R
GİRİŞ
TR
EN

Efsaneler Yıldırım Kuşu: Bilinen Efsanelerin Bilinmeyen Hikayesi

#EDEBİYAT
Gülay Güler
26 Oct 2019

Deniz Kuyumcu, 22 yaşında genç bir yazar. Kuyumcu, kitabı Efsaneler Yıldırım Kuşu’nda gerçek efsanelerle kurmacayı birleştiriyor. Herkül’den Kral Arthur’a, Merlin’den Ragnar’a, Yecüc ile Mecüc’den Spartalılara kadar bildiğimiz bütün mitolojik karakterler Kuyumcu’nun kitabında, nihai bir amaç uğruna, farklı bir gerçeklikte bir araya geliyor.

 

Okurken fantastik bir film izliyormuşsunuz hissine kapılacağınız kitabın yazarı Deniz Kuyumcu ile tanınmış karakterleri seçmesinin sebebini, yazarken nelerden etkinlendiğini, Türk ve Dünya fantastik edebiyatını, kitabı filme uyarlamak adına ne gibi çalışmalar yaptığını, yazar olmak isteyenlere vereceği tavsiyeleri konuştuk.

Biraz kendinden bahseder misin? Ne okuyorsun? Günlük hayatında neler yapıyorsun?

Adım Deniz Kuyumcu. 22 yaşındayım. Ekonomi Üniversitesi’nde Sinema ve Dijital Medya okuyorum. Efsaneler Yıldırım Kuşu adında fantastik türde bir kitap yazdım. Aynı zamanda kısa film çekiyorum, senaryo yazıyorum, tanıtım filmi çekiyorum ve sporla ilgileniyorum. 10 yıl boyunca yüzücülük yaptım. Şu an fitness ve lisanslı olarak kickbox yapıyorum. Günlerim bunları yaparak geçiyor.

Deniz Kuyumcu kameraya bakmış gülerek poz veriyor. Arkasında deniz var, sağ tarafında ise iskelenin ucu görünüyor.

Çok farklı dallarda birçok iş yapıyorsun. Bu kadar işe nasıl zamanın yetiyor?

Genelde arkadaşlarımın da çok sorduğu bir soru bu. Bunun planlama ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Nerede, ne zaman, ne yapacağınızı bilirseniz ve yapacaklarınızı ertelemezseniz her şeyi yapacak zamanı bulabilirsiniz.

Kitabını okumayanlar için kitabını anlatabilir misin?

Kitabım dünya mitoloji, din, tarih, efsaneleri kapsayan fantastik türde bir eser. Dini, tarihsel bazı olayları ve bazı mitolojik karakterleri kendi fantezi dünyamda bir araya getirip fantastik bir öykünün içine yerleştirdim. Tamamen kurgusal bir hikaye yarattım.

Tanınmış karakterleri seçmenin sebebi de kitabın evrensel olabilmesi için miydi?

Evet kitabımın evrensel olmasını istedim. Kitapta herkes tarafından bilinen Herkül, Arthur da yer almakta daha geri planda kalan, herkesin bilmediği Göbekli Tepe, Anunnakiler ve Oyuk Dünya da yer almakta.

Başrollerdeki Owen ve Z senin yarattığın karakterler mi?

Baş iyi ve baş kötü diye adlandırabileceğimiz karakterler tamamen benim kendi yarattığım karakterler.

Kitabı yazmadan önce karakterleri mi seçmiştin yoksa bir çatı belirleyip ona göre mi ilerledin?

Kafamda bazı karakterler ve hikaye belliydi. Şu karakterler şuraya gidecek diye planlamıştım. Onun dışındaki her şey kitabı yazarken kendi kendine gelişti.

Kitabı yazarken sinema filmlerinden etkilendiğin oldu mu?

Tabii, ben kitabı yazarken birçok şeyden etkilendim sinema filmleri de dahil. Yüzüklerin Efendisi’ndeki yolda olma durumu beni çok etkiledi. Ben de kitabımda yol temasını kullandım. Onun dışında fantastik ve bilim kurgu kitaplarından da çok etkilendim. Dizilerden hatta çocukluğumda izlediğim çizgi filmlerden, oynadığım bilgisayar oyunlarından da etkilendim.

Kitabın sonundan anladığıma göre kitabın devamı gelecek.

Kafamda beş kitap olarak kurguladım. Tabii ki bütün kitapları kurgulamadım ama her birinde ne olacağını planladım.

Gelecek kitaplarda neler olacağına dair küçük tüyolar verebilir misin?

Okuyucular ileride Türk, Japon, Çin, İran mitolojisinden karakterleri de hikaye örgüsünde görebilecekler.

"Farklı bir gerçeklikte yaşananlar tüm destansı kişilerin aynı zaman diliminde toplanmasına neden oldu” demişsin. Peki farklı gerçeklikte ne oldu?

Mesela kitabımda Arthur'un Excalibur’u kayadan çıkarma hikayesi yer alıyor. Bu gerçek mitolojik bir öykü. Ama mitolojinin orjinalinde Arthur, Herkül ile şeytana karşı mücadele etmez ama benim kitabımda ediyor. Bu da benim kurgusal evrenim. Kitapta karakterler nihai bir amaç için bir araya geliyorlar (şeytana karşı verilen savaş). Bu karakterlerin aynı zaman dilimde bir araya gelmesine sebep oluyor. Kont Drakula 1400’lü yıllarda yaşamıştır ama benim kitabımda Herkül ile aynı zaman diliminde var oluyor. Ben bu karakterleri bir araya getirerek okuyucuların hem bilinen hikayeleri ve karakterleri hatırlamalarını hem de kurguladığım büyük hikayede bu karakterleri bir arada görmelerini istedim.

Kitabın sinematografik çokça öğe barındırıyor. Kitabı okurken fantastik bir fim izliyormuşum hissine kapıldım. Sanırım o da senin sinema okumandan kaynaklanıyor. 

Doğrudur sinema okumam yazma şeklimi etkiledi. Zaten çok fazla fantastik kitap okurum. Rus bir yazar olan Dmitry Glukhovsky'nin Metro 2033, Metro 2034, Metro 2035 adlı kitap serisinden çok etkilenmiştim. Glukhovsky kitaplarında ortamı çok güzel betimler ve olaylar çok güzel bir şekilde kafanızda canlanır. Rusya’nın metrosunda sanki oradaymışsınız gibi hissedersiniz. Ben de böyle bir kitap yazmak istedim. Fantastik kitaplarda betimleme bence çok önemli bir unsurdur.

Filmi sinema filmine uyarlamak istediğini biliyorum. Kitapta bir dönem olmasa da filmde bir dönem olması gerekiyor. Peki bu hangi dönem olurdu?

Evet, filme uyarlanmasını çok istiyorum. Aslında kitabı da orta çağ dönemini baz alarak yazdım. O dönemin özelliklerine yoğunlaştım. Filmin de o dönemde geçmesini isterdim.

Kitabi filme uyarlamak adına ne gibi çalışmalar yapacaksın?

Kitabın filme dönüşmesi Türkiye’de çok zor. Fantastik bir film çekebilmek için olanakların yerterli olduğunu düşünmüyorum. Zaten bu tarz filmleri Hollywood dışında çekebilen başka bir ülke de yok. Sinemanın merkezi olduğu için Los Angeles’a gitmek istiyorum. Orada sinema konusunda yol almış bazı arkadaşlarım da var. Onlarla birlikte çalışmak istiyorum. Eğer bir fırsatım olursa kitabımı filme uyarlayıp dünyaya izletmek istiyorum. Sadece Türk mitolojisine bağlı kalmak istemememin, evrensel karakterleri kullanmamın nedeni de bu.

Türk ve dünya fantastik edebiyatını karşılaştırmanı istesem. Hangi edebiyatçıları okudun, hangilerinden etkilendin?

Türk fantastik edebiyatında Çağlayan Yılmaz’ın Börü serisi gibi fantastik kitaplarımız var ama kitap sayısı çok sınırlı. Aslında Dede korkut hikayeleri, Ergenekon destanı gibi sadece kendi kültürümüzü yansıtan eserlere sahibiz.

 

Dünya fantastik edebiyatında Rusların eserlerlerini daha çok beğeniyorum. Çok bilinen fantastik kitapların hemen hemen hepsini okudum diyebilirim. Ama yolculuk hikayeleri beni daha çok etkiliyor.

Örnek aldığın yazarlar var mı?

John Ronald Reuel Tolkien fantastik edebiyatın bana göre en iyileridir. Çünkü kendi dilini yaratmış, her karakteri kendi yaratmış, çok fazla hazırlık yapmış ve çok uzun süreçlerde de kitaplarını yazmıştır. J.K. Rowling’i de çok beğeniyorum. Yazarlık konusunda hiçbir deneyimi olmayan bir kadının hikaye anlatımındaki ustalığı bana çok ilham ve güç verdi.

Bu hayal gücüyle alakalı sanırım? Hepimiz sınırsız hayal gücüyle doğduk ama hayat şartları şarları çoğumuzu hayal kuramaz hale getirdi. Sen bu yetini nasıl korudun?

Çocukluğumdan beri film izlemeyi, kitap okumayı çok severim. Benim farkım izlediklerimden ve okuduklarımdan çok fazla etkilenmem. Ayrıca etkilendiğim hikayelerin nedenlerini merak eder ve araştırmalar yaparım.

İlham gerçekten anlık gelen bir şey mi? Gelsin diye bekliyor musun? Yoksa küçük küçük notlar alıp sonra mı yazıya döküyorsun?

Küçük küçük notlar kesinlikle alıyorum. Not almazsam aklımdan uçup gidiyor. Mesela metrodayım aklıma bir şey geliyor hemen telefonumun notlar kısımına yazıyorum. Gece yatağımdan kalkıp kağıda yazdığım da oluyor. İlham gerçekten gecenin bir yarısında da gelebiliyor. Ama hikaye, yazarken olay örgüsüne göre de şekillenebiliyor. İşin kilit noktası hikayenin olay örgüsünü oluşturmak, notlar almak ve boşlukları doldurmak diyebilirim.

Türkiye’de fantastik kitap yazarlarının kitaplarını yayımlatmakta çok zorluklar yaşadıklarını duyuyorum. Sen kitabını yayınlarken zorluklarla karşılaştın mı?

Bu tip duyumları ben de duydum ama ben bu tip zorluklarla karşılaşmadım. Kitabım Duvar Yayınları tarafından İzmir Kitap Fuarı zamanında yayımlandı. Yayınevi, fuarda bana hemen stant ayarladı. Fuar çok güzel geçti ve gurur vericiydi. Kitabevleri, internet siteleri için çoğu kitaba hemen yer veriyorlar ama raflara gelince yeni yazarlara yer vermek istemiyorlar. Yazarların raflarda yer alabilmesi için ya çok kitabı olması ya çok tanınması ya da popüler biri olması gerekiyor.

Fantastik kitaplar aslında gerçeğin bir yansımasıdır. Senin kitabın hayattaki hangi gerçeği yansıtıyor?

Kitabım gerçek hayatta da hiçbir zaman bitmeyen kötü ve iyi arasındaki mücadeleyi yansıtıyor. Ben kitabımda kötü neden kötülüğü seçiyor, iyi neden iyiliği tercih ediyor sebeplerini çok iyi anlattığımı düşünüyorum. Kitabın giriş kısmı olan Yaratılış bölümünde hiç diyalog yoktur. O bölüm karakterlerin neden öyle bir yol alacaklarına dair okuyuculara zemin hazırlamak için yazıldı.

Bu röportajı sen yapsaydın kendine ne sorardın?

Nasıl yazmaya başladığımı sorardım. Cevabı ise şu: Aklımda bir hikaye yazmak hep vardı. Hep bilinen karakterleri bir araya getirmenin çok ilgi çekeceğini düşünüyordum. Gerçi ben bu kitabı yazarken Marvel bunu yaptı. Avengers: Sonsuzluk Savaşı ben kitabı yazmaya başladıktan sonra çıktı.Yanlış anlaşılmasını istemem.

Kitabın kapağını kim tasarladı?

Kapağı kuzenim Çağdaş Gülöğüt tasarladı. Kendisi ressamdır. Başta başka bir kapak düşünmüştük.

Kapakta baş karakterler yerine yan karakterlerin kullanılmasının nedenini merak etmiştim doğrusu.

Kapakta mahşerin dört atlısı, kırmızı ay ve şeytanın serbest kaldığı manastır yer almakta. Şeytanın, mahşerin dört atlısı tarafından kurtarıldığı gün tasvir edilmekte. Tamamen kötülere yönelik bir kapak oldu. (Gülüyor) Tasarımcım bu sahneyi çok beğendiğini ve kapakta bunu canlandırmak istediğini söyledi. Ben de tasarımı ona bıraktım.

Kapak tasarımının satışları etkilediğini düşünüyor musun?

Tasarımın canlı ve renkli olmasını istemiştim keza öyle de oldu. Aslına bakarsanız iyi bir şey değil ama kapak tasarımının satışları etkilediği bir gerçek. Kapağa bakıp kitap almamak lazım. Maalesef sadece Türkiye’de değil tüm dünyada kapağa ve özete bakıp insanlar kitap alabiliyorlar. Benim kitabım gençlere yönelik ve genç nesil kapak tasarımına önem veriyor.

Hedefte neler var?

İlk önce okulum bitene kadar üçüncü kitabımı bitirmek istiyorum. Bu sene ikinci kitabımı çıkarmak istiyorum. Kitabın ismi Oyuk Dünya olacak. Efsaneler beş kitap olacak. Seri bittikten sonra da kitabı filme çekmek istiyorum. Bu da benim en büyük hayalim.

Kariyer younda edebiyata mı, sinemaya mı ağırlı vereceksin?

İkisini de seviyorum. Sinemada ilerlemeyi düşünüyorum ama yazmayı hiçbir zaman bırakmayı düşünmüyorum. Tabii ki kendi yazdığım bir filmi çekmeyi tercih ederim.

Yazmak isteyen gençlere neler tavsiye edersin?

Kitabı yazmaya başladığımdan beri her gün en azından bir sayfa yazıyorum. Kalemi alıp yazmaktan çekinmesinler. Eski yazdıklarına bakıp, tekrar üzerinden geçip daha iyisini yazabilirler. Yazmak istedikleri alandaki tüm kitapları okusunlar. Yazmak istedikleri konular hakkında bilgi edinip not alsınlar. Ne yazmak istedikelerine karar verdiklerinde mutlaka yazmaya başlasınlar. Yazmayı ertelemesinler. Bir yerden başlamak lazım. Başlamazsanız sonunun gelmesini bekleyemezsiniz.

Benzer yazılar
#SOSYAL SORUMLULUK
Birleşmiş Eller, duyduğu, gördüğü her yere yardım eli uzatmaya çabalayan bir oluşum. Ayrımların sosyal adaletsizliği kör...
Kardelen Uysal
18 Feb 2020
#SİNEMA
Farklı sinema türlerine merakınız varsa, bağımsız filmlerden, dünya sineması örneklerinden seçkiler izlemeyi seviyorsanı...
Kardelen Uysal
17 Feb 2020
#TİYATRO
5-22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 14'üncü İzmir Uluslararası Kukla Günleri, bu yıl da dünyanın en büyük ku...
Editör
17 Feb 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir de bu hafta kaçırılmaması gereken hangi konserler, tiyatro oyunları, festivaller var, gelin beraber bakalım, ajand...
Editör
17 Feb 2020
#EĞLENCE MEKANI
#MÜZİK
#DANS
İzmir'in en sevilen gece kulüplerini listeledik. Elektronik dans müziği, R&B, pop ya da rock... İzmir'de sizi eğlendirec...
Seçil Şeker
15 Feb 2020
#RESTORAN
Ortaya, geleneksel Ege mutfağını, Akdeniz ve dünya lezzetleriyle harmanlayarak bize füzyon mutfak deneyimi sunuyor. Orta...
Gülay Güler
12 Feb 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 20'ncisiyle kar...
Gülay Güler
12 Feb 2020
#MÜZİK
#SOSYAL SORUMLULUK
Praksis ekoloji, kadın hakları, işçi grevleri gibi pek çok toplumsal konuda mücadele eden, mücadele edenlerin yanında ol...
Kardelen Uysal
11 Feb 2020
#MÜZİK
#KONSER
#TİYATRO
İzmir'e bu hafta birbirinden başarılı sanatçılar geliyor. Dilerseniz dans edebilir, dilerseniz tiyatroya gidip güzel bir...
Editör
9 Feb 2020
#PASTANE
#YEMEK
Tatlı yiyip tatlı konuşma vaktimiz gelmedi mi? Tatlı krizlerinizi tatlı bir gülümsemeye dönüştürecek İzmir'in en iyi tat...
Gülay Güler
7 Feb 2020
#MÜZİK
İzmir'in en sıradışı ve en eğlenceli partilerin sahibi Roots. ile yakaladıkları başarının sırrını ve gelecek planlarını ...
Seçil Şeker
6 Feb 2020
#YEMEK
#KONSER
#MÜZİK
#TİYATRO
Aşıklar, aşklarını özel günlerde daha bir coşkulu yaşayanlar, 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor! İzmir'de hangi etkinl...
Seçil Şeker
6 Feb 2020
#GÖNÜLLÜ
#SOSYAL SORUMLULUK
Hayvan olarak dünyada yaşamak zor, ülkemizde yaşamak daha da zor. Hayvanlar için üzülmek dışında bir şey yapmak istersen...
Kardelen Uysal
4 Feb 2020
#SÖYLEŞİ
İzmir’in alternatif sanat alanı Tilki Sanat’ın açık ve özgür tartışma platformu T-Talks, farklı disiplinlerden alanında ...
Editör
3 Feb 2020
#KONSER
#TİYATRO
Sizler için bu hafta merakla beklenen konserleri, tiyatroları ve sinemaları listeledik. İzmir bu hafta da dopdolu!
Editör
3 Feb 2020
#GEZİ
Şehirlerimizin sadece güzelliklerini, kahramanlıklarını anlatma, onu cicili bicili paketleyip sunma meylindeyiz. Tıpkı k...
Filiz Temiz
2 Feb 2020
#SİNEMA
Bu ay İzmir’e birbirinden dikkat çekici ve ilham veren bağımsız filmler uğruyor. Karaca Sineması, Türkan Saylan Kültür M...
Kardelen Uysal
31 Jan 2020
#ATÖLYE
#YOGA
Bu ay sizler için hazırlanan hem içsel yolculuğunuza destek verecek hem de size yeni bir hobi kazandıracak atölyeleri li...
Seçil Şeker
31 Jan 2020
#RESTORAN
#BUTİK OTEL
Eşsiz deniz manzarası eşliğinde dünya mutfağından lezzetler sunan Fermaki aynı zamanda pub ve butik otel hizmeti sunuyor...
Gülay Güler
29 Jan 2020
#SİNEMA
#EĞİTİM
#BELGESEL
Doğa Kılcıoğlu, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2004 yılında mezun olduktan sonra Paris Sorbonne III Ün...
Kardelen Uysal
28 Jan 2020
#TİYATRO
Edebiyattan tiyatroya uyarlanan ödüllü oyunlar, turneye çıkıp kentimize uğrayan talk şovlar, yıllar sonra seyirci karşıs...
Kardelen Uysal
26 Jan 2020
#KONSER
Birbirinden etkileyici konserlerle İzmir'de müziğin ritmi hiç düşmüyor. Listemizde rock müziğin yıldızları Yüksek Sadaka...
Gülay Güler
24 Jan 2020
#KİTABEVİ
Uzun yıllar boyunca İstanbul'da faaliyet gösteren Hermes Sahaf, İzmir'e taşındı. İçeri girer girmez kitapların, nostalji...
Kardelen Uysal
23 Jan 2020
#YEMEK
Çikolatalarının tadına baktığınız an duyduğunuz o yoğun hazzı anlatmak için sayfalarca yazı yazabiliriz ama yeterli olac...
Seçil Şeker
22 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
Sizi kış depresyonundan koruyacak, dışarıya çıkmanıza sebep olacak haftanın en iyi etkinliklerini listeledik. Bakalım si...
Editör
20 Jan 2020
#GEZİ
Dünyaca ünlü Yunan Adaları'na yeşil pasaportumuz ya da çok girişli Shengen vizemiz olmasa da kapı vizesi uygulamasıyla g...
Gülay Güler
18 Jan 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
#MÜZİK
İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kurulan Ahura Ritim Topluluğu, ortak insani değerlere ve kay...
Kardelen Uysal
15 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir yılın ilk ayında birbirinden keyifli konserlerle dolu. Bu hafta müziğe doymak, müzikle büyülenmek istiyorsanız mut...
Editör
13 Jan 2020
#GEZİ
Urla-İskele sahil şeridi boyunca denize hangi noktadan, hangi duygu haliyle bakarsanız bakın o etkileyici panorama içind...
Filiz Temiz
11 Jan 2020
#BAR
Son zamanların yeni trendi kokteyl barlar. Gece kulüplerinin gürültülü atmosferinin aksine daha sakin ve samimi bir orta...
Gülay Güler
9 Jan 2020
#TİYATRO
Ekranların sevilen dizisi Çocuk'un ele avuca sığmayan karakteri Murat Karasu'yu canlandıran Kenan Acar ile keyifli bir s...
Seçil Şeker
6 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
#SERGİ
Haftanın içinizi ısıtacak ve soğuk havaya rağmen dışarı çıkmanızı sağlayacak etkinliklerini listeledik. Sıcacık bir haft...
Editör
6 Jan 2020
#GEZİ
Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en ...
Gülay Güler
3 Jan 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade