R
GİRİŞ
TR
EN

Girişimcilerin Buluşma Noktası: Urla Coworking

#ETKİNLİK ALANI
#ATÖLYE
Gülay Güler
1 Dec 2019

2019 yılında Urla Merkez’de hizmete giren Urla Coworking birlikte üretelim felsefesiyle girişimcilik, sanat ve kültürel faaliyetleri bir araya getiren, yerel ve uluslararası network’ü buluşturan bir çekim alanı olmayı hedefliyor. Urla Coworking alanında sunduğu paylaşımlı ve sanal ofis hizmetleriyle, Stage-Co tarafından düzenlenen girişimcilik atölyeleriyle, startup-yatırımcı-mentor buluşmalarıyla, yerel ve uluslararası etkinliklerle Urla'daki girişimcilerin buluşma noktası. Yine kendi bünyelerinde yer alan Urla Alternatif Sahne ile de kültürel etkinlikler ve geniş katılımlı atölye, konferans ve toplantılara ev sahipliği yapıyorlar. 

 

Urla Coworking'in işletmecisi Pelin Yıldız ile Urla Coworking'in kuruluş hikayesini, paylaşımlı ofis ve ortak yaratım alanlarının avantajlarını, düzenledikleri atölyeleri, yarışmaları, etkinlikleri, Herkes İçin Girişimcilik ve İnovasyon Derneği’ni ve gelecek yıllardaki hedeflerini konuştuk.

Öncelikle sizin daha sonra da buranın hikayesini dinleyebilir miyiz?

Ben Pelin Yıldız, Urla Coworking’in işletmecisiyim. Ana çatı markamız Türkiye’nin önde gelen girişimcilik platformlarından olan Stage-Co, 2013 yılında Neşen Yücel ve Patrick Bosteels tarafından kuruldu. Türkiye’nin her yerinde ve yurt dışında girişimcilik, startup ve inovasyona dönük eğitimler veriyor, etkinlikler düzenliyorlar. Neşen benim Bornova Anadolu Lisesi’nden arkadaşımdır, Patrick de Neşen’in eşi ve iş ortağıdır.

 

Ben eski bankacıyım, orada hem dış ticaret uzmanlığı hem de satış koçluğu yapma şansım oldu. En son şube müdürlüğü yaptım. Hayat ve yarattığı sancılar sebebiyle ayrıldım. İstifa edeli dört yıl oldu. Neşen ile İzmir’de girişim ve inovasyon merkezi kurmak başlığı altında başlayan görüşmelerimiz sürecinde bu içinde bulunduğumuz mekanı buldum. Bu binanın potansiyelini görünce buraya aşık oldum. Stage-Co'nun inovasyon ve girişim merkezi olarak ilk yerleşik işletmesini kurarken buranın girişimcileri de buluşturabileceğimiz bir çatı olmasını istedik. Bunun için de tüm dünyada geçerli olan "Coworking Space" (Ortak paylaşımlı çalışma alanları) konseptini seçtik. 2019 kış aylarında prototip bir ofis, sanal ofis hizmeti ve atölye çalışmaları ile başladık, yaz aylarında ise 800 metrekareye genişledik. Yaz dönemini hem içerik hem de mekan üzerinde çalışarak geçirdik ve eylül ayı itibariyle zengin bir içerikle etkiniklerimize hız verdik.

Pelin Yıldız gülümseyerek poz veriyor.

Urla'yı lokasyon olarak seçmenizin nedeni nedir?

Biz Urla Coworking ve Stage-Co olarak, hayatlarımızı da inovasyonu da kültür, sanat ve sürdürülebilirlikle harmanlamayı ve çok disiplinli bir yapıda çalışmayı hedefliyoruz. Bu anlamda Urla çok doğru bir adres. Türkiye'de girişimciliğin yaratıcılık ve sürdürülebilirlik tarafında gelişime açık çok nokta var. Tarım ve zanaatkarlar da odak noktalarımız içinde. 

 

Urla’da yer alan İYTE, çok değerli bir eğitim kurumu, yıllardır zaman zaman girişimcilik etkinliklerinde paydaş olduğumuz, Techn’roll Hızlandırma Programı'nı yürüttüğümüz bir üniversite, seçilmiş çok özel öğrencileri ve mezunları var. Keza İzmir Ekonomi Üniversitesi de ekosistemimiz içinde. 

 

Öte yandan Urla’ya hareketli bir göç var, gelenlerin çoğu da iş ve hayat deneyimine sahip kişiler. Hem iş hayatı hem eğitim hem yaşam kalitesi anlamında bir şeyleri fark ederek ve seçerek buraya geliyorlar. Bu insanlar üretmeye devam ediyor, sanat, zanaat ya da tarım alanında oluşan minik minik markalar var, yeni girişimciler ve ikinci kariyerine adım atmış kişiler şimdiden Urla Coworking’de yerlerini almaya başladılar bile. İşin güzel tarafı bu insanlar Urla’yı daha iyi bir yer yapmayı da hedefliyor. Ama bu insanlar burada yatay yerleşim olması sebebiyle biraz dağınıklar. Dolayısıyla bir merkezde toplanmaya ihtiyaç olduğunu, genç, parlak ve önünün açılmasına ihtiyacı olan beyinleri bu deneyim ve network sahibi kişilerle de bir araya getireceğimiz bir çatı kurmayı hedefliyoruz. 

 

“Hedefimiz Urla’yi dijital göçebeler için çekim merkezi haline getirmek”

 

Dünyadaki yeni trend herhangi bir fiziki mekana bağlı kalmaksızın, internet üzerinden iş yaparak dünyayı gezmek, farklı ülkelerde yaşamak. Laptop ve akıllı telefonu yanında olduğu sürece mekandan, saatlerden ve kira kontratlarından bağımsız yaşayan bu insanlar genellikle yazılımcı, tasarımcı, çevirmen, proje yöneticisi gibi farklı rollerde oluyorlar. Yeni deneyimler edinmek, network’ünü genişletmekten hoşlanan ve göçebe bir yaşam tarzını benimseyen bu kişilere dijital göçebe (Digital nomads) deniyor. 2030 yılında bir milyar kişinin bu yaşam tarzında olacağı öngörülüyor. Bu insanlar maceracı ruhlulardır ve uzaktan çalışırken kazandıkları parayı seyahat ederek harcarlar. İşlerini yapmak için tek ihtiyaçları internet olduğu için bunu her yerde yapabiliyorlar. Kazandıkları parayı en uzun sürede en kaliteli şekilde geçirmek isterler, coworking alanlarını kullanırken, kültürel ve mesleki pek çok zenginliği de geldikleri yerle paylaşırlar. Kite, sörf, kayak, arkeoloji, gusto, doğa, kültür gibi zenginliklerin peşinden giderler. Urla’da aradıkları her şeyin fazlasıyla olduğunu görüyoruz. Bizim de 2020 yılında hedefimiz, Urla’nın dünyanın önde gelen dijital göçebe yuvalarından biri olmasını sağlamak.

Coworking space'lerin ne gibi avantajları var?

Öncelikle verdiğimiz hizmetin temeli paylaşım ekonomisi yani maliyetleri kısmak. Coworking’lerde kullandığın kadar öde sistemi vardır. İhtiyacınız kadar kullanır, kullandığınız kadar ödersiniz. Bu sizin için sabit bir gider haline gelmez. Yeni girişimciler veya işini geliştirmek isteyen kişiler için tek başına var olma mücadelesine gerek kalmadan çok düşük ücretlerle, üstelik size çok avantaj kazandıracak network ortamıyla yasal olarak var olma fırsatı sunuyoruz. Çok cüzi fiyatlara, ofis idare etme sıkıntısını yaşamadan, resmi adres hizmeti almak (Sanal adres) ayrıca "İstediğim zaman gelip laptopumu alıp, kahvemi içerek çalışmak istiyorum" diyenler için günlük sandalye kiralama seçeneğimiz veya "Toplantımı/atölyemi sizin mekanlarınızdan birinde yapmak istiyorum. Mekanı siz düzenleyin ben saat ücretimi ödeyeyim" diyenler için de farklı seçeneklerimiz var. 

 

Coworking, yani paylaşımlı ofis de temel de bu demek. Urla’daki freelancer’lar bizi keşfetmeye başladı. Hem disiplinli bir çalışma ortamında bulunuyorlar hem de etkileşime girebiliyorlar. Düzenli gelen coworker’larımız var. Buraya geldikçe düzenlediğimiz etkinliklere de katılmaya başlıyorlar, birbirleriyle tanışıp iş yapmaya başlayanlar var. Biz de bu etkileşime dönük etkinlikler düzenliyoruz. Ayrıca bu kişiler, uzman oldukları bir konuda içerik yaratarak atölye uygulayıcısı haline gelebiliyorlar.

Fotoğrafta Urla Coworking'in ortak çalışma alanda bulunan bir masa ve salıncak bulunuyor.

Herkes burada workshop verebilir mi?

Biz mekan sağlayıcısı olarak içerik konusunda bir kısıtlama yapmıyoruz, isterlerse tavsiye ve deneyim paylaşımlarımız ve yönlendirmelerimiz olabiliyor. Ayrıca markalarını oluşturmak ve tutundurmak için bizden mentörlük ve danışmanlık desteği de alabiliyorlar.

Burada nasıl bir ortam sunuluyor?

Urla Coworking bünyesinde hem çalışma ortamımız, farklı büyüklükte workshop alanlarımız hem de 125 kişilik Urla Alternatif Sahne’miz var. Minik bir kantinimiz, bir de Avlu dediğimiz açık ortak alanımız var. Bazı insanlar kapalı ortam sevmez bu ortak alanlar onlar için tasarlandı. Daha konsantre çalışmak isteyenler için küçük ofisimiz var, grup halinde çalışmak isteyenler için de bir ofisimiz var. Burada Urla’daki en hızlı internet, bu bölgenin en güzel kahvesi, müthiş bir network bulunuyor. Gündüz çalışıp akşamı Urla Alternatif Sahne’de güzel bir film atölyesi veya tiyatro veya müzik dinletisinde geçirmek mümkün.

Gelecek yıllardaki hedefler neler?

Urla’yı hem yerelde hem uluslararası alanda girişimcilik ve inovasyon anlamında bir cazibe merkezi haline getirmeyi hayal ediyoruz. Girişimcilik ve yaratıcılığa dönük kısa ve uzun süreli kamplar yapmak istiyoruz. Özellikle yurt dışından insanları da buraya getirmek ve onları burada konaklatacağımız, birlikte üreteceğimiz bir yöne gideceğimi düşünüyoruz. Bu coworking alanımız dışında kendi ofislerine geçmek isteyen girişimcilere ofis imkanı sunmak istiyoruz. Daha konsept toplantı odalarımız, eğitim sınıflarımız olacak. Büyük kurumların şirket dışı eğitimlerini burada vermelerini istiyoruz çünkü biz kurumiçi girişimcilik ve inovasyon eğitimleri tarafında çok güçlüyüz, yıllardır hem İstanbul’da hem de Türkiye’nin farklı yerlerinde bu eğitimleri veriyoruz.

Herkes İçin Girişimcilik ve İnovasyon Derneği de kurdunuz. Dernek olarak amaçlarınız neler?

Bu yaptıklarımız dışında gönüllülük alanımız derneğimizin adından da anlaşıldığı gibi herkes için inovasyon ve girişimcilik. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda dünya üzerinde olumlu bir etki yaratmak istiyoruz. Yakın çevremizden başlayıp bunu ne kadar uzağa yayabilirsek yayabilmeyi amaçlıyoruz. Çok kıymetli kurucu ortaklarımız ve bize katılmayı kabul etmiş değerli üyelerimizle Urla ve İzmir’de projeler üretmeye başladık. Önceliklerimizi de yine Urla’nın yararına olacak şekilde belirledik. Akıllı şehir ve mobilite dikeylerinde faaliyet gösteren projeler üretmek hedeflerimiz arasında. Tarım dikeyinde projeler üretmek istiyoruz. Herkez İçin Girişimcilik ve İnovasyon Derneği ilk hibe programını aldı Erasmus Plus Programı kapsamında Gençler için Tarım projesi için onayımızı aldık. Bahar başında dört ülkeden gelecek katılımcılarla burada bir kamp yapacağız.

Fotoğrafta Urla Alternatif Sahne'nin kapısı ve ortak çalışma alanında bulunan bir masa, masanın üzerinde "hello" yazan bir kutu bulunuyor.

Düzenlediğiniz CoderDojo nasıl bir etkinlik?

CoderDojo dünyadaki en bilinen gönüllülük programlarından biri. Neşen ve Patrick, İrlanda merkezli CoderDojo’un Türkiye temsilcileri. CoderDojo Türkiye’nin amacı 6 - 17 yaş arasında, özellikle erişimi kısıtlı çocuklara gönüllü mentorlar aracılığıyla kodlama ve robotik algoritma eğitimi verebilmek. Neşen ve Patrick altı yıldır Türkiye'de bu programı uyguluyorlar, Türkiye’nin farklı şehirlerinde binlerce çocuk CoderDojo ile kodlama ile tanıştı. Geçtiğimiz yaz Urla Coworking’de CoderDojo'nun bir buçuk ay süren küçük bir alıştırmasını yaptık. Bahçeşehir Koleji 4th Dimension Robotik Takımı bize mentor olarak destek verdi. Türkiye’de bu işin öncüleri artık Urla’da. Önümüzdeki günlerde bize katılıp, çocuklarla gönüllü olarak kodlama yapmak isteyen kişiler mentor olmak için bizimle iletişime geçebilirler.

Girişimcilik dışında başka etkinlikler düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

Elbette. 20-22 Aralık 2019’da ise Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali seçkisiyle, Yarımada İyi Yaşam Film Festivali’ni düzenliyoruz. Nefis belgesel filmleri ücretsiz olarak gösterecek, değerli konuşmacılarımızla panel ve söyleşiler düzenleyeceğiz. Önümüzdeki yıl da kısa film festivali düzenleyeceğiz. Ayrıca Urla’ya özgü mutfaktan müziğe, sanatın her dalına uzanan festival ve etkinlikler için güzel bir mekanımız var, yerel ve uluslararası iş birlikleriyle bunları başaracağımıza inanıyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Otuzbeslik.com’a çok teşekkür ederiz en başından beri verdikleri destek için. Umarım ileride birlikte bir şeyler üretiriz. Bu sizin aracılığınızla açık bir davet olsun. Urla Coworking ve Urla Alternatif Sahne olarak birlikte üretelim felsefesine inanıyoruz ve birlikte çok iş başarabileceğimize inanıyoruz. Bizi sosyal medyada Urla Coworking ve Urla Alternatif Sahne olarak takip edebilir ve bir kahve içmeye uğrarsanız da yüzyüze tanışmaktan memnuniyet duyarız.

Fotoğraflar görme engelliler için betimlenmiştir.

Benzer yazılar
#YEMEK
Çikolatalarının tadına baktığınız an duyduğunuz o yoğun hazzı anlatmak için sayfalarca yazı yazabiliriz ama yeterli olac...
Seçil Şeker
22 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
Sizi kış depresyonundan koruyacak, dışarıya çıkmanıza sebep olacak haftanın en iyi etkinliklerini listeledik. Bakalım si...
Editör
20 Jan 2020
#GEZİ
Dünyaca ünlü Yunan Adaları'na yeşil pasaportumuz ya da çok girişli Shengen vizemiz olmasa da kapı vizesi uygulamasıyla g...
Gülay Güler
18 Jan 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
#MÜZİK
İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kurulan Ahura Ritim Topluluğu, ortak insani değerlere ve kay...
Kardelen Uysal
15 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir yılın ilk ayında birbirinden keyifli konserlerle dolu. Bu hafta müziğe doymak, müzikle büyülenmek istiyorsanız mut...
Editör
13 Jan 2020
#GEZİ
Urla-İskele sahil şeridi boyunca denize hangi noktadan, hangi duygu haliyle bakarsanız bakın o etkileyici panorama içind...
Filiz Temiz
11 Jan 2020
#BAR
Son zamanların yeni trendi kokteyl barlar. Gece kulüplerinin gürültülü atmosferinin aksine daha sakin ve samimi bir orta...
Gülay Güler
9 Jan 2020
#TİYATRO
Ekranların sevilen dizisi Çocuk'un ele avuca sığmayan karakteri Murat Karasu'yu canlandıran Kenan Acar ile keyifli bir s...
Seçil Şeker
6 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
#SERGİ
Haftanın içinizi ısıtacak ve soğuk havaya rağmen dışarı çıkmanızı sağlayacak etkinliklerini listeledik. Sıcacık bir haft...
Editör
6 Jan 2020
#GEZİ
Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en ...
Gülay Güler
3 Jan 2020
#SİNEMA
Adana Ceyhan’da yaşayan insanların hayatlarından kesitler sunan Benim Varoş Hikayem, bu semtte yaşayan insanların hikaye...
Kardelen Uysal
2 Jan 2020
#ATÖLYE
#SEMİNER
#EĞİTİM
Yeni yılda daha çok meditasyon yapmaya ve kendinize zaman ayırmaya ne dersiniz? Listemizde kendinize uygun bir atölye mu...
Seçil Şeker
1 Jan 2020
#ÇALIŞMA ALANI
İzmir'in en güzel mazaralı butik ortak çalışma alanı Lokasyon.co ile kurulum sürecini ve geçirdikleri ilk yılı konuştuk....
Seçil Şeker
27 Dec 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
Sevgilinizle yeni yerler keşfetmeyi seviyor musunuz? Sizin için İzmir'deki en samimi, en romantik mekanları derledik.
Editör
26 Dec 2019
#TİYATRO
Yılın ilk ayında İzmirli seyirciyi birbirinden değerli oyunlar, stand-up gösterileri bekliyor. Hayata dair tüm renkleri ...
Kardelen Uysal
25 Dec 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Kadın dediğimiz upuzak diyarları görür o görmediği, dokunmadığı, koklamadığı çocuklara kendi çocuğuna, torununa örer gib...
Kardelen Uysal
24 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılbaşı heyecanı hepimizi sarmışken, yılın son haftası katılabileceğiniz en iyi etkinlikleri listeledik! Yine birbirinde...
Editör
23 Dec 2019
#SPOR
Manş Denizi’ni en hızlı geçen yüzücü ünvanına sahip Emre Erdoğan ile 28-29 Aralık'ta Özdere'de gerçekleşecek Marathon Ma...
Editör
22 Dec 2019
#SANAT
Alper Bıçaklıoğlu ile üretim sürecinde dert edindiği meseleleri, çizgi dışı işlerini, satmadığı eserlerin hikayelerini, ...
Kardelen Uysal
19 Dec 2019
#SANAT
Sokak Sanatçıları Derneği ilk olarak 2004 yılında bir kulüp olarak hayatına başlıyor ve 2009 senesinde dernek haline gel...
Kardelen Uysal
18 Dec 2019
#YEMEK
Ev yemeklerine hasret mi kaldınız? Fast food yemekten gına mı geldi? Her öğlen, bugün ne yesek diye kara kara düşünmeye ...
Gülay Güler
17 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
#BULUŞMA
Yıl bitiyor olsa da İzmir her hafta olduğu gibi bu hafta da bize harika etkinlikler sunuyor. Rehavete kapılmadan haftalı...
Editör
15 Dec 2019
#YARIŞMA
#YÜZME
İzmir'de kış ortasında açık su yüzme şampiyonası düzenlenecek! Marathon Masters Kış Kupası Açık Su Yüzme Şampiyonası 26-...
Editör
14 Dec 2019
#SİNEMA
Gökalp Gönen, Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü mezunu, yaşadığımız dünyanın hassasiyetlerine duyarlı,...
Kardelen Uysal
13 Dec 2019
#ALIŞVERİŞ
Klasik hediyelerden sıkıldınız mı, aldığınız hediyelerle sevdiklerinizi şaşırtmak mı istiyorsunuz? Şanslısınız sizler iç...
Gülay Güler
13 Dec 2019
#KONSER
#DJ
"Evde ya da otelde oturarak yeni yıla mı girilir, 2019'a böyle mi veda edilir" diyorsanız sizler için yılbaşı coşkusunu ...
Gülay Güler
11 Dec 2019
#KUTLAMA
Yılın son saatlerini ve yeni yılın ilk saatlerini hem eğlenceli hem de romantik bir kutlamayla geçirmek isterseniz bu li...
Seçil Şeker
11 Dec 2019
#TİYATRO
Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu 2013 senesinde kurulan, sanat değeri olan oyunlar yapma peşinde olan, gücü, baskıyı eleşt...
Kardelen Uysal
10 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılın son ayında kentimizde birbirinden güzel oyunlar, konserler, film festivali var. Haftalık planınızı yapmadan listem...
Editör
8 Dec 2019
#EĞLENCE MEKANI
#SPOR
Dostlarınızla birlikte hem stadyumdaymış gibi eğleneceğiniz hem rahat rahat içkinizi yudumlayıp yemek yiyebileceğiniz bi...
Gülay Güler
7 Dec 2019
#SANAT
Sanatçıya ve sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı olarak İzmir Alsancak’...
Editör
5 Dec 2019
#ATÖLYE
Yeni yıla girmeden birkaç atölyeye katılmak, sevdiklerinize hediye hazırlamak ya da seneyi bitirmeden biraz daha kendini...
Seçil Şeker
4 Dec 2019
#TASARIM
Tutu Design, 2016 yılında Tuna Şirin tarafından kuruldu. Alsancak Sevgi Yolu'nun girişinde sağ tarafta bulunan 34 h kabi...
Editör
3 Dec 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade