R
GİRİŞ
TR
EN

Çocuğunuzla İzmir'in Tadını Çıkarın!

#ÇOCUK
#GEZİ
Senem Kiraz
18 Jan 2019

 

 

Merhabar, bu yazımda çocuklarla İzmir'in tadı nasıl çıkar sorusunu yanıtlamaya çalışacağım.

 

 

Hafta sonu Mavişehir sahilde yürümek ya da çocuklarla bisiklete binmek çok keyifli, hele hava güzelse tutmayın bizi. Turunuza Çiğli Organize Sanayi yönünden başlarsanız sağınıza İzmir Doğal Yaşam Parkı’nı alıp flamingoları doyasıya seyredebilirsiniz. 

 

 

Ben hayvanat bahçesi dışında ilk kez flamingo görünce sevinçten ağlamıştım, çocuklar için de müthiş bir anı oldu. Turun devamında Mavişehir’da sahilde bulunan Balıkçı Barınağı’na geldiğinizde pelikanlar size ziyarete gelebilir, daha doğrusunu söylemek gerekirse balıkçıları ziyarete geliyorlar (Gülüyorum) ve siz de harika fotoğraflar çekebilirsiniz...

 

 

Akşam üstü yürüyüşe çıkmışsanız ya da bisiklet turundaysanız mutlaka sahildeki Balıkçı Barınağı’nda bir çay içip gün batımını izleyin. Güneşin bu kadar güzel batışını şehirde başka yerde izleme olanağınız olmadığına bahse girerim! Çocukların attığı ekmekleri havada kapan martıları izlemek ise ayrı bir keyif. 

 

Yaşları küçük çocuklara sahip bekar bir anneyseniz veya çocukları bırakacak akrabanız yoksa her yere çocuklarla gittiğiniz için park müdavimisinizdir. O zaman Mavişehir- Bostanlı hattındaki parkların tadını çıkarın. Çok geniş alanlara sahip, yeni ve temiz parklar var. Özellikle Yasemin Cafe’nin önündeki sahil ve belediyeye ait park yenilendi. Buradaki yeşillik alanda çoğunuzla top oynayabilir hatta uçurtma uçurabilirsiniz. Hatta 
çocuklar “Anne, uçurtmayı bana ver!” diye peşinizden koşabilir. Bu durumda sakin olun ve elinizdeki uçurtmayı yavaşça yere bırakın. 

 

“Sahile gidemedik, hava kötü...” derseniz yine Mavişehir’deki Belediye’ye ait TAYPARK ve KENT KOOP tesislerini öneririm. Taypark’ın içinde küçük bir at binme yeri var, çocukların atla ilk kez tanışması için uygun bir yer. Kent Kooperatifi’nden ise oldukça uygun fiyata çocuklar için yerel ve organik ürünler bulabilirsiniz. Aynı mekanlarda çocuk parkı ve doğum günü kutlamaları yapabileceğiniz güzel kafeler bulunmakta. 

 

 

 

Çocuklarla spor aktivitesi yapmak isterseniz Karşıyaka Mavişehir’deki Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda iki haftada bir Karşıyaka Spor Kulübü’nün (KSK) basketbol maçları oluyor, biletinizi önden alın çünkü maç gününe kalırsanız uzun kuyruklar oluyor. Biz kızımla KAF KAF tişörtlerimizi giyip “KAF SİN KAF” diye bağırıp coşuyoruz! 

Ufak bir hatırlatma: Aynı spor salonunda çocuklar için basketbol, voleybol gibi kurslar da var; bale, jimnastik, havuz için ise belediyenin Örnekköy tesislerinden faydalanabilirsiniz. Karşıyaka sahilde ise Pınar Karşıyaka’nın Yelken Kulübü ile Mavişehir Balıkçı Barınağı’nda Karşıyaka Belediyesi’nin deniz küreği kursları var. Karşıyaka gerçekten aktif bir şehir.

 

 

Spordan bilime geçelim. Karşıyaka Belediyesi Bilim Müzesi ve yanındaki Bahçeşehir Koleji Bilim Müzesi’ni tavsiye ederim. Biz belediyeninkine gittik, diğeri için toplu rezervasyon isteniyor. Karşıyaka Belediyesi Bilim Merkezi dev dinozor maketleri, veterinerlik ve pilotluk gibi meslek tanıtan uygulamalı eğitim alanları ile çocuklar için hayat bilgisi niteliğinde. Çok da eğlenceli... 

 

 

"Artık 35,5 sınırlarından çıkalım, merkeze gelelim." derseniz, Alsancak Kordon’a geçelim. Mümkünse karşıya vapurla geçin, çocuklara şehri ve hayatı tanıtmak için bulunmaz bir nimet bu. Vapuru beklerken şehirdeki tüm etkinlik ilanlarını okuyup gelecek hafta için plan yapabiliyorsunuz, bu nedenle vapura binmeyi iple çekiyorum. Alsancak’a gelince kendinizi Kordon’a bırakın ve gerisini unutun. Çocuklar doya doya koşup oynarken güzel havanın tadını çıkarın. Temiz hava ve bol güneşi görünce tüm gün çimenlerde koşturup açık havada yeme içmenin keyfi başka oluyor. Yanınıza yiyecek içecek ve bir örtü alıp çimlerde mini piknik de yapabilirsiniz. Bizim ufaklıklar deniz aşığı olduklarından “Deniz olsun, yeter.” derler. O nedenle oturup denizi ve gemileri izlemek, martılara simit atmak bizi çok eğlendiriyor. Balık tutmayı seviyorsanız oltanızı alıp keyif yapabilirsiniz ya da bizim gibi balıkçılardan ‘bir kerelik’ olta tutuşu dersi alabilirsiniz, zira yemleri devirip kaçınca tekrarı olmuyor. (Gülüyorum) 

 

 

Alsancak Kordon’daki Arkas Müzesi’nde hem yetişkinler hem çocuklar için çok güzel sergiler oluyor. Hala devam eden “Binbir Gece” adlı sergiyi kaçırmayın. Önceden rezervasyon yaptırarak çocuklarınızı resim atölyesine yazdırabilir, onlar resim yaparken siz Kordon’da güzel bir kahvenin tadını çıkarabilirsiniz. Unutmadan Alsancak Kordon’da da uçurtma keyfini doya doya yaşayabilirsiniz. Yanınıza uçurtmanızı alabilir, güzel havalarda ise mutlaka bir uçurtma satıcısı bulabilirsiniz. 


Aynı sıradaki Atatürk Müzesi de görülmeye değer. Atamızı çocuklara tanıtmak ve Atatürk sevgisi aşılamak için yaşadığı evi göstermek onu daha kanlı canlı hafızalarına kazımalarını sağlıyor. “Bu kadar koştuk oynadık, karnımız acıktı.” dediğinizi duyar gibiyim. Kordon’da çok güzel kafeler var. Biraz yürürseniz Konak Pier’de manzaraya karşı yemenin tadı başka elbette. Azıcık daha yürürseniz Topçu’da çöp şişleri yedikten sonra üstüne sakız tatlısı pek bir güzel oluyor. 


Çocuklara çok hitap etmese de Alsancak Fransız Kültür Merkezi yanındaki La Cigale Cafe’yi görmeden geçmeyin derim; ortamı ve yemekleri çok hoş. Eski dekorasyonu bizce daha güzel olsa da burayı çok seviyoruz. 


“Daha karnım acıkmadı, oturmaya mı geldik.” derseniz de çocukların elinden tutup doğruca Kültürpark’a gidiyoruz. Bayılıyorum buraya, çocuklarla en keyif aldığım yerlerden birisi burası. Araç yok, gürültü yok; bol yeşillik, temiz hava ve tabii ki lunapark var! 

 


Çocukluğumun Ankara’sında Gençlik Parkı’na gider gibi oluyorum burada. Nedense pek talep görmüyor o yüzden sıra derdi çekmeden doya doya eğlenebilirsiniz. Biz en çok çarpışan arabaları, zıplayan kanguruyu ve hızlı tırtılı seviyoruz. Anlaşıldığı üzere ben çocuklar kadar hatta belki daha çok eğleniyorum. Lunapark çıkışındaki yapay gölette deniz bisikletine binmeyi unutmayın, itiraf ediyorum başta burun kıvırıp kızımın ısrarıyla bindik ama iyi ki yapmışız. Kültürpark’tan çıkmadan kır gazinosunda çay içip bana teşekkür edin. Zira çayı çok lezzetli. Kültürpark içinde çocuklar için sık sık tiyatro gösterileri de oluyor, takip edin derim. Buradaki yürüyüş pisti ve elbette açık hava da spor imkanları için çok elverişli, çocuklarla bisiklete binebilir top oynayabilirsiniz. Anne babalar için de açıkhava tiyatrosunda çok güzel oyunlar oluyor. Kültürpark’ın tek eksiği yeme içme için seçenek olmayışı belki de bu yüzden pek tercih edilmiyor. Burayı yeniden popüler hale getirmek için birilerinin el atması uygun olacak sanıyorum. Biz ailece doğa aşığı olduğumuz için “Nerede yeşil, orada biz.” diyor ve her gittiğimizde lunaparkın arka tarafındaki palmiye ağaçları ile dolu alanda ağaçlara sırtımızı dayayıp uzun uzun dinleniyoruz, hatta yeşil papağanlar görmüştük bir defasında. Şehrin göbeğinde böyle bir kaçış yeri olması mucize gibi. 

 

 

 

Karnınız artık acıkmıştır ye düşünüyorum. Küktürpark Lozan çıkışını takip edip doğruca Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki Sevinç Pastanesi’ne gidin ve Pavlova pastasını silip süpürün. Hayatımda yediğim en güzel pastalardan biri enfes bir lezzet. Orada oturup gelip geçenleri izlemek çok keyifli oluyor.

 

Biz pastane çıkışında hemen yandaki Tuğça Kuruyemiş’e gidiyor ikram Türk kahvemizi içiyoruz, çocuklara da narlı lokum veriyoruz elbette. Her zaman çok taze ürünleri olan bu şubenin ayrı bir enerjisi var, insana kendini iyi hissettiren yerler vardır ya işte burası o yerlerden biri. Özellikle karışık çerez, narlı lokum, iç kabak ve ayçekirdeği çok lezzetli, biz mutlaka alıp feribotta çayla yiyoruz. 

 

Alsancak’tan Konak’a geçerseniz Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Sonra ver elini Kemeraltı, Saat Kulesi ve Kızlarağası Hanı... Biz yılbaşı sabahı Tarihi Asansör’e çıkıp oradaki kafeden şehri kuşbakışı izledik, pek keyifliydi. Çocuklara şehri tepeden gösterip daha iyi tanımalarını sağlayabilir ve dürbünle tüm şehri inceleyebilirsiniz. 


Asansör’ün devamında İzmir aşığı Dario Moreno’nun adını taşıyan şirin mi şirin bir sokak var. Yağmurlu bir yılbaşı sabahı gittiğimiz için açık dükkan yoktu ancak hava güzelse çok daha keyif alacağınız kesin. 

 

Kemeraltı’nda gezerken çok fazla oyuncakçı görebilirsiniz. Ufaklılar için pamuk eller cebe! Ben yolda çocuklarımla pazarlık edip bir oyuncak ile sınırlıyorum ki mağazada kendilerini kaybetmesinler. Yine buradaki yılbaşı süslemeleri satan mağazayı tavsiye ederim, her yerde göremeyeceğiniz değişik ürünler bulabilirsiniz. Burada bir balık ekmek molası için Kemer 6 Balık Restoran’ına uğrayabilirsiniz ya da bizim gibi “Başlamışken durmak olmaz.” deyip Güzelbahçe’ye kadar arabayla gidip orada balık yiyebilirsiniz. 


Yolununuz Eski Foça’ya düşerse burada da balık ekmek ve sakızlı dondurma yemeden dönmeyin. Foça’da güneşi batırıp “İyi ki İzmir’deyiz!” diyeceğiniz bir gün daha yaşayın. 

Her gününüzün İzmir gibi güzel geçmesi dileğiyle... 

 

Benzer yazılar
#SİNEMA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2002 yılından beri düzenlenen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de g...
Kardelen Uysal
15 Oct 2019
#SANAT
#TASARIM
Bulduğu her türlü malzemenin üzerine çizim yapan Sadi Tekin leblebileri karakterleştirmesiyle, New York sokaklarına muzi...
Kardelen Uysal
14 Oct 2019
#MÜZİK
#KONSER
Scott Bradlee önderliğinde kurulan Postmodern Jukebox müzik grubu, Welcome to the Twenties 2.0 turnesi kapsamında 27 Eki...
Editör
12 Oct 2019
#SİNEMA
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 16’ncısıyla karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
11 Oct 2019
#TİYATRO
Oyun Hamuru Tiyatrosu sahne üzerinde doğaçlama performans yapan, seyirciyi de seyirci-oyuncu olarak oyuna interaktif bir...
Kardelen Uysal
11 Oct 2019
#MEYHANE
İzmir'de içkili pek çok restoran var ama siz o eski meyhane ruhunu mu arıyorsunuz? Samimi bir ortamda, fonda hafiften fa...
Gülay Güler
10 Oct 2019
#TİYATRO
#SANAT
Devlet Tiyatrosu sanatçısı Rüçhan Gürel tarafından 2007 yılında İzmir’de kurulan Han Tiyatrosu her yaştan öğrenciye üst ...
Seçil Şeker
8 Oct 2019
#SANAT
#ŞİİR
#FOTOĞRAF
#EDEBİYAT
İnanç Avadit’in Buradan Kurtulmak Bize Kaldı adlı şiir kitabı içinde yaşadığımız dünyanın gerçeklerini, gerçekleştiremed...
Kardelen Uysal
6 Oct 2019
#ATÖLYE
İzmir'in en çok sevilen atölyesi Atölyemiz Canımız'da sadece birbirinden güzel takılar ve seramikten objeler üretilmiyor...
Gülay Güler
5 Oct 2019
#SİNEMA
Film tutkunları, beyaz perde aşıkları buraya! Ekim ayında vizyona girecek filmleri listeledik.
Editör
4 Oct 2019
#OPERA
#BALE
İzmir Devlet Opera ve Balesi, 2019-2020 sezonunda dört opera, üç müzikal, altı bale, bir müzikli oyun, dört çocuk oyunu ...
Editör
3 Oct 2019
#TİYATRO
Tiyatro Pınarı henüz bir yıllık bir tiyatro olmasına rağmen Gülder Pınar'ın yönetmenliği ile onlarca temsil oynamış ve b...
Seçil Şeker
2 Oct 2019
#ATÖLYE
Kursa ayıracak vakti olmayan ama hafta sonuna sanat, sağlık katmak, öğrenmek ve üretmek isteyenler, bu liste tam size gö...
Seçil Şeker
30 Sep 2019
#SERGİ
#SANAT
Hayatın monotonluğundan kurtulmanın, farklı bakış açıları keşfetmenin en iyi yolu sanat etkinliklerini takip etmek. Sonb...
Gülay Güler
29 Sep 2019
#SPOR
#YÜZME
Adam Walker, tost makinesi ve su ısıtıcısı satarak hayatını kazanırken bir gün uçak yolculuğu sırasında On A Clear Day a...
Kardelen Uysal
28 Sep 2019
#TASARIM
#MODA
Geçtiğimiz yıl Urla’da Hollywood yapımcılarını kıskandıracak bir plato kuran, kariyeri boyunca Dünya yıldızlarını giydir...
Seçil Şeker
27 Sep 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Ekim ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik, ...
Kardelen Uysal
26 Sep 2019
#KONSER
#FESTİVAL
Yaz bitti, şehre dönüş vakti geldi. İzmir bizi birbirinden güzel etkinliklerle karşılıyor. Konserler, festivaller derken...
Gülay Güler
23 Sep 2019
#SERGİ
Monitor, yeni sezonu “A hymn to those that disappear” başlığını taşıyan sergisiyle karşılıyor. Pelin Tan ve Anton Vidokl...
Editör
22 Sep 2019
#TEKNOLOJİ
Dosyalarımızın değerini, onlara ulaşamayınca veya virüs nedeniyle onları kaybettiğimizde anlıyoruz. Hatta günümüzde gizl...
Editör
22 Sep 2019
#MÜZİK
Urla Caz Festivali, doğanın dinlenmeye hazırlandığı sonbaharda dünya tarihine güzel müzikler kazımış Urla’nın sokakların...
Editör
21 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Dünya’nın dört bir yanında gezegenin geleceğine dair ilham verici bir grev var bugün. Küresel iklim krizinin suçlusu ola...
Kardelen Uysal
20 Sep 2019
#SANAT
Disiplinlerarası sanat alanı Tilki, kolektifleri ve sanatçıları birlikte üretmeye çağırıyor. Farklı disiplinlerden sanat...
Editör
19 Sep 2019
#SPOR
Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü (Çagör), 2009 yılından beri görme engellileri spora teşvik ederek sosyal hayata kazandırm...
Gülay Güler
19 Sep 2019
#DANS
Performans sanatçısı Aslı Bostancı, ses beden buluşmaları ve ses şifasıyla kişilere enerji çalışmaları yaptıran bir isim...
Editör
18 Sep 2019
#RESİM
#SERGİ
Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 - 5 Ocak 2020 tarihleri arasında 20'inci yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picas...
Editör
18 Sep 2019
#BİSİKLET
#SOSYAL SORUMLULUK
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşecek. 1995’ten beri İzmir’de eğ...
Editör
17 Sep 2019
#SİNEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TİYATRO
#KONSER
#FESTİVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade