R
GİRİŞ
TR
EN

Burçin Esin - Karavan Sessions

#MÜZİK
#SİNEMA
Gülay Güler
24 Jan 2017
Müzisyenleri çeşitli mekanlarda karavanları eşliğinde ağırlayan canlı performans serisi Karavan Sessions'ın yaratıcısı Burçin Esin'ı ve diğer çalışmalarını gelin birlikte keşfedelim.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Facebook

Burçin Esin seni tanımak isteriz. Seni 'Balina' adlı albümün ile tanıyoruz. Müzik hayatına nasıl girdi? Albümün hazırlık aşamasından bahsedebilir misin?

Dokuz Eylül Fotoğraf Bölümü'nde okuyorum. Babam müzisyen olduğu için evde müzik hep vardı. Annem de fotoğraf ve video çekerdi. Ben ortaokul birinci sınıfta davul çalmaya başladım. İlk derli toplu grubumun adı Soygun'du. Uzun süredir arkadaştık bir şekilde hep beraberdik zaten onlarla. Daha sonra Soygun dağılınca ve Alican Öyke ile çalışmalarımıza devam ettik. Emprovize çalıyorduk ve bir süre sonra stüdyoda kaydetmeye başladık sonra dinledik ve bazı fikirler oluşmaya başladı. Alican onları düzenledi. Bir sene boyunca uğraştık ve 2011'de çalışmalarımızı bitirdik ama maddi imkansızlıktan dolayı 'Balina' albümünü 2013'de çıkarabildik. Şimdi yeni albüm hazırlıklarına başladık.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Facebook
Balina ne tarz müzik yapıyor?

İçimizden ne geliyorsa o oluyor. Bizi dinleyenlerin kategorize etmesi daha doğru olabilir. Karanlık riffleri ve acılı saykedelik sesleri seviyoruz. Belki Post-metal diyebiliriz.  
 

Nerelerden dinleyebiliriz?
 
Bandcamp'den  albümü bedava dinleyebilirsiniz.
https://balina.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/balinamusic
Alican İstanbul'da ben İzmir'de yaşadığım için istediğimiz hızda ilerleyemiyoruz. Konserler daha çok İstanbul'da oluyor. Yeni bir albüm olmadan da pek çalmak istemiyoruz. Çünkü yeni şeyler çalmak istiyoruz. 


Peki, fotoğraf ve video ilgi alanına ne zaman girdi?

2006 gibi fotoğraf alanına ilgi duymaya başladım. Çocukluğumdan beri fotoğraf makinesi ve kamera kullanıyordum. Ama fotoğraf çekeyim diye bir olayım yoktu. Bir şekilde geldi o his ve çekmeye başladım. Evimizde çok eski makineler var ve ilk onlarla çekmeye başladım. Dijital makineler de vardı o zamanlar ama öyle bir imkanım yoktu. Bu işi o zamanlar çok ciddiye almadığım için ailemden bir talepte bulunmadım. Baktım oluyor güzel bir şeyler çekiyorum işi ciddiye almaya başladım.
 

Üniversite'de fotoğraf okumaya nasıl karar verdin?

Üniversitede güzel sanatlara girmeyi hiç düşünmemiştim. Sayısal okuyordum bizim ailede çok doktor olduğu için ben de tıp düşünüyordum. İlk sene istediğim puanı alamadım. Öğrenmeyi seven ama ders çalışmayı sevmeyen bir öğrenciydim. Aslında istediğimin bu olmadığının farkına vardım. Fotoğraf çekmek, müzik yapmak istiyordum. Son anda fotoğraf yetenek sınavına girdim geçemedim, ikincide geçtim. O sene aynı zamanda sinema sınavına da girmiştim. Ben ikisini de kazandığımı düşünüyordum ama sinema listesinde adım bile yoktu. Herhalde hocalar beni paylaştılar diye aklımdan geçiriyorum. Okul başladıktan sonra bir hocaya şakayla karışık durumu sordum. Hocam şaşırdı sen nereden biliyorsun diye. Teorim doğru çıktı yani.(Gülüyor.) Bir kişi, iki sınavı kazanabilir. Tercihi benim yapmam gerekirdi. Neyse ki sonradan Fotoğraf Bölümü'nün benim için daha uygun olduğunu anladım.

Akademik olarak sinemayı hocalardan öğrenmek istemiyorum. Çok fazla yönlendirme yaptıklarını hissediyorum. Fotoğrafta da durum böyle ama ben fotoğraf çekmeyi daha önceden bildiğim için çok fazla etkilenmedim. Teknikleri de, karanlık odayı da kendi başıma öğrendim. Ergun Turan'ın Siyah Beyaz Baskı ve Siyah Beyaz Negatif diye çok güzel iki kitabı vardır, birçok tekniği bu kitaplardan öğrendim. 2009'da girdim hala mezun olmadım. Tezim var sadece. Yakın zamanda kurtulmayı planlıyorum.
 

Müzik yapıyorsun, fotoğraf çekiyorsun, sinema konusunda neler yapıyorsun?

Görüntü yönetmenliği yapıyorum. Kendi işlerimin yönetmenliğini de yapıyorum. "İt" ve "7 Santimetre" kısa filmlerinin görüntü yönetmenliğini yaptım. Bu filmler bu sene İzmir Kısa Film Festival'inde gösterimde idi. 7 Santimetre" festivallerden eli boş dönmüyor, bakalım. Bu sene başında Lamba Film Yapım Şirketi'ni kurdum. Bu iki kısa film Lamba Film ortaklığıyla çekildi. Aynı zamanda reklam çekiyorum. Ayrıca Karavan Sessions, Lamba Film'den çıkan bir prodüksiyon. Bu sene sinema adına yoğun ve hızlı başladı diyebilirim. 
 

Film çekmeyi düşünüyor musun?

Düşünüyorum. Ama Karavan Sessions'ın düşünsel süresi çok uzun sürmüştü biraz da tabii maddi anlamda konu uzadı. Bir iş yapacaksam tam olmasını istediğim için böyle oluyor. Film için de uzun bir süreç bizi bekliyor.  Film işi, ekip işi ve beraber çalışacağın kişileri çok iyi tanıyor olman lazım. Herkes tam olarak filmden veya projeden ne çıkması gerektiğini hazmetmiş olmalı ki o iş "olsun". Türkiye'de üretilen birçok işte bunun olmadığını hissedebiliyorum. Bu çok bariz bir şekilde anlaşılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Facebook

Görüntü ve ses konusunda aşırı bir hassasiyetin olduğunu görüyorum. İzlemeyi çok fazla sevmiyorsun. Sanırım, kendi izlemek isteyeceğin tarzda işler çıkarıyorsun.

Evet hassasiyetim var doğru. Bir müzik programı yapılıyorsa, özel bir amaç güdülmediği sürece kaydın belli bir standardın üstünde olması gerek. Aynı şekilde görüntü de öyle. İzlediğim şeylerde bu ikili uyumlu ya da teknik anlamda bir estetiği yakalayamayınca açıkçası biraz heves kırgınlığı yaşıyorum. Bunu nasıl yaşamak istemiyorsam, kendi işlerimde de bunun olmaması için özenle çalışıyorum. İzlemeyi tabii ki seviyorum. İzlemek elbette ki çok seviyorum. Ama dediğim uyuşmazlık yaşanınca biraz zor oluyor. Neyse ki Dünya'da çok fazla izlenecek ve keyif verecek şey var.

"Karavan Sessions müzisyenlerle yollara düşer, sohbet eder. Performansları görüntülü ve sesli olarak kaydeder"


Karavan Sessions'a gelelim nasıl başladı hikayesi?

2013'te bu proje üstünde düşünmeye başladım. Zaten her zaman bir karavanım olsun istiyordum. Karavanı aldığımda aklıma hem gezip hem güzel müzik yapılabilir fikri geldi. Sonra neden bir program olmasın diye düşündüm. Araştırmaya başladım. Benzeri bir çalışma da yok diyebilirim. Jam In The Van var ancak mantık olarak çok farklı yerlerdeyiz. Bu yüzden Dünya'da tek olması beni ayrı bir motive etti. En büyük soru elektrik nasıl sağlanır idi, ben bunu güneş enerjisi ile çözdüm. Diğer soru mobil olarak nasıl kayıt alabilirim idi. Ses kartlarını araştırdım ve onu da çözdüm.

Bu süreç çok uzun sürdü ancak bu sezonun başında halloldu. İlk bölümü şöyle çektik: Nisan ayında İzmir'in ilk açık hava alternatif müzik festivali "Epic Fair"e çok sevdiğim ve çekmek istediğim gruplar geldi. 'Palmiyeler', '123', 'The Ringo Jets' ... Festivalden bir gün önce Çeşme'de ilk bölümü 'Palmiyeler' ile çektik. Çok keyifli ve yorucuydu. Ses kaydını Yiğit Yeşildağ yaptı. Yiğit de Güzel Sanatlar Ses Teknolojileri mezunu. Balina albümümüzün gitar kaydını da Yiğit yapmıştı. Görüntüyü; abim Orçun, Alper Çanakçı, ben üçümüz çektik. Üç şarkı çalındı. Sonrasında mix yapılıyor onları da Yiğit yapıyor.
Palmiyeler'i Alaçatı'da Delikli Koy'da çektik, çok rüzgarlıydı.O yüzden kayıt bizi çok zorladı. Karavan Sessions'ın 3 bölümü çekildi. Diğerleri de Lara Di Lara ve Nilipek.
 

Logonuzun da tasarımı çok orijinal olmuş. Kim yaptı öğrenebilir miyiz?

Karavan Sessions logosunu yakın arkadaşım Fırat İtmeç yaptı. Fırat İtmeç ve Ali Ünal bir çizgi roman ikilisi; ORTADOĞU ismi altında kendilerine has şahane çizgi romanlar üretiyorlar. Fırat çizimleri yapıyor, Ali hikayesini yazıyor. Alsancak'ta atölyeleri var. Fırat daha önce Balina için de çizimler yapmıştı. Afişleri de şölen gibidir.

 
Kaynak: Youtube

Yeni projeler var mı?

Karavan Sessions'i sadece müzikle sınırlandırmamayı düşünüyorum. Komedyen Deniz Alnıtemiz ile bir turne yapmayı planlıyoruz. Anı zamanda yeme-içme ile ilgili şeyler yapmak istiyorum. İşin gezgin boyutu da var, İzmir sınırımız değil. Karavan Sessions'ın her bölümü farklı yerlerde çekildi öyle de devam edecek.

Seneye Karavan Sessions Festival'i yapmayı düşünüyorum, bakalım. Planlama aşamasındayız. Tabii dev sahneler olmayacak gene karavanın önünde çalacak herkes. Sınırlı sayıda bilet olacak, hengame olsun istemiyorum. Katılımcıların da çalabileceği emprovize bir ortam olsun istiyorum. 
 

Nish creative house ailesine nasıl dahil oldun?

Aslında bir anda gelişti. Dört kişi bir araya gelip oluşturduk. Herkes aynı anda dahil olmuş oldu. Üretmeyi seven ve çalışkan üç kişiyle yaşamak ve çalışmak çok keyifli. Burası sonsuz bir yer ve burada her şey yapılabilir. 
 

Son olarak neler söylemek istersin?

Herkes kendine has bir şeyler üretsin. O zaman zevkli oluyor. Keyifle izlemek-dinlemek istiyorum. Bu bir süreç güzel ve bulaşıcı bir süreç. İnsanların bir araya gelip ya da tek başına motive olup biricik şeyler üretmesi kadar güzel bir şey yok. 

Artılar:

 
   
   
Benzer yazılar
#TİYATRO
Edebiyattan tiyatroya uyarlanan ödüllü oyunlar, turneye çıkıp kentimize uğrayan talk şovlar, yıllar sonra seyirci karşıs...
Kardelen Uysal
26 Jan 2020
#KONSER
Birbirinden etkileyici konserlerle İzmir'de müziğin ritmi hiç düşmüyor. Listemizde rock müziğin yıldızları Yüksek Sadaka...
Gülay Güler
24 Jan 2020
#KİTABEVİ
Uzun yıllar boyunca İstanbul'da faaliyet gösteren Hermes Sahaf, İzmir'e taşındı. İçeri girer girmez kitapların, nostalji...
Kardelen Uysal
23 Jan 2020
#YEMEK
Çikolatalarının tadına baktığınız an duyduğunuz o yoğun hazzı anlatmak için sayfalarca yazı yazabiliriz ama yeterli olac...
Seçil Şeker
22 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
Sizi kış depresyonundan koruyacak, dışarıya çıkmanıza sebep olacak haftanın en iyi etkinliklerini listeledik. Bakalım si...
Editör
20 Jan 2020
#GEZİ
Dünyaca ünlü Yunan Adaları'na yeşil pasaportumuz ya da çok girişli Shengen vizemiz olmasa da kapı vizesi uygulamasıyla g...
Gülay Güler
18 Jan 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
#MÜZİK
İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kurulan Ahura Ritim Topluluğu, ortak insani değerlere ve kay...
Kardelen Uysal
15 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir yılın ilk ayında birbirinden keyifli konserlerle dolu. Bu hafta müziğe doymak, müzikle büyülenmek istiyorsanız mut...
Editör
13 Jan 2020
#GEZİ
Urla-İskele sahil şeridi boyunca denize hangi noktadan, hangi duygu haliyle bakarsanız bakın o etkileyici panorama içind...
Filiz Temiz
11 Jan 2020
#BAR
Son zamanların yeni trendi kokteyl barlar. Gece kulüplerinin gürültülü atmosferinin aksine daha sakin ve samimi bir orta...
Gülay Güler
9 Jan 2020
#TİYATRO
Ekranların sevilen dizisi Çocuk'un ele avuca sığmayan karakteri Murat Karasu'yu canlandıran Kenan Acar ile keyifli bir s...
Seçil Şeker
6 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
#SERGİ
Haftanın içinizi ısıtacak ve soğuk havaya rağmen dışarı çıkmanızı sağlayacak etkinliklerini listeledik. Sıcacık bir haft...
Editör
6 Jan 2020
#GEZİ
Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en ...
Gülay Güler
3 Jan 2020
#SİNEMA
Adana Ceyhan’da yaşayan insanların hayatlarından kesitler sunan Benim Varoş Hikayem, bu semtte yaşayan insanların hikaye...
Kardelen Uysal
2 Jan 2020
#ATÖLYE
#SEMİNER
#EĞİTİM
Yeni yılda daha çok meditasyon yapmaya ve kendinize zaman ayırmaya ne dersiniz? Listemizde kendinize uygun bir atölye mu...
Seçil Şeker
1 Jan 2020
#ÇALIŞMA ALANI
İzmir'in en güzel mazaralı butik ortak çalışma alanı Lokasyon.co ile kurulum sürecini ve geçirdikleri ilk yılı konuştuk....
Seçil Şeker
27 Dec 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
Sevgilinizle yeni yerler keşfetmeyi seviyor musunuz? Sizin için İzmir'deki en samimi, en romantik mekanları derledik.
Editör
26 Dec 2019
#TİYATRO
Yılın ilk ayında İzmirli seyirciyi birbirinden değerli oyunlar, stand-up gösterileri bekliyor. Hayata dair tüm renkleri ...
Kardelen Uysal
25 Dec 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Kadın dediğimiz upuzak diyarları görür o görmediği, dokunmadığı, koklamadığı çocuklara kendi çocuğuna, torununa örer gib...
Kardelen Uysal
24 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılbaşı heyecanı hepimizi sarmışken, yılın son haftası katılabileceğiniz en iyi etkinlikleri listeledik! Yine birbirinde...
Editör
23 Dec 2019
#SPOR
Manş Denizi’ni en hızlı geçen yüzücü ünvanına sahip Emre Erdoğan ile 28-29 Aralık'ta Özdere'de gerçekleşecek Marathon Ma...
Editör
22 Dec 2019
#SANAT
Alper Bıçaklıoğlu ile üretim sürecinde dert edindiği meseleleri, çizgi dışı işlerini, satmadığı eserlerin hikayelerini, ...
Kardelen Uysal
19 Dec 2019
#SANAT
Sokak Sanatçıları Derneği ilk olarak 2004 yılında bir kulüp olarak hayatına başlıyor ve 2009 senesinde dernek haline gel...
Kardelen Uysal
18 Dec 2019
#YEMEK
Ev yemeklerine hasret mi kaldınız? Fast food yemekten gına mı geldi? Her öğlen, bugün ne yesek diye kara kara düşünmeye ...
Gülay Güler
17 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
#BULUŞMA
Yıl bitiyor olsa da İzmir her hafta olduğu gibi bu hafta da bize harika etkinlikler sunuyor. Rehavete kapılmadan haftalı...
Editör
15 Dec 2019
#YARIŞMA
#YÜZME
İzmir'de kış ortasında açık su yüzme şampiyonası düzenlenecek! Marathon Masters Kış Kupası Açık Su Yüzme Şampiyonası 26-...
Editör
14 Dec 2019
#SİNEMA
Gökalp Gönen, Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü mezunu, yaşadığımız dünyanın hassasiyetlerine duyarlı,...
Kardelen Uysal
13 Dec 2019
#ALIŞVERİŞ
Klasik hediyelerden sıkıldınız mı, aldığınız hediyelerle sevdiklerinizi şaşırtmak mı istiyorsunuz? Şanslısınız sizler iç...
Gülay Güler
13 Dec 2019
#KONSER
#DJ
"Evde ya da otelde oturarak yeni yıla mı girilir, 2019'a böyle mi veda edilir" diyorsanız sizler için yılbaşı coşkusunu ...
Gülay Güler
11 Dec 2019
#KUTLAMA
Yılın son saatlerini ve yeni yılın ilk saatlerini hem eğlenceli hem de romantik bir kutlamayla geçirmek isterseniz bu li...
Seçil Şeker
11 Dec 2019
#TİYATRO
Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu 2013 senesinde kurulan, sanat değeri olan oyunlar yapma peşinde olan, gücü, baskıyı eleşt...
Kardelen Uysal
10 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılın son ayında kentimizde birbirinden güzel oyunlar, konserler, film festivali var. Haftalık planınızı yapmadan listem...
Editör
8 Dec 2019
#EĞLENCE MEKANI
#SPOR
Dostlarınızla birlikte hem stadyumdaymış gibi eğleneceğiniz hem rahat rahat içkinizi yudumlayıp yemek yiyebileceğiniz bi...
Gülay Güler
7 Dec 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade