R
GIRIŞ
TR
EN

EÇEV ile Geleceğe Umut Ol

#SOSYAL SORUMLULUK
Zeynep Öztürk
9 May 2018

 

Fırsat eşitsizliğinin olmadığı bilimsel, yaratıcı, sorgulayıcı ve katılımcı bir eğitim sistemi hayal edin. Pek olası gelmediyse, sizi EÇEV (Ege Çağdaş Eğitim Vakfı) ile tanıştıralım. Haksızlıklarla dolu bir dünyada yaşıyoruz ve yaşadığımız bu dünyayı daha güzel yapmak bizim elimizde. Geleceğe, umutlara, eğitime ve hepsine ışık tutan Ege Çağdaş Eğitim Vakfı'ndan Genel Sekreter Şule Keskiner ve Kaynak Geliştirme Koordinatörü Fatih M. Akdan ile sıcak bir sohbet gerçekleştirdik, keyifli okumalar.

 

 

 

Kaynak: EÇEV

 

Eçev nedir?

  • Şule Keskiner: Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) çağdaş eğitime gönül vermiş 96 İzmirli aydın tarafından 1995 yılında yine İzmir'de kuruldu. Eğitimde fırsat eşitliği yaratarak, çağdaş ve evrensel kültür değerleriyle donanmış, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, bilimsel düşünen, sorgulayıcı, katılımcı, üretken ve demokratik yaşamı özümsemiş bireylerin yetişmesine destek veriyor, buna yönelik eğitim programlarını yaşama geçirerek eğitim sistemine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. EÇEV, kamu yararına faaliyet gösteren kurum statüsü taşıyor ve  çalışmalarında kar amacı gütmüyor. Eğitime destek çalışmalarımızın tamamını vakfımızla aynı vizyonu taşıyan, eğitim dostu kişi ve kurumların bağış ve destekleriyle sürdürmekteyiz.

Eğitime verdiğiniz destekler sadece maddi yönlü değil. Maddi manevi her alanda bursiyerlerinizin yanında olmaya çalışıyorsunuz.

Şule Keskiner: Eğitime destek vermenin sadece maddi destek sağlamak olmadığını düşünüyoruz. Biz gelişimi bir bütün olarak düşünüyoruz. Birtakım ihtiyaçların giderilmesinde maddi destek önemli ama daha da önemli olan her yaştaki insanımızın kişisel gelişimini tamamlamasına katkıda bulunmak. Temasımız olan her öğrenciyi ve bireyi (yetişkinler de buna dahil) kültürel sosyal bilimsel bir takım faaliyetlerin içinde bulundurmak için çaba gösteriyoruz.Eğitim merkezlerimizden yararlanan çocukları, eğitim bursu verdiğimiz lise ve üniversite öğrencilerini her ay en az bir kültür, sanat, spor ya da bilim etkinliğiyle buluşturmaya çalışıyoruz. Zaman zaman eğitim malzemesi desteği de sağlayabiliyoruz. Bu biraz aldığımız bağışlara göre de şekillenebiliyor.

 

 

Kaynak: EÇEV

 

EÇEV'in Eğitim Merkezleri'nden bahsedebilir misiniz? 

Şule Keskiner: Eğitim Merkezlerimiz, genellikle çok nüfuslu ve ekonomik olanakları sınırlı ailelerin yaşadığı dezavantajlı bölgelerde bulunuyor. Çevre okullarda  eğitim gören ilk ve ortaokul öğrencilerine, hafta içi ve hafta sonu günlerde eğitim desteği veriyoruz. Özgüven sahibi, kendini doğru ifade edebilen, araştıran, sorgulayan, toplumla barışık, üretken, tüm yaşamı boyunca kendini geliştirebilen bireyler olarak yetişmeleri için gereken temel kazanımları edinmeleri hedefliyoruz. Eğitim merkezlerinden yararlanan çocukların bir yandan temel akademik kazanımlarını pekiştirmeye yönelik destek çalışmalar yapıyor, diğer yandan da kendilerini tanımaları, yeteneklerini keşfetmeleri için uygun öğrenme ortamları hazırlıyoruz. 8-14 yaş grubundaki öğrencilerin hedeflendiği bu eğitime destek çalışmalarında; bölgedeki öğrencilerin kendi ailelerinin olanaklarıyla ulaşmakta zorlanacakları eğitimlere öncelik veriyoruz.  

 

 

Kaç tane eğitim merkeziniz bulunmakta?

Fatih M. Akdan: İzmir’de iki eğitim merkezimiz var. Yamanlar Eğitim Merkezi ve Altındağ Rasih Somer Eğitim Merkezi.Yamanlar Eğitim Merkezimiz 2003, Altındağ Rasih Somer Eğitim Merkezimiz 2005 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Küçük bir eğitim birimimiz de Salihli’de var. Eğitim Merkezlerinin yakın  çevresindeki okullardan gelen genellikle 3. ila 8. sınıflar arasındaki öğrenciler hafta içi ve hafta sonu günlerde merkezlerimizden yararlanıyorlar. Merkezimizdeki tüm akademik destek ve atölye çalışmalarından çocuklar tamamen ücretsiz olarak yararlanıyorlar. Ulaşımı ücretsiz servislerimizle yine biz sağlıyoruz. Okul öncesi çocuklar için de oyun gruplarımız var. Merkezlerimizdeki çocukların aileleri için de anne-baba destek programları, kadınlara yönelik kadını güçlendirme programları yürütüyoruz.

 

 

Eğitim merkezlerinde gönüllülük sistemi geçerli mi?

Fatih M. Akdan: Tabii ki. Merkezimizdeki eğitim faaliyetlerine üniversite öğrencisi veya yetişkin gönüllüler destek veriyor.

 

EÇEV'de gönüllülük nasıl oluyor?

Fatih M. Akdan: EÇEV’in vizyonunu ve EÇEV ruhunu paylaşan her birey ve kurum EÇEV gönüllüsü olabilir. Vakıf faaliyetlerine gönüllü olarak destek vermek isteyen gençler ve yetişkinler, kendi birikimlerine uygun bir çalışma alanı bulabilirler. Vakfımızda gönüllü çalışmalar yapmak isteyenler Adım Adım Gönüllük Programına dahil oluyorlar. Bu kapsamda önce bir vakıf tanıtımına katılıyorlar. Mevcut gönüllülük alanlarından hangisi ilgilerini çekiyorsa ve gönüllü faaliyetlere ayırabileceği zaman ne kadarsa, ona göre EÇEV Gönüllü Komisyonlarında yer alabilir, Eğitim Birimlerimizde çocuklarla yaptığımız etkinliklerde gönüllü olabilir, veya birimlerimizdeki ofis çalışmalarına destek verebilirler. Her gönüllümüz Temel Gönüllü Eğitimi programına katılıyor. Eğtiim merkezlerinde gönüllülük yapanlar ayrıca Çocukla Çalışma Eğitimine katılıyorlar. Bireysel gönüllülük dışında, EÇEV’e kurumsal olarak gönüllü destek vermek de mümkündür.

 

 

Kaynak: EÇEV

 

Küçük Prens eğitim Setleri'nden bahsedebilir misiniz?

Şule Keskiner: EÇEV-Küçük Prens ve Küçük Prenses Bez Bebek Yapım Setleri aslında bir eğitim projesi. Çocuğun dünyasında, olumlu duygu ve düşünceleri ortaya çıkaracak, özgüvenini, işbirliği ve iletişim becerilerini, yaratıcılığını geliştirecek, üretici zihinsel becerisini harekete geçirerek ifade edebilmesini sağlayacak oyunlar ve oyuncaklar paha biçilmez bir anlam taşır. Bebek Yapım Setlerimiz bu öncelikler gözetilerek hazırlandı. Çocuklar, setlerinin içindeki bez bebeği oluşturan malzemeleri ister bir yetişkin veya yaşıtı ile birlikte, ister kendi başlarına birleştirerek kendi Küçük Prens ve Küçük Prenseslerine hayat verebiliyorlar. EÇEV’in Eğitim Projeleri arasında yer alan Küçük Prens-Küçük Prenses Bez Bebek Yapım Setleri hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Küçük Prens Eğitim Setlerini, vakıf merkezimizden ya da D&R Alsancak mağazasından temin edebilirsiniz. Setlerimiz için İzmir içinde adrese teslim ve İzmir dışına kargo seçenekleri de mevcut.

 

EÇEV  ¨Çiçek-Çikolata¨ siparişleri ne güzel bir fikir. Biraz da ondan bahsedelim.

Şule Keskiner: Özel kutlamalarda dostlarınızın sevincini EÇEV çiçekleri ve çikolataları ile paylaşabilirsiniz. EÇEV çiçeklerini adınıza hazırlıyor, istediğiniz adrese, istediğiniz saatte teslim ediyoruz. EÇEV için özel tasarlanan kutulardaki çikolatalarımız ile de ilginizi, sevginizi ifade etmeniz için lezzetli bir seçenek sunuyoruz. Butik çikolatada İzmir’in beğenilen markası MILD çikolata kalitesi ve güvencesiyle hazırlanan çikolatalarımızı sevdiklerinize hediye ederken, yapacağınız bağışla bir çocuğun eğitimine destek, geleceğine umut olabilirsiniz!

 

Kaynak: EÇEV

 

Burs başvuruları için sizi nereden takip edebilirler?

Şule Keskiner: EÇEV’e burs için başvurmak isteyenler her yıl eğitim dönemi başlamadan önce Ağustos ayından itibaren web sitemizdeki duyuruları takip ederek, başvuru yapabilirler.

 

Bursları hangi kriterlere göre veriyorsunuz?

Şule Keskiner: Burslu öğrencilerimizin okul başarısını belirli bir düzeyin altına düşürmemelerini istiyoruz. Eğitimin farklı kademesindeki burslu öğrencilerimiz için yaş programlarına uygun bir kişisel gelişim programı yürütüyoruz. Öğrencilerin bu program içindeki sosyal ve kültürel etkinliklere devam etmelerini, katılım göstermelerini istiyoruz. Bireysel ve kurumsal bağışlarla çalışan bir kuruluş olduğumuzdan, elimizdeki bu sınırlı kaynağı gelişim süreçlerine katılmaya hevesli olan öğrencilere sunmayı tercih ediyoruz. Özetle; vakfımızdan burs desteği alan öğrencilerin ihtiyaç sahibi olması, kendini geliştirmeye hevesli olması, iletişime açık olması ve bu faaliyetlerin içinde yer olmaktan mutlu olmasını umuyoruz.

 

Burs süreci ne kadar oluyor?

Fatih M. Akdan: Öğrencilerimiz bir eğitim dönemi boyunca Eylül’den Haziran’a kadar 10 ay süreyle burs alıyorlar. 

 

Genellikle bir yıl içinde kaç kişiye burs veriliyor?

Fatih M. Akdan: 2017-2018 eğitim öğretim döneminde ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite kademelerinde toplam 550’nin üzerinde öğrenciye burs verdik.

 

Bursların kesilmesi mümkün mü?

Fatih M. Akdan: Az önce de belirttiğimiz gibi, okul başarısını belli bir düzeyin üstünde tutan ve kişisel gelişim programlarımıza aktif katılım gösteren bir öğrenci, ilkokuldan başlayarak üniversite öğreniminin sonuna kadar burs alabilir.  

 

Burs dışında konaklama imkanı da sağlıyorsunuz. Biraz konaklama imkanlarından bahsedebilir misiniz?

Fatih M. Akdan: Güvenli ve çağdaş koşullarda, uygun fiyatla konaklama olanağı sunan yurt ve pansiyonumuz, kız öğrencilerin eğitimlerini sürdürebilmelerini mümkün kılarak, eğitimde fırsat eşitliği açısından kritik bir işlevi yerine getiriyor. Halen Manisa’da ve Soma’dan olmak üzere iki kız öğrenci yurdumuz var.

 

Kaynak: EÇEV

 

EÇEV gönüllüsü olmak için ne yapmak gerekiyor?

Fatih M. Akdan: Dilerseniz web sitemizde olan formu da doldurabilirsiniz ya da vakfımıza gelip birebir görüşme de sağlayabilirsiniz. 

 

Etkinlik bazlı gönüllülük mümkün mü?

Fatih M. Akdan: Tabii ki mümkün.

 

DİP NOT! 

Bir SMS ile eğitime destek olmak ister misin?
Telefonunun SMS bölümüne girip BAGİS yazıyorsun ve mesajı 5444’e gönderiyorsun. Gönderdiğin SMS ile 10 TL bağış yaparak eğitime destek, geleceğe umut oluyorsun.

 

 Kaynak: EÇEV

 

Benzer yazılar
#TEKNOLOJI
İzmir'in gelecek vadeden girişimleriyle yatırımcıları bir araya getirmek için Türkiye İktisadi ve İdari Bilimler Öğrenci...
Gülay Güler
21 Nov 2019
#BELGESEL
Özkan Emre, Ege Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü'nden mezun bağımsız bir belgesel yönetmeni. Şimdilerde ise aynı ...
Kardelen Uysal
21 Nov 2019
#MÜZE
#ATÖLYE
#SERGI
#FELSEFE
Aktiffelsefe Kültür Derneği, yediden yetmişe herkesin müzelere ilgisini artırmak, tarih ve mitolojiyi felsefe ile yoğuru...
Editör
21 Nov 2019
#SINEMA
Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 k...
Editör
20 Nov 2019
#EDEBIYAT
Edebiyatı kimsesizlerin kimsesi olarak gören, öykülerinde gerçekle gerçeküstü olanı naif bir biçimde harmanlayan, yazdık...
Kardelen Uysal
19 Nov 2019
#SINEMA
#FESTIVAL
Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 k...
Editör
18 Nov 2019
#SINEMA
#SÖYLEŞI
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 17’ncisiyle karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
18 Nov 2019
#KONSER
#TIYATRO
Bu hafta İzmirli sanatseverleri birbirinden güzel etkinlikler bekliyor. Haftaya başlamadan listemize göz atın.
Editör
18 Nov 2019
#TASARIM
#SERGI
Mimari, endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve grafik tasarım alanlarından 17 tasarımcıyı bir araya getiren İlham Veren İ...
Editör
15 Nov 2019
#KAHVALTI
Kahvaltınızı deniz kenarında mı yapmak istersiniz, köşkün arka bahçesinde mi? Serpme kahvaltınızı kendiniz mi seçmek ist...
Seçil Şeker
15 Nov 2019
#MÜZIK
Hip hop müziğin başarılı isimlerinden Ali Eksan, bilinen adıyla Ethnique Punch, beat’lerini kendisiyle yapan bir MC. Sin...
Kardelen Uysal
15 Nov 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Hale Acun Aydın, 1983 İstanbul doğumlu bir içerik üreticisi. Türk İşi Minimalizm adlı YouTube kanalının ve web sitesinin...
Kardelen Uysal
14 Nov 2019
#TIYATRO
Tiyatro Kalemi ötekinin derdinin, hikayesinin üzerine titizlikle eğilen bir tiyatro grubu. Çok katmanlı metinleri, başar...
Kardelen Uysal
12 Nov 2019
#GEZI
Şehir sizi bastıysa, hafta sonu için huzurlu bir tatil düşlüyorsanız Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi be...
Gülay Güler
9 Nov 2019
#YEMEK
#DIYET
Öğle yemeklerini Mistral Çarşı’da yiyor, sağlıklı beslenmek istiyorum ama çalışırken nasıl yapabilirim bilmiyorum diyors...
Gülşen Sarı
8 Nov 2019
#MÜZIK
Adnan Girgin (davul), Atahan Gökdel (gitar) ve Mert Deliktaşlıdan (gitar, vokal) tarafından 2018 yılında hayata geçirile...
Kardelen Uysal
7 Nov 2019
#TEKNOLOJI
Ege bölgesinin en büyük yazılım teknolojileri konferansı 23 Kasım, Cumartesi günü Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde G...
Editör
6 Nov 2019
#EDEBIYAT
Berna Kumaş Sipahi, Arkas Holding Kurumsal İletişim Direktörü. Aynı zamanda da bir yazar. Daha önce Gökten Üç Elma Düşmü...
Editör
5 Nov 2019
#SINEMA
İzmir kentinin tek sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali, 4 Kasım günü başladı ve 10 Kasım'a kadar devam edece...
Editör
5 Nov 2019
#TIYATRO
Will Eno'nun yazdığı 2005 Pulitzer Ödülleri Dram Finalisti Thom Pain oyunu dün, çocukluk, bugün, gösterinin doğası ve do...
Seçil Şeker
4 Nov 2019
#KONSER
#TIYATRO
#SÖYLEŞI
#ATÖLYE
Bu haftanın göze çarpan etkinlikleri neler? İzmir bu hafta hangi tiyatroya gidecek, hangi konserde eğlenecek bu listede!
Editör
4 Nov 2019
#VEGAN
#VEJETERYAN
Dünyanın her yerinde veganlığın yükselişe geçmesiyle birlikte işletmeler bu konuya daha duyarlı olmaya başladı. İzmir’de...
Gülay Güler
2 Nov 2019
#KOŞU
#SOSYAL SORUMLULUK
Ayrık veya açık omurga anlamına gelen spina bifida, dünyada en sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisi. 3 Kasım’...
Öykü Nur Akkol Avcı
1 Nov 2019
#YEMEK
Hani bir söz vardır muhtemelen aşinasınızdır; "Tekrarı yoktur bazı şeylerin hayat gibi, aşk gibi, ömür gibi…"
Zeren Tuğçe Erbil
31 Oct 2019
#KONSER
#MÜZIK
Kış yavaş yavaş kendini gösterip bizi üşütürken konser konser gezip içinizi ısıtmaya hazır mısınız?
Seçil Şeker
30 Oct 2019
#TIYATRO
#OPERA
Annie müzikali geçen sene Mozart Akademi tarafından İstanbul’da Zorlu’da sahnelenmişti. Bu sene Kasım ayında üç kez sahn...
Kardelen Uysal
29 Oct 2019
#TIYATRO
#STAND-UP
Kasım ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik,...
Kardelen Uysal
28 Oct 2019
#ATÖLYE
Hafta sonunu renklendirip hem eğlenmek hem de öğrenmek isteyenler için İzmir bu ay dopdolu!
Seçil Şeker
27 Oct 2019
#TIYATRO
Arthur Schnitzler’in La Ronde adlı eserinden Haluk Işık’ın uyarladığı, 1890’lu yıllarda Viyana’da geçen Atlıkarınca Hika...
Editör
27 Oct 2019
#EDEBIYAT
Deniz Kuyumcu, 22 yaşında genç bir yazar. Kuyumcu, kitabı Efsaneler Yıldırım Kuşu’nda gerçek efsanelerle kurmacayı birle...
Gülay Güler
26 Oct 2019
#PUB
Urla’nın ilk Irish Pub'ı açıldı. The Harp dekorasyonu, sıcak ortamı, bira çeşitliliği, uygun fiyatları ile tamamen Irish...
Gülay Güler
25 Oct 2019
#BALE
#OPERA
#ÇOCUK
Çocuklara opera, bale, klasik müziği sevdirmek ve çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları için yazılan Şekeronya’da sol...
Editör
22 Oct 2019
#MÜZIK
#SANAT
#FESTIVAL
#YOGA
Yeşim Özbirinci, www.wearethehippies.com sitesinin kurucusu ve editörü. Site, sürdürülebilir yaşam, psychedelic kültür, ...
Kardelen Uysal
22 Oct 2019
#KUTLAMA
#MÜZIK
Yılın en eğlenceli günlerinden biri olan Cadılar Bayramı'na çok az kaldı. Her yıl dünyada rengarenk ve eğlenceli görüntü...
Gülay Güler
21 Oct 2019
#YOGA
Bu röportajı okurken siz de görünenin özüne yolculuk etmek isteyeceksiniz. Biz dinlerken Özlem Özülker hikayelerinden ve...
Editör
20 Oct 2019
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade