R
GIRIŞ
TR
EN

Halil Güzel: Fotoğraf hayatımın sihri

#FOTOĞRAF
Gülay Güler
16 May 2018

Halil Güzel'in fotoğraf macerası 4-5 yaşlarında babasının gerçek bir filmli fotoğraf makinesi alması ile başlamış. Kendi çektiği fotoğrafları eline alıca adeta büyülenen Güzel, makinayı elinden bir daha bırakamamış. Rekabetin acımasız olduğu İstanbul moda sektöründe tecrübesi ve yetenekleriyle öne çıkan Güzel, fotoğrafı hayatının sihri olarak görüyor. Halil Güzel'e başarısının sırrını ve fotoğraf hakkında merak ettiklerimiz sorduk. Neler mi merak ettik? Poz veremeyenlere neler tavsiye edersin? Instagram için birkaç tüyo verebilir misin? İyi bir moda fotoğrafçısı olmak için hangi özelliklerin olması gerekiyor?..  Haydi başlıyoruz.

 

  

Kaynak: Halil Güzel

 

Öncelikle, röportaj isteğimizi kabul ettiğin için çok teşekkür ederiz. Seni daha yakından tanımak adına kendin hakkında neler söylemek istersin?  

Ben teşekkür ederim, çok mutlu oldum. Tam bir aslan burcuyum, insanlarla iyi anlaşırım, keyifli ve pozitif olduğum söylenir. Seyahat, müzik, kitap vazgeçilmezlerim. Samimiyet benim için çok önemlidir. 

 

Fotoğraf sanatçısı olma yolundaki serüvenin nasıl gerçekleşti? Çocukken de elinde fotoğraf makinesiyle gezen bir tip miydin?  

Her serüven gibi zorlu geçti fakat fotoğraf öyle bir tutkudur ki hiçbir şey sizi yıldıramaz bilakis hırslandırır, başarıya iter. Bu yüzdendir ki serüven hiç bitmez hep olmalıdır da.  
4-5 yaşlarında babam gerçek bir filmli fotoğraf makinesi almıştı ve çektiklerimi çıkartmıştı. Bunu görünce adeta büyülenmiştim, o gün bu gündür fotoğraf hayatımın sihridir. 

 

 

 Kaynak: Halil Güzel

 

Siyah beyaz fotoğrafı mı yoksa renkli fotoğrafı mı tercih ediyorsun? Siyah beyaz fotoğrafların nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsun?  
Değişebiliyor ama genel olarak siyah beyaz vazgeçilmezim. Siyah Beyaz fotoğraflarda renk olmadığı için görsel algımız direk fotoğrafın bütününe odaklanıyor ve duygusu daha iyi geçebiliyor.  

 

Örnek aldığınız, etkilendiğiniz veya tarzı ile sizi kendine hayran bırakan fotoğraf sanatçıları var mı?  

Çok var aslında fakat aklıma ilk gelen Mario Testino oldu. Türklerden ise Mert Alaş ve Ümit Savacı 

 

 Kaynak: Halil Güzel

 

Özellikle fotoğraflamak istediğin biri var mı?   

Kate Moss ve Sezen Aksu 

 

Bir çok ünlü ile tanışma fırsatın oldu. Karakter olarak en beğendiğin ünlü kimdi?  

Böyle bir ayırım yapamam ama hayatımda Ebru Gündeş'in yeri hep ayrı olmuştur. 

 

Kaynak: Halil Güzel 

 

Sektörde moda fotoğrafıyla ilgilenen birçok insan var ve İstanbul'da rekabet her sektörde olduğu gibi bu sektörde de çok fazla. Bu süreçte ne gibi zorluklarla karşılaştın? Sektörde seni önde kılan özelliklerin neler?  

Maalesef önüne geçilemeyen bir durum bu ve birçok mağduriyete de yol açabiliyor. Karşılaştığım en büyük zorluk elmayla armudu ayırt edemeyen müşteriler oluyor ve bütçesel kıyaslamalar yapıldığında aradaki farkı anlatabilmek oldukça güç olabiliyor. Beni sektörde önde kılan özelliklerin başında tecrübe geliyor sonrasında iletişim bir de yeteneklerim tabi ki. 

 

İleride gerçekleştirmeyi düşündüğün fotoğraf projelerini bizlerle paylaşabilir misin?  

Birkaç firmanın kampanya çekimleri, dergi ve sanatçı albüm kapakları var. Proje olarak portrelerle ilgili bir sergi açmak istiyorum ve kelebek çocuklarla ilgili bir takvim çekimi hayalim var. 

 

 

Kaynak: Halil Güzel

 

İyi bir moda fotoğrafçısı olmak için hangi özelliklerin olması gerekiyor? Tavsiyeleriniz neler?  
Her şeyden önce iyi bir gözlemci olmak gerekiyor ve zinciri tamamlayan tüm parçalar ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerek. Saçtan, makyaja, modelden, styling'ine kadar. Estetik gözümüzü besleyecek ortamlarda bulunmalıyız; bu bir bale gösterimi bile olabilir. Teknik bilgiler hariç bir yorum yapmam gerekirse; şiir yazmak gibi, resim çizmek gibi tamamen enerji ve ilham işi...  Eğer o sizin içinizde varsa bir yerden çektiğiniz tüm fotoğraflara yansıyor. 

 

Bazı insanlar, mesela ben :) kameranın karşısında hiç rahat edemiyorum ve ucube gibi çıkıyorum. Benim gibi birçok insanla karşılaşmışsındır diye düşünüyorum. İnsanları nasıl rahatlatıyorsun, nasıl yönlendiriyorsun? Poz veremeyenlere neler tavsiye edersin?  

İnanın mesleğimi öğrenen insanların verdiği ilk tepki genelde bu şekilde oluyor :) Ama önce gülümseyip ardından anlatmaya çalıyorum. Rahat edemiyorum dediniz mesela zaten cevabı içinde. En önemlisi doğal olabilmek kendin olabilmek biraz da kendinle barışık olabilmek. Yüzünü, vücut dilini tanıyabilmek. Bunları başarabilirseniz emin olun fotoğraf çekilmeye doyamayacaksınız. Burada fotoğrafçının enerjisi modeliyle olan iletişimi çok önemli! 

Ben önce modelimin bana güvenmesini sağlıyorum ardından onu motive edecek yönlerini keşfediyorum sonrası çorap söküğü gibi geliyor zaten. Hatta bitirmek istediğimde ya bir de şöyle mi çekseydik diyenler çok olmuştur. 

Tavsiyem ise şu: Bol bol selfie çekilsinler, yüzlerini açılarını tanımak adına ayna karşısında bakış mimik çalışabilirler ve biraz da doğru ışık ve kompozisyonu öğrenirlerse emin olun fotoğrafla çok daha barışık olacaklardır. 

 

Kaynak: Halil Güzel

 

 Sosyal medyanın hayatımızı ele geçirmesiyle beraber fotoğraf sanatına karşı olan ilgimiz aşırı düzeyde arttı? Instagram için birkaç tüyo verebilir misin?  

İnstagram hepimizin evininin misafir odası gibi. Ne kadar güzelleştirirseniz o kadar çok misafiriniz olur. Benim ise vitrinim gibi artık. insanlar kartvizit yerine Instagram hesabımı soruyor. Tüyo vermem gerekirse paylaşım saatlerine önem göstersinler, çok paylaşım yerine doğru paylaşımlar çok önemli, fotoğrafla ilgili etiketler, tonlar, genel görünüm hepsi birbiriyle bağlantılı.   

 

Fotoğraf çekmediğin zaman neler yapıyorsun? Fotoğrafçı olmasan ne olurdun?  
Ben seyahat etmeyi çok seviyorum. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürleri yaşamak beni inanılmaz motive ediyor. Her bulduğum fırsatta bunu yapıyorum.  

Fotoğrafçı olmasam yine sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenirdim muhtemelen. Moda olabilir, sanat yönetmenliği olabilir ya da bambaşka bir örnek toprakla ilgili bir işim olurdu. Ağaç, çiçek, meyve, sebze yetiştirir; bahçecilik yapardım. (Gülüşmeler) 

 

 Kaynak: Halil Güzel

 

Hayaller çok önemli, onları istemek, hayatınıza çağırmak gerek

  

"Hayalle hakikat arasında bir yolculuk bizimkisi..." demişsin bir Instagram postunda. En büyük hayalin nedir?  

En büyük hayalim mesleğimdeki başarımı katlayarak bunu insanlara fayda getirecek noktaya taşımak. Hayaller çok önemli, onları istemek, hayatınıza çağırmak gerek. Bence 'İSTİYORUM' dediğiniz anda hayalleriniz gerçekleşmeye başlıyor. Tabii ki hırs yapmadan, hayırlısını dileyerek. 

 

 Bazen İstanbul sana da afakanlar bastırıyor mu? Hayallerini Ege'nin şirin bir kasabası süslüyor mu?  

İstanbul sevgilim gibi bazen yüzünü görmek istemiyorum bazen de hiç gitmesin istiyorum. Herkes gibi bana da gelmiyor değiller. Öyle zamanlarda sırt çantamı alıp kaçıyorum. Hayalden öte gerçekleştiriyorum aslında. Bazen bir sahil kasabası bazen bir dağ içindeki köy hiç belli olmuyor.  

 

Güzel İzmirimiz hakkında neler söylemek istersin?  

İzmir'i çok severim, İzmirlileri ayrı severim. O kadar çok arkadaşım var ki orada gittiğimde kiminle vakit geçireceğimi şaşırıyorum. İzmirim geldi deyip çok kaçtığımı bilirim yılda en az 5-6 kez geliyorum. İzmir anlatılmaz, yaşanır. Yaşayan zaten kalbinin yarısını orada bırakır. 

 

İşlerini merak edenler için sosyal medya hesaplarını paylaşmak ister misin?  

www.halilguzel.net  /  Instagram: halilguzel  - halilguzelphotography  / Facebook:  halilguzelphotography 

 

Benzer yazılar
#SİNEMA
Halk oylamasında son haftaya girilirken 3 Milyon 500 bin oya ulaşıldı.
Editör
19 Tem 2019
#YEMEK
Daha önce Alaçatı'daki dondurmacıları listelemiştik ve o listedeki hayranı olduğumuz Da Franco Gelato ile buluştuk. Bu l...
Seçil Şeker
19 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
18 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KİTABEVİ
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTİVAL
#TEKNOLOJİ
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZİ
#MÜZE
#TARİHİ YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZİ
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
Editör
16 Haz 2019
#KAMP ALANI
Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kam...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.