R
GİRİŞ
TR
EN

Fidan Tonza - Dip Dibe Sergisi

#SANAT
Gülay Güler
27 Jun 2018

Fidan Tonza'nın "Dip Dibe" sergisi 23 Haziran'da Urla Kuşçular'daki Atölye Kırmızı'da açıldı. Sergiyi 16 Temmuz'a kadar ziyaret edebilirsiniz. Giderek dar alanlara sıkışan ve özel alanı işgal edilmiş yeni modern insanın yaşam evreninin küçük bir prototipi olan enstalasyon, kentsel mekân - davranış biçimi odağında ele alınmış. Otuzbeslik.com olarak Fidan Tonza ile sergi ve seramik sanatı üzerine keyifli bir sohbetimiz oldu. Tüm sanatseverler Atölye Kırmızı'ya bekleniyorsunuz.  

 

 

 

Seramik Bölümü mezunusunuz? Seramik ile nasıl yollarınız kesişti?  

Sanat dışında farklı bir alanda eğitim hayatıma devam ederken, Türkiye’nin ilk kadın seramik sanatçısı ve çağdaş seramiğin öncüsü Füreya Koral’ın hikâyesinin anlatıldığı Ayşe Kulin'in ‘Füreya’ adlı kitabının hayatımın yönünü değiştirmesinde katkısı çok büyük.  Biyografi okumayı çok seviyor olmam ve kitapta Füreya'nın seramiğe olan tutkusu beni çok etkilemişti. Seramik malzemeye bu şekilde ilgi duymaya başladım ve akabinde seramik kursuna başladım. Kısa bir süre sonra seramik malzemeyi tanıma noktasında kurs sürecinin benim için yeterli olmadığının farkına vardım. Çizim yeteneğimi de göz önünde bulundurarak, bir arkadaşımın sanatsal eğitim almam konusunda cesaretlendirmesiyle Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü'nde eğitim hayatıma başladım. Yüksek lisansımı ve sanatta yeterliliğimi de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde tamamladım. 2011 yılında Urla'nın Kocadere Köyü'nde atölyemi açtım. Sanatsal çalışmalarıma altı yıl orada devam ettim. Sanatta yeterlilik bitince Samsun'da bulunan On Dokuz Mayıs Üniversitesi'nde Dr. öğretim üyesi olarak akademik hayata başladım. Yaklaşık bir yıldır akademik çalışmalarımın yanı sıra sanatsal çalışmalarıma devam ediyorum.

  

Teknoloji seramik sanatını etkiliyor mu?  

Elbette, seramik teknolojiyi içeren bir alan. Endüstriyel anlamda üretim şeklinin yanı sıra sanatsal anlamda da teknoloji ile iç içe olan seramik malzeme bu anlamda ayrı düşünülemez. Yenilikleri takip etmek, denemek ve atölye olanaklarını değişen, gelişen sisteme uyarlamak çok önemli.

  

Hangi teknikleri kullanıyorsunuz?  

Teknikler konusunda kendimi geliştirmeye ve birçok tekniği sanatsal ifademi destekleme noktasında kullanmaya çalışıyorum. Ayrıca eğitmen olarak da donanımlı olmak öğrencilerimizin gelişimi içinde özellikle önemsediğim bir konu. Kendini sürekli güncelleyen ve geliştiren bir eğitmen olmalıyız sanatsal yanımızın dışında. Seramik- Cam şekillendirme tekniklerini yapacağım form ve anlatım gücüne göre biçimlendiriyorum. Alternatif pişirim teknikleri de sıklıkla kullandığım bir yöntem. ‘Dipdibe’ adlı enstalasyon çalışmamda öğrenciler hem farklı tekniklerini öğrendiler hem de   projeye destek verdiler.  

 

  

Sergideki fotoğraflar yakın çevreniz mi? Atölye Kırmızı'nın sahibi Arzu Pakdemir'i de aralarında gördüm.  

Evet, yakın çevremdeki insanlar da bulunuyor ama iletişim halinde olduğum kişilerinde WhatsApp profil fotoğraflarını da çaldım (Gülüşmeler). Birkaç öğrencim de özellikle portre fotoğraf çekimi konusunda projeye destek verdiler. Projenin kavramsal yapısını desteklemek için yaklaşık 1300’ün üzerinde fotoğraf kullanılarak farklı yüzler ve farklı hayatlara örnekler oluşturuldu.

  

Müzik gerçekten çok etkileyiciydi.  

Doğal ortamda kaydedilmiş kalabalık sesini ortam müziği olarak kullandık. Bu enstalasyon için 1008 adet seramik küp kullanıldı.  İki sütun içine yerleştirilmiş ses sistemi ile kalabalık bir ortam ve konuşma seslerinin bir uğultuya dönüşmesi, bir arada ama birbirini anlayamayan insanları, yan yana ya da altlı üstlü birbirine değen kentsel yaşam mimarisi paradoksu üzerine kavramsal bir çalışmada öne çıkarma gayreti taşıyor.

  

Neden iki sütun kullanmayı tercih ettiniz?  

Amaç aralarında gezinmekti çünkü kentsel mimariye baktığımızda sıkışmışlık hissini hissediyoruz. Betonlaşma sebebiyle manzaralarımız başka bir betonarme bina olarak karşımıza çıkıyor. Pencerelerinden dışarı bakan insanları bu sefer biz dışarıdan içeriye doğru bakarak gözetliyoruz. Yan yana, altlı üstlü birbirine yakın duran insan portreleri... bu yan yana olma durumu nedeniyle sergi "Dipdibe" olarak isimlendirildi.  Yalnızlaşma ve yabancılaşma duygularının dolaylı olarak varlığını da bu serginin anlatımsal öğelerinden biri olarak ortaya koymaktı hedefim.  Bu duygular sadece mimari ile ilgili değil ama mimarinin büyük bir etkisinin olduğunu düşünüyorum. İnsanların birbirinin gözünün içine bakmadığı ve dinlemediği yapay temasların yaşandığı bir dönemdeyiz. Bu sergide, o yönde bir sorunsalı gündeme getirmeyi amaçlayan ve içselleşmiş bir mevzunun prototipini izlemektesiniz.  

  

Ben apartman dairelerinin pencerelerinden bakan, sıkışmış, dip dibe insanlar olarak algıladım.  

Evet, doğru. Pencereden bakan kişiler fakat bu sefer biz onları izliyoruz. Tezat bir durum söz konusu. Belki onların hayatlarına dair küçük ipuçları yakalayabiliyoruz bu da merak duygusunu uyandırıyor. Küp zaten hapishanenin, sıkışmışlığın sembolüdür. Bu kavramları birleştirmek istedim. Temelinde bu iş zaten kavramsal bir iş.  

  

Sergi alanı olarak şehir merkezi değil de kısmen kırsalda olan Atölye Kırmızı'yı seçtiniz?  

Burayı seçmemin sebebi Urla ile alakalıydı. Atölyem Urla'daydı. Bu bağlamda bir gönül bağım kuşkusuz ortada olan bir şey. Bunun yanında köyde kavramsal bir sanat anlayışını ortaya koymak ve bienallerde görülmeye alışkın enstalasyon çalışmaları sergilemek bence çok keyifli. Evet, burası bir köy ama şehirden insanların kaçıp geldiği bir yer aynı zamanda köyde de metropolü görebilecekleri bir sergi. Belki de biraz yüzleşmek ve sorgulamak için bir farkındalık ortaya koymak… tabi ki bu algıya müdahele etmek değil ama sadece işaret etmek…Ayrıca Galeri Kırmızı’nın sanatı metropolden uzak küçük bir köy ile buluşturması, aktif bir şekilde çalışmalar gerçekleştirmesi ve sanat için çabasına alkış tutmak istiyorum.

 

  

 

Enstalasyon için nasıl bir teknik kullandınız?  

Kalıp sistemiyle modüler birimleri çoğaltma tekniğiyle seramik malzeme kullanıldı.  Bisküvi pişirimi, sıraltı tekniği, sırlama ve transfer baskı teknikleri ile seramik küpler oluşturuldu ve son olarak alternatif pişirim tekniği kullanıldı.

  

Proje ne kadar zamanda tamamlandı?  

Yaklaşık iki yıldır bu projenin üzerinde çalışıyorum. İki yıl içinde yavaş yavaş şekillendi. Üretim aşaması ise yaklaşık altı ayımı aldı.  

   

Sergi başka galerilerde de sergilenecek mi?  

Şu aşamada planlanmış bir sergi olmamakla birlikte çalışmamın daha büyük kitlelere ulaşmasını oldukça önemsiyorum.

 

Hangi seramik sanatçısıyla tanışmak isterdiniz?  

Son dönemlerde popüler olan seramik sanatçısı Ai Weiwei ile tanışmak isterdim. Politik temalı işler yapıyor. Onun o direnişçi ve vazgeçmeyen yanı beni çok etkiliyor. İstanbul'da sergisini gezme fırsatım oldu ama kendisiyle tanışmak başka olurdu.  

  

Sizin politik bir tavrınız var mı?  

Vatandaş olarak çok fazla hassasiyetimin olduğunu düşünüyorum. Akademisyen ve sanatçı olarak galiba bu hassasiyetler daha da belirginleşebiliyor. İşçi, çevre problemlerinden tutun insana ve yaşama dair birçok toplumsal konu çalışmalarıma da yansımakta. Seramik işçi baretlerim ve seramik çekiçlerim galiba bunlara örnek oluşturabilir. Aslında her zaman eserlerimde enstalasyon ya da toplumsal bir konu kapsamında bir yansıma göremezsiniz. Çoğu zaman hazır nesnenin sahip olduğu anlam üzerinden gerçekleştirdiğim seramik çalışmalar, ironik yaklaşım sergileyen sürrealist etkilere sahip olabiliyor. Çağrışımlarla veya kurduğum malzeme diyalogları ile realistik söylemin dışına çıkabiliyorum.   

 

Nasıl bir tarzınızın olduğunu düşünüyorsunuz?  

Toplumsal sorunların altını çizmek genelde sanatsal bakış açımda çok hakim. Toplumsal sorunları sanatla görünür kılmaya çalışıyorum.  

 

Sanat eserinde malzemenin önemi nedir?  

Bence sanatta malzeme çok önemli değil. Teknik ve fikir önemli. Her türlü malzeme kullanılabilir ama ben seramiğin sahip olduğu plastisitesini seviyorum. Her türlü yoğrulabiliyor ve sınırı yok. Malzeme olarak geleneksel bir malzeme, yüz yıllardır kullanılıyor ve onu modern biçimde şekillendirmek ise çok keyifli. Malzemeyle sanatçının uyumu önemli.    

    

Herkes seramik yapabilir mi?  

Herkes seramik yapabilir. Seramiğin bir diğer güzelliği de bu. Hepimizin ilk oyuncağı aslında çamurdur. Psikolojik ve el becerisi açısından birçok pozitif katkısı oluyor.  

    

Seramiğin negatif enerji aldığı doğru mu?  

Evet, kesinlikle doğru. Siz onu yoğururken o da sizin şekillenmenizi sağlıyor. Daha sabırlı ve sakin kılıyor, ancak çok gergin ve sinirli olduğunuzda rötuş aşamasında bu sefer seramiği kırabiliyorsunuz. Bu karşılıklı bir durum. Tabii ki bunlar benim tecrübelerim.  

  

Son olarak neler söylemek istersiniz?  

Sergiyi görüp gezmeniz benim için çok anlamlıydı. Çok teşekkür ederim.

Bu keyifli sohbet için ben çok teşekkür ederim.   

 

 

Galeri sahibi Arzu Pakdemir'i de yakalamışken sergi hakkında düşüncelerini sormadan olmazdı.  

Sergi hakkında neler düşünüyorsunuz Arzu Hanım?   

Fidan Tonza çalışmalarını beğenip takip ettiğim, dostluk kurduğum bir sanatçıdır. En son çalışması sanatsal değeri çok yüksek, bienallere yakışan bir çalışma olmuş. Bizim galerimiz için de değişik bir sergi oldu. Sanatseverlerin bu çalışmayı görmelerini çok arzu ediyoruz. 16 Temmuz'a kadar bekliyoruz. Onun kariyerine küçücük bir katkımız olursa çok mutlu olacağız.

Not: Fidan Tonza'nın işlerini Facebook sayfasından takip edebilirsiniz. 

Benzer yazılar
#TİYATRO
Norveçli yazar Henrik Ibsen'in yazdığı, Patrick Marber'ın uyarladığı oyun; Mehmet Birkiye'nin rejisi ve güçlü oyuncu kad...
Editör
22 Nov 2019
#BELGESEL
Özkan Emre, Ege Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü'nden mezun bağımsız bir belgesel yönetmeni. Şimdilerde ise aynı ...
Kardelen Uysal
21 Nov 2019
#TEKNOLOJİ
İzmir'in gelecek vadeden girişimleriyle yatırımcıları bir araya getirmek için Türkiye İktisadi ve İdari Bilimler Öğrenci...
Gülay Güler
21 Nov 2019
#MÜZE
#ATÖLYE
#SERGİ
#FELSEFE
Aktiffelsefe Kültür Derneği, yediden yetmişe herkesin müzelere ilgisini artırmak, tarih ve mitolojiyi felsefe ile yoğuru...
Editör
21 Nov 2019
#SİNEMA
Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 k...
Editör
20 Nov 2019
#EDEBİYAT
Edebiyatı kimsesizlerin kimsesi olarak gören, öykülerinde gerçekle gerçeküstü olanı naif bir biçimde harmanlayan, yazdık...
Kardelen Uysal
19 Nov 2019
#SİNEMA
#FESTİVAL
Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 k...
Editör
18 Nov 2019
#SİNEMA
#SÖYLEŞİ
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 17’ncisiyle karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
18 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
Bu hafta İzmirli sanatseverleri birbirinden güzel etkinlikler bekliyor. Haftaya başlamadan listemize göz atın.
Editör
18 Nov 2019
#TASARIM
#SERGİ
Mimari, endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve grafik tasarım alanlarından 17 tasarımcıyı bir araya getiren İlham Veren İ...
Editör
15 Nov 2019
#KAHVALTI
Kahvaltınızı deniz kenarında mı yapmak istersiniz, köşkün arka bahçesinde mi? Serpme kahvaltınızı kendiniz mi seçmek ist...
Seçil Şeker
15 Nov 2019
#MÜZİK
Hip hop müziğin başarılı isimlerinden Ali Eksan, bilinen adıyla Ethnique Punch, beat’lerini kendisiyle yapan bir MC. Sin...
Kardelen Uysal
15 Nov 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Hale Acun Aydın, 1983 İstanbul doğumlu bir içerik üreticisi. Türk İşi Minimalizm adlı YouTube kanalının ve web sitesinin...
Kardelen Uysal
14 Nov 2019
#TİYATRO
Tiyatro Kalemi ötekinin derdinin, hikayesinin üzerine titizlikle eğilen bir tiyatro grubu. Çok katmanlı metinleri, başar...
Kardelen Uysal
12 Nov 2019
#GEZİ
Şehir sizi bastıysa, hafta sonu için huzurlu bir tatil düşlüyorsanız Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi be...
Gülay Güler
9 Nov 2019
#YEMEK
#DİYET
Öğle yemeklerini Mistral Çarşı’da yiyor, sağlıklı beslenmek istiyorum ama çalışırken nasıl yapabilirim bilmiyorum diyors...
Gülşen Sarı
8 Nov 2019
#MÜZİK
Adnan Girgin (davul), Atahan Gökdel (gitar) ve Mert Deliktaşlıdan (gitar, vokal) tarafından 2018 yılında hayata geçirile...
Kardelen Uysal
7 Nov 2019
#TEKNOLOJİ
Ege bölgesinin en büyük yazılım teknolojileri konferansı 23 Kasım, Cumartesi günü Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde G...
Editör
6 Nov 2019
#EDEBİYAT
Berna Kumaş Sipahi, Arkas Holding Kurumsal İletişim Direktörü. Aynı zamanda da bir yazar. Daha önce Gökten Üç Elma Düşmü...
Editör
5 Nov 2019
#SİNEMA
İzmir kentinin tek sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali, 4 Kasım günü başladı ve 10 Kasım'a kadar devam edece...
Editör
5 Nov 2019
#TİYATRO
Will Eno'nun yazdığı 2005 Pulitzer Ödülleri Dram Finalisti Thom Pain oyunu dün, çocukluk, bugün, gösterinin doğası ve do...
Seçil Şeker
4 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#ATÖLYE
Bu haftanın göze çarpan etkinlikleri neler? İzmir bu hafta hangi tiyatroya gidecek, hangi konserde eğlenecek bu listede!
Editör
4 Nov 2019
#VEGAN
#VEJETERYAN
Dünyanın her yerinde veganlığın yükselişe geçmesiyle birlikte işletmeler bu konuya daha duyarlı olmaya başladı. İzmir’de...
Gülay Güler
2 Nov 2019
#KOŞU
#SOSYAL SORUMLULUK
Ayrık veya açık omurga anlamına gelen spina bifida, dünyada en sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisi. 3 Kasım’...
Öykü Nur Akkol Avcı
1 Nov 2019
#YEMEK
Hani bir söz vardır muhtemelen aşinasınızdır; "Tekrarı yoktur bazı şeylerin hayat gibi, aşk gibi, ömür gibi…"
Zeren Tuğçe Erbil
31 Oct 2019
#KONSER
#MÜZİK
Kış yavaş yavaş kendini gösterip bizi üşütürken konser konser gezip içinizi ısıtmaya hazır mısınız?
Seçil Şeker
30 Oct 2019
#TİYATRO
#OPERA
Annie müzikali geçen sene Mozart Akademi tarafından İstanbul’da Zorlu’da sahnelenmişti. Bu sene Kasım ayında üç kez sahn...
Kardelen Uysal
29 Oct 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Kasım ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik,...
Kardelen Uysal
28 Oct 2019
#ATÖLYE
Hafta sonunu renklendirip hem eğlenmek hem de öğrenmek isteyenler için İzmir bu ay dopdolu!
Seçil Şeker
27 Oct 2019
#TİYATRO
Arthur Schnitzler’in La Ronde adlı eserinden Haluk Işık’ın uyarladığı, 1890’lu yıllarda Viyana’da geçen Atlıkarınca Hika...
Editör
27 Oct 2019
#EDEBİYAT
Deniz Kuyumcu, 22 yaşında genç bir yazar. Kuyumcu, kitabı Efsaneler Yıldırım Kuşu’nda gerçek efsanelerle kurmacayı birle...
Gülay Güler
26 Oct 2019
#PUB
Urla’nın ilk Irish Pub'ı açıldı. The Harp dekorasyonu, sıcak ortamı, bira çeşitliliği, uygun fiyatları ile tamamen Irish...
Gülay Güler
25 Oct 2019
#BALE
#OPERA
#ÇOCUK
Çocuklara opera, bale, klasik müziği sevdirmek ve çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları için yazılan Şekeronya’da sol...
Editör
22 Oct 2019
#MÜZİK
#SANAT
#FESTİVAL
#YOGA
Yeşim Özbirinci, www.wearethehippies.com sitesinin kurucusu ve editörü. Site, sürdürülebilir yaşam, psychedelic kültür, ...
Kardelen Uysal
22 Oct 2019
#KUTLAMA
#MÜZİK
Yılın en eğlenceli günlerinden biri olan Cadılar Bayramı'na çok az kaldı. Her yıl dünyada rengarenk ve eğlenceli görüntü...
Gülay Güler
21 Oct 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade