R
GİRİŞ
TR
EN

Hamdi Akatay: "Mozart Yaşasaydı Bu Orkestrayı Çok Severdi"

#MÜZİK
#SOSYAL SORUMLULUK
Kardelen Uysal
1 May 2019

Hamdi Akatay elleri birbirinin üzerinde gülümseyerek kameraya poz veriyor. Altında kot pantolon, üzerinde gri ceket, boynunda turuncu bir şal var.

 

Tepecik Filarmoni Orkestrası şefi Hamdi Akatay’la görüştük. Hamdi Akatay dünyaca ünlü isimlerle çalışmış başarılı bir müzisyen ancak sadece müzisyen değil. Onun bir misyonu var; gettolarda yaşayan tüm katmanları bir araya getirmek istiyor. İlle de Mozart Olsun projesi ile bestecinin parçalarını yorumlayan orkestra, dünyaca ünlü büyük ustaların senfonilerinilerinin etnik müziğe uygun taraflarını alıp bunları işlemeye devam edecek; onları da ‘bizden biri’ haline getirecek.

Akatay ile Roman halkından, Tenekeli Mahallesi’nin günlük yaşamından, Kings of The Darbuka projesinden bahsettik. Bir de güzel haberimiz var. İlk kez Roman Karnavalı geliyor; Romanival. 4 Mayıs’ta Arena’da gerçekleşecek etkinlikte birbirinden değerli müzisyenlerle Hıdrellez’i kutlayacağız. Hamdi Akatay’ı Instagram ve web sitesinden takip edebilirsiniz.  Belirtmeden geçemeyeceğim, kendisi çok hoş sobet, kibar ve mütevazı bir sanatçı. 

 

Roman olmak sadece çiçek satmak, fal bakmak değildir denmişsiniz. Nedir Roman olmak?

Yaradan Roman halkını müzik konusunda 1-0 önde başlatmış ama sosyal konularda 2-0 mağlup başlıyoruz hayata.  Evet, Roman deyince akla fal bakmak, çiçek satmak vs geliyor. Türkiye ve dünya genelinde müzik açısından çok başarılı gençlerimiz var. Tepecik Filarmoni Orkestrası dünyanın en zor müziğini yapan bir grup mesela.

Türkiye’de Roman müziği denince akla goygoy müziği geliyor. Oysa Makedonya’da bu konu ile ilgili cidi bir repertuar arşivi bulunuyor. Çalışmalarımızdan biri de Makedonya’ya gidip gerçek Roman müzik arşivini Türkiye’ye getirmek. Bu müziğin tüm platformlarını içeren bir repertuar olacak.

 

 

Hala ayrımcılık yapıldığını Romanlar’ın konservatuara alınmadığını söylemişsiniz. Bunun nedeni ne? Bu ön yargılar nasıl kırılır?

Kendi toplumumu kötülemek istemiyorum; bu çift taraflı bir durum. Bizim toplumumuz okumayı sevmiyor, direkt konuya dahil olmak istiyor. Müzik de dahil olmak pek çok konuda eğitime ihtiyacı var. Biz şanslıydık, büyük ustalarla aynı kilometreleri yaptığımız için kestirme yoldan gittik. Babamın da müzisyen olması nedeniyle büyük ustalarla çalışarak yolumuzu kısalttık. Umarım ilerleyen zamanlarda bir kimlik ayrımı yapılmadan, “Aa bu Roman almayalım.” demeyecek akademisyenlerimizle yola devam ederiz. 

 

Halkın bu konuda yapabileceği bir şeyler var mı?

Bizim de halkın da yapabileceği pek çok şey var. Gettolarda yaşayan insanlar yaşam standartları düşük olduğu için agresifleşiyorlar. Roman toplumu tabii ki bunların başında geliyor. Gettolarda yaşayan göçmen vatandaşlarımız da var. Dominant olarak gözüken ise Roman toplumu. Getto deyince akla Türkiye’de Romanlar geliyor. İnsanların aklına “Romanlar ya uyuşturucu satar ya hırsızlık yapar ya da eline bir alet alır Kordon’da çalgıcılık yapar” gibi ihtimaller geliyor. Aslında böyle değil. Biz üstümüze düşen görevleri toplum olarak yerine getirirsek Roman vatandaşlarımız da üstlerine düşen görevleri yerine getirirlerse her şey yoluna girer. Biz bu toplumun çok güzel bir rengiyiz, bunu herkes kabul ediyor.

Ben 5 sene önce memleketime döndüğümde herkes “Sizi çok seviyoruz, siz çok iyi insanlarsınız ama şöyle durun” denilen çok toplantıya katıldım. E iyi de seviyorsunuz ne yapıyorsunuz? Yapılması için çaba sarf edilmiyor. İsmini vermek istemediğim, kurumsal dünyanın içerisinde yer alan insanlarla pek çok toplantı yaptım. Müzik alanında bir şeyler yapmaya çalışıyoruz, ben öyle aman aman zengin bir insan değilim ama hayallerimin peşinden koşan bir insan olduğum için tüm ekonomik kaygılarımı İstanbul’da bırakıp İzmir’e geldim. Dönme amacım sadece Romanlar değildi. Gettolarda yaşayan tüm etnik katmanları bir araya getirmekti. O mozaiğin her alanından yararlanmak istiyorum. Getto bölgesinde yaşayan başarılı çocukları bir araya toplamak amacım. Filarmoni 125 kişiden oluşan bir topluluk, biz 12 kişiyiz. Altta çalışan 30 kişilik bir ekip daha var. Onlar da sadece Roman değil, Laz, Çerkes, Arap, Kürt… Pek çok renkten oluşuyor. Benim yapmak istediğim Türkiye Cumhuriyeti Etnik Filarmoni Orkestrasını kurmak. O yüzden gençlerimiz alttan çalışıyor, sizin aracılığınızla da bizleri yöneten insanlara sesimizi duyururuz diye umut ediyorum.

 

 

Royal Filarmoni, Berlin Filarmoni’de çaldınız, pek çok ünlü sanatçıya sahnede eşlik ettiniz. En unutamadığınız, “Ah bir daha çalsam!” dediğiniz yer neresiydi?

Tepecik Filarmoni Orkestrası (Gülüyor). Onlarla çaldığım zaman kendimi 5 cm yukarıda hissediyorum. Çok iyi çalıyorlar, çok iyi müzisyenler. Tabii ki Tarkan, Sezen Aksu, Sibel Can, İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, ismini sayamadığım yurt içi ve yurt dışında çok  önemli sanatçılar var.

Tepecik Filarmoni Orkestrası’yla, caz, Anadolu müziği, Klasik Türk ve Batı müziğini içinde barındıran zor bir müzik yapıyoruz. Biz sadece aletlerle Mozart’ın müziğini değiştirmedik, notalarla da, armonik yapısıyla da oynadık. Orada Mozart’a bir Roman bıyığı, beni yapmamın nedeni de oydu; biz onu kendimizden belledik. Onu biz yaptık. Mozart yaşasaydı bu grubu çok severdi. Biz sadece enstrümanlarla değil, Mozart’ın kendi dokusuyla da oynadık.

 

Sadece Hıdrellez’de değil normalde de insanların Tenekeli Mahallesi’ne gelmesini istiyorsunuz. İnsanlar tehlikeli diye korkuyorlar. Normal yaşantısı nasıldır Tenekeli’nin?

Tenekeli’nin uyanma saatleri, akşam yemeği saatleri daha farklıdır. Yemek kültürünün dokusu farklıdır çünkü biz Balkan göçmeniyiz, çoğumuz Yunanistan ve Yugoslavya’dan geldiğimiz için Yugoslavya ve Yunan yemekleriyle hemen hemen aynı yemek kültürüne sahibiz.

Mahallenin yaşanması gerektiğine inanıyorum. Bizim orayı büyük bir kültür platformu haline getirmemiz lazım. Örneğin İşçiler Caddesi’nin canlı renklerle pırıl pırıl olmasını istiyorum, kültür merkezi yapılmasını istiyorum. Mahallede eğitimsiz tiyatro yapan arkadaşlarımız var. Onları izleseniz gerçekten Cem Yılmaz’dan pek farkları olmadığını görürsünüz. Çok yetenekli arkadaşlarımız var. Eski Kemer İstasyonu’nu bi Roman Enstitüsü yapmak istiyoruz. Umarım yönetimler sesimize kulak verir de bunu da hallederiz; ben de misyonumu tamamlamış olurum.

 

İlle de Mozart Olsun projesinin afişi yer almakta. Mozart'ı Romanlar'a has bir bıyık ve ben ile görüyoruz. Mozart in a Gypsy way yazıyor afiş üzerinde. 

 

Ayrımcılığa müzikle isyan ederken İlle de Mozart Olsun adlı bir proje başlattınız. Neden özellikle Mozart’ı yorumlamak istediniz?

Dünyanın en zor müzisyeni. Bunu ne kadar kolay bir biçimde başardığımızı göstermek için seçtik. Arkasından Bach, Schubert, Beethoven, Chopin gelecek. Bu durdurulamayan bir his çünkü büyük ustaların senfonilerinilerinin etknik müziğe uygun taraflarını alıp bunları işlemeye devam edeceğiz. Uzun soluklu bir proje, büyük bestecilerle devam edecek. Türkiye Cumhuriyeti Etknik Filarmoni Orkestrası’nı kurduğumuzda repertuarımızın özel bir repertuar olacacağını biliyorum. Doğu ile Batı’yı aynı anda çalabilen bir orkestra kurmak istiyoruz, umarım gerçekleştirebiliriz.

 

Hamdi Akatay Sahne Sanatları Prodüksiyon Şirketi kurdunuz. Neler planlıyorsunuz?

Önceliğimiz gençler. Tüm müzik katmanlarını içinde barındıran ama önceliği gençler olan, alan bulamayan yetenekli gençlerin alan bulmasını sağlayacak bir proje bu. Biz bu gençleri araştırıyoruz. Solist arkadaşlarımız da bizimle çalışmak istiyor. Bir projenin katmanı olmak, parçası olmak insanlara iyi geliyor. Yalnızca gettoda yaşayan gençlere değil, lüks semtlerdeki gençler de gelip bizimle iş yapabilir diye düşünüyorum.

 

9/8 Doğmak (Born Into 9/8) TRAILER from RCTV Yaşar University on Vimeo.

 

9/8 Doğmak adlı belgesel uluslararası alanda ödül kazandı. Çekimler nasıldı?

Çekimler çok keyifliydi. Bizi tanımayan gençler ve film yönetmenleri gelip belgesel çektiler. Onlar geldiğinde birkaç gün içinde mahalleli oluyor. Başta mahalleye girmeye korkuyorlar, sonra mahalleden çıkmak bilmiyorlar. Çok keyifli oluyor. İşte bunu anlatmak lazım. En büyük problem bizim kendimizi dışarı ifade edemememiz. Bizi insanlar tanıyınca çok seviyor.

 

Bunun için yapmayı düşündüğünüz bir şey var mı? İnsanların sizi tanımaları için?

Belki ileride Bir Kahvemi İçer Misin? Diye bir projem var. İnsanları ziyarete gitmek, onları mahallemizde ağırlamak  gibi bir şey düşünüyoruz. Toplumumuzu anlatmak üzerine bir proje bu. İnsanlar bizi eğlenceli ama tehlikeli insanlar olarak görüyorlar ama öyle değil. Gelip tanımaları lazım.

 

Kings of The Darbuka projesinden bahseder misiniz?

Bildiğiniz gibi artık dünyanın tüm starları darbukayı sahnelerinde ve albümlerinde kullanmaya başladılar. Sting, Beyonce, Shakira gibi yıldızlar kullanıyorlar. 88 adet olan Anadolu ve Türk coğrafyasının ritmlerini 430’a çıkardım 30 yıllık bir çalışmayla.  Buna bir kimlik çıkardık. Darbukayı çaldığınızda hangi parmağınızla vuracağınıza kadar şifrelendirdik. Biz bu çalışmayı sunduk. Maalesef Berkeley’de, Royal Academy’de müfredata giren kitap Türkiye’de hala müfredata girmedi. Sebebi kurumsal kimlik altında çalışan perküsyoncu arkadaşların hala kitabı çözememesi. Onlar çalmayı ve öğretmeyi öğrenirse bu kitap yayınlanacak diye düşünüyorum. Onları yermek de istemiyorum. O insanlar da aylıklarını alıyorlar, kırk yıldır çaldıkları ölçülerin önüne arkasına bir virgül koymadan devam ediyorlar. Bu konuda da dünyada takipçilerimiz var. İlerleyen zamanlarda web sitesi üzerinden dünyaya calı olarak ders vereceğiz. http://www.hamdiakatay.com/ üzerinden ulaşılabilir olacak.

Çok emek verdik. King of The Darbuka benim olmazsa olmaz projelerimden biri. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük darbuka üstadlarını bir araya topladık. Said Artist, Mısırlı Ahmet, Levent Yıldırım, Cengiz Ercümer, Mehmet Akatay, Memduh Akatay, Yunus Çamlı gibi çok önemli değerlerimiz var. Çalışmamız devam ediyor. Bu bir halk çalgısı. İnanın sizin kucağınıza da versek 9/8’lik çalarsınız.

Bu darbuka kimliğiyle ilgili ‘darbukatör’ diye bir kelime var. Müjdat Gezen Bey, bizi darbükatör yaptı. Kendi babası da Türkiye’nin en önemli darbukacılarından biri. O amaçla o dizileri yapmamıştır ama durum oraya geldi. profesyonel darbuka çalan arkadaşları çok rahatsız eden bir kelime darbukatör. Perküsyoncunun kullanılmasını tercih ederiz. 21. yüzyılda sadece darbuka çalmak da yetmiyor sadece. Doğu perküsyonu dediğimizde bunun içine bendir, tef, kanjira gibi aletlerin de çalınması gerekiyor.

 

Hamdi Akatay sandalyede oturuyor. Elinde tuttuğu bilgisayarda Romanival'in afişi var. Gülümsüyor.

 

Roman Karnavalı Romanival ilk kez yapılıyor. Biraz bahseder misiniz? Kimler gelsin 4 Mayıs’ta?

Çok iyi bir sanatçı kadrosu var Romanival’de; Taksim Trio, Dolapdere Big Gang, Tepecik Filarmoni Orkestrası, Kobra Murat gibi isimler var.  Gerçek roman kültürüne ve halkına dair birçok sürpriz olacak. Ayrıca atölyeler de gerçekleşecek.

 

Benzer yazılar
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Ağu 2019
#MÜZİK
1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’te Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Alp Er...
Editör
20 Ağu 2019
#KONSER
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım sen hangi etkinlikleri beğeneceksin? Daha dazlası için otuzbeslik...
Editör
19 Ağu 2019
#MÜZİK
Damla Durakçayın şarkısını dinlerken istemsizce kendinize bir duble dolduruyorsunuz. Dijital müzik platformlarında da üs...
Seçil Şeker
18 Ağu 2019
#KONFERANS
Maaile heyecanla acaba İzmir'de tekrar TEDx etkinliği olacak mı diye bekliyorduk ve beklenen gün geldi! TedxIzmir 24 Ağu...
Editör
16 Ağu 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Yardımsever bir insansanız ve koşmayı seviyorsanız bu platform tam size göre. Dünyada sadece yardımseverlik koşusu için ...
Zeynep Öztürk
16 Ağu 2019
#GEZİ
İzmir’de manzara izlenebilecek pek çok güzel yer mevcut. Manzara izlenecek yerlere ulaşmak için kimi zaman dağa tırmanac...
Kardelen Uysal
16 Ağu 2019
#SAHİL
Şirin bir beldemiz olan Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok...
Gülay Güler
15 Ağu 2019
#SAHİL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. S...
Gülay Güler
14 Ağu 2019
#SAHİL
Tatil son hızıyla devam ediyor. Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı ...
Gülay Güler
13 Ağu 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
12 Ağu 2019
#YÜZME
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi k...
Gülay Güler
11 Ağu 2019
#SAHİL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilin...
Gülay Güler
10 Ağu 2019
#SANAT
#EĞİTİM
Sanatın Çocukları Yasemin Acar ve Veysel Alceylan tarafından kurulan müzik ve sanat atölyesi projesi. Gitar, bağlama, ke...
Gülay Güler
10 Ağu 2019
#MÜZİK
#TADIM
otuzbeslik.com’un düzenlediği Taste of Music, 10 Ağustos Cumartesi akşamı Madonna gecesi ile huzurlarınızda! Urla’nın en...
Editör
9 Ağu 2019
#SÖRF
Alaçatı’nın Rüzgarı Koruncuklar için Esiyor sloganıyla 17 - 18 Ağustos tarihlerinde Çağla Kubat Alaçatı Windsurf Akademi...
Editör
9 Ağu 2019
#OPERA
#BALE
Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, 22 Ağustos’ta bir dünya starının konseri ile başlıyor.
Editör
8 Ağu 2019
#YEMEK
Alaçatı'da hangi plajlarda serinlesek, hangi lezzetleri denesek, nerelere gitsek, nerede kalsak diye düşünüp duruyor mus...
Zeynep Öztürk
7 Ağu 2019
#YEMEK
Mistral Çarşı yakınlarında çalışmıyor olsanız da özel olarak Mistral'e gidip denemeniz gereken tatlarla dolu bir yer Zey...
Seçil Şeker
7 Ağu 2019
#SPOR
Çeşme’de 2017 yılından bu yana, her yaz olduğu gibi bu yaz da rüzgar ve deniz yelkenle buluşuyor. 28 Ağustos- 1 Eylül ta...
Editör
7 Ağu 2019
#KONSER
Bayram geliyor... Bu bayramda birbirinden güzel festivaller ve konserler var. Herkesin zevkine hitap edecek bir etkinlik...
Editör
5 Ağu 2019
#YEMEK
Cookie Monster ile büyüyen, okuldan eve koşarak gelip süte kurabiye bandırarak yiyen nesil olarak fit olmak, sağlıklı be...
Seçil Şeker
4 Ağu 2019
#CAFE
#YEMEK
Hacımemiş'te yer alan Lokmarto, gerçek Belçika çikolatası ve lokmalarının dolgunluğu ile damağınızda eşsiz bir lezzet bı...
Zeynep Öztürk
2 Ağu 2019
#GEZİ
İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince, M.S 5. yüzyıla kadar uzanan tarihi ile ziyaretçilerine hem tarih hem yemyeşil bi...
Kardelen Uysal
2 Ağu 2019
#MÜZİK
#FESTİVAL
Caz müzik hayranı mısın? Bu yaz caz müziğe doymaya hazır ol! Çünkü cazseverleri mıknatıs gibi çekecek Türkiye'deki en iy...
Gülay Güler
1 Ağu 2019
#GEZİ
İzmir ilinin batısında bulunan Urla Yarımadası, antik dönemlerden günümüze kadar önemini korumuştur. Kent devletlerinden...
Atlas Akmaner
30 Tem 2019
#SANAT
#SOSYAL SORUMLULUK
K2 Çağdaş Sanat Derneği koordinatörlüğünde yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Ko...
Editör
30 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#TİYATRO
Havanın sıcaklığına aldırmadan dışarı çıkmak isteyeceğiniz, sabahlara kadar dans edeceğiniz, çocuğunuzla keyifli vakitle...
Editör
29 Tem 2019
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
#BUTİK OTEL
#OTEL
İzmir'de tatil yapacak yerler artık size klasik gelmeye başladıysa ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız size güzel bir ...
Zeynep Öztürk
27 Tem 2019
#MÜZİK
Seyhan Eriş, Alp Gültekin, Aron Şerez, Halil Yıldırım, Andreas Wilderman ve Haluk Öztekin lise yıllarında bir araya gele...
Editör
26 Tem 2019
#EDEBİYAT
Oh Kaos ve Hayatındaki Tüm Kışları Unutan Adam adlı kitapların yazarı Kaan Burak Şen, 1989 doğumlu genç bir yazar. Ben o...
Kardelen Uysal
26 Tem 2019
#GEZİ
Kolay kolay hiçbir şey seni şaşırtmıyor, hayatının rutini olan hiçbir şey seni tatmin etmiyor mu? Buna o klasik tatil ve...
Gülay Güler
25 Tem 2019
#FESTİVAL
#MÜZİK
Elektronik müzik tutkunu musun? Senin için Türkiye'de gerçekleşen, en iyi elektronik müzik festivallerini hazırladık. Bu...
Gülay Güler
23 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SİNEMA
Hava sıcak, içimiz daha sıcak, daha kıpır kıpır. Bağıra bağıra şarkı söylemek ya da kültür sanat alanında ruhumuzu besle...
Editör
22 Tem 2019
#FESTİVAL
#MÜZİK
Yaz geldi mi Türkiye'nin her köşesinde birbirinden renkli gençlik festivalleri düzenleniyor. Şehrin grisinden bunalıp ne...
Gülay Güler
20 Tem 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade