R
GİRİŞ
TR
EN

Burçin Esin - Karavan Sessions

#MÜZİK
#SİNEMA
Gülay Güler
24 Jan 2017
Müzisyenleri çeşitli mekanlarda karavanları eşliğinde ağırlayan canlı performans serisi Karavan Sessions'ın yaratıcısı Burçin Esin'ı ve diğer çalışmalarını gelin birlikte keşfedelim.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Facebook

Burçin Esin seni tanımak isteriz. Seni 'Balina' adlı albümün ile tanıyoruz. Müzik hayatına nasıl girdi? Albümün hazırlık aşamasından bahsedebilir misin?

Dokuz Eylül Fotoğraf Bölümü'nde okuyorum. Babam müzisyen olduğu için evde müzik hep vardı. Annem de fotoğraf ve video çekerdi. Ben ortaokul birinci sınıfta davul çalmaya başladım. İlk derli toplu grubumun adı Soygun'du. Uzun süredir arkadaştık bir şekilde hep beraberdik zaten onlarla. Daha sonra Soygun dağılınca ve Alican Öyke ile çalışmalarımıza devam ettik. Emprovize çalıyorduk ve bir süre sonra stüdyoda kaydetmeye başladık sonra dinledik ve bazı fikirler oluşmaya başladı. Alican onları düzenledi. Bir sene boyunca uğraştık ve 2011'de çalışmalarımızı bitirdik ama maddi imkansızlıktan dolayı 'Balina' albümünü 2013'de çıkarabildik. Şimdi yeni albüm hazırlıklarına başladık.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Facebook
Balina ne tarz müzik yapıyor?

İçimizden ne geliyorsa o oluyor. Bizi dinleyenlerin kategorize etmesi daha doğru olabilir. Karanlık riffleri ve acılı saykedelik sesleri seviyoruz. Belki Post-metal diyebiliriz.  
 

Nerelerden dinleyebiliriz?
 
Bandcamp'den  albümü bedava dinleyebilirsiniz.
https://balina.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/balinamusic
Alican İstanbul'da ben İzmir'de yaşadığım için istediğimiz hızda ilerleyemiyoruz. Konserler daha çok İstanbul'da oluyor. Yeni bir albüm olmadan da pek çalmak istemiyoruz. Çünkü yeni şeyler çalmak istiyoruz. 


Peki, fotoğraf ve video ilgi alanına ne zaman girdi?

2006 gibi fotoğraf alanına ilgi duymaya başladım. Çocukluğumdan beri fotoğraf makinesi ve kamera kullanıyordum. Ama fotoğraf çekeyim diye bir olayım yoktu. Bir şekilde geldi o his ve çekmeye başladım. Evimizde çok eski makineler var ve ilk onlarla çekmeye başladım. Dijital makineler de vardı o zamanlar ama öyle bir imkanım yoktu. Bu işi o zamanlar çok ciddiye almadığım için ailemden bir talepte bulunmadım. Baktım oluyor güzel bir şeyler çekiyorum işi ciddiye almaya başladım.
 

Üniversite'de fotoğraf okumaya nasıl karar verdin?

Üniversitede güzel sanatlara girmeyi hiç düşünmemiştim. Sayısal okuyordum bizim ailede çok doktor olduğu için ben de tıp düşünüyordum. İlk sene istediğim puanı alamadım. Öğrenmeyi seven ama ders çalışmayı sevmeyen bir öğrenciydim. Aslında istediğimin bu olmadığının farkına vardım. Fotoğraf çekmek, müzik yapmak istiyordum. Son anda fotoğraf yetenek sınavına girdim geçemedim, ikincide geçtim. O sene aynı zamanda sinema sınavına da girmiştim. Ben ikisini de kazandığımı düşünüyordum ama sinema listesinde adım bile yoktu. Herhalde hocalar beni paylaştılar diye aklımdan geçiriyorum. Okul başladıktan sonra bir hocaya şakayla karışık durumu sordum. Hocam şaşırdı sen nereden biliyorsun diye. Teorim doğru çıktı yani.(Gülüyor.) Bir kişi, iki sınavı kazanabilir. Tercihi benim yapmam gerekirdi. Neyse ki sonradan Fotoğraf Bölümü'nün benim için daha uygun olduğunu anladım.

Akademik olarak sinemayı hocalardan öğrenmek istemiyorum. Çok fazla yönlendirme yaptıklarını hissediyorum. Fotoğrafta da durum böyle ama ben fotoğraf çekmeyi daha önceden bildiğim için çok fazla etkilenmedim. Teknikleri de, karanlık odayı da kendi başıma öğrendim. Ergun Turan'ın Siyah Beyaz Baskı ve Siyah Beyaz Negatif diye çok güzel iki kitabı vardır, birçok tekniği bu kitaplardan öğrendim. 2009'da girdim hala mezun olmadım. Tezim var sadece. Yakın zamanda kurtulmayı planlıyorum.
 

Müzik yapıyorsun, fotoğraf çekiyorsun, sinema konusunda neler yapıyorsun?

Görüntü yönetmenliği yapıyorum. Kendi işlerimin yönetmenliğini de yapıyorum. "İt" ve "7 Santimetre" kısa filmlerinin görüntü yönetmenliğini yaptım. Bu filmler bu sene İzmir Kısa Film Festival'inde gösterimde idi. 7 Santimetre" festivallerden eli boş dönmüyor, bakalım. Bu sene başında Lamba Film Yapım Şirketi'ni kurdum. Bu iki kısa film Lamba Film ortaklığıyla çekildi. Aynı zamanda reklam çekiyorum. Ayrıca Karavan Sessions, Lamba Film'den çıkan bir prodüksiyon. Bu sene sinema adına yoğun ve hızlı başladı diyebilirim. 
 

Film çekmeyi düşünüyor musun?

Düşünüyorum. Ama Karavan Sessions'ın düşünsel süresi çok uzun sürmüştü biraz da tabii maddi anlamda konu uzadı. Bir iş yapacaksam tam olmasını istediğim için böyle oluyor. Film için de uzun bir süreç bizi bekliyor.  Film işi, ekip işi ve beraber çalışacağın kişileri çok iyi tanıyor olman lazım. Herkes tam olarak filmden veya projeden ne çıkması gerektiğini hazmetmiş olmalı ki o iş "olsun". Türkiye'de üretilen birçok işte bunun olmadığını hissedebiliyorum. Bu çok bariz bir şekilde anlaşılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Facebook

Görüntü ve ses konusunda aşırı bir hassasiyetin olduğunu görüyorum. İzlemeyi çok fazla sevmiyorsun. Sanırım, kendi izlemek isteyeceğin tarzda işler çıkarıyorsun.

Evet hassasiyetim var doğru. Bir müzik programı yapılıyorsa, özel bir amaç güdülmediği sürece kaydın belli bir standardın üstünde olması gerek. Aynı şekilde görüntü de öyle. İzlediğim şeylerde bu ikili uyumlu ya da teknik anlamda bir estetiği yakalayamayınca açıkçası biraz heves kırgınlığı yaşıyorum. Bunu nasıl yaşamak istemiyorsam, kendi işlerimde de bunun olmaması için özenle çalışıyorum. İzlemeyi tabii ki seviyorum. İzlemek elbette ki çok seviyorum. Ama dediğim uyuşmazlık yaşanınca biraz zor oluyor. Neyse ki Dünya'da çok fazla izlenecek ve keyif verecek şey var.

"Karavan Sessions müzisyenlerle yollara düşer, sohbet eder. Performansları görüntülü ve sesli olarak kaydeder"


Karavan Sessions'a gelelim nasıl başladı hikayesi?

2013'te bu proje üstünde düşünmeye başladım. Zaten her zaman bir karavanım olsun istiyordum. Karavanı aldığımda aklıma hem gezip hem güzel müzik yapılabilir fikri geldi. Sonra neden bir program olmasın diye düşündüm. Araştırmaya başladım. Benzeri bir çalışma da yok diyebilirim. Jam In The Van var ancak mantık olarak çok farklı yerlerdeyiz. Bu yüzden Dünya'da tek olması beni ayrı bir motive etti. En büyük soru elektrik nasıl sağlanır idi, ben bunu güneş enerjisi ile çözdüm. Diğer soru mobil olarak nasıl kayıt alabilirim idi. Ses kartlarını araştırdım ve onu da çözdüm.

Bu süreç çok uzun sürdü ancak bu sezonun başında halloldu. İlk bölümü şöyle çektik: Nisan ayında İzmir'in ilk açık hava alternatif müzik festivali "Epic Fair"e çok sevdiğim ve çekmek istediğim gruplar geldi. 'Palmiyeler', '123', 'The Ringo Jets' ... Festivalden bir gün önce Çeşme'de ilk bölümü 'Palmiyeler' ile çektik. Çok keyifli ve yorucuydu. Ses kaydını Yiğit Yeşildağ yaptı. Yiğit de Güzel Sanatlar Ses Teknolojileri mezunu. Balina albümümüzün gitar kaydını da Yiğit yapmıştı. Görüntüyü; abim Orçun, Alper Çanakçı, ben üçümüz çektik. Üç şarkı çalındı. Sonrasında mix yapılıyor onları da Yiğit yapıyor.
Palmiyeler'i Alaçatı'da Delikli Koy'da çektik, çok rüzgarlıydı.O yüzden kayıt bizi çok zorladı. Karavan Sessions'ın 3 bölümü çekildi. Diğerleri de Lara Di Lara ve Nilipek.
 

Logonuzun da tasarımı çok orijinal olmuş. Kim yaptı öğrenebilir miyiz?

Karavan Sessions logosunu yakın arkadaşım Fırat İtmeç yaptı. Fırat İtmeç ve Ali Ünal bir çizgi roman ikilisi; ORTADOĞU ismi altında kendilerine has şahane çizgi romanlar üretiyorlar. Fırat çizimleri yapıyor, Ali hikayesini yazıyor. Alsancak'ta atölyeleri var. Fırat daha önce Balina için de çizimler yapmıştı. Afişleri de şölen gibidir.

 
Kaynak: Youtube

Yeni projeler var mı?

Karavan Sessions'i sadece müzikle sınırlandırmamayı düşünüyorum. Komedyen Deniz Alnıtemiz ile bir turne yapmayı planlıyoruz. Anı zamanda yeme-içme ile ilgili şeyler yapmak istiyorum. İşin gezgin boyutu da var, İzmir sınırımız değil. Karavan Sessions'ın her bölümü farklı yerlerde çekildi öyle de devam edecek.

Seneye Karavan Sessions Festival'i yapmayı düşünüyorum, bakalım. Planlama aşamasındayız. Tabii dev sahneler olmayacak gene karavanın önünde çalacak herkes. Sınırlı sayıda bilet olacak, hengame olsun istemiyorum. Katılımcıların da çalabileceği emprovize bir ortam olsun istiyorum. 
 

Nish creative house ailesine nasıl dahil oldun?

Aslında bir anda gelişti. Dört kişi bir araya gelip oluşturduk. Herkes aynı anda dahil olmuş oldu. Üretmeyi seven ve çalışkan üç kişiyle yaşamak ve çalışmak çok keyifli. Burası sonsuz bir yer ve burada her şey yapılabilir. 
 

Son olarak neler söylemek istersin?

Herkes kendine has bir şeyler üretsin. O zaman zevkli oluyor. Keyifle izlemek-dinlemek istiyorum. Bu bir süreç güzel ve bulaşıcı bir süreç. İnsanların bir araya gelip ya da tek başına motive olup biricik şeyler üretmesi kadar güzel bir şey yok. 

Artılar:

 
   
   
Benzer yazılar
#SİNEMA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2002 yılından beri düzenlenen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de g...
Kardelen Uysal
15 Oct 2019
#SANAT
#TASARIM
Bulduğu her türlü malzemenin üzerine çizim yapan Sadi Tekin leblebileri karakterleştirmesiyle, New York sokaklarına muzi...
Kardelen Uysal
14 Oct 2019
#MÜZİK
#KONSER
Scott Bradlee önderliğinde kurulan Postmodern Jukebox müzik grubu, Welcome to the Twenties 2.0 turnesi kapsamında 27 Eki...
Editör
12 Oct 2019
#SİNEMA
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 16’ncısıyla karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
11 Oct 2019
#TİYATRO
Oyun Hamuru Tiyatrosu sahne üzerinde doğaçlama performans yapan, seyirciyi de seyirci-oyuncu olarak oyuna interaktif bir...
Kardelen Uysal
11 Oct 2019
#MEYHANE
İzmir'de içkili pek çok restoran var ama siz o eski meyhane ruhunu mu arıyorsunuz? Samimi bir ortamda, fonda hafiften fa...
Gülay Güler
10 Oct 2019
#TİYATRO
#SANAT
Devlet Tiyatrosu sanatçısı Rüçhan Gürel tarafından 2007 yılında İzmir’de kurulan Han Tiyatrosu her yaştan öğrenciye üst ...
Seçil Şeker
8 Oct 2019
#SANAT
#ŞİİR
#FOTOĞRAF
#EDEBİYAT
İnanç Avadit’in Buradan Kurtulmak Bize Kaldı adlı şiir kitabı içinde yaşadığımız dünyanın gerçeklerini, gerçekleştiremed...
Kardelen Uysal
6 Oct 2019
#ATÖLYE
İzmir'in en çok sevilen atölyesi Atölyemiz Canımız'da sadece birbirinden güzel takılar ve seramikten objeler üretilmiyor...
Gülay Güler
5 Oct 2019
#SİNEMA
Film tutkunları, beyaz perde aşıkları buraya! Ekim ayında vizyona girecek filmleri listeledik.
Editör
4 Oct 2019
#OPERA
#BALE
İzmir Devlet Opera ve Balesi, 2019-2020 sezonunda dört opera, üç müzikal, altı bale, bir müzikli oyun, dört çocuk oyunu ...
Editör
3 Oct 2019
#TİYATRO
Tiyatro Pınarı henüz bir yıllık bir tiyatro olmasına rağmen Gülder Pınar'ın yönetmenliği ile onlarca temsil oynamış ve b...
Seçil Şeker
2 Oct 2019
#ATÖLYE
Kursa ayıracak vakti olmayan ama hafta sonuna sanat, sağlık katmak, öğrenmek ve üretmek isteyenler, bu liste tam size gö...
Seçil Şeker
30 Sep 2019
#SERGİ
#SANAT
Hayatın monotonluğundan kurtulmanın, farklı bakış açıları keşfetmenin en iyi yolu sanat etkinliklerini takip etmek. Sonb...
Gülay Güler
29 Sep 2019
#SPOR
#YÜZME
Adam Walker, tost makinesi ve su ısıtıcısı satarak hayatını kazanırken bir gün uçak yolculuğu sırasında On A Clear Day a...
Kardelen Uysal
28 Sep 2019
#TASARIM
#MODA
Geçtiğimiz yıl Urla’da Hollywood yapımcılarını kıskandıracak bir plato kuran, kariyeri boyunca Dünya yıldızlarını giydir...
Seçil Şeker
27 Sep 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Ekim ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik, ...
Kardelen Uysal
26 Sep 2019
#KONSER
#FESTİVAL
Yaz bitti, şehre dönüş vakti geldi. İzmir bizi birbirinden güzel etkinliklerle karşılıyor. Konserler, festivaller derken...
Gülay Güler
23 Sep 2019
#SERGİ
Monitor, yeni sezonu “A hymn to those that disappear” başlığını taşıyan sergisiyle karşılıyor. Pelin Tan ve Anton Vidokl...
Editör
22 Sep 2019
#TEKNOLOJİ
Dosyalarımızın değerini, onlara ulaşamayınca veya virüs nedeniyle onları kaybettiğimizde anlıyoruz. Hatta günümüzde gizl...
Editör
22 Sep 2019
#MÜZİK
Urla Caz Festivali, doğanın dinlenmeye hazırlandığı sonbaharda dünya tarihine güzel müzikler kazımış Urla’nın sokakların...
Editör
21 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Dünya’nın dört bir yanında gezegenin geleceğine dair ilham verici bir grev var bugün. Küresel iklim krizinin suçlusu ola...
Kardelen Uysal
20 Sep 2019
#SANAT
Disiplinlerarası sanat alanı Tilki, kolektifleri ve sanatçıları birlikte üretmeye çağırıyor. Farklı disiplinlerden sanat...
Editör
19 Sep 2019
#SPOR
Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü (Çagör), 2009 yılından beri görme engellileri spora teşvik ederek sosyal hayata kazandırm...
Gülay Güler
19 Sep 2019
#DANS
Performans sanatçısı Aslı Bostancı, ses beden buluşmaları ve ses şifasıyla kişilere enerji çalışmaları yaptıran bir isim...
Editör
18 Sep 2019
#RESİM
#SERGİ
Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 - 5 Ocak 2020 tarihleri arasında 20'inci yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picas...
Editör
18 Sep 2019
#BİSİKLET
#SOSYAL SORUMLULUK
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşecek. 1995’ten beri İzmir’de eğ...
Editör
17 Sep 2019
#SİNEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TİYATRO
#KONSER
#FESTİVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade