R
GİRİŞ
TR
EN

İzmir'in Keşfetmeniz Gereken Köyleri

#GEZİ
Gülay Güler
3 Jan 2020

Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en gezilesi köylerini listeledik. Listemizde tiyatrosu ile ünlü Bademler, korkuluklarla bezeli Barboros, Türkiye'nin ilk slow food köyü Germiyan, kıyamete meydan okuyan Şirince, Tunç Çağı'ndan beri varlığını sürdüren Ildır, salyangoz yemeğiyle meşhur Özbek ve nazar boncuğu fabrikası Nazarköy gibi birbirinden güzel köyler bulunuyor.

Şirince

İzmir'e 93 km uzaklıktaki Şirince, doğası ve tarihi yerleri ile dünya çapında bir üne sahip. Şarapları ile meşhur olan Şirince'de evlerin çoğunun alt katında şarap mahzeni bulunmakta ve burada şaraplar satışa sunulmakta. Köylülerin sokak aralarında açtıkları tezgahlarda el yapımı sabunlar, reçeller, dağdan topladıkları baharatlar, el işleri sizi bekliyor. Buraya sadece şömine başında Şirince şarapları eşliğinde manzara izlemek için gelebilirsiniz. Gelmişken de gezi rotanıza Aziz John Baptist Kilisesi'ni, Aziz Dimitrios Kilisesi'ni, Tiyatro Medresesi'ni, Nesin Matematik Köyü'nü, Hodri Meydan Kulesi'ni ekleyebilirsiniz. Daha önce Efes Antik Kenti'ni görmediyseniz Şirince-Efes arasının araçla 18 dakika olduğunu belirtelim.

 Şirince Gezi Rehberi için tıklayın!

Sığacık

Sığacık, Türkiye’nin ilk Sakin Şehir (Citta Slow) unvanına sahip Seferihisar ilçesine beş kilometre uzaklıkta. Bu köy kalabalıklardan bunalan, huzurlu bir tatil arayanların sığınağı. Sığacık ismi de Kanuni zamanında şehrin askerler tarafından sığınak olarak kullanılmasından gelmektedir.

 

Sığacık gezinize pazar günleri kurulan üretici pazarı ile başlayabilirsiniz. Burada satılan her ürün yöre halkı tarafından üretilmekte. Köylülerin el işleri, ev işi lezzetleri, kendi yetiştirdikleri sebzeler, meyveler tezgahlarda sizleri bekliyor. Gezinize Seferihisar'ın en önemli ve en eski tarihi kalıntısı Teos Antik Kenti'ni ziyaret ederek devam edebilir, ardından Kent Belleği ve Anı evine uğrayabilir, Akkum ve Akarca gibi birbirinden güzel koylarda serinlik molası verebilir, Teos Marina'da alışverişin tadını çıkarabilir, gecenizi Milos’ta rakı balık keyfi ile sonlandırabilirsiniz.

 

Seferihisar'ın misler gibi kokan mandalinasını tanıtmak için kasım ayı içinde Mandalina Festivali düzenleniyor. Yöresel tadım stantlarının yer aldığı festivalde ayrıca dans şovları, konserler ve gezi aktiviteleri düzenleniyor.

Sığacık Köyü Fotoğraf: www.slowtravelguide.com

Özbek Köyü

Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen bir cennet. Yaklaşık bin yıllık bu şirin köyün tarihi yerlerini ziyaret edebilir, meşhur lezzetlerini keşfedebilir, köyün kadınları tarafından meydanda kurulan organik pazardan alışveriş yapabilir, Akkum sahilinde muhteşem bir gün batımı izleyip gezinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Özbek, mantısı ve keşkeğinin dışında salyangoz yemeği ile de meşhur. İlk yağmurla birlikte salyangozlar toplanıyor. Acılı yahni gibi biberli soğanlı yapılıyor. Protein bakımından zengin salyangoz yemeğini Taş Kahve ve Özbek Keşkek Evi’nde deneyebilirsiniz.

 

Özbek Köyü'nde her yıl mart ayının üçüncü hafta sonunda Ot Bayramı düzenleniyor. Panel ve yemek atölyeleri, ot toplama ve otları tanıma etkinliklerinin yapıldığı festival; müzik dinletileri, gösteriler, çocuk aktiviteleri ve yarışmalarla şenliğe dönüşüyor.

 

Özbek Gezi Rehberi için tıklayın!

Barbaros Köyü

İzmir'in Urla ilçesine bağlı olan Barbaros Köyü turizm için avantajlı bir bölgede olmasa da sanat etkinlikleriyle, festivallerle turist çekmeyi başarıyor. Barbaros Köyü'nde unutulmaya yüz tutan geleneklerini yaşatmak adına Oyuk Festivali düzenleniyor. Köylüler festval için atölyelerde kendi nüfusları kadar korkuluk üretiyorlar. Festival zamanında sokaklar korkuluklarla süsleniyor, yerel üreticilerin el işi, ev işi ürünleri tezgahlarda yerlerini alıyor. Köy korosu konseri, yarışmalar, sergiler, oyunlarla rengarenk görüntüler ortaya çıkıyor. Festival zamanı gelmeseniz de bu korkulukları görebilirsiniz. Korkuluklar yıl boyunca sokaklarda sergilenmeye devam ediyor.

 

Barboros'ta turizmi canlandırmak adına bir de Çat Kapı Evi uygulaması geliştirilmiş. Ücret karşılığında Çat Kapı Evi levhası gördüğünüz evleri ziyaret edebilir, yemek yiyebilir hatta konaklayabilirsiniz.

 

Köy Meydanı'nda Mimas Sanatevi bulunuyor. Köylü, açıldığı günden itibaren sanatevini benimsemiş ve şu an sanatevinin adeta bir parçası olmuş durumda. Köy halkı çat kapı gelip sergileri ziyaret ediyor, verilen eğitimlere katılıyor. Köyde ziyaret etmeniz gereken diğer sanatevi de Emek Kültür Sanatevi. Batuhan Bozkurt'un taş mozaik tekniğiyle yaptığı eserleri mutlaka görmelisiniz. Köyde bir de kütüphane bulununuyor.

Barbaros Köyü, Oyuk Festivali için hazırlanan korkuluklar Fotoğraf: blog.obilet.com

Bademler Köyü

Ülkemizin en aydın köylerinden biri olan Bademler’de okuma oranı çok yüksek. Burada bir tiyatro, bir kütüphane, bir müze, Matematik Çftliği ve birçok dernek bulunuyor. En temiz köy unvanına sahip Bademler'de sokaklar her gün yıkanıyor, çöpler geri dönüşüm kutularına atılıyor.

 

Bademler Köy Tiyatrosu'nun tamamı köylülerden oluşuyor. Bademler'de halk sokaklarda tiyatro ve sanat konuşuyor. Mayıs ayında Bademler'de Tiyatro Şenliği gerçekleşiyor. Gezinizi bu tarihlere getirip Bademler Köy Tiyatrosu'nun oyunlarını izleyebilir, düzenledikleri sanatsal etkinliklere katılabilirsiniz.

 

Buradaki Çoçuk Oyuncakları Müzesi Dr. Musa Baran tarafından açılmış. Müzede oyuncakların yanı sıra köye ait belgeler ve fotoğraflar sergileniyor.

 

Bademler de Matematik Çiftliği de bulunuyor. Tufan Döleneken ve eşi Handan Döleneken Matematik Çiftliği'ni matematiğin her alanda olduğunu anlatabilmek, ezbere eğitime karşı gelmek amacıyla yaratmışlar. Buraya gelen çocuklar bilimsel eğitim almanın yanı sıra peynir, yoğurt yapımı ve bitki yetiştirme gibi günlük hayatta kullanabilecekleri pratikleri ediniyorlar.

 

Bademlerde her pazar, üretici pazarı kuruluyor. El emeği göz nuru işlemeler, kendi ürettikleri şaraplar, reçeller, börekler, tatlılar, kendi topladıkları şifalı bitkiler, yöreye özel godalak ekmeği tezgahlarda yerini alıyor. Pazarı gezdikten sonra Ali Usta'nın meşhur köftelerini deneyebilirsiniz.

 

Germiyan Köyü

Çeşme'ye bağlı Germiyan sokaklarında gezerken dikkatinizi ilk olarak ressam, çiftçi Nuran Eren’in özgün çizimleri çekecek. Nuran Eren bu çizimleri ücretsiz ve hobi olarak yapıyor, tek şartı ise çizim yapacağı yerin beyaz badanalı olması.

 

Ülkemizin ilk Slow Food köyü olan Germiyan'da hala ata tohumları kullanılıyor. O yüzden burada yetişen sebzerin tadı çocukluğunuzda yediğiniz ve asla unutamadığınız lezzette. Germiyan yöresine özgü lezzetlerin başında ekşi mayalı, odun ateşinde pişirilen Germiyan ekmeği, kopanisti peyniri ve hurma zeytin, şekeriçi damat lokumu, pirinçli mantı bulunuyor. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında da dizi çekimlerine set olan Dilek Hanım'ın Otantik Evi, Musa Amca'nın şirin, otantik müzesi bulunuyor.

 

Ekim ayının ilk haftasında düzenlenen Germiyan Festivali'nde ev şarapçılığı, pirinçli mantı ve kopanisti peynir gibi yöreye özgü ürünlerin yapım atölyeleri, köyü meşhur eden Nuran Eren tarafından verilen duvar boyama atölyesi, Germiyan ekmek yarışması gibi birçok aktivite gerçekleşiyor.

Ildır

İzmir'e 75 km uzaklıktaki Ildır, huzur arayanların tercih ettiği, el değmemiş bir sahil kasabası. Ildır, Çeşme Yarımadası’nın ilk antik yerleşim yeri. Burada bulunan antik tiyatro ve Athena Tapınağı arkeoloji meraklılarının ilgisini çekebilir. Minik minik adaları bulunan Ildır'ın günbatımı manzarası ise eşsiz. Plajın karşısındaki bu minik adalara tekne kiralayarak ulaşılabiliyor. 

 

Ildır'a gidince mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında lokması, enginarlı midyesi, sadece Ildır'da yetişen şıpıldak otu bulunuyor.

Nazarköy

Kemalpaşa'ya bağlı Kurudere köyünün ismi turizmi artırmak adına Nazarköy olarak değiştirilmiş. Bu köyde aktif beş cam atölyesi bulunuyor. Bu atölyelerde yapılan boncuklar köy kadınları tarafından hediyelik eşyalara dönüşüyor. Boncuklarla her yeri süslenmiş bu köyde harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

 

Mayıs ayında nazar boncuğu üretimine dikkat çekmek adına Nazarköy Boncuk Festivali düzenleniyor. Festivalde nazar boncuklarının dışında bal, kiraz, zeytin gibi köylülerin kendi ürettikleri ürünler tezgahlarda yerini alıyor. Festival yarışmalar, konserler, halk dansları, köylülerin ikramlarıyla çok renkli geçiyor.

Nazarköy, Kemalpaşa

Birgi

Üç bin yıla dayanan tarihi, asırlık ağaçları, ahşap evleri, şirin köy meydanı, tarihi köprüleri, gürül gürül akan nehriyle İzmir'in en güzel köylerinden biri.

 

Tarihi Birgi evlerinin havasını solumak isterseniz koruma altındaki bir evden restorana dönüştürülmüş Nar Danesi Restoran'da güne güzel bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. 

 

Nar Danesi'nin tam karşısında konumlanan, yörenin en zenginlerinden birine ait olan Çakırağa Konağı, Kültür Bakanlığı tarafından aslına uygun olarak restore edilip müze haline getirilmiş. Kapılardaki ve tavanlardaki süslemeler gerçekten çok etkileyici. Mehmet Bey konaktaki iki eşinin memleket hasreti çekmelerini önlemek için odaların duvarlarına İstanbul ve İzmir manzarası yaptırmış. Bu resimler o dönemi yansıtması adına çok önemli bulunuyor.

 

Görmeniz gereken diğer tarihi yapı da köy kahvesinin karşısındaki Aydınoğlu Mehmet Bey Cami. Beylikler döneminden kalan cami Türk-İslam mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

 

Birgi, köftesi, patatesi ve kestanesi ile meşhur. Köy meydanında köylüler tarafından kurulan pazardan patates ve kestane temin edebilirsiniz. Köfte için en doğru adres de Hurşit Kebap.

Benzer yazılar
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
#MÜZİK
İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kurulan Ahura Ritim Topluluğu, ortak insani değerlere ve kay...
Kardelen Uysal
15 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir yılın ilk ayında birbirinden keyifli konserlerle dolu. Bu hafta müziğe doymak, müzikle büyülenmek istiyorsanız mut...
Editör
13 Jan 2020
#GEZİ
Urla-İskele sahil şeridi boyunca denize hangi noktadan, hangi duygu haliyle bakarsanız bakın o etkileyici panorama içind...
Filiz Temiz
11 Jan 2020
#BAR
Son zamanların yeni trendi kokteyl barlar. Gece kulüplerinin gürültülü atmosferinin aksine daha sakin ve samimi bir orta...
Gülay Güler
9 Jan 2020
#TİYATRO
Ekranların sevilen dizisi Çocuk'un ele avuca sığmayan karakteri Murat Karasu'yu canlandıran Kenan Acar ile keyifli bir s...
Seçil Şeker
6 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
#SERGİ
Haftanın içinizi ısıtacak ve soğuk havaya rağmen dışarı çıkmanızı sağlayacak etkinliklerini listeledik. Sıcacık bir haft...
Editör
6 Jan 2020
#GEZİ
Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en ...
Gülay Güler
3 Jan 2020
#SİNEMA
Adana Ceyhan’da yaşayan insanların hayatlarından kesitler sunan Benim Varoş Hikayem, bu semtte yaşayan insanların hikaye...
Kardelen Uysal
2 Jan 2020
#ATÖLYE
#SEMİNER
#EĞİTİM
Yeni yılda daha çok meditasyon yapmaya ve kendinize zaman ayırmaya ne dersiniz? Listemizde kendinize uygun bir atölye mu...
Seçil Şeker
1 Jan 2020
#ÇALIŞMA ALANI
İzmir'in en güzel mazaralı butik ortak çalışma alanı Lokasyon.co ile kurulum sürecini ve geçirdikleri ilk yılı konuştuk....
Seçil Şeker
27 Dec 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
Sevgilinizle yeni yerler keşfetmeyi seviyor musunuz? Sizin için İzmir'deki en samimi, en romantik mekanları derledik.
Editör
26 Dec 2019
#TİYATRO
Yılın ilk ayında İzmirli seyirciyi birbirinden değerli oyunlar, stand-up gösterileri bekliyor. Hayata dair tüm renkleri ...
Kardelen Uysal
25 Dec 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Kadın dediğimiz upuzak diyarları görür o görmediği, dokunmadığı, koklamadığı çocuklara kendi çocuğuna, torununa örer gib...
Kardelen Uysal
24 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılbaşı heyecanı hepimizi sarmışken, yılın son haftası katılabileceğiniz en iyi etkinlikleri listeledik! Yine birbirinde...
Editör
23 Dec 2019
#SPOR
Manş Denizi’ni en hızlı geçen yüzücü ünvanına sahip Emre Erdoğan ile 28-29 Aralık'ta Özdere'de gerçekleşecek Marathon Ma...
Editör
22 Dec 2019
#SANAT
Alper Bıçaklıoğlu ile üretim sürecinde dert edindiği meseleleri, çizgi dışı işlerini, satmadığı eserlerin hikayelerini, ...
Kardelen Uysal
19 Dec 2019
#SANAT
Sokak Sanatçıları Derneği ilk olarak 2004 yılında bir kulüp olarak hayatına başlıyor ve 2009 senesinde dernek haline gel...
Kardelen Uysal
18 Dec 2019
#YEMEK
Ev yemeklerine hasret mi kaldınız? Fast food yemekten gına mı geldi? Her öğlen, bugün ne yesek diye kara kara düşünmeye ...
Gülay Güler
17 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
#BULUŞMA
Yıl bitiyor olsa da İzmir her hafta olduğu gibi bu hafta da bize harika etkinlikler sunuyor. Rehavete kapılmadan haftalı...
Editör
15 Dec 2019
#YARIŞMA
#YÜZME
İzmir'de kış ortasında açık su yüzme şampiyonası düzenlenecek! Marathon Masters Kış Kupası Açık Su Yüzme Şampiyonası 26-...
Editör
14 Dec 2019
#SİNEMA
Gökalp Gönen, Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü mezunu, yaşadığımız dünyanın hassasiyetlerine duyarlı,...
Kardelen Uysal
13 Dec 2019
#ALIŞVERİŞ
Klasik hediyelerden sıkıldınız mı, aldığınız hediyelerle sevdiklerinizi şaşırtmak mı istiyorsunuz? Şanslısınız sizler iç...
Gülay Güler
13 Dec 2019
#KONSER
#DJ
"Evde ya da otelde oturarak yeni yıla mı girilir, 2019'a böyle mi veda edilir" diyorsanız sizler için yılbaşı coşkusunu ...
Gülay Güler
11 Dec 2019
#KUTLAMA
Yılın son saatlerini ve yeni yılın ilk saatlerini hem eğlenceli hem de romantik bir kutlamayla geçirmek isterseniz bu li...
Seçil Şeker
11 Dec 2019
#TİYATRO
Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu 2013 senesinde kurulan, sanat değeri olan oyunlar yapma peşinde olan, gücü, baskıyı eleşt...
Kardelen Uysal
10 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılın son ayında kentimizde birbirinden güzel oyunlar, konserler, film festivali var. Haftalık planınızı yapmadan listem...
Editör
8 Dec 2019
#EĞLENCE MEKANI
#SPOR
Dostlarınızla birlikte hem stadyumdaymış gibi eğleneceğiniz hem rahat rahat içkinizi yudumlayıp yemek yiyebileceğiniz bi...
Gülay Güler
7 Dec 2019
#SANAT
Sanatçıya ve sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı olarak İzmir Alsancak’...
Editör
5 Dec 2019
#ATÖLYE
Yeni yıla girmeden birkaç atölyeye katılmak, sevdiklerinize hediye hazırlamak ya da seneyi bitirmeden biraz daha kendini...
Seçil Şeker
4 Dec 2019
#TASARIM
Tutu Design, 2016 yılında Tuna Şirin tarafından kuruldu. Alsancak Sevgi Yolu'nun girişinde sağ tarafta bulunan 34 h kabi...
Editör
3 Dec 2019
#ÇALIŞMA ALANI
Geleneksel bir ofis kiralamak yüksek maliyetin yanı sıra birçok sorunu ve iş yükünü de beraberinde getiriyor. Ortak çalı...
Gülay Güler
2 Dec 2019
#SANAT
Tilki Sanat hem sanatçıya hem sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı. Bura...
Kardelen Uysal
2 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
İzmir’de bu hafta yine kaçırılmayacak etkinlikler var. Etkinlik listemize göz atmadan haftaya başlamayın.
Editör
2 Dec 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade