R
GİRİŞ
TR
EN

İhtiyaç Haritası ile Yardımlaşma Artık Daha Kolay

#SOSYAL SORUMLULUK
Zeynep Öztürk
17 Apr 2019

İhtiyaç Haritası, kent temelinde ihtiyaçların sistematik bir şekilde öğrenilmesi, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum veya kişiler tarafından karşılanmasının kolaylaştırılması için kurulmuş bir sistem. Mert Fırat'ın da kurucusu olduğu bu projenin arkasında koskocaman bir ekip çalışıyor. Proje fikri nasıl ortaya çıktı, proje nasıl hayata geçti, ihtiyaçlar nasıl belirleniyor ve sahipleriyle buluşuyor İhtiyaç Haritası kurucularından Dr. Ali Ercan Özgür anlatıyor, keyifli okumalar.

 

Kaynak: İhtiyaç Haritası

Görselde bir sahne önünde İhtiyaç Haritası ekibinin topluca fotoğrafı vardır.

 

İhtiyaç Haritası nedir? 

İhtiyaç Haritası, farklı konulardaki ihtiyaçların ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumların harita tabanlı online bir platform üzerinde buluştuğu sosyal bir platform kooperatifidir. İlk olarak 7 Ekim 2015’te UNDP’nin (Euroasia and CIS Bölgesel Ofisi) İstanbul’da düzenlediği Sosyal Fayda Zirvesi’nde duyuruldu. Ancak öncesinde çalışmanın fikir geliştirme, yazılım, içerik kısımları ile ilgili iki yıl boyunca planlama yapıldı. Kurucuları Mert Fırat, Ali Ercan Özgür, Elif Kalan, Güler Altınsoy, Gujan Şen, Hazal Dut ve İlksen Başarır. Mahalleyi, belki de son yıllarda unuttuğumuz değerlerden biri olan imeceyi tekrar hayata geçirmeyi amaçlayan içinde hiçbir şekilde paranın geçmediği online bir imece sistemi olarak kuruldu. Sistemin çıkış noktasını “İnternetin yarattığı etkileşimli alanı sosyal faydaya nasıl entegre edebiliriz?”, “Yaşadığımız kentin sorunlarına o kentte bulunanlar olarak ne gibi çözümler geliştirebiliriz?”, “İhtiyaç, destek ve gönüllülerin görünür kılındığı bir sistem yaratma.” gibi bakış açıları oluşturuyor. Sistem üzerinde sadece ayni destek yapılabiliyor. 

 

Siteyi ilk açtığımızda haritalama sistemi karşımıza çıkıyor ve İhtiyaç Ekle, Destek Ekle diye iki bölüm var. İhtiyaç ekle kısmına eklenen ihtiyaçların ve yanında yer alan hikayelerin doğruluğunu nasıl bilebiliyorsunuz? 

Aslında doğrulama süreci sistemin kendi içerisinde barındırdığı bir konu. www.ihtiyacharitasi.org'da yapabileceğiniz üç durum söz konusu. Birincisi ihtiyaç girebilir, ikincisi destek olabilir ve son olarak da gönüllü olarak faaliyetlerimize destek verebilirsiniz. Yapılan tüm işlemler için, takibinin daha iyi yapılabilmesi ve doğrulamasının hızlı bir şekilde sağlanabilmesi adına üyelik işlemi yapılıyor. İhtiyaç kaydı oluşturabilmek için sitede yer alan ihtiyaç ekle kısmındaki formun eksiksiz ve ihtiyacın miktarına yönelik detaylandırılarak doldurulması gerekiyor. Form doldurulduktan sonra editör onaylama süreci başlatılıyor. Formda yazılan bilgiler misyon ve vizyonumuz doğrultusunda incelenip, doğrulaması yapıldıktan sonra herkesin görebileceği şekliyle sitede yerini alıyor. İhtiyaç ve desteğin gerçekliği kısmında ekip gerekli görürse doğrulama yapabilmek için gönüllerden, muhtarlardan ve belediyelerden destek alabilmektedir. 

 

Destek olmak isteyen kişiler hangi alanlarda destek olabiliyorlar? Maddi, gönüllü gibi ayrımları görüyorum, biraz açabilir misiniz? 

Destek katılımına istinaden sistem üzerinde izlenebilecek iki yol söz konusu. Bunlardan birincisi destekçiler, www.ihtiyacharitasi.org linkinde ana sayfada haritanın hemen üzerinde yer alan anahtar kelimeler kısmına destek olmak istediği destekle ilgili kelimeler yazarak bu gibi ihtiyaç girmiş ihtiyaç sahiplerinin ilanını listeleyebilir. Listelenen ihtiyaç ilanlarından herhangi birini/birkaç tanesini seçip içerisinde yer alan “Destek Ol” butonu ile ilerleyebilir. İşlem yapıldıktan sonraki süreçte gerçek ihtiyaç sahiplerine ihtiyacı olan kadar desteğin ulaşması adına buluşma süreci koordinasyonu otomatik e-mail ile ekibimiz takibinde sırasıyla gerçekleştiriliyor. Eğer destekçinin, desteğine yönelik bir ihtiyaç ilanı yoksa aynı sayfa üzerinde “Destek Ekle” bölümünden destek ilanı oluşturabiliyor. İhtiyaç Haritası üzerinde kişi ve kurumlar arası para akışı olmadığı için burada en önem verdiğimiz nokta doğru miktarda desteğin, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasıdır. Aslında ayni ihtiyaçlar hayallerle sınırlı. Kimi zaman bir köpeğin aç kalmaması ve tedavi sürecini iyi bir şekilde geçirebilmesi için mama, kimi zaman Karadeniz’de bir köy okulunda nota sesleri yükselsin diye piyano, kimi zaman otizmli çocukların olduğu okulların, ailelerin bilinçlenmesi için eğitim kit kitapçıklar, kimi zaman da tiyatroya hiç gitmemiş çocukların oraya ulaşmasını sağlayan servis aracı veya tiyatro bileti şeklinde olabiliyor. Kontrol edemediğimiz hiçbir alanda yer almayı tercih etmediğimiz için şu anda onaylamadığımız ihtiyaçlar sağlıkla ilgili ilanlar, kurumsal üyeler dışında talep edilen gıda ihtiyaçları ya da bireysel olarak oluşturulmuş özel derse yönelik ihtiyaç ve destek ilanları şeklinde. Sivil toplum kuruluşu bünyesinde talep edilen gıda veya gönüllü ihtiyaçlarını kurumların kendi kontrol ve denetleme mekanizması olduğu için aktif olarak yayına almaktayız. Ayrıca İhtiyaç Haritası’nın gönüllülükle ilgili çalışmalarına dahil olmak isteyen gönüllüleri de, gonullu@ihtiyacharitasi.org’a gönüllü olmak istediklerine dair bir mail atmaları yönünde yönlendiriyoruz. Gönüllüler, ekibimizden gönderilen gönüllü formunu doldurdukları takdirde İH gönüllü ailesinin bir parçası oluyorlar. 


Üye olunca, düzenli e-mail alımı mı gerçekleşiyor? Üye olmanın ayrıcalıkları nelerdir? 

Yola çıktığımız ilk günden bu yana hayalimizde yüzlerce çalışana değil teknolojinin yarattığı ortamı iyilik için harmanlayarak, dirsek temasıyla kişi ve kurumlarla birlikte güzel hikayelere ulaşmak vardı. Üyelik sisteminin en güzel yanı bugün kalpten kalbe değen binlerce hikayenin ve bu platformun devamlılığını sağlayan yaklaşık 66 binin üzerinde üyemizin hayalimizi sahiplenip birlikte yol almasıdır. Aradaki o sıcaklığı hiç kaybetmemek için tabii ki ihtiyaçların ve desteklerin doğrulanma sürecinde, etkinliklerimizi, o ayki buluşan ihtiyaç ve destek hikayelerini, aylık olarak gönderdiğimiz bültenleri de sistemimizde kayıtlı olan üyelerimizle paylaşmaktayız. Bizim için İhtiyaç Haritası bir platform ve üye ilişkisi değil, kilometreleri aşan, şehirden şehire, ülkeden ülkeye bir paylaşım köprüsünün kurulduğu, kalpten kalbe değen hikayeleriyle, dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin kocaman bir aile demek. Bugün “başkasının derdiyle dertlenebilen, empati yapabilen” dünyanın dört bir yanından gönüllülerimiz gerek fiziksel gerekse ayni olarak çevresini harekete geçirerek kocaman bir iyilik hareketi başlatmamıza destek olmuşlardır. Bugün bu hikayede aile olmamızın önemi çok büyük! 

 

Sadece aynı lokasyonda olan kişiler birbirlerine yardım etmiyorlar değil mi? 

Dijital bir platform olmamızın olumlu etkisiyle İhtiyaç Haritası herkesin erişimine açık bir platformdur. Bu anlamda aynı şehirlerdeki kişi ve kurumlarda farklı şehirlerdeki kişi ve kurumlarda birbirine destek olabilmektedir. Kurulduğumuzdan bu yana haritada gördüğümüz hikayelerden bir tanesi de hemşehrilik. Destekçiler çoğunlukla memleketlerine yönelik ihtiyaçları belirleyip, bu noktada desteğini sağlayabiliyor. İstanbul’dan İzmir’e, Sivas’tan Van’a, Bursa’dan Gaziantep’e bir ihtiyaç ve destek buluşma hikayesi görmemiz çok olağan bir durum. 

 

 

Kaynak: İhtiyaç Haritası

Görselde bir sahne önünde İhtiyaç Haritası ekibinin topluca fotoğrafı vardır.

 

Mert Fırat’ın projeye dahil olması nasıl oldu? 
Mert Fırat sosyal sorumluluk alanında halihazırda birçok faaliyet yürütüyormuş. Onun da aklında hep bu çalışmaların hepsini bir yerde toplasak, bütün ihtiyaçları bir merkezden giderebilsek fikri varmış. Bizim de aklımızda bu fikri hayata geçirmek varken güçlerimizi birleştirdik. 

 

Ünlü ve güvenilir bir isimle çalışmanın projeye katkıları nasıl oldu? 

Mert Fırat, İhtiyaç Haritası’nın başından beri bu konuda fikir yürüten, projeler geliştiren, sosyal fayda odaklı bir sanatçı. Dolayısıyla bu anlamda tüm kurucuların bir araya gelmesi aslında “Sosyal Fayda” temelinde gerçekleşiyor. Hepimizin bir sivil toplum geçmişi olması sebebiyle konulara odaklanmamız hep bu temelde gerçekleşiyor. Aynı hayalde, ortak paydada buluştuğumuz yol arkadaşlarımız olduğu için herkesin katkısının çok büyük olduğunu düşünüyoruz. 

 

İhtiyaçlar sadece ürün odaklı mı oluyor?  

İhtiyaçlar sadece ayni değil. Yerelde herhangi bir gönüllüsü bulunmayan sivil toplum kuruluşları ya da okulunda etkinlik yapılmasını isteyen bir öğretmen gönüllü ihtiyacı oluşturabilmektedir. Gönüllüler de ilanı incelenip uygunluk durumuna göre destek olabilmektedir. Ya da bir okulun sinema, tiyatro, akvaryum gezisi için bilet ihtiyacı da yine gördüğümüz ihtiyaç ilanları arasında karşımıza çıkıyor. Daha önce de söylediğimiz gibi ayni olsa bile ihtiyaçlar hayallerle sınırlı ve herkese göre farklılık 
gösterebiliyor. 

 

Bünyenizde düzenlediğiniz etkinlikler oluyor mu? 

Çeşitli kurum, kuruluş ve gönüllülerimizin desteğiyle bünyemizde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz oluyor. Örneğin iki yıldır İH üniversite kulüplerimizi, şehir gönüllülerimizi ve iş birliği yaptığımız kurumları bir araya getirdiğimiz İhtiyaç Haritası zirvesini gerçekleştiriyoruz. Zirve 2019 yılında Ankara’da TED Üniversitesi ev sahipliğinde Abdullah Gül Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilecek. Bunun dışında Ortak Değerler Hareketi kapsamında tüm gönüllülerimiz proje yönetim ekibinden moderasyon eğitimi alıp “Değer Elçisi” görevini üstlendiler. Bu kapsamda da her ay kendi illerinde kişi ve kurumlarla Değer Taşı oyununu oynayarak hiçbir ayrım gözetmeksizin bir arada sohbet edebilmenin ve en önemlisi değerlerine ilişkin bir öze dönüş, sorgulama hikayesinin başlamasına kıvılcım oluyorlar. Bunun dışında gönüllülerimize ilişkin buluşmalar, gönüllü eğitim müfredatımız kapsamında haklarla ilgili çeşitli eğitimler gerçekleştirmekteyiz. 

 

Kaynak: İhtiyaç Haritası

Görselde ihtiyaç haritası yer almaktadır.

 

Öncelikli ihtiyaç gibi bir durum söz konusu mu? 

Bizim için “Her insan değerlidir ve herkesin bu sistem içerisinde yapabileceği bir şeyler vardır”. Dolayısıyla bu anlamda öncelikli ihtiyaç kavramı herkese göre değişebilmekle birlikte eşitlikçi bakış açımızdan dolayı bu şekilde bir sınırlandırma yapmamaktayız. 

 

Proje kurucularının bir araya gelmesi nasıl gerçekleşti? 
İhtiyaç Haritası’nı Mert Fırat, Güler Altınsoy, Elif Kalan, Gujan Şen, İlksen Başarır ve Hazal Dut ile birlikte kurduk. Güler Altınsoy ve ben uzun yıllardır gönüllülük alanında çalışmalar yürütüyorduk. Diğer yandan ben harita bazlı çalışmalar yapıyordum ve Mert Fırat da yürüttüğü sosyal sorumluluk faaliyetlerini nasıl daha sürdürülebilir kılarım ve nasıl Türkiye’nin her yerine yetişebilirim derken aklında ihtiyaç listesi fikri geliyor ve birlikte bir şeyler yapabiliriz diyoruz. Yani hepimizin aklımızdaki fikirleri artık gerçekleştirelim dediğimiz noktada hayat bizi bir araya getirdi. 

 

Katkıda bulunmak isteyen şirketler sizin için neler yapabilirler? 

İhtiyaç Haritası olarak sosyal faydaya hitap eden bireyler, tüm kurum ve kuruluşlarla dirsek temasında olmayı önemsiyoruz. Bu sebeple şüphesiz en büyük destekçilerimiz dünyanın her yerinden bizi yalnız bırakmayan gönüllülerimiz. Aynı zamanda sürdürülebilirliğimize katkı sağlayan bireysel ve kurumsal destekçilerimiz olabiliyor. Bireysel destekçilerimiz koşu kampanyalarındaki bağışlarıyla, kurumsal destekçilerimizde kimi zaman sponsorluklarıyla kimi zaman da belirli bir bütçe dahilinde geliştirdiğimiz projeleriyle bizi destekliyorlar. İhtiyaç Haritası, büyük bir gönüllülüğün, özverinin ve dayanışmanın vücut bulmuş hali. Tıpkı sistemdeki gibi hikayenin başlangıcı, ekibin kendisi de bu duyguları barındırıp dünyaya uzanan hayallerimizi bir bir gerçekleştirmemizi sağlıyor. Emek ve katkı koyan, yüreğinde bizden bir yer bulup yol arkadaşımız olan, gülümseten herkese çok teşekkür ederiz. 

 

Benzer yazılar
#SOSYAL SORUMLULUK
Hale Acun Aydın, 1983 İstanbul doğumlu bir içerik üreticisi. Türk İşi Minimalizm adlı YouTube kanalının ve web sitesinin...
Kardelen Uysal
14 Nov 2019
#TİYATRO
Tiyatro Kalemi ötekinin derdinin, hikayesinin üzerine titizlikle eğilen bir tiyatro grubu. Çok katmanlı metinleri, başar...
Kardelen Uysal
12 Nov 2019
#GEZİ
Şehir sizi bastıysa, hafta sonu için huzurlu bir tatil düşlüyorsanız Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi be...
Gülay Güler
9 Nov 2019
#YEMEK
#DİYET
Öğle yemeklerini Mistral Çarşı’da yiyor, sağlıklı beslenmek istiyorum ama çalışırken nasıl yapabilirim bilmiyorum diyors...
Gülşen Sarı
8 Nov 2019
#MÜZİK
Adnan Girgin (davul), Atahan Gökdel (gitar) ve Mert Deliktaşlıdan (gitar, vokal) tarafından 2018 yılında hayata geçirile...
Kardelen Uysal
7 Nov 2019
#TEKNOLOJİ
Ege bölgesinin en büyük yazılım teknolojileri konferansı 23 Kasım, Cumartesi günü Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde G...
Editör
6 Nov 2019
#EDEBİYAT
Berna Kumaş Sipahi, Arkas Holding Kurumsal İletişim Direktörü. Aynı zamanda da bir yazar. Daha önce Gökten Üç Elma Düşmü...
Editör
5 Nov 2019
#SİNEMA
İzmir kentinin tek sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali, 4 Kasım günü başladı ve 10 Kasım'a kadar devam edece...
Editör
5 Nov 2019
#TİYATRO
Will Eno'nun yazdığı 2005 Pulitzer Ödülleri Dram Finalisti Thom Pain oyunu dün, çocukluk, bugün, gösterinin doğası ve do...
Seçil Şeker
4 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#ATÖLYE
Bu haftanın göze çarpan etkinlikleri neler? İzmir bu hafta hangi tiyatroya gidecek, hangi konserde eğlenecek bu listede!
Editör
4 Nov 2019
#VEGAN
#VEJETERYAN
Dünyanın her yerinde veganlığın yükselişe geçmesiyle birlikte işletmeler bu konuya daha duyarlı olmaya başladı. İzmir’de...
Gülay Güler
2 Nov 2019
#KOŞU
#SOSYAL SORUMLULUK
Ayrık veya açık omurga anlamına gelen spina bifida, dünyada en sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisi. 3 Kasım’...
Öykü Nur Akkol Avcı
1 Nov 2019
#YEMEK
Hani bir söz vardır muhtemelen aşinasınızdır; "Tekrarı yoktur bazı şeylerin hayat gibi, aşk gibi, ömür gibi…"
Zeren Tuğçe Erbil
31 Oct 2019
#KONSER
#MÜZİK
Kış yavaş yavaş kendini gösterip bizi üşütürken konser konser gezip içinizi ısıtmaya hazır mısınız?
Seçil Şeker
30 Oct 2019
#TİYATRO
#OPERA
Annie müzikali geçen sene Mozart Akademi tarafından İstanbul’da Zorlu’da sahnelenmişti. Bu sene Kasım ayında üç kez sahn...
Kardelen Uysal
29 Oct 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Kasım ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik,...
Kardelen Uysal
28 Oct 2019
#ATÖLYE
Hafta sonunu renklendirip hem eğlenmek hem de öğrenmek isteyenler için İzmir bu ay dopdolu!
Seçil Şeker
27 Oct 2019
#TİYATRO
Arthur Schnitzler’in La Ronde adlı eserinden Haluk Işık’ın uyarladığı, 1890’lu yıllarda Viyana’da geçen Atlıkarınca Hika...
Editör
27 Oct 2019
#EDEBİYAT
Deniz Kuyumcu, 22 yaşında genç bir yazar. Kuyumcu, kitabı Efsaneler Yıldırım Kuşu’nda gerçek efsanelerle kurmacayı birle...
Gülay Güler
26 Oct 2019
#PUB
Urla’nın ilk Irish Pub'ı açıldı. The Harp dekorasyonu, sıcak ortamı, bira çeşitliliği, uygun fiyatları ile tamamen Irish...
Gülay Güler
25 Oct 2019
#BALE
#OPERA
#ÇOCUK
Çocuklara opera, bale, klasik müziği sevdirmek ve çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları için yazılan Şekeronya’da sol...
Editör
22 Oct 2019
#MÜZİK
#SANAT
#FESTİVAL
#YOGA
Yeşim Özbirinci, www.wearethehippies.com sitesinin kurucusu ve editörü. Site, sürdürülebilir yaşam, psychedelic kültür, ...
Kardelen Uysal
22 Oct 2019
#KUTLAMA
#MÜZİK
Yılın en eğlenceli günlerinden biri olan Cadılar Bayramı'na çok az kaldı. Her yıl dünyada rengarenk ve eğlenceli görüntü...
Gülay Güler
21 Oct 2019
#YOGA
Bu röportajı okurken siz de görünenin özüne yolculuk etmek isteyeceksiniz. Biz dinlerken Özlem Özülker hikayelerinden ve...
Editör
20 Oct 2019
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Ebeveyn olunca öncelik hep çocuklarımızın oluyor değil mi? Sizi de bunaltmadan, İzmir'in tadını çocuklarınızla hangi mek...
Gülay Güler
19 Oct 2019
#SEMİNER
5 Kasım tarihinde İzmir'in gelecek vadeden girişimleriyle yatırımcıları bir araya getirmek için düzenlenen Startup, Türk...
Editör
15 Oct 2019
#SİNEMA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2002 yılından beri düzenlenen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de g...
Kardelen Uysal
15 Oct 2019
#SANAT
#TASARIM
Bulduğu her türlü malzemenin üzerine çizim yapan Sadi Tekin leblebileri karakterleştirmesiyle, New York sokaklarına muzi...
Kardelen Uysal
14 Oct 2019
#MÜZİK
#KONSER
Scott Bradlee önderliğinde kurulan Postmodern Jukebox müzik grubu, Welcome to the Twenties 2.0 turnesi kapsamında 27 Eki...
Editör
12 Oct 2019
#SİNEMA
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 16’ncısıyla karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
11 Oct 2019
#TİYATRO
Oyun Hamuru Tiyatrosu sahne üzerinde doğaçlama performans yapan, seyirciyi de seyirci-oyuncu olarak oyuna interaktif bir...
Kardelen Uysal
11 Oct 2019
#MEYHANE
İzmir'de içkili pek çok restoran var ama siz o eski meyhane ruhunu mu arıyorsunuz? Samimi bir ortamda, fonda hafiften fa...
Gülay Güler
10 Oct 2019
#TİYATRO
#SANAT
Devlet Tiyatrosu sanatçısı Rüçhan Gürel tarafından 2007 yılında İzmir’de kurulan Han Tiyatrosu her yaştan öğrenciye üst ...
Seçil Şeker
8 Oct 2019
#SANAT
#ŞİİR
#FOTOĞRAF
#EDEBİYAT
İnanç Avadit’in Buradan Kurtulmak Bize Kaldı adlı şiir kitabı içinde yaşadığımız dünyanın gerçeklerini, gerçekleştiremed...
Kardelen Uysal
6 Oct 2019
#ATÖLYE
İzmir'in en çok sevilen atölyesi Atölyemiz Canımız'da sadece birbirinden güzel takılar ve seramikten objeler üretilmiyor...
Gülay Güler
5 Oct 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade