R
GİRİŞ
TR
EN

EÇEV ile Geleceğe Umut Ol

#SOSYAL SORUMLULUK
Zeynep Öztürk
9 May 2018

 

Fırsat eşitsizliğinin olmadığı bilimsel, yaratıcı, sorgulayıcı ve katılımcı bir eğitim sistemi hayal edin. Pek olası gelmediyse, sizi EÇEV (Ege Çağdaş Eğitim Vakfı) ile tanıştıralım. Haksızlıklarla dolu bir dünyada yaşıyoruz ve yaşadığımız bu dünyayı daha güzel yapmak bizim elimizde. Geleceğe, umutlara, eğitime ve hepsine ışık tutan Ege Çağdaş Eğitim Vakfı'ndan Genel Sekreter Şule Keskiner ve Kaynak Geliştirme Koordinatörü Fatih M. Akdan ile sıcak bir sohbet gerçekleştirdik, keyifli okumalar.

 

 

 

Kaynak: EÇEV

 

Eçev nedir?

  • Şule Keskiner: Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) çağdaş eğitime gönül vermiş 96 İzmirli aydın tarafından 1995 yılında yine İzmir'de kuruldu. Eğitimde fırsat eşitliği yaratarak, çağdaş ve evrensel kültür değerleriyle donanmış, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, bilimsel düşünen, sorgulayıcı, katılımcı, üretken ve demokratik yaşamı özümsemiş bireylerin yetişmesine destek veriyor, buna yönelik eğitim programlarını yaşama geçirerek eğitim sistemine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. EÇEV, kamu yararına faaliyet gösteren kurum statüsü taşıyor ve  çalışmalarında kar amacı gütmüyor. Eğitime destek çalışmalarımızın tamamını vakfımızla aynı vizyonu taşıyan, eğitim dostu kişi ve kurumların bağış ve destekleriyle sürdürmekteyiz.

Eğitime verdiğiniz destekler sadece maddi yönlü değil. Maddi manevi her alanda bursiyerlerinizin yanında olmaya çalışıyorsunuz.

Şule Keskiner: Eğitime destek vermenin sadece maddi destek sağlamak olmadığını düşünüyoruz. Biz gelişimi bir bütün olarak düşünüyoruz. Birtakım ihtiyaçların giderilmesinde maddi destek önemli ama daha da önemli olan her yaştaki insanımızın kişisel gelişimini tamamlamasına katkıda bulunmak. Temasımız olan her öğrenciyi ve bireyi (yetişkinler de buna dahil) kültürel sosyal bilimsel bir takım faaliyetlerin içinde bulundurmak için çaba gösteriyoruz.Eğitim merkezlerimizden yararlanan çocukları, eğitim bursu verdiğimiz lise ve üniversite öğrencilerini her ay en az bir kültür, sanat, spor ya da bilim etkinliğiyle buluşturmaya çalışıyoruz. Zaman zaman eğitim malzemesi desteği de sağlayabiliyoruz. Bu biraz aldığımız bağışlara göre de şekillenebiliyor.

 

 

Kaynak: EÇEV

 

EÇEV'in Eğitim Merkezleri'nden bahsedebilir misiniz? 

Şule Keskiner: Eğitim Merkezlerimiz, genellikle çok nüfuslu ve ekonomik olanakları sınırlı ailelerin yaşadığı dezavantajlı bölgelerde bulunuyor. Çevre okullarda  eğitim gören ilk ve ortaokul öğrencilerine, hafta içi ve hafta sonu günlerde eğitim desteği veriyoruz. Özgüven sahibi, kendini doğru ifade edebilen, araştıran, sorgulayan, toplumla barışık, üretken, tüm yaşamı boyunca kendini geliştirebilen bireyler olarak yetişmeleri için gereken temel kazanımları edinmeleri hedefliyoruz. Eğitim merkezlerinden yararlanan çocukların bir yandan temel akademik kazanımlarını pekiştirmeye yönelik destek çalışmalar yapıyor, diğer yandan da kendilerini tanımaları, yeteneklerini keşfetmeleri için uygun öğrenme ortamları hazırlıyoruz. 8-14 yaş grubundaki öğrencilerin hedeflendiği bu eğitime destek çalışmalarında; bölgedeki öğrencilerin kendi ailelerinin olanaklarıyla ulaşmakta zorlanacakları eğitimlere öncelik veriyoruz.  

 

 

Kaç tane eğitim merkeziniz bulunmakta?

Fatih M. Akdan: İzmir’de iki eğitim merkezimiz var. Yamanlar Eğitim Merkezi ve Altındağ Rasih Somer Eğitim Merkezi.Yamanlar Eğitim Merkezimiz 2003, Altındağ Rasih Somer Eğitim Merkezimiz 2005 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Küçük bir eğitim birimimiz de Salihli’de var. Eğitim Merkezlerinin yakın  çevresindeki okullardan gelen genellikle 3. ila 8. sınıflar arasındaki öğrenciler hafta içi ve hafta sonu günlerde merkezlerimizden yararlanıyorlar. Merkezimizdeki tüm akademik destek ve atölye çalışmalarından çocuklar tamamen ücretsiz olarak yararlanıyorlar. Ulaşımı ücretsiz servislerimizle yine biz sağlıyoruz. Okul öncesi çocuklar için de oyun gruplarımız var. Merkezlerimizdeki çocukların aileleri için de anne-baba destek programları, kadınlara yönelik kadını güçlendirme programları yürütüyoruz.

 

 

Eğitim merkezlerinde gönüllülük sistemi geçerli mi?

Fatih M. Akdan: Tabii ki. Merkezimizdeki eğitim faaliyetlerine üniversite öğrencisi veya yetişkin gönüllüler destek veriyor.

 

EÇEV'de gönüllülük nasıl oluyor?

Fatih M. Akdan: EÇEV’in vizyonunu ve EÇEV ruhunu paylaşan her birey ve kurum EÇEV gönüllüsü olabilir. Vakıf faaliyetlerine gönüllü olarak destek vermek isteyen gençler ve yetişkinler, kendi birikimlerine uygun bir çalışma alanı bulabilirler. Vakfımızda gönüllü çalışmalar yapmak isteyenler Adım Adım Gönüllük Programına dahil oluyorlar. Bu kapsamda önce bir vakıf tanıtımına katılıyorlar. Mevcut gönüllülük alanlarından hangisi ilgilerini çekiyorsa ve gönüllü faaliyetlere ayırabileceği zaman ne kadarsa, ona göre EÇEV Gönüllü Komisyonlarında yer alabilir, Eğitim Birimlerimizde çocuklarla yaptığımız etkinliklerde gönüllü olabilir, veya birimlerimizdeki ofis çalışmalarına destek verebilirler. Her gönüllümüz Temel Gönüllü Eğitimi programına katılıyor. Eğtiim merkezlerinde gönüllülük yapanlar ayrıca Çocukla Çalışma Eğitimine katılıyorlar. Bireysel gönüllülük dışında, EÇEV’e kurumsal olarak gönüllü destek vermek de mümkündür.

 

 

Kaynak: EÇEV

 

Küçük Prens eğitim Setleri'nden bahsedebilir misiniz?

Şule Keskiner: EÇEV-Küçük Prens ve Küçük Prenses Bez Bebek Yapım Setleri aslında bir eğitim projesi. Çocuğun dünyasında, olumlu duygu ve düşünceleri ortaya çıkaracak, özgüvenini, işbirliği ve iletişim becerilerini, yaratıcılığını geliştirecek, üretici zihinsel becerisini harekete geçirerek ifade edebilmesini sağlayacak oyunlar ve oyuncaklar paha biçilmez bir anlam taşır. Bebek Yapım Setlerimiz bu öncelikler gözetilerek hazırlandı. Çocuklar, setlerinin içindeki bez bebeği oluşturan malzemeleri ister bir yetişkin veya yaşıtı ile birlikte, ister kendi başlarına birleştirerek kendi Küçük Prens ve Küçük Prenseslerine hayat verebiliyorlar. EÇEV’in Eğitim Projeleri arasında yer alan Küçük Prens-Küçük Prenses Bez Bebek Yapım Setleri hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Küçük Prens Eğitim Setlerini, vakıf merkezimizden ya da D&R Alsancak mağazasından temin edebilirsiniz. Setlerimiz için İzmir içinde adrese teslim ve İzmir dışına kargo seçenekleri de mevcut.

 

EÇEV  ¨Çiçek-Çikolata¨ siparişleri ne güzel bir fikir. Biraz da ondan bahsedelim.

Şule Keskiner: Özel kutlamalarda dostlarınızın sevincini EÇEV çiçekleri ve çikolataları ile paylaşabilirsiniz. EÇEV çiçeklerini adınıza hazırlıyor, istediğiniz adrese, istediğiniz saatte teslim ediyoruz. EÇEV için özel tasarlanan kutulardaki çikolatalarımız ile de ilginizi, sevginizi ifade etmeniz için lezzetli bir seçenek sunuyoruz. Butik çikolatada İzmir’in beğenilen markası MILD çikolata kalitesi ve güvencesiyle hazırlanan çikolatalarımızı sevdiklerinize hediye ederken, yapacağınız bağışla bir çocuğun eğitimine destek, geleceğine umut olabilirsiniz!

 

Kaynak: EÇEV

 

Burs başvuruları için sizi nereden takip edebilirler?

Şule Keskiner: EÇEV’e burs için başvurmak isteyenler her yıl eğitim dönemi başlamadan önce Ağustos ayından itibaren web sitemizdeki duyuruları takip ederek, başvuru yapabilirler.

 

Bursları hangi kriterlere göre veriyorsunuz?

Şule Keskiner: Burslu öğrencilerimizin okul başarısını belirli bir düzeyin altına düşürmemelerini istiyoruz. Eğitimin farklı kademesindeki burslu öğrencilerimiz için yaş programlarına uygun bir kişisel gelişim programı yürütüyoruz. Öğrencilerin bu program içindeki sosyal ve kültürel etkinliklere devam etmelerini, katılım göstermelerini istiyoruz. Bireysel ve kurumsal bağışlarla çalışan bir kuruluş olduğumuzdan, elimizdeki bu sınırlı kaynağı gelişim süreçlerine katılmaya hevesli olan öğrencilere sunmayı tercih ediyoruz. Özetle; vakfımızdan burs desteği alan öğrencilerin ihtiyaç sahibi olması, kendini geliştirmeye hevesli olması, iletişime açık olması ve bu faaliyetlerin içinde yer olmaktan mutlu olmasını umuyoruz.

 

Burs süreci ne kadar oluyor?

Fatih M. Akdan: Öğrencilerimiz bir eğitim dönemi boyunca Eylül’den Haziran’a kadar 10 ay süreyle burs alıyorlar. 

 

Genellikle bir yıl içinde kaç kişiye burs veriliyor?

Fatih M. Akdan: 2017-2018 eğitim öğretim döneminde ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite kademelerinde toplam 550’nin üzerinde öğrenciye burs verdik.

 

Bursların kesilmesi mümkün mü?

Fatih M. Akdan: Az önce de belirttiğimiz gibi, okul başarısını belli bir düzeyin üstünde tutan ve kişisel gelişim programlarımıza aktif katılım gösteren bir öğrenci, ilkokuldan başlayarak üniversite öğreniminin sonuna kadar burs alabilir.  

 

Burs dışında konaklama imkanı da sağlıyorsunuz. Biraz konaklama imkanlarından bahsedebilir misiniz?

Fatih M. Akdan: Güvenli ve çağdaş koşullarda, uygun fiyatla konaklama olanağı sunan yurt ve pansiyonumuz, kız öğrencilerin eğitimlerini sürdürebilmelerini mümkün kılarak, eğitimde fırsat eşitliği açısından kritik bir işlevi yerine getiriyor. Halen Manisa’da ve Soma’dan olmak üzere iki kız öğrenci yurdumuz var.

 

Kaynak: EÇEV

 

EÇEV gönüllüsü olmak için ne yapmak gerekiyor?

Fatih M. Akdan: Dilerseniz web sitemizde olan formu da doldurabilirsiniz ya da vakfımıza gelip birebir görüşme de sağlayabilirsiniz. 

 

Etkinlik bazlı gönüllülük mümkün mü?

Fatih M. Akdan: Tabii ki mümkün.

 

DİP NOT! 

Bir SMS ile eğitime destek olmak ister misin?
Telefonunun SMS bölümüne girip BAGİS yazıyorsun ve mesajı 5444’e gönderiyorsun. Gönderdiğin SMS ile 10 TL bağış yaparak eğitime destek, geleceğe umut oluyorsun.

 

 Kaynak: EÇEV

 

Benzer yazılar
#HİKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
20 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KİTABEVİ
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTİVAL
#TEKNOLOJİ
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZİ
#MÜZE
#TARİHİ YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZİ
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
Editör
16 Haz 2019
#KAMP ALANI
Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kam...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wav...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDİYELİK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar s...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.