R
GİRİŞ
TR
EN

Gülten Ağrıtmış - Hem Değişik Olmak Hem Anlaşılır Olmak Benim İçin Önemli

#SİNEMA
Editör
5 Haz 2018

Gülten Ağrıtmış sanatın birçok dalını kendini ifade etmek için kullanıyor. Şiirler, öyküler, senaryolar  yazıyor, deneysel kısa filmler çekiyor. Tarzının değişik olduğunu ve anlaşılana kadar da bu yolda devam edeceğini belirten Gülten Ağrıtmış ulusal ve uluslararası birçok ödülün sahibi olmuş. Gülten Ağrıtmış merak ettiğimiz soruları cevaplıyor.

 

 

Merhabalar, Gülten Hanım. Sizi daha yakından tanımak adına kendiniz hakkında neler söylemek istersiniz?  

Merhabalar, zor bir soru… Kendimi kısaca özetlemek gerçekten zor çünkü sanatın birçok dalını kendimi ifade etmek için kullanıyorum. Şiir yazıyorum, öykü yazıyorum, kısa filmler çekiyorum, uzun metraj senaryo çalışmalarım var. Grafik ve fotoğraf hocalığı yapıyorum; o sırada sanat estetik, kompozisyon tasarım dersleri veriyorum. Yoğun bir tempom var; sürekli araştırıyorum okuyorum, bol bol film izliyorum. Psikolojiye çok ilgim var. Yıllardır sinema analizlerine katılıyorum, film okumalarına gidiyorum. Sinema dilinin psikolojik bağlantılarını çözmek, her rengin her malzemenin her yapının, metaforların bir anlamı olduğunu bilmek; bunları şiirlerimde, öykülerimde ve filmlerimde kullanmak çok hoşuma gidiyor. Ekip kurmak için sinemanın içinde olan başka insanlarla tanışmak ve yeni bilgilere, güncel bilgilere sahip olmak için atölyelere katılıyorum. Bazen verimli bir sonuç alıyorum, bazen orada kalıyor arkası gelmiyor ama yine de bir deneyim, bir tecrübe, bir yaşanmışlık olarak yoluma devam ediyorum. Sürekli güncel kaynakları takip ediyorum. Teknoloji sürekli ilerliyor ve bunu yakından takip etmek için araştırıp kaynakları ilgiyle takip ediyorum. Bilim kurguyu ve fantastik sinemayı seviyorum. Dram, gerçek hikayeden alınma filmleri ve psikolojik içerikli filmleri takip edip, araştırıp izlemeyi seviyorum. Çok değer verdiğim yönetmenler var onların filmlerini izliyorum. Yetmiyor bana zaman ve sanki çok hızla geçiyor vakit; yetmiyor saatler, günler, aylar. Yapmak istediğim, hayatıma sığdırmak istediğim çok şey var. 

    

 Fikir yaratma sürecinizden bahsedebilir misiniz?   

Fikrin nereden nasıl ortaya çıkacağı belli olmuyor, bir çeşit kendini ifade etme yöntemi oluyor.  Hayatta her şeyden film yapılabilir, şiir, öykü, senaryolar yazılabilir ama bende dikkatimi çeken, beni üzen, mutlu eden, sarsan, saran hayatımın içinde karşıma çıkan yaşanmışlıklardan, gözlemlerimden, tecrübelerimden, üzerimde bıraktığı psikolojik ve sosyolojik  durumlardan, araştırmalarından, birilerinin yaşanmışlığından bir eser ortaya çıkabiliyor. Güncel bir konu da esin kaynağım olabiliyor. Dikkat çekmek istediğim konuları yazıp kısa film yoluyla seyirciye ulaştırmaya çalışıyorum. Şiir ve öyküde tek başıma ses olabilirken, kısa filmde çalışmam için ekip kurmam gerekiyor. Her yönden daha meşakkatli, daha maddi ve manevi çaba gerektiren bir süreç oluyor. 

 

Bir gününüzü nasıl geçiriyorsunuz?   

İşe gidiyorum, dersler veriyorum. Güzel Sanatlar mezunuyum sanat hep hayatımda, sanat zaten mesleğim.  Grafik bölümü mezunuyum, bir süre reklam ajanslarında sanat yönetmeni olarak çalıştım. Yüksek lisansımı da Sinema- TV üzerine yaptım. Film seyretmek beni yıllardır besleyen bir tat. İşten sonra kalan zamanda beni besleyecek, beni ileriye götürecek kaynakları araştırıyorum. Sinemaya gidiyorum, güncel olarak vizyonu takip etmeye çalışıyorum. Kıymetli yönetmenlerin eserlerini izliyor, onlar üzerine yazılan yazıları okuyorum. İnsanları gözlemliyorum. İnsan en büyük hazine; onların iç dünyaları, onların sosyolojik konumları, aldıkları yollar… Aldığımız yollar… Araştırmalar yapıyorum; felsefe ve psikoloji üzerine sürekli kaynak okuyorum: Freud, JungLacanSkinnerWundtBeckBandura   

Örnek aldığınız, etkilendiğiniz veya tarzı ile sizi kendine hayran bırakan yönetmenler var mı?    

Birçok yönetmen var “şu kişi” demek yetmez benim için.  Bazı Amerikan, Fransız, Japon, Alman, İtalyan, İngiliz ve Türk yönetmenlerin filmleri beni etkilemiştir. Bilim kurguyu seviyorum. Fantastik, drama, gerçek hayattan alınma filmler, distopik filmler benim ilgimi çeker. Gerilim filmleri enteresandır ama şimdilerde çok bakamıyorum gerilimlere. Yapmak isterim ama ben de geriliyorum. Bazı filmlerimde, şiirlerimde, öykülerimde fantastik temayla beraber psikolojik yapısıyla gerilim de vardır. Sinema düşünce deryasıdır. Her gün yeni filmler, yeni yönetmenler keşfediyorum. 

 

Birçok film çekmişsiniz. Çekim koşullarından bahseder misiniz? Sponsorluklar oluyor mu? Çekim masraflarınızı nasıl karşılıyorsunuz?  

Evet on bir filmim festivallere katıldı. 2010’dan beri kısa film çekiyorum. Filmlerim düşünce ağırlıklı; seyreden düşünsün istiyorum. Sürrealist tatlar da var içlerinde.  Metaforları çok kullanıyorum. Para biriktiriyorum kısa film için, bazı filmlerde ailem de katkıda bulunuyor. Kostümleri alıyorlar, malzeme sağlıyorlar; o an ne eksikse ona el atmaya çalışıyorlar. Herkes bir yerinden tutmaya çalışıyor diyebilirim. Bazen oyuncu olarak, bazen arka plandaki diğer işlere el atarak… Bu konuda şanslıyım; özellikle iki ablam Ayten Arıkan ile Muhterem Akıncı ve onların çocukları yani yeğenlerim sanata çok düşkünler. Bana ihtiyacım olan kısımlarda destek olmaya çalışıyorlar. Güzel arkadaşlarım ve dostlarım da var beni destekleyen, ekip kurarken yanımda olan. Onlar da ya oyuncu olarak ya kamera arkasında ellerinden geleni yapıyorlar. Kısa film gönül işi; aile, arkadaş ve dost desteği maddi manevi çok önemli oluyor.  Ama yine de sinema pahalı bir uğraş ve çok para gidiyor. Bu yıl yurt dışında uluslararası festivallere katılıyorum.  Birçok festivale paralı gönderiyorsunuz eserinizi ve seçilmezse paranız yanıyor. Festivallere katılım ücretleri 50 dolar, 75 dolar, 100 dolar gibi rakamlar…

 

 

Bu yıl üç filmimle katıldım: "Kesik Ayaklar – Cut Feet", "Bak – Look", "Kaşık – Spoon". 

 Pahalı olduğu için çok başvuramadım ama şimdiye kadar 4 uluslararası festivalden olumlu cevaplar geldi. Birinden de "Bak – Look" adlı filmim ödül kazandı.  Daha yeni yeni haberler geliyor. "Kesik Ayaklar – Cut Feet", Hindistan ve Rusya’da seçildi. 

2018 Moskova- Eurasia International Monthly Film Festivali’nde  Semi - Finalist  

 2018 Hindistan- 8th Pune Short Film Festival Official Selection MaharashtraIndia  

 "Bak -  Look" Kamboçya’dan Mansiyon Ödülü aldı 

2018 "Bak - Look". Special Mention From Asia South East - Short Film Festival Look - Bak Özendirme Ödülü (Mansiyon) kazandı... Ayrıca 2018 "Look – Bak" adlı filmimiz South Film and Arts Academy Festivali’ne seçildi. Şili’de festivalde seyircisiyle buluştu. 

Bunlar tabii ki güzel gelişmeler. Festivaller devam ediyor. Daha da güzel haberler gelecektir.  

İlk yurt dışı uluslararası festivale kabul edilişim de 2014 yılında" Tılsım –Charm"  My Rode Reel International Short Film Festival, Finalist olmuştu. 

Türkiye’de de uluslararası ve ulusal festivallerde birçok filmim finalist oldu. 

2012 İstanbul İKFD 10. Kısa Film Festivali Kısa Film / Short Film  Entropi, filmim Özel Ödül kazandı. 

 

   

Türkiye'de pek örneği olmayan fantastik tarzda bir senaryo ile İstanbul 16. IKDF En İyi Film Öykü Ödülü’nü bu yıl siz kazandınız. Filmi hayata geçirmeyi çok istediğinizi söylediniz. Konusundan kısaca bahseder misiniz? Belki buradan yapımcıların ilgisini çekersiniz. 

"Akan Kan" 2018 yılında En İyi Film Öyküsü olarak seçildi. Aslında bu öyküm fantastik olsa da çok şey anlatan psikolojik tabanlı bir film.  İlişkide çok fedakârlık yapan birinin artık bedeninden de ödün verişini anlatarak “ödün vermenin sınırı nerede?” diye soran bir eserdir. Bu öykü ‘Akan Kan’, Nöroloji Öyküleri Yarışması için basılacak kitapta Avrupa Beyin Yılı’nda seçilmiş basılmış bir öyküdür ve aynı zamanda da Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından Düşlerin İzinde kitabında Gio Ödülleri’nde seçilmiş bir öyküdür. Filmi de olsun dediğim En İyi Film Öyküsü ödülünü kazanan ‘Akan Kan’, iyi bir senarist ekibiyle uzun metraja bile uyarlanabilir. 

Kısa metraj için de biraz pahalı olabilir. Belki ortak yapım olabilir. Bir yapımcı desteğiyle bu tarzı seven başka bir yönetmenle birlikte yapılabilir ya da animasyona çevrilebilir, gönüllü bir animatörle bir çalışma yapılabilir. 

  IKDF 'de tarzınızın değişik olduğunu ve anlaşılana kadar bu şekilde devam edeceğinizi belirttiniz. Değişik olmak mı, anlaşılır olmak mı sizin için daha önemli? 

 Hem değişik olmak hem anlaşılır olmak ikisi de benim için önemli. Özgün bir tarzım olduğunu düşünüyorum. Sinema dilini bilen, metaforları bilen bir insan benim filmlerimi izlerken daha çok zevk alır, düşünür ve anlar; her sahnenin merak uyandıran bir yanı vardır. Düz klasik bir anlatım dili kullanmıyorum çünkü. Biraz film analizi, biraz sinema dili biliyor olması gerekir. Kuleşov etkisini de çok sık kullanıyorum.   

 

Kendinizi ifade etme yöntemlerinizden sadece biri film çekmek. Şiir ve edebiyat alanında da ödülleriniz var. Sizin için önemli birkaç ödülünüzden bahsedebilir misiniz? En iyi ifade biçiminiz sizce hangisi?  

Toplamda 20’ye yakın ödülüm oldu. Şiir de öykü de film de benim bir başka ifade ediş biçimim. Hepsinin tadı ayrı. 

Şiirde dikkat çeken  

2013 Nâzım Hikmet 50. Yıl Şiir Yarışması’nda "Tak Tak" isimli şiiri ile Mansiyon Ödülü. 2014  "Seni Olduğun Gibi Sevdim" şiiri Uluslararası Cengiz Aytmatov Şiir Yarışması’nda birincilik ödülü.  Öyküde dikkat çeken 

2010 yılında 8. Ulusal Kısa Metraj Film Festivali: ‘Göç’ konulu En İyi Film Öyküsü Dalında ‘Cam Kaplumbağa’ İsimli Eserle 3.’lük Ödülü. 

2011  9. Ulusal Kısa Film Festivali En İyi Kısa Film Öykü Ödülü; “Biz Günü.” 

2014 Simit Çay Edebiyat Dergisi Deneme Yarışmasında ''Esinti'' İsimli Yazıya Özendirme Ödülü kazandım… 

2018 İstanbul 16. İKFD Ulusal Kısa Film Festivali En İyi Film Öyküsü Ödülü, 2018 - Akan Kan ve Gönen Belediyesi Ömer Seyfettin Öykü Yarışmasında “Gerçek mi Olmalı?” isimli eserimle Özel Öykü Ödülü’nü kazandım. 

 

Bundan sonraki projeleriniz neler? 

Yazmaya devam etmek ve imkan olursa film çekmeye devam etmek… Blog sayfalarım, YouTube ve Vimeo kanalım  ve http://www.gultenagritmis.com/ şeklinde  web sayfam vardır. Kısa filmlerim vardır. Altı karma kitapta eserlerim, iki şiir kitabım ve bir öykü kitabım vardır. Üç tane de üzerinde çalıştığım uzun metraj senaryom vardır. 

    

İzmir hakkında düşünceleriniz neler, İzmirlilere neler söylemek istersiniz?  

İzmir’de Cut Feet – Kesik Ayaklar filmindeki oyuncum Mustafa Derya Akıncı aynı zamanda yeğenimdir ve Dokuz Eylül Tıp Fakültesi’nde okumuştur. Okuduğu altı yıl boyunca ikimizin müsait olduğu zamanlarda onun yanına  6 yıl boyunca yılda bir kere İzmir’e gitmişimdir. Bol bol gezmişizdir. İzmir’i çok severim, çok güzel bir şehir. Son derece modern ve çağdaş insanların olduğu bir şehrimizdir, benim için anılarla doludur. Size de çok teşekkür ederim.   

Benzer yazılar
#HİKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
20 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KİTABEVİ
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTİVAL
#TEKNOLOJİ
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZİ
#MÜZE
#TARİHİ YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZİ
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
Editör
16 Haz 2019
#KAMP ALANI
Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kam...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wav...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDİYELİK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar s...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.