R
GIRIŞ
TR
EN

Çocuğunuzla İzmir'in Tadını Çıkarın!

#ÇOCUK
#GEZI
Senem Kiraz
18 Oca 2019

 

 

Merhabar, bu yazımda çocuklarla İzmir'in tadı nasıl çıkar sorusunu yanıtlamaya çalışacağım.

 

 

Hafta sonu Mavişehir sahilde yürümek ya da çocuklarla bisiklete binmek çok keyifli, hele hava güzelse tutmayın bizi. Turunuza Çiğli Organize Sanayi yönünden başlarsanız sağınıza İzmir Doğal Yaşam Parkı’nı alıp flamingoları doyasıya seyredebilirsiniz. 

 

 

Ben hayvanat bahçesi dışında ilk kez flamingo görünce sevinçten ağlamıştım, çocuklar için de müthiş bir anı oldu. Turun devamında Mavişehir’da sahilde bulunan Balıkçı Barınağı’na geldiğinizde pelikanlar size ziyarete gelebilir, daha doğrusunu söylemek gerekirse balıkçıları ziyarete geliyorlar (Gülüyorum) ve siz de harika fotoğraflar çekebilirsiniz...

 

 

Akşam üstü yürüyüşe çıkmışsanız ya da bisiklet turundaysanız mutlaka sahildeki Balıkçı Barınağı’nda bir çay içip gün batımını izleyin. Güneşin bu kadar güzel batışını şehirde başka yerde izleme olanağınız olmadığına bahse girerim! Çocukların attığı ekmekleri havada kapan martıları izlemek ise ayrı bir keyif. 

 

Yaşları küçük çocuklara sahip bekar bir anneyseniz veya çocukları bırakacak akrabanız yoksa her yere çocuklarla gittiğiniz için park müdavimisinizdir. O zaman Mavişehir- Bostanlı hattındaki parkların tadını çıkarın. Çok geniş alanlara sahip, yeni ve temiz parklar var. Özellikle Yasemin Cafe’nin önündeki sahil ve belediyeye ait park yenilendi. Buradaki yeşillik alanda çoğunuzla top oynayabilir hatta uçurtma uçurabilirsiniz. Hatta 
çocuklar “Anne, uçurtmayı bana ver!” diye peşinizden koşabilir. Bu durumda sakin olun ve elinizdeki uçurtmayı yavaşça yere bırakın. 

 

“Sahile gidemedik, hava kötü...” derseniz yine Mavişehir’deki Belediye’ye ait TAYPARK ve KENT KOOP tesislerini öneririm. Taypark’ın içinde küçük bir at binme yeri var, çocukların atla ilk kez tanışması için uygun bir yer. Kent Kooperatifi’nden ise oldukça uygun fiyata çocuklar için yerel ve organik ürünler bulabilirsiniz. Aynı mekanlarda çocuk parkı ve doğum günü kutlamaları yapabileceğiniz güzel kafeler bulunmakta. 

 

 

 

Çocuklarla spor aktivitesi yapmak isterseniz Karşıyaka Mavişehir’deki Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda iki haftada bir Karşıyaka Spor Kulübü’nün (KSK) basketbol maçları oluyor, biletinizi önden alın çünkü maç gününe kalırsanız uzun kuyruklar oluyor. Biz kızımla KAF KAF tişörtlerimizi giyip “KAF SİN KAF” diye bağırıp coşuyoruz! 

Ufak bir hatırlatma: Aynı spor salonunda çocuklar için basketbol, voleybol gibi kurslar da var; bale, jimnastik, havuz için ise belediyenin Örnekköy tesislerinden faydalanabilirsiniz. Karşıyaka sahilde ise Pınar Karşıyaka’nın Yelken Kulübü ile Mavişehir Balıkçı Barınağı’nda Karşıyaka Belediyesi’nin deniz küreği kursları var. Karşıyaka gerçekten aktif bir şehir.

 

 

Spordan bilime geçelim. Karşıyaka Belediyesi Bilim Müzesi ve yanındaki Bahçeşehir Koleji Bilim Müzesi’ni tavsiye ederim. Biz belediyeninkine gittik, diğeri için toplu rezervasyon isteniyor. Karşıyaka Belediyesi Bilim Merkezi dev dinozor maketleri, veterinerlik ve pilotluk gibi meslek tanıtan uygulamalı eğitim alanları ile çocuklar için hayat bilgisi niteliğinde. Çok da eğlenceli... 

 

 

"Artık 35,5 sınırlarından çıkalım, merkeze gelelim." derseniz, Alsancak Kordon’a geçelim. Mümkünse karşıya vapurla geçin, çocuklara şehri ve hayatı tanıtmak için bulunmaz bir nimet bu. Vapuru beklerken şehirdeki tüm etkinlik ilanlarını okuyup gelecek hafta için plan yapabiliyorsunuz, bu nedenle vapura binmeyi iple çekiyorum. Alsancaka gelince kendinizi Kordon’a bırakın ve gerisini unutun. Çocuklar doya doya koşup oynarken güzel havanın tadını çıkarın. Temiz hava ve bol güneşi görünce tüm gün çimenlerde koşturup açık havada yeme içmenin keyfi başka oluyor. Yanınıza yiyecek içecek ve bir örtü alıp çimlerde mini piknik de yapabilirsiniz. Bizim ufaklıklar deniz aşığı olduklarından Deniz olsun, yeter.” derler. O nedenle oturup denizi ve gemileri izlemek, martılara simit atmak bizi çok eğlendiriyor. Balık tutmayı seviyorsanız oltanızı alıp keyif yapabilirsiniz ya da bizim gibi balıkçılardan ‘bir kerelik’ olta tutuşu dersi alabilirsiniz, zira yemleri devirip kaçınca tekrarı olmuyor. (Gülüyorum) 

 

 

Alsancak Kordon’daki Arkas Müzesi’nde hem yetişkinler hem çocuklar için çok güzel sergiler oluyor. Hala devam eden “Binbir Gece” adlı sergiyi kaçırmayın. Önceden rezervasyon yaptırarak çocuklarınızı resim atölyesine yazdırabilir, onlar resim yaparken siz Kordon’da güzel bir kahvenin tadını çıkarabilirsiniz. Unutmadan Alsancak Kordon’da da uçurtma keyfini doya doya yaşayabilirsiniz. Yanınıza uçurtmanızı alabilir, güzel havalarda ise mutlaka bir uçurtma satıcısı bulabilirsiniz. 


Aynı sıradaki Atatürk Müzesi de görülmeye değer. Atamızı çocuklara tanıtmak ve Atatürk sevgisi aşılamak için yaşadığı evi göstermek onu daha kanlı canlı hafızalarına kazımalarını sağlıyor. “Bu kadar koştuk oynadık, karnımız acıktı.” dediğinizi duyar gibiyim. Kordon’da çok güzel kafeler var. Biraz yürürseniz Konak Pier’de manzaraya karşı yemenin tadı başka elbette. Azıcık daha yürürseniz Topçu’da çöp şişleri yedikten sonra üstüne sakız tatlısı pek bir güzel oluyor. 


Çocuklara çok hitap etmese de Alsancak Fransız Kültür Merkezi yanındaki La Cigale Cafe’yi görmeden geçmeyin derim; ortamı ve yemekleri çok hoş. Eski dekorasyonu bizce daha güzel olsa da burayı çok seviyoruz. 


“Daha karnım acıkmadı, oturmaya mı geldik.” derseniz de çocukların elinden tutup doğruca Kültürpark’a gidiyoruz. Bayılıyorum buraya, çocuklarla en keyif aldığım yerlerden birisi burası. Araç yok, gürültü yok; bol yeşillik, temiz hava ve tabii ki lunapark var! 

 


Çocukluğumun Ankara’sında Gençlik Parkı’na gider gibi oluyorum burada. Nedense pek talep görmüyor o yüzden sıra derdi çekmeden doya doya eğlenebilirsiniz. Biz en çok çarpışan arabaları, zıplayan kanguruyu ve hızlı tırtılı seviyoruz. Anlaşıldığı üzere ben çocuklar kadar hatta belki daha çok eğleniyorum. Lunapark çıkışındaki yapay gölette deniz bisikletine binmeyi unutmayın, itiraf ediyorum başta burun kıvırıp kızımın ısrarıyla bindik ama iyi ki yapmışız. Kültürpark’tan çıkmadan kır gazinosunda çay içip bana teşekkür edin. Zira çayı çok lezzetli. Kültürpark içinde çocuklar için sık sık tiyatro gösterileri de oluyor, takip edin derim. Buradaki yürüyüş pisti ve elbette açık hava da spor imkanları için çok elverişli, çocuklarla bisiklete binebilir top oynayabilirsiniz. Anne babalar için de açıkhava tiyatrosunda çok güzel oyunlar oluyor. Kültürpark’ın tek eksiği yeme içme için seçenek olmayışı belki de bu yüzden pek tercih edilmiyor. Burayı yeniden popüler hale getirmek için birilerinin el atması uygun olacak sanıyorum. Biz ailece doğa aşığı olduğumuz için “Nerede yeşil, orada biz.” diyor ve her gittiğimizde lunaparkın arka tarafındaki palmiye ağaçları ile dolu alanda ağaçlara sırtımızı dayayıp uzun uzun dinleniyoruz, hatta yeşil papağanlar görmüştük bir defasında. Şehrin göbeğinde böyle bir kaçış yeri olması mucize gibi. 

 

 

 

Karnınız artık acıkmıştır ye düşünüyorum. Küktürpark Lozan çıkışını takip edip doğruca Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki Sevinç Pastanesi’ne gidin ve Pavlova pastasını silip süpürün. Hayatımda yediğim en güzel pastalardan biri enfes bir lezzet. Orada oturup gelip geçenleri izlemek çok keyifli oluyor.

 

Biz pastane çıkışında hemen yandaki Tuğça Kuruyemiş’e gidiyor ikram Türk kahvemizi içiyoruz, çocuklara da narlı lokum veriyoruz elbette. Her zaman çok taze ürünleri olan bu şubenin ayrı bir enerjisi var, insana kendini iyi hissettiren yerler vardır ya işte burası o yerlerden biri. Özellikle karışık çerez, narlı lokum, iç kabak ve ayçekirdeği çok lezzetli, biz mutlaka alıp feribotta çayla yiyoruz. 

 

Alsancak’tan Konak’a geçerseniz Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Sonra ver elini Kemeraltı, Saat Kulesi ve Kızlarağası Hanı... Biz yılbaşı sabahı Tarihi Asansör’e çıkıp oradaki kafeden şehri kuşbakışı izledik, pek keyifliydi. Çocuklara şehri tepeden gösterip daha iyi tanımalarını sağlayabilir ve dürbünle tüm şehri inceleyebilirsiniz. 


Asansör’ün devamında İzmir aşığı Dario Moreno’nun adını taşıyan şirin mi şirin bir sokak var. Yağmurlu bir yılbaşı sabahı gittiğimiz için açık dükkan yoktu ancak hava güzelse çok daha keyif alacağınız kesin. 

 

Kemeraltı’nda gezerken çok fazla oyuncakçı görebilirsiniz. Ufaklılar için pamuk eller cebe! Ben yolda çocuklarımla pazarlık edip bir oyuncak ile sınırlıyorum ki mağazada kendilerini kaybetmesinler. Yine buradaki yılbaşı süslemeleri satan mağazayı tavsiye ederim, her yerde göremeyeceğiniz değişik ürünler bulabilirsiniz. Burada bir balık ekmek molası için Kemer 6 Balık Restoran’ına uğrayabilirsiniz ya da bizim gibi “Başlamışken durmak olmaz.” deyip Güzelbahçe’ye kadar arabayla gidip orada balık yiyebilirsiniz. 


Yolununuz Eski Foça’ya düşerse burada da balık ekmek ve sakızlı dondurma yemeden dönmeyin. Foça’da güneşi batırıp “İyi ki İzmir’deyiz!” diyeceğiniz bir gün daha yaşayın. 

Her gününüzün İzmir gibi güzel geçmesi dileğiyle... 

 

Benzer yazılar
#HIKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
20 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KITABEVI
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZI
#RESTORAN
#KITABEVI
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTIVAL
#TEKNOLOJI
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKINLIK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HIKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZI
#MÜZE
#TARIHI YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TIYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZI
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHIL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
Editör
16 Haz 2019
#KAMP ALANI
Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kam...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wav...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar s...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.