R
GİRİŞ
TR
EN

Gülten Ağrıtmış - Hem Değişik Olmak Hem Anlaşılır Olmak Benim İçin Önemli

#SİNEMA
Editör
5 Jun 2018

Gülten Ağrıtmış sanatın birçok dalını kendini ifade etmek için kullanıyor. Şiirler, öyküler, senaryolar  yazıyor, deneysel kısa filmler çekiyor. Tarzının değişik olduğunu ve anlaşılana kadar da bu yolda devam edeceğini belirten Gülten Ağrıtmış ulusal ve uluslararası birçok ödülün sahibi olmuş. Gülten Ağrıtmış merak ettiğimiz soruları cevaplıyor.

 

 

Merhabalar, Gülten Hanım. Sizi daha yakından tanımak adına kendiniz hakkında neler söylemek istersiniz?  

Merhabalar, zor bir soru… Kendimi kısaca özetlemek gerçekten zor çünkü sanatın birçok dalını kendimi ifade etmek için kullanıyorum. Şiir yazıyorum, öykü yazıyorum, kısa filmler çekiyorum, uzun metraj senaryo çalışmalarım var. Grafik ve fotoğraf hocalığı yapıyorum; o sırada sanat estetik, kompozisyon tasarım dersleri veriyorum. Yoğun bir tempom var; sürekli araştırıyorum okuyorum, bol bol film izliyorum. Psikolojiye çok ilgim var. Yıllardır sinema analizlerine katılıyorum, film okumalarına gidiyorum. Sinema dilinin psikolojik bağlantılarını çözmek, her rengin her malzemenin her yapının, metaforların bir anlamı olduğunu bilmek; bunları şiirlerimde, öykülerimde ve filmlerimde kullanmak çok hoşuma gidiyor. Ekip kurmak için sinemanın içinde olan başka insanlarla tanışmak ve yeni bilgilere, güncel bilgilere sahip olmak için atölyelere katılıyorum. Bazen verimli bir sonuç alıyorum, bazen orada kalıyor arkası gelmiyor ama yine de bir deneyim, bir tecrübe, bir yaşanmışlık olarak yoluma devam ediyorum. Sürekli güncel kaynakları takip ediyorum. Teknoloji sürekli ilerliyor ve bunu yakından takip etmek için araştırıp kaynakları ilgiyle takip ediyorum. Bilim kurguyu ve fantastik sinemayı seviyorum. Dram, gerçek hikayeden alınma filmleri ve psikolojik içerikli filmleri takip edip, araştırıp izlemeyi seviyorum. Çok değer verdiğim yönetmenler var onların filmlerini izliyorum. Yetmiyor bana zaman ve sanki çok hızla geçiyor vakit; yetmiyor saatler, günler, aylar. Yapmak istediğim, hayatıma sığdırmak istediğim çok şey var. 

    

 Fikir yaratma sürecinizden bahsedebilir misiniz?   

Fikrin nereden nasıl ortaya çıkacağı belli olmuyor, bir çeşit kendini ifade etme yöntemi oluyor.  Hayatta her şeyden film yapılabilir, şiir, öykü, senaryolar yazılabilir ama bende dikkatimi çeken, beni üzen, mutlu eden, sarsan, saran hayatımın içinde karşıma çıkan yaşanmışlıklardan, gözlemlerimden, tecrübelerimden, üzerimde bıraktığı psikolojik ve sosyolojik  durumlardan, araştırmalarından, birilerinin yaşanmışlığından bir eser ortaya çıkabiliyor. Güncel bir konu da esin kaynağım olabiliyor. Dikkat çekmek istediğim konuları yazıp kısa film yoluyla seyirciye ulaştırmaya çalışıyorum. Şiir ve öyküde tek başıma ses olabilirken, kısa filmde çalışmam için ekip kurmam gerekiyor. Her yönden daha meşakkatli, daha maddi ve manevi çaba gerektiren bir süreç oluyor. 

 

Bir gününüzü nasıl geçiriyorsunuz?   

İşe gidiyorum, dersler veriyorum. Güzel Sanatlar mezunuyum sanat hep hayatımda, sanat zaten mesleğim.  Grafik bölümü mezunuyum, bir süre reklam ajanslarında sanat yönetmeni olarak çalıştım. Yüksek lisansımı da Sinema- TV üzerine yaptım. Film seyretmek beni yıllardır besleyen bir tat. İşten sonra kalan zamanda beni besleyecek, beni ileriye götürecek kaynakları araştırıyorum. Sinemaya gidiyorum, güncel olarak vizyonu takip etmeye çalışıyorum. Kıymetli yönetmenlerin eserlerini izliyor, onlar üzerine yazılan yazıları okuyorum. İnsanları gözlemliyorum. İnsan en büyük hazine; onların iç dünyaları, onların sosyolojik konumları, aldıkları yollar… Aldığımız yollar… Araştırmalar yapıyorum; felsefe ve psikoloji üzerine sürekli kaynak okuyorum: Freud, Jung, Lacan, Skinner, Wundt, Beck, Bandura…   

Örnek aldığınız, etkilendiğiniz veya tarzı ile sizi kendine hayran bırakan yönetmenler var mı?    

Birçok yönetmen var “şu kişi” demek yetmez benim için.  Bazı Amerikan, Fransız, Japon, Alman, İtalyan, İngiliz ve Türk yönetmenlerin filmleri beni etkilemiştir. Bilim kurguyu seviyorum. Fantastik, drama, gerçek hayattan alınma filmler, distopik filmler benim ilgimi çeker. Gerilim filmleri enteresandır ama şimdilerde çok bakamıyorum gerilimlere. Yapmak isterim ama ben de geriliyorum. Bazı filmlerimde, şiirlerimde, öykülerimde fantastik temayla beraber psikolojik yapısıyla gerilim de vardır. Sinema düşünce deryasıdır. Her gün yeni filmler, yeni yönetmenler keşfediyorum. 

 

Birçok film çekmişsiniz. Çekim koşullarından bahseder misiniz? Sponsorluklar oluyor mu? Çekim masraflarınızı nasıl karşılıyorsunuz?  

Evet on bir filmim festivallere katıldı. 2010’dan beri kısa film çekiyorum. Filmlerim düşünce ağırlıklı; seyreden düşünsün istiyorum. Sürrealist tatlar da var içlerinde.  Metaforları çok kullanıyorum. Para biriktiriyorum kısa film için, bazı filmlerde ailem de katkıda bulunuyor. Kostümleri alıyorlar, malzeme sağlıyorlar; o an ne eksikse ona el atmaya çalışıyorlar. Herkes bir yerinden tutmaya çalışıyor diyebilirim. Bazen oyuncu olarak, bazen arka plandaki diğer işlere el atarak… Bu konuda şanslıyım; özellikle iki ablam Ayten Arıkan ile Muhterem Akıncı ve onların çocukları yani yeğenlerim sanata çok düşkünler. Bana ihtiyacım olan kısımlarda destek olmaya çalışıyorlar. Güzel arkadaşlarım ve dostlarım da var beni destekleyen, ekip kurarken yanımda olan. Onlar da ya oyuncu olarak ya kamera arkasında ellerinden geleni yapıyorlar. Kısa film gönül işi; aile, arkadaş ve dost desteği maddi manevi çok önemli oluyor.  Ama yine de sinema pahalı bir uğraş ve çok para gidiyor. Bu yıl yurt dışında uluslararası festivallere katılıyorum.  Birçok festivale paralı gönderiyorsunuz eserinizi ve seçilmezse paranız yanıyor. Festivallere katılım ücretleri 50 dolar, 75 dolar, 100 dolar gibi rakamlar…

 

 

Bu yıl üç filmimle katıldım: "Kesik Ayaklar – Cut Feet", "Bak – Look", "Kaşık – Spoon". 

 Pahalı olduğu için çok başvuramadım ama şimdiye kadar 4 uluslararası festivalden olumlu cevaplar geldi. Birinden de "Bak – Look" adlı filmim ödül kazandı.  Daha yeni yeni haberler geliyor. "Kesik Ayaklar – Cut Feet", Hindistan ve Rusya’da seçildi. 

2018 Moskova- Eurasia International Monthly Film Festivali’nde  Semi - Finalist  

 2018 Hindistan- 8th Pune Short Film Festival Official Selection Maharashtra, India  

 "Bak -  Look" Kamboçya’dan Mansiyon Ödülü aldı 

2018 "Bak - Look". Special Mention From Asia South East - Short Film Festival Look - Bak Özendirme Ödülü (Mansiyon) kazandı... Ayrıca 2018 "Look – Bak" adlı filmimiz South Film and Arts Academy Festivali’ne seçildi. Şili’de festivalde seyircisiyle buluştu. 

Bunlar tabii ki güzel gelişmeler. Festivaller devam ediyor. Daha da güzel haberler gelecektir.  

İlk yurt dışı uluslararası festivale kabul edilişim de 2014 yılında" Tılsım –Charm"  My Rode Reel International Short Film Festival, Finalist olmuştu. 

Türkiye’de de uluslararası ve ulusal festivallerde birçok filmim finalist oldu. 

2012 İstanbul İKFD 10. Kısa Film Festivali Kısa Film / Short Film  Entropi, filmim Özel Ödül kazandı. 

 

   

Türkiye'de pek örneği olmayan fantastik tarzda bir senaryo ile İstanbul 16. IKDF En İyi Film Öykü Ödülü’nü bu yıl siz kazandınız. Filmi hayata geçirmeyi çok istediğinizi söylediniz. Konusundan kısaca bahseder misiniz? Belki buradan yapımcıların ilgisini çekersiniz. 

"Akan Kan" 2018 yılında En İyi Film Öyküsü olarak seçildi. Aslında bu öyküm fantastik olsa da çok şey anlatan psikolojik tabanlı bir film.  İlişkide çok fedakârlık yapan birinin artık bedeninden de ödün verişini anlatarak “ödün vermenin sınırı nerede?” diye soran bir eserdir. Bu öykü ‘Akan Kan’, Nöroloji Öyküleri Yarışması için basılacak kitapta Avrupa Beyin Yılı’nda seçilmiş basılmış bir öyküdür ve aynı zamanda da Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından Düşlerin İzinde kitabında Gio Ödülleri’nde seçilmiş bir öyküdür. Filmi de olsun dediğim En İyi Film Öyküsü ödülünü kazanan ‘Akan Kan’, iyi bir senarist ekibiyle uzun metraja bile uyarlanabilir. 

Kısa metraj için de biraz pahalı olabilir. Belki ortak yapım olabilir. Bir yapımcı desteğiyle bu tarzı seven başka bir yönetmenle birlikte yapılabilir ya da animasyona çevrilebilir, gönüllü bir animatörle bir çalışma yapılabilir. 

  IKDF 'de tarzınızın değişik olduğunu ve anlaşılana kadar bu şekilde devam edeceğinizi belirttiniz. Değişik olmak mı, anlaşılır olmak mı sizin için daha önemli? 

 Hem değişik olmak hem anlaşılır olmak ikisi de benim için önemli. Özgün bir tarzım olduğunu düşünüyorum. Sinema dilini bilen, metaforları bilen bir insan benim filmlerimi izlerken daha çok zevk alır, düşünür ve anlar; her sahnenin merak uyandıran bir yanı vardır. Düz klasik bir anlatım dili kullanmıyorum çünkü. Biraz film analizi, biraz sinema dili biliyor olması gerekir. Kuleşov etkisini de çok sık kullanıyorum.   

 

Kendinizi ifade etme yöntemlerinizden sadece biri film çekmek. Şiir ve edebiyat alanında da ödülleriniz var. Sizin için önemli birkaç ödülünüzden bahsedebilir misiniz? En iyi ifade biçiminiz sizce hangisi?  

Toplamda 20’ye yakın ödülüm oldu. Şiir de öykü de film de benim bir başka ifade ediş biçimim. Hepsinin tadı ayrı. 

Şiirde dikkat çeken  

2013 Nâzım Hikmet 50. Yıl Şiir Yarışması’nda "Tak Tak" isimli şiiri ile Mansiyon Ödülü. 2014  "Seni Olduğun Gibi Sevdim" şiiri Uluslararası Cengiz Aytmatov Şiir Yarışması’nda birincilik ödülü.  Öyküde dikkat çeken 

2010 yılında 8. Ulusal Kısa Metraj Film Festivali: ‘Göç’ konulu En İyi Film Öyküsü Dalında ‘Cam Kaplumbağa’ İsimli Eserle 3.’lük Ödülü. 

2011  9. Ulusal Kısa Film Festivali En İyi Kısa Film Öykü Ödülü; “Biz Günü.” 

2014 Simit Çay Edebiyat Dergisi Deneme Yarışmasında ''Esinti'' İsimli Yazıya Özendirme Ödülü kazandım… 

2018 İstanbul 16. İKFD Ulusal Kısa Film Festivali En İyi Film Öyküsü Ödülü, 2018 - Akan Kan ve Gönen Belediyesi Ömer Seyfettin Öykü Yarışmasında “Gerçek mi Olmalı?” isimli eserimle Özel Öykü Ödülü’nü kazandım. 

 

Bundan sonraki projeleriniz neler? 

Yazmaya devam etmek ve imkan olursa film çekmeye devam etmek… Blog sayfalarım, YouTube ve Vimeo kanalım  ve http://www.gultenagritmis.com/ şeklinde  web sayfam vardır. Kısa filmlerim vardır. Altı karma kitapta eserlerim, iki şiir kitabım ve bir öykü kitabım vardır. Üç tane de üzerinde çalıştığım uzun metraj senaryom vardır. 

    

İzmir hakkında düşünceleriniz neler, İzmirlilere neler söylemek istersiniz?  

İzmir’de Cut Feet – Kesik Ayaklar filmindeki oyuncum Mustafa Derya Akıncı aynı zamanda yeğenimdir ve Dokuz Eylül Tıp Fakültesi’nde okumuştur. Okuduğu altı yıl boyunca ikimizin müsait olduğu zamanlarda onun yanına  6 yıl boyunca yılda bir kere İzmir’e gitmişimdir. Bol bol gezmişizdir. İzmir’i çok severim, çok güzel bir şehir. Son derece modern ve çağdaş insanların olduğu bir şehrimizdir, benim için anılarla doludur. Size de çok teşekkür ederim.   

Benzer yazılar
#SİNEMA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2002 yılından beri düzenlenen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de g...
Kardelen Uysal
15 Oct 2019
#SANAT
#TASARIM
Bulduğu her türlü malzemenin üzerine çizim yapan Sadi Tekin leblebileri karakterleştirmesiyle, New York sokaklarına muzi...
Kardelen Uysal
14 Oct 2019
#MÜZİK
#KONSER
Scott Bradlee önderliğinde kurulan Postmodern Jukebox müzik grubu, Welcome to the Twenties 2.0 turnesi kapsamında 27 Eki...
Editör
12 Oct 2019
#SİNEMA
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 16’ncısıyla karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
11 Oct 2019
#TİYATRO
Oyun Hamuru Tiyatrosu sahne üzerinde doğaçlama performans yapan, seyirciyi de seyirci-oyuncu olarak oyuna interaktif bir...
Kardelen Uysal
11 Oct 2019
#MEYHANE
İzmir'de içkili pek çok restoran var ama siz o eski meyhane ruhunu mu arıyorsunuz? Samimi bir ortamda, fonda hafiften fa...
Gülay Güler
10 Oct 2019
#TİYATRO
#SANAT
Devlet Tiyatrosu sanatçısı Rüçhan Gürel tarafından 2007 yılında İzmir’de kurulan Han Tiyatrosu her yaştan öğrenciye üst ...
Seçil Şeker
8 Oct 2019
#SANAT
#ŞİİR
#FOTOĞRAF
#EDEBİYAT
İnanç Avadit’in Buradan Kurtulmak Bize Kaldı adlı şiir kitabı içinde yaşadığımız dünyanın gerçeklerini, gerçekleştiremed...
Kardelen Uysal
6 Oct 2019
#ATÖLYE
İzmir'in en çok sevilen atölyesi Atölyemiz Canımız'da sadece birbirinden güzel takılar ve seramikten objeler üretilmiyor...
Gülay Güler
5 Oct 2019
#SİNEMA
Film tutkunları, beyaz perde aşıkları buraya! Ekim ayında vizyona girecek filmleri listeledik.
Editör
4 Oct 2019
#OPERA
#BALE
İzmir Devlet Opera ve Balesi, 2019-2020 sezonunda dört opera, üç müzikal, altı bale, bir müzikli oyun, dört çocuk oyunu ...
Editör
3 Oct 2019
#TİYATRO
Tiyatro Pınarı henüz bir yıllık bir tiyatro olmasına rağmen Gülder Pınar'ın yönetmenliği ile onlarca temsil oynamış ve b...
Seçil Şeker
2 Oct 2019
#ATÖLYE
Kursa ayıracak vakti olmayan ama hafta sonuna sanat, sağlık katmak, öğrenmek ve üretmek isteyenler, bu liste tam size gö...
Seçil Şeker
30 Sep 2019
#SERGİ
#SANAT
Hayatın monotonluğundan kurtulmanın, farklı bakış açıları keşfetmenin en iyi yolu sanat etkinliklerini takip etmek. Sonb...
Gülay Güler
29 Sep 2019
#SPOR
#YÜZME
Adam Walker, tost makinesi ve su ısıtıcısı satarak hayatını kazanırken bir gün uçak yolculuğu sırasında On A Clear Day a...
Kardelen Uysal
28 Sep 2019
#TASARIM
#MODA
Geçtiğimiz yıl Urla’da Hollywood yapımcılarını kıskandıracak bir plato kuran, kariyeri boyunca Dünya yıldızlarını giydir...
Seçil Şeker
27 Sep 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Ekim ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik, ...
Kardelen Uysal
26 Sep 2019
#KONSER
#FESTİVAL
Yaz bitti, şehre dönüş vakti geldi. İzmir bizi birbirinden güzel etkinliklerle karşılıyor. Konserler, festivaller derken...
Gülay Güler
23 Sep 2019
#SERGİ
Monitor, yeni sezonu “A hymn to those that disappear” başlığını taşıyan sergisiyle karşılıyor. Pelin Tan ve Anton Vidokl...
Editör
22 Sep 2019
#TEKNOLOJİ
Dosyalarımızın değerini, onlara ulaşamayınca veya virüs nedeniyle onları kaybettiğimizde anlıyoruz. Hatta günümüzde gizl...
Editör
22 Sep 2019
#MÜZİK
Urla Caz Festivali, doğanın dinlenmeye hazırlandığı sonbaharda dünya tarihine güzel müzikler kazımış Urla’nın sokakların...
Editör
21 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Dünya’nın dört bir yanında gezegenin geleceğine dair ilham verici bir grev var bugün. Küresel iklim krizinin suçlusu ola...
Kardelen Uysal
20 Sep 2019
#SANAT
Disiplinlerarası sanat alanı Tilki, kolektifleri ve sanatçıları birlikte üretmeye çağırıyor. Farklı disiplinlerden sanat...
Editör
19 Sep 2019
#SPOR
Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü (Çagör), 2009 yılından beri görme engellileri spora teşvik ederek sosyal hayata kazandırm...
Gülay Güler
19 Sep 2019
#DANS
Performans sanatçısı Aslı Bostancı, ses beden buluşmaları ve ses şifasıyla kişilere enerji çalışmaları yaptıran bir isim...
Editör
18 Sep 2019
#RESİM
#SERGİ
Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 - 5 Ocak 2020 tarihleri arasında 20'inci yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picas...
Editör
18 Sep 2019
#BİSİKLET
#SOSYAL SORUMLULUK
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşecek. 1995’ten beri İzmir’de eğ...
Editör
17 Sep 2019
#SİNEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TİYATRO
#KONSER
#FESTİVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade