçlarını telafi etmeye uğraşıyor Birleşmiş Eller. Yeri geliyor insanlara iş buluyorlar, yeri geliyor köy okullarındaki çocuklara mont, bot ulaştırıyorlar, yeri geliyor bir kızın lise mezuniyetine katılabilmesini sağlıyorlar. Dünyayı daha adil ve güvenli bir yer haline getirmeye çalışan Birleşmiş Eller ile yaptıkları çalışmaları, iyilik duygusunu, ayırt etmeden herkesi, her canlıyı nasıl kucakladıklarını konuştuk.

Birleşmiş Eller’i kurduktan sonra neler yaşandı? Yardım ağınızda nasıl çeşitlilikler yaşandı?

Derneğin kurucu üyesi çoğu arkadaşımızın bu oluşuma katıldıktan sonra yardım etmek hayatlarının bir parçası oldu. Zamanla fark ettik ki yardım yaparken sadece maddi anlamda değil, kattığınız ve ortaya koyduğunuz yardımın manevi boyutuyla da karşınızdaki insanın ya da hayvanın hayatında önemli bir fark yaratıyorsunuz. Yardım etmek incelikli bir iştir. Kişinin bir ihtiyacını karşılamaktan bile daha önemli olan unsur ona umut aşılıyor, yalnız olmadığını hissettiriyor olmanız. Asıl değerli olan şey de bu.

 

Birleşmiş Eller öncesinde yaptığımız bireysel yardımlar, dernekleşme ile birlikte arttı. Bir elin nesi var iki elin sesi var deyip ellerimizi birleştirerek gönüllü bir ekibimizin olması hem yardım projelerini oluştururken kaynak bulmada hem de yardımları doğru noktalara doğru biçimde aktarmada çok daha verimli olmamızı sağladı. Bağışçılarımız ve gönüllü ekibimiz sayesinde bir sene içinde beş binden fazla çocuğa kırtasiye, oyuncak, kıyafet yardımı yapabildik. Kanserle savaşan bireylere yardım edebildik. Yoksullukla mücadele için yirmiden fazla ihtiyaç sahibi ailenin kötü durumda olan evlerinde tadilat ve eşya desteği, çok daha fazlasına aylık erzak yardımı yaptık. Ameliyat olma şansı yakalayamamış bebeklerimizi, yaşlılarımızı hem konularında en iyi doktoru araştırarak hem de maddi kaynak sağlayarak ameliyat ettirdik. Özellikle bu tip yardımlarda gönüllülerimizin doğru doktorlara ve tedavilere ulaşmak için harcadıkları çaba en az bağışçılarımızın yaptıkları paha biçilmez maddi yardımlar kadar gurur verici. Buradan hem bağışçılarımıza hem de gönüllülerimize bir kere daha teşekkür ediyorum.

Birleşmiş Eller gönüllüleri ellerini havaya kaldırmış, çocuklarla poz vermiş. Mutlu bir hava hakim. Gönüllülerin üzerinde mor yelekler var.

Yardımlaşma duygusunu ortaya çıkaracak hatırlatmalara ihtiyaç var. Nedir o hatırlatıcılar? Görmek, duymak, bilmek neden yeterli olmuyor sizce?

Yardımlaşma duygusunu tetikleyen şey empati hissi ve farkındalık bana göre. Bazen bu aile içinde öğrenilir bazen de karşımıza çıkan biri vasıtasıyla… Kimi zaman da bir olayla karşılaşınca üçüncü gözümüzün açılması gibi aydınlanırız. Çevremizde bizim ferah, rahat alanımız dışında kalan acı deneyimleri ve olayları fark etmeye başlarız. Yardım etme üç aşamalı bir süreçtir. İlk adımı sorunu, acıyı, yardıma ihtiyaç duyan bireyi ya da durumu fark etmektir ama bu tek başına yeterli değildir. Keşke yeterli olsaydı bugün herkesin bildiği pek çok acı yaşanmayabilirdi. Örneğin herkes, özellikle refah toplumlar Afrika’da ve başka bölgelerde açlıktan çocukların öldüğünü ya da Suriyeli mültecilerin ve benzerlerinin yaşam koşullarını biliyor ancak bu yardım etmek için yeterli motivasyonu sağlamıyor. İkinci adım için bir başka vesile ya da farkındalık durumu gerekir.  İkinci adım; bu durumdan, haksızlıktan, adaletsizlikten rahatsız olmak veya kısmen kendini sorumlu hissetmektir. Üçüncü ve son adım ve en önemli aşama rahatsız olduğumuz durumu düzeltmeye, ortadan kaldırmaya yönelik harekete geçmektir. “Ben değilse kim?” demektir. Her bir aşama için ayrı bir kişisel gelişim evresi, farkındalık ya da bir vesile gerekir.

İlk projeniz ‘Senin kullanmadığına ihtiyacı olan var’ projesi nasıl oldu da bir sürü proje doğurdu?

Bu proje ile insanlar samimiyetimizi ve yaptığımız yardımları takip ederek, yardımları iletmekte ne kadar hassas ve güvenilir olduğumuzu gördüler. Bununla beraber bu proje sayesinde çok insana ulaştık çünkü herkesin evinde aslında onların işine yaramayan ama bir başkasına çare olacak bir ya da birkaç eşya vardır. Asıl olan yaptığınız yardımın maddi büyüklüğü değildir. İhtiyaç duyduğu anda bir insanın sırtını sıvazlamak bile bazen en büyük yardımdır. Mesela erzak yardımı için gittiğimiz bir evde maddi durumu kötü olan bir ailenin çok başarılı kızlarının imkansızlıkları yüzünden okul mezuniyetine katılamadığını öğrenen arkadaşlarımız, mezuniyet gününde evlerine giderek kızımızı kendi dolaplarından verdikleri yeni kıyafetlerle giydirip, saçını ve makyajını yapıp, özel araçla okula götürüp, mezuniyet sonrası evine bıraktılar. Bu yapılanın maddi hiçbir harcaması olmadı. Ama bir genç kızımıza ömür boyu unutamayacağı bir mutluluk yaşatıldı. Bazı şeylerin maddi değeri yoktur ama insanlık değerleri çok büyüktür. Evinizde eski diye bir kenarda duran bir battaniyenin değerini bankta geceyi geçirecek evsiz bir kişi ya da bakımevinde soğuktan üşüyen yaralı bir canlı bilir. Evinizde yatak altına kaldırılmış bir oyuncağın değerini hiç oyuncak bebeği olmamış bir çocuk bilir. Dolayısıyla bu ilk projemiz çok insanla gönül bağı kurmamıza ve buradan hareketle pek çok projeyi hayata geçirebilmemize vesile oldu.

Birleşmiş Eller gönüllüsü yaşlı bir kadınla sarılıyor. Gönüllüler erzak yardımında bulunmuş.

Din, dil, ırk ayrımı yapmadan yardım eli uzatıyorsunuz. Bununla ilgili olumlu ve olumsuz tepkiler aldığınız oluyor mu?

Yaptığımız işleri duyurma sebeplerimizin birincisi daha fazla kaynak yaratabilmek, diğeri ise örnek olabilmek. Bizler eski usul  "Bir elin yaptığını diğer elinden sakla" mantığı yerine “Yaptıkların ile herkese örnek ol çünkü tek bir insanın bile içindeki yardım etme duygusunu filizlendirebilirsen yardım etmekten çok daha fazlasını yapmış olacaksın” fikrine inanan bir grubuz. Çünkü dünya değişti. Geçmişte yardım etmek bir meziyet değil insanlık görevimizdi. Oysa şimdi meziyet sayılıyor. İşte bu sebepten yardım bizce göz önünde olmalı.

 

Aldığımız olumlu tepkiler motivasyonumuzu elbette artırıyor ancak bununla beraber maalesef çok acımasız, olumsuz tepkiler de alabiliyoruz. Üzülüyoruz ancak durmaya vaktimiz yok çünkü daha yardım edilecek çok insan ve canlı var. Eleştiri özenle ve incelikle yapılması gereken bir şeydir. Doğru yapabilmek de hem zeka hem de bilgi gerektirir diye kendimizi geliştirebileceğimiz eleştirileri canı gönülden dinliyor ancak hakaret içerenleri görmezden gelmeye çalışıyoruz.

Yardım ettiğiniz kişileri nasıl buluyorsunuz?

Nasıl bulduğumuzdan çok, bulduktan sonra ne yaptığımız önemli aslında ama kısaca söylemek gerekirse bazen karşımıza çıkıyor bazen eş dost vasıtasıyla bazen bir gazete haberi ile duyuyoruz bazen de kendileri bize ulaşıyor. Dileyen herkes bize kendi yardım projesi ile gelmekte de serbest. Her fikri dinliyor ve yönetim kurulumuzda oyluyoruz. Kurulduğumuz günden beri özel bir yardım konusu olmadan herkese ve her şeye yardım etmeyi hedefledik. Karşımıza gelen ihtiyaca göre yapabileceğimiz imkanlarla yardım ediyoruz.

 

Yardım edilecek olan bir kişi, okul, aile vb. ise önce araştırma ve saha çalışması yapılıyor. Yardım ihtiyacının doğruluğu ve derecesi belirleniyor. Ondan sonra biz ne yapabileceğimize bakıyoruz ve proje gibi planlıyoruz yardımı. Ekipler bölünüyor ve herkes kendi üstüne düşen görevi gerçekleştiriyor.

Üç kareden oluşan bir kolaj. Birinde genç bir kadın kucağındaki bebeğe sevgiyle bakıyor. Diğerinde bir gönüllü palyaço kılığına girmiş bir çocuğu mutlu ediyor. Sağdaki sonuncu fotoğrafta ise bir gönüllü ile bir kız çocuğu birbirine sarılmışlar.

Sokak çocukları ve sokak hayvanları, çevre, engelliler, eğitim, ceza evleri… Herkese yardım etmek istiyorsunuz bütüncül bir yaklaşımla. Herkesi kucaklamak nasıl mümkün oldu?

Biz ayrımların sosyal adaletsizliği körüklediği bir düzende yaşamanın sonuçlarını telafi etmeye uğraşıyoruz. Herkesin önceliği kendi deneyimlerine, kültürüne, çevresine kısacası kendine göre değişkenlik gösterir. Kimi sokak hayvanları için çaba sarf ederken kimi de eşit eğitim hakkına sahip olamayanlar için mücadele etmek ister. Biz bu çeşitlilikten güç alıyoruz. Zaten farklılığımız da buradan kaynaklanıyor. Bazen çok problemli bir iş gününün ardından ya da çok yoksul bir semtte yaptığımız gıda yardımının ardından eve gittiğimde 10 yaşındaki kızımın derdinin ne olduğunu da dinliyorum. Nitelik olarak farklılık gösterse de dert ve ihtiyacın önemini belirleyen şey miktarı, büyüklüğü değildir, dert sahibine verdiğiniz değerdir. Biz Birleşmiş Eller olarak insana, doğaya ve canlıya değer veriyoruz.

Gönüllülerin neler yapabileceği web sitenizde zaten yazıyor. Yardıma ihtiyacı olan birini bulmak, yardımsever bulmak, aktif katılımcı ya da sponsor olmak gibi pek çok seçenek var. Peki sizin en çok hangisine ihtiyacınız var?

Sponsor ve aktif katılımcı yani iş gücü, en çok ihtiyaç duyduğumuz şey. Bunlar sonsuz bir kaynak gerektiriyor. Yani ne kadar gelse o kadar daha fazlasına yer var.

Haytap ile yardım projesi yaptınız. Başka sivil toplum kuruluşları ile neler yapmak istersiniz?

Başka derneklerle de çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz. Haytap, Akut gibi ve diğerleri ile mümkün olduğunca ortak projeler gerçekleştiriyoruz çünkü birlikten güç doğuyor.

Birleşmiş Eller gönüllüleri bir sokak köpeğine yardım ediyor. İki fotoğrafta köpekle ilgileniyorlar. Bir fotoğrafta ise bir araya gelmişler, ellerini gökyüzüne doğru kaldırmış mutlu bir biçimde poz vermişler.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Evet. Son olarak şunları söylemek isterim. Yardım etmenin sadece başımın gözümün sadakası olsun, bende şu kadar para vereyim demek olmadığını; bazen size hizmet eden birine gülümseyerek teşekkür etmek bazen birinin derdini sadece dinlemek bazen birinin bir hayalini yerine getirmek olduğunu lütfen unutmayalım. Dünya istediği her şeye kavuşmuş fakat kimseye faydası olmadan ölüp gitmiş milyonlarca insana ev sahipliği yaptı. Bir şeylere sahip olmak onları paylaşmayı gerektirir. Bu bilgi de şefkat de maddiyat da olabilir. İnsan olmanın birinci şartıdır bu. Biz Türk insanı evinde kap kap yoğurt olduğu ve yoğurda ihtiyacı olmadığı halde, sadece satan kişinin ihtiyacı olduğunu bildiğinden soğuk havada yoğurt satmaya çalışan kişiden tekrar yoğurt alan bir ırkın torunlarıyız. Tarihimiz bu örneklerle dolu.

Birleşmiş Eller'in web sitesini ziyaret edebilir, onları Facebook, Twitter, Instagram üzerinden takip edebilirsiniz. Bu topluluğun parçası olmak isterseniz Ben Ne Yapabilirim köşesini inceleyebilirsiniz.

Not: Fotoğraflar görme engelli okuyucularımız için betimlenmiştir. Görsellerin altında bulunan yazılar bu amaca hizmet etmektedir.

Benzer yazılar
EKOLOJİ
TARIM
Ziraat mühendisi Bilge Keykubat çok yönlü insanlardan. Tarım ve Gıda Yazarı, tarım ve gıda araştırmacısı, tarım ve gıda ...
Kardelen Uysal
12 Tem 2020
SİNEMA
"Sansür, geçerli anlayışları ve var olan kurumları ve yasaları birilerinin sorgulamasını engellemek için var. Bütün iler...
Kardelen Uysal
10 Tem 2020
BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlencenin merkezi Çeşme’nin beach club’ları lezzetli yemekleri, muhteşem kokteylleri, gün boyunca ...
Gülay Güler
10 Tem 2020
SAHİL
Tarihteki on iki İyon kolonisinden biri olan Çeşme, Ege Bölgesi'nin en güzel plajlara sahip ilçelerinden biri. Eşsiz doğ...
Gülay Güler
8 Tem 2020
EDEBİYAT
Geçmişle sohbet etmek, yeni sorulara sahip olmak, soruların yanıtlarını bulmak, kainatın seslerine kulak vermek... Edebi...
Kardelen Uysal
5 Tem 2020
GEZİ
Güzelliği ve bereketli toprakları ile bilinen Tire, tarihi dokusu ve yapıları ile Ege’nin eşsiz bölgelerinden biri konum...
Kardelen Uysal
3 Tem 2020
SİNEMA
Korku kavramı en insani yanlarımızdan biri. Temelde canlı olmakla ilgili olsa da evrimle beraber yüklediğimiz anlamlarla...
Nazım Kahramantürk
2 Tem 2020
TASARIM
Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanl...
Kardelen Uysal
1 Tem 2020
SAHİL
Masmavi denizi ve uzun kumluk plajları ile Ege Bölgesi’nin en ferah sahillerine ev sahipliği yapan Kuşadası’nın her köşe...
Gülay Güler
29 Haz 2020
EDEBİYAT
Yeraltı edebiyatı gezginleri, kaybedenleri, yolunu bulmak için yola çıkanları, uçuruma yuvarlananları, uçurumu ev belley...
Kardelen Uysal
28 Haz 2020
YÜRÜYÜŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada Projesi kapsamında belirlenen toplam 709, ana hatlarıyla 450 kilometre uzunluğu...
Otuzbeşlik
27 Haz 2020
HAYVAN OTELİ
Patili dostlarımız ailemizin birer üyesi. Seyahate çıkarken, acil bir işiniz çıktığında, taşınırken kedi ve köpekleriniz...
Gülay Güler
27 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Bu yıl 2-28 Haziran'da gerçekleşecek Onur Ayı etkinlikleri 28’inci kez yapılacak. Ancak bu sene sokaktaki cümbüş, renkli...
Kardelen Uysal
24 Haz 2020
SAHİL
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un virajlı yolları gözünüzü kork...
Gülay Güler
24 Haz 2020
SİNEMA
Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini dizileri mutlak...
Gülay Güler
22 Haz 2020
SAHİL
Türkiye'de Cittaslow "Sakin Şehir" unvanını almaya hak kazanan ilk ilçe olan Seferihisar, doğal ve tarihi güzelliklerini...
Gülay Güler
20 Haz 2020
TİYATRO
Pandemi döneminde pek çok meslek grubu büyük zorluklarla karşılaştı. En çok zorlanan gruplardan biri de özel tiyatrolar ...
Kardelen Uysal
19 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
İnsan ve doğa birbirine zıt şeylermiş gibi davranılsa da bir bütünüz aslında. Doğa bizim dayanağımız, bizim nefesimiz. E...
Kardelen Uysal
18 Haz 2020
SAHİL
Yel değirmenleri, beyaz evleri, mor begonvilleri, meyhaneleri, portakal bahçeleriyle herkesin tatil hayallerini süsler B...
Gülay Güler
17 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Doğa ile bütünleşebileceğiniz, sakin, huzurlu, ev konforunda bir Bodrum tatili düşlüyorsanız, Bodrum ile özdeşleşmiş, şi...
Gülay Güler
17 Haz 2020
SİNEMA
YARIŞMA
Hezarfen Film Galeri, Kentimiz İzmir Derneği ve TARKEM tarafından İzmir'in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı'n...
Otuzbeşlik
15 Haz 2020
MÜZİK
Volkan Öktem, müzikle çok erken bir yaşta tanışan müzisyenlerden. Henüz 11 yaşında bateri çalmaya başlayan Öktem, Sezen ...
Kardelen Uysal
13 Haz 2020
GÜNCEL
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu, küresel pandemi sonrasında kenttek...
Otuzbeşlik
13 Haz 2020
SİNEMA
Kendine has senaryolarıyla, özgünlükleriyle iç dünyamızda yeni pencereler açan filmler vardır. Kimisi distopik bir dünya...
Kardelen Uysal
11 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
BUTİK OTEL
Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Urla'da tarihin kalıntılarına tanık olabilir, enfes bir denizde serinleyebilir,...
Zeynep Öztürk
11 Haz 2020
SPOR
BİSİKLET
GEZİ
Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması hem doğayı hem sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor. Bir kişinin karbondio...
Otuzbeşlik
9 Haz 2020
GÜNCEL
Nefret söylemleri, dildeki şiddet toplum ve bireyler arasındaki eşitsizlik uçurumunun derinleşmesine neden oluyor. Dilde...
Kardelen Uysal
6 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Irkçılık, ötekileştirme, ayrımcılık hala dünyanın en büyük sorunlarından biri. Sinema, ırkçılık ve ayrımcılığın karanlık...
Kardelen Uysal
5 Haz 2020
SİNEMA
FESTİVAL
6. Balkan Panorama Film Festivali, 15-21 Ekim 2020 tarihleri arasında Buca Belediyesi'nin himayesinde İzmir'de gerçekleş...
Otuzbeşlik
4 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Rüzgarıyla, rengarenk taş evleriyle, gece hayatıyla, sörf cenneti oluşuyla meşhurdur Alaçatı. Eski çağlardan beri Ege'ni...
Zeynep Öztürk
4 Haz 2020
KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
2 Haz 2020
SPOR
SİNEMA
EDEBİYAT
YOGA
Kontrollü sosyal mesafe ile normal yaşantılarımıza yavaş yavaş dönüyoruz. Uzmanlar mümkün olduğunca evde kalmamızı öneri...
Otuzbeşlik
1 Haz 2020
SANAT
FOTOĞRAF
SERGİ
Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin online sergisi “Yeni Normal” mayıs ayında yayınlandı. İçinde bulunduğumuz pandemi s...
Otuzbeşlik
29 May 2020
MÜZİK
BELGESEL
Müziğin sınırlarını genişleten, ona yeni anlamlar katan, yeryüzüne anlam kazandıran müzisyenlerle ilgili muhteşem belges...
Kardelen Uysal
29 May 2020
YAŞAM
Evden çalışmak pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Dünyada gittikçe tercih edilen bu çalışma yöntemini kolaylaştıracak ...
Otuzbeşlik
26 May 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade