R
GİRİŞ
TR
EN

İzmirli Gezgin - Orçun Dalarslan  

#GEZİ
Sibel Demirçivi
25 Jan 2018

Küçük yaşlardan itibaren dünyayı gezmeyi kafaya koyan Orçun, kendi oluşturduğu fırsatlarla hayalini gerçekleştiriyor. Kendisiyle, marka yönetimi alanında çalıştığı kurumsal hayatı bırakıp gezginliğe evrilen hayatını ve seyahatlerini konuştuk. Samimi, sempatik, kızların ilgi odağı olan bu gezgini tanımayanlar ve dünyayı gezmek isteyenler için geliyor bu keyifli röportaj…  

 

Orçun Dalarslan kimdir?  

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Şu anda seyahat yazarlığı yapıyorum ancak uzun süre marka yöneticisi olarak kurumsal hayatta çalıştım sonra da sevdiğim hobimi işime dönüştürdüm.  

  
Peki bu hobi nasıl işe dönüştü? 

Kendimi bildim bileli dünyayı görme arzum vardı. Ortaokul ve lisede seyahat dergileri okurdum. Üniversitede okurken çalışıp, kendi paramı kazanmaya başladığım anda İnterrail ile Avrupa seyahatine çıktım.  Üniversiteden sonra Paris ve Brüksel’de çalışmaya başladım. Orada kaldığım yaklaşık iki yıl boyunca da bol bol seyahat ettim. Daha sonra İstanbul’a yerleştim ve uzun bir süre kurumsal hayatta çalıştım. O zaman da hafta sonları her bulduğum fırsatta seyahat ediyordum. İşimi severek yapsam da seyahat tutkum daha ağır bastı. Blog'umda seyahat yazıları yazmaya başlayınca, dergilerin dikkatini çektim ve sonrasında çeşitli dergilere de yazılar yazdım. Böylelikle seyahat yazarlığı kariyerim başladı.   

 

Nereyekacsak.com’da gezi blog'u yazıyorsun. Bunun dışında National Geographic, Tempo Travel, Skyscanner ve Çok Gezenler Kulübü’ne ve birçok internet sitesine gezi yazıları yazdın. Seyahat yazarlığı hakkında ne düşünüyorsun?  

İlk önce nasıl başladığımı anlatayım. (Gülüşmeler) Aklımda yazarlık hiç yoktu. Yurt dışında yaşayıp döndükten sonra o kadar yer gezip gördüm ki bunları eşime dostuma anlatma ihtiyacı hissettim, anlatınca da insanlar bir süre sonra sıkılmaya başladı. Blog kavramının daha pek bilinmediği o dönemde bir arkadaşım bana blog açmamı önerdi. "Gördüklerini paylaşabileceğin bir internet siten olmuş olur" dedi. Mantıklı geldi. İhtiyacı olan tanımadığım insanlar da faydalanmış olur diye düşündüm. Öyle başladım yazı yazmaya. Benim bir edebi dilim yoktur; ama Türkçeyi mümkün olduğunca doğru kullanmaya çalışırım, sanki bir arkadaşıma anlatıyormuş gibi bir dil kullanırım. Gezi yazıları yazmak hiç de göründüğü kadar kolay değil aslında. Seyahatlere gidince bol bol fotoğraf çekmek ve sürekli notlar almak gerekiyor. Döndükten sonra fotoğrafları elemek ki yüzlerce fotoğraftan bahsediyorum, işlemek, defterdeki notları bilgisayara dökmek, bilgileri teyit etmek, hepsini akıcı bir şekilde sırayla yazmak ve son olarak da internet sitesine yüklemek baya bir zaman alıyor.   

İki tip gezgin var; birincisi otellerde konaklayıp araç kiralayan, ikincisi sırt çantasıyla otostop yaparak gezen. Sen hangi tarz gezginlerdensin?  

Ben biraz daha konforlu gezmeyi tercih edenlerdenim. Yaşla da alakalı biraz. Öğrenciyken hostellerde de kalıyor, hızlıca da olsa mümkün olduğunca çok yer görmek istiyordum. Şimdi gittiğim şehri yaşamaya, hissetmeye çalışıyorum. Sokak lezzetlerini de tadıyorum, lüks restoranda da yemek yiyorum. Mümkün olduğunca orada yaşayan insanlarla iletişim kuruyorum. 

  
Kaç dil biliyorsun? Dil olmadan gezilemez mi? Dil ile seyahat ilişkisini nasıl kuruyorsun?  

İngilizce ve İtalyanca konuşuyorum. Tabii ki dil seyahati kolaylaştırıyor; ama dili olmayanlar da gezebilir. Mesela annem, yurt dışında yaşarken ziyaretime geliyordu. Kendisi birkaç kelime dışında İngilizce bilmiyor; ama herkesle gayet iyi anlaşabiliyordu. Mesela mağazaya gidip, "How much?" diye fiyat soruyor ama söylenilen rakamı anlamayacağını bildiği için kağıt kalem verip, yazdırıyordu. Türkiye’de mağazada çalışan kızlara "Ah güzelim, iyi olmuş mu?" diye soran annem, orada da aynı şekilde el işaretleriyle anlatıyordu. Bir şekilde anlaşabiliyordu yani. Bir de artık Google ve çeviri uygulamaları var. Dil zorunluluğu hissetmesin kimse. 

 

 

 

Dünyayı gezmek birçok kişinin hayali, birçoğumuz hayal bile edemiyor. Dünyayı gezmek zor mu?  

Bence hiç zor değil. Biz Türk milleti olarak biraz korkuyoruz. Hiç gezmeyenler çok maliyetli olduğunu düşünüyorlar. İnsanların Çeşme veya İstanbul'da gece dışarı çıkarken harcadığı paralarla Belgrad veya Saraybosna’ya gidiş-dönüş uçak bileti ve konaklama karşılanabilir. Çeşme’deki otel fiyatları uçmuş durumda. Halbuki tam karşısındaki Yunanistan’ın Sakız Adası’nda üçte biri fiyatına güzel otellerde kalınabiliyor. Bir akıllı telefon fiyatına üç farklı ülke, uçak bileti, konaklama ve yeme içme dahil rahatça gezilebilir. Havayollarının maillerine üye olarak kampanyaları yakalamak ve çok uygun fiyatlara bilet almak da mümkün. Ayrıca gezi yazılarını okuyarak da kolayca gezmenin püf noktalarını öğrenebilirler. Konaklamada otele alternatif olarak ev kiralama seçeneği de değerlendirilebilir. Hem daha ucuz oluyor hem de gittiğin şehirde yaşıyormuşsun hissi veriyor.  

  
Hangi ülkelere gittin, en unutulmaz ülke ve anın nedir?  

Saymadım ama elliyi geçkin ülke gezdim. Hepsini çok sevdim; en etkilendiğim ülkeler İzlanda, Uganda, Küba diyebilirim. Bir de mesela Svalbard, yani Kuzey Kutbu’nu bunların arasında sayabilirim. Seyahatlerimdeki tüm anılarım benim için unutulmaz ve değerli. 

 

 

Gezginlerin fotoğrafları genelde güzel bir manzara önünde, elinde kahvesi uzun uzun uzaklara bakarken ve hüzünlü. Senin ise “Acayip eğleniyoruz, sen de gelsene" enerjisi olan fotoğrafların var. Gezerken çok mu eğleniyorsun?  

Benim fotoğraflarımda da o klasik kompozisyonlar var. (Gülüşmeler) Ama kesinlikle çok eğleniyorum. İnstagram’da öyle klasik fotoğraflarım olsa da hikayeler kısmı çok eğlenceli oluyor. Çünkü genellikle eğlenceli arkadaş gruplarımla geziyorum ve herkes birbiriyle çok uyumlu. Kalabalık olunca küçük sorunlar yaşanabilse de biz oraya farklı bir yer görmeye, keşfetmeye, birlikte mutlu vakit geçirmeye gidiyoruz. Gezerken hep birlikte mutlu olduğumuz için fotoğraflara ve videolara yansıyor. Enerjisi yüksek bir grubuz.  Çok mesaj atan oluyor "Biz de sizinle seyahat etsek, bizi de alın" diye… Bunun için de artık takipçilerimizle de gezebileceğimiz turlar düzenlemeye başladık.  

  
Onedio web sitesinde seni anlatan çok güzel bir yazı var. Nasıl oldu?  

Onedio’dan bir editör mesaj attı. "Sizinle ilgili yazı yazmak istiyoruz, sakıncası var mı?" diye sordu. Popüler bir site olduğu ve eğlenceli içerikleri nedeniyle "Aksine hoşuma gider" dedim. Güzel ve esprili bir yazı olunca da dikkat çekti. İki yüz elli binden fazla okundu ve yazı sayesinde beni tanıyarak çok fazla kişi takip etmeye başladı. 

Elliden fazla ülke yüzden fazla şehir görmüş biri olarak, İzmir’i tanımlar mısın, senin için ne ifade ediyor?  

Benim için İzmir; huzur, mutluluk, çocukluğum demek. Çok seviyorum İzmir’i. Mesela ben aylarca kesintisiz seyahat edemem. Peş peşe seyahat etmem gerektiğinde, İzmir’e bir günlüğüne bile olsa gelip sonra başka bir ülkeye gidiyorum. Beni toprak çekiyor. İzmir benim kendimi en mutlu hissettiğim yer. İzmir’de bulunduğum zamanlarda arkadaşlarımla buluşup İzmir’in bilinmeyen yerlerini geziyoruz. Enteresan ama Kemeraltı'nda yaptığımız keşif turlarındaki paylaşımlarıma, diğer seyahatlerimden daha çok mesaj alıyorum.  

  
İnsanların gezdikçe ufuklarının genişlediğini düşündüğünü söylemişsin. Sen de çok fazla yer gezdin. Seyahatlerin sana neler kattı?  

Birincisi empati yeteneği, pozitif olma ve hayatı yaşarken birçok alternatifin olduğu bilincine varmak. Bir de tabii ki insan gezerken çok şey öğreniyor ve vizyonu genişliyor. 

 

"Ben de seyahat etmek istiyorum" diyenlere ne demek istersin?  

Öncelikle ilk adımı atmaları gerekiyor. Yani planı olsun olmasın fark etmez, ilk önce on yıllık pasaport çıkarsınlar kendilerine. Başka bir yerden kısıp kıyafet vs. o pasaportu alıp kenara koysunlar. Onlarca arkadaşıma böyle pasaport aldırttım ve birçoğu ilk yurtdışı seyahatini benimle yaptı sonrasında 250 TL'ye bile yurt dışına gidiş-dönüş uçak bileti bulabilirler. Uçak bileti alınca sonrası da çok daha kolay. Otel ayarlamak, planını yapmak, izinlerini almak… Seyahat planlaması da çok keyifli bir aşama bence. Gitmeden önce seyahat yazıları okuyup, fotoğraflara bakmak çoğu zaman seyahatin kendisinden bile keyifli olabiliyor. Adım atsınlar yeter ki. İlk adımı atmak çok önemli.  

  
Bundan sonraki hedeflerin neler?  

Dünyanın üzerinde 200’den fazla ülke var mümkün olduğunca oraları görüp yaşamak ve paylaşmak istiyorum.  

 

Benzer yazılar
#SANAT
Editör
19 Sep 2019
#SPOR
Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü (Çagör), 2009 yılından beri görme engellileri spora teşvik ederek sosyal hayata kazandırm...
Gülay Güler
19 Sep 2019
#DANS
Performans sanatçısı Aslı Bostancı, ses beden buluşmaları ve ses şifasıyla kişilere enerji çalışmaları yaptıran bir isim...
Editör
18 Sep 2019
#RESİM
#SERGİ
Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 - 5 Ocak 2020 tarihleri arasında 20'inci yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picas...
Editör
18 Sep 2019
#BİSİKLET
#SOSYAL SORUMLULUK
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşecek. 1995’ten beri İzmir’de eğ...
Editör
17 Sep 2019
#SİNEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TİYATRO
#KONSER
#FESTİVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
#MÜZİK
Queer Elizabeth; Yavuz Cingöz ve Burcu Güler tarafından 2017 yılında İzmir’de kurulan bir elektronik dans müziği grubu. ...
Kardelen Uysal
5 Sep 2019
#SÖYLEŞİ
#İEF'19
7 Eylül Cumartesi gününden itibaren Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak Yüz Yüze Sohbetler sa...
Editör
5 Sep 2019
#FUAR
#İEF'19
Kemeraltı’nın tarihi, kültürel değerleri, öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları ve diğer birçok zengin...
Editör
4 Sep 2019
#İEF'19
#FUAR
Otuzbeşlik olarak birbirinden eğlenceli, her yaşa hitap eden etkinlikler ve sürpriz hediyelerle bu yıl da fuardayız. Bas...
Zeynep Öztürk
3 Sep 2019
#TURNUVA
Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG 
Alaçatı Big Fish’te 13. kez en büyük balık için yarış başlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
Geçtiğimiz yıl Alpay, Fatih Erkoç, Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay'ın performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadığımız Mogam...
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
İEF bu sene dopdolu programlarla karşımızda! Rock and More sahnesi rock müziğinin en iyi isimlerini ağırlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#MÜZİK
#TİYATRO
#KONSER
88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Öncesinde ve süresince İzmir'de bu hafta neler olup bitiyor ...
Editör
2 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
88. İzmir Enternasyonal Fuarı yine birbirinden renkli ve sesli konserlere ev sahipliği yapacak. Bu sene İzmir kimleri ağ...
Seçil Şeker
2 Sep 2019
#TİYATRO
#İEF'19
#FUAR
Sanatın ve sanatçının İzmirlilerle buluşma noktası 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, usta oyuncu kadrolarından oluşan tiyat...
Editör
2 Sep 2019
#YEMEK
#VEGAN
Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfa...
Gülay Güler
1 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in...
Kardelen Uysal
31 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#FUAR
İzmir Enternasyonal Fuarı, 88. yılında da on gün sürecek etkinlikleriyle misafirlerine eğlence dolu anlar yaşatmaya hazı...
Zeynep Öztürk
31 Aug 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
İzmir'de sevgilinizle gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer arıyorsunuz?
Batuhan Öner
29 Aug 2019
#YARIŞMA
#FUAR
#İEF'19
Hazine Avı, bu kez Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak ol...
Editör
28 Aug 2019
#FESTİVAL
Eski günlerin tüm güzelliğini, müziğini, lezzetini ve keyfini 21 Eylül Cumartesi gecesi Modern Zamanlar Gazinosu’nda yaş...
Editör
27 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
26 Aug 2019
#CAFE
#RESTORAN
Urla'ya 10 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet. Taş evleriyle ünlü bu şirin balıkçı ...
Gülay Güler
24 Aug 2019
#TİYATRO
Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Altan Gördüm, konu...
Seçil Şeker
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği, kendini şöyle anlatıyor: “İki arkadaş olarak başladığımız ve giderek sayımızın ar...
Kardelen Uysal
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Aug 2019
#MÜZİK
1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’te Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Alp Er...
Editör
20 Aug 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade