Local Makers: Üretmenin gücüne inanan insanları bir araya getiren platform

1 Tem 2020

Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanların bir araya geldiği, el emeği değeriyle harmanlanmış üretime ulaşmayı sağlayan platformda gezegenle dost ürünler bulabilir, hem yerel üreticiye destek olup hem de içiniz rahat bir biçimde birbirinden şık ve sade ürünlere sahip olabilirsiniz. Peki Local Makers'ın misyonu ne, gelecek projeleri arasında neler yer alıyor, Locak Makers'a nasıl dahil olursunuz? Hepsini Local Makers kurucu ortağı Yağmur Çoban'a sorduk. 

Local Makers’ın kurucu ortağını tanımamız mümkün mü?

Merhaba ben Yağmur Çoban. Yaklaşık yedi senedir, kendi butik markam The North Fox için çalışan lokal bir üreticiyim. İnsani değerlere, üretime, paylaşıma ve emeğe inanıyorum.

Local Makers nasıl bir ihtiyacın sonucunda doğdu?

Kendi markamı kurarken, ait hissedeceğim bir kolektife ihtiyacım olduğunu düşünüyordum her zaman. Bu geçirdiğim zaman içinde bazı deneyimler kazandım ve çok sayıda butik ve yerel üretici ile tanıştım. Belli bir süre sonra sizin ya da yaptığınız işlerin başarıya ulaştığını düşünen kişiler, gelip kafalarındaki soruları sormaya başlıyor. Herkesin cevabının bende olmadığını bildiğim için, birbirine destek olacak üreticileri tanıştırmaya başladım. “Aradığın cevap onda, o sana yardım eder, bu marka ile iş birliği yapabilirsin” gibi naçizane önerilerim oldu. Bu kişileri bir platform altında toplamak, birbirimize destek olmanın en kolay yolu diye olur diye düşündüm. Tanıştığım bunca hikayeyi ve üreticileri de anlatmak istedim. Özellikle butik işlerde üretici, işin birçok yükünü tek başına sırtlanıyor. İyi ürün tasarlayan bazen satış bazen tanıtım ve bazen de etkinlik yapamıyor. Hem bu hikayeleri anlatalım, tanıtalım hem de ihtiyacı olanlara çözüm sunalım istedik. 

Local Makers'ın çıkış noktasını düşündüğünüzde şu anda geldiğiniz nokta için neler söylemek istersiniz? Local Makers'ı önümüzdeki yıllarda nerelerde ve nasıl görmek istiyorsunuz? Üzerinde çalıştığınız projeler neler?

Hayalleri ve yeteneğiyle bir şeyler ortaya koyan, yaratan, geliştiren, üreten kişiye Maker diyoruz. Bu eylemleri gerçekleştirip, üretmenin tatmin edici duygusunu yaşayan, tüketmekten çok üretimin gücüne inanan insanların ve kolektif bilincin bizi kurtaracağına, farkındalık yaratacağına inanıyoruz. Şu an Local Makers aracılığı ile birçok Maker hikayesini yazı, video veya podcast’lerimiz aracılığı ile aktardı. Bu hikayeler ve deneyimler yolun başında olanlara ışık olsun istedik. Ürünleri keşfederken hikayeyi dinlemek, üreticilerin hassasiyetlerini görmek gerçekten tüketicinin hoşuna gidiyor. Tüketici artık bir şey satın alırken neye hizmet ettiğini ve neyi desteklediğini bilmek istiyor. Farkında olmadan Bangladeş’te Rana Plaza’da meydana gelen ve 1.134 tekstil işçisinin katili olmak istemiyor. Doğal kaynakları korumak varken doğayı kirleten, zarar veren materyalleri kullanmak istemiyor. 

 

Bilinçli tüketim, lokal üretim, el emeği, girişimcilik gibi konularda farkındalık artıyor. Pandemi ile beraber, lokal işletmelerinin karşı karşıya kaldığı sorunlar daha çok duyulur ve empati yapılabilir hale geldi. Sosyal medya sayesinde bu farkındalık inanılmaz büyüdü. Local Makers’ın da amaçladığı buydu aslında. Üretenlerin yalnız hissetmeyecekleri bir kolektife dahil olmalarını sağlamak. Şu an bu etkiyi yarattığımızı düşünüyorum.

 

Maker’lara katkı sağlayacak eğitim serileri planlıyoruz. Patent, girişimciye ön muhasebe kılavuzu, web sitesi hazırlamak, en uygun ödeme sistemini seçebilmek, marketing, kendi sosyal medya hesaplarının içeriklerini ve reklamlarını yönetmek, girişimci destekleri hakkında bilgilenmek, ürün fotoğraflarının çekimini yapmak gibi konularda ücretsiz eğitimler sunma planları içerisindeyiz. Ücretsiz olacağı için kendini anlatmak ve üreticilere destek olmak isteyen bu konularda öncü olan kişilerle görüşüyoruz. Gönüllü olarak bu eğitimleri verecek, destek olmak isteyecek konuların uzmanlarına da buradan açık çağrı yapmış olalım.

 

Daha uzun vadeli planlarımız içinde ise bir mekan yaratmak var. İçerisinde atölye, ofis, mağaza ve etkinlik alanları olmasını hayal ediyoruz. Tek başına bir yer kiralama konusunda maddi yetersizlik yaşayan Maker’lara paylaşımlı alanlar da sunacak bir mekan istiyoruz. Atölyelerin, söyleşilerin, film gecelerinin yapıldığı, kolektif şekilde dayanışma içerisinde büyüyecek kendi kendine şekillenecek bir üretim alanı olsun istiyoruz.

Local Makers’da maker’lar bir araya geliyor. Peki bu oluşuma katılabilmenin koşulları arasında neler var? Yer alacak projeleri seçerkenki kriterleriniz nelerdir?

Oluşuma katılabilmek için bir şekilde satışa uygun olacak resmi sürecin gerçekleşmesi gerekiyor. Şahıs şirketi yeterli oluyor. Ürün üretim aşamasına üreticinin dahil olması üretilenler hakkında bilgisinin, fikrinin, emeğinin olmasını arzuluyoruz. Başka bir yerden alınıp, satılan ürünlere yer vermemeyi tercih ediyoruz. Özgün, etik kuralları ve adil çalışma ilkeleri olan, hassasiyetlerimizin ortak paydada buluştuğu butik Maker’larla iş birliği yapmaya çabalıyoruz. Gelişmekte olan, öğrenen, öğrenirken ihtiyaç duyacağı şeyleri de bizim sağlayabileceğimiz üreticiler olması mühim.

 

Local Makers bir yandan üreticileri anlatıp, hikayelerini paylaşırken bir yandan da online mağaza ile üreticilere satış kanalı oluyor. Hikayeleri seçerken ise başka üreticilere deneyim sunacak, fayda sağlayacak bilgiler aktarılabilmesini önemsiyoruz.

 

Bu röportajı okuyup, anlatacak hikayesi tanıtacak üretimleri olanlara, aklında “Local Makers ailesine nasıl katılabilirim?” sorusu belirenlere de cevap verelim. Üreten ve bizlerle ortak paydada buluşan herkes aileden! Hikayenin ilham verdiğini düşünüyorsan hikayem konu başlığı ile hikayeni, yaptıklarını, varsa web sitesi ve sosyal medya hesaplarını localmakersturkey@gmail.com adresine iletebilirsin. Local Makers ile ticari bir iş birliği sağlamak, online platformda ürünlerinin satışını yapmak istiyorsan ürün satışı konu başlığı ile üretim hikayeni, yaptıklarını, ürün seçkini, varsa web sitesi ve sosyal medya hesaplarını yine aynı e-posta adresine iletebilirsin.

Local Makers’da yer almanın üreticiler için avantajları neler?

Kolektif bir ağa dahil oluyorlar. Birçok üretici ile iletişim kurma, iş birliği yapma ve sosyal ilişkilerini genişletme imkanları var. Hikayelerini, emeklerini ve özverilerini iyi bir dille ve kaliteli bir sunum ile aynı hassasiyetlerle sunan bunu sadece para kazanma hırsı ile yapmayan bir ekip sayesinde de tüketiciye aktarıyorlar. Şu an gerçekleştirmediğimiz için eğitimler ve etkinlikler ile ilgili sağlayacakları faydaları anlatmak, oy için çırpınan siyasetçi imajı gibi beliriyor. Şunu söyleyebilirim; bize inanıp bizimle yürümek isteyen her Maker ile beraber olağanüstü bir durum olmadıkça, Maker’ların kendilerini geliştirmeleri için elimizden gelen her projeyi onlara sunmak için çalışacağız.

İlham veren hikayeler kısmınızda doğaya saygı duruşunda bulunan insanlar var sanki. Bu Local Makers’ın marka hikayesi ve gezegen için neden önemli bir yere sahip?

Hepimiz için adil, sürdürülebilir, lokal olanı keşfedip ürettiğimiz ve onu paylaşabildiğimiz bir dünya hayal ediyoruz. Seri üretim algısı ve kitlesel tüketim alışkanlıklarının dünyamızı nasıl mahvettiğine her gün şahit oluyoruz. Tüketim çılgınlığının aksine el emeği değeriyle harmanlanmış üretime ulaşmanın daha sürdürülebilir ve aslında sanıldığı kadar zor olmadığını biliyoruz ve bunu göstermek istiyoruz!

Save The World kategorinizde doğayla uyumlu, çevreye duyarlı ürün seçkileri yer alıyor. Bir marka ve insan olarak minimalleşme ve doğaya uyum konusunda neler söylemek istersiniz?

Bu soruya çok sevdiğim Sürdürülebilirlik Tutkusu filmiyle cevap vermek istiyorum. Bütün ekonomik faaliyetlerin, toplumsal adaletin ve kültürel sürekliliğin çevrenin gözetilmesi üstüne kurulu olduğu bir toplum düşünün. Gezegenin sağlığını iyileştirmenin küresel mali başarıyı ve toplumsal istikrarı kolaylaştırdığı bir dünya hayal edin… Sizce hayal mi?

Local Makers'ın web sitesini ziyaret edebilir, Instagram üzerinden takip edebilirsiniz. 

Benzer yazılar
GEZİ
Antik kentleri, mitolojik efsanelerden adını alan doğal güzellikleri, binlerce yıllık geçmişi içinde barındıran tarihiyl...
Kardelen Uysal
14 Ağu 2020
GEZİ
Muhteşem köyleri, akvaryum gibi berrak bir suya sahip olan koyları, çeşmelerden akan memba suları, tarihi yapıları ile T...
Kardelen Uysal
5 Ağu 2020
GÜNCEL
KONSER
Geçirdiğimiz bu zorlu ve olağanüstü dönemde bizlerin kahramanı olan sağlık çalışanları için düzenlenen Sağlık Çalışanlar...
Otuzbeşlik
2 Ağu 2020
GEZİ
Tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Bozcaada'nın tarihi MÖ 3000 yıllarına dayanıyor. Enfes şarapları, üzü...
Kardelen Uysal
28 Tem 2020
SAHİL
İzmir'in en şirin beldelerinden tatil Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki bölgeden oluşuyor. Eski Foça'nın mima...
Gülay Güler
26 Tem 2020
SİNEMA
Pür hikaye anlatıcılığının en etkili dışavurum şekli olarak kabul edilen kısa film aslında film ortamının ortaya çıkmış ...
Nazım Kahramantürk
22 Tem 2020
MÜZİK
Progresif rock ve endüstriyel ögeleri birleştiren deneysel müzik grubu Noisual, sesle görselin gücünü birleştirerek orta...
Otuzbeşlik
21 Tem 2020
BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan İzmir'de birçok beach club mevcut. Çeşme, Urla, Karaburun, Mordoğan ve Foça'nı...
Gülay Güler
17 Tem 2020
GEZİ
Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Ayvalık, Antik Çağ'da ayva anlamına gelen "Kidonia" adıyla anılmaktaydı. Ayvalık ...
Kardelen Uysal
16 Tem 2020
EKOLOJİ
TARIM
Ziraat mühendisi Bilge Keykubat çok yönlü insanlardan. Tarım ve Gıda Yazarı, tarım ve gıda araştırmacısı, tarım ve gıda ...
Kardelen Uysal
12 Tem 2020
RESTORAN
Urla'da yeni nesil ocakbaşı konseptiyle açılan ilk yer olan Ahbap adını sahiplerinden alıyor. İki yakın dost olan Sercan...
Gülay Güler
11 Tem 2020
SİNEMA
"Sansür, geçerli anlayışları ve var olan kurumları ve yasaları birilerinin sorgulamasını engellemek için var. Bütün iler...
Kardelen Uysal
10 Tem 2020
EDEBİYAT
TEKNOLOJİ
İzmir merkezli tasarım ajansı DotworkMedia tarafından yayınlanan E-debiyat App, son yıllarda dijital ortamda yakalanan i...
Otuzbeşlik
10 Tem 2020
BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlencenin merkezi Çeşme’nin beach club’ları lezzetli yemekleri, muhteşem kokteylleri, gün boyunca ...
Gülay Güler
10 Tem 2020
SAHİL
Tarihteki on iki İyon kolonisinden biri olan Çeşme, Ege Bölgesi'nin en güzel plajlara sahip ilçelerinden biri. Eşsiz doğ...
Gülay Güler
8 Tem 2020
EDEBİYAT
Geçmişle sohbet etmek, yeni sorulara sahip olmak, soruların yanıtlarını bulmak, kainatın seslerine kulak vermek... Edebi...
Kardelen Uysal
5 Tem 2020
GEZİ
Güzelliği ve bereketli toprakları ile bilinen Tire, tarihi dokusu ve yapıları ile Ege’nin eşsiz bölgelerinden biri konum...
Kardelen Uysal
3 Tem 2020
SİNEMA
Korku kavramı en insani yanlarımızdan biri. Temelde canlı olmakla ilgili olsa da evrimle beraber yüklediğimiz anlamlarla...
Nazım Kahramantürk
2 Tem 2020
SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğinizi hayal edin... Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için h...
Gülay Güler
1 Tem 2020
TASARIM
Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanl...
Kardelen Uysal
1 Tem 2020
SAHİL
Masmavi denizi ve uzun kumluk plajları ile Ege Bölgesi’nin en ferah sahillerine ev sahipliği yapan Kuşadası’nın her köşe...
Gülay Güler
29 Haz 2020
EDEBİYAT
Yeraltı edebiyatı gezginleri, kaybedenleri, yolunu bulmak için yola çıkanları, uçuruma yuvarlananları, uçurumu ev belley...
Kardelen Uysal
28 Haz 2020
YÜRÜYÜŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada Projesi kapsamında belirlenen toplam 709, ana hatlarıyla 450 kilometre uzunluğu...
Otuzbeşlik
27 Haz 2020
HAYVAN OTELİ
Patili dostlarımız ailemizin birer üyesi. Seyahate çıkarken, acil bir işiniz çıktığında, taşınırken kedi ve köpekleriniz...
Gülay Güler
27 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Bu yıl 2-28 Haziran'da gerçekleşecek Onur Ayı etkinlikleri 28’inci kez yapılacak. Ancak bu sene sokaktaki cümbüş, renkli...
Kardelen Uysal
24 Haz 2020
SAHİL
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un virajlı yolları gözünüzü kork...
Gülay Güler
24 Haz 2020
SİNEMA
Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini dizileri mutlak...
Gülay Güler
22 Haz 2020
SAHİL
Türkiye'de Cittaslow "Sakin Şehir" unvanını almaya hak kazanan ilk ilçe olan Seferihisar, doğal ve tarihi güzelliklerini...
Gülay Güler
20 Haz 2020
TİYATRO
Pandemi döneminde pek çok meslek grubu büyük zorluklarla karşılaştı. En çok zorlanan gruplardan biri de özel tiyatrolar ...
Kardelen Uysal
19 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
İnsan ve doğa birbirine zıt şeylermiş gibi davranılsa da bir bütünüz aslında. Doğa bizim dayanağımız, bizim nefesimiz. E...
Kardelen Uysal
18 Haz 2020
SAHİL
Yel değirmenleri, beyaz evleri, mor begonvilleri, meyhaneleri, portakal bahçeleriyle herkesin tatil hayallerini süsler B...
Gülay Güler
17 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Doğa ile bütünleşebileceğiniz, sakin, huzurlu, ev konforunda bir Bodrum tatili düşlüyorsanız, Bodrum ile özdeşleşmiş, şi...
Gülay Güler
17 Haz 2020
SİNEMA
YARIŞMA
Hezarfen Film Galeri, Kentimiz İzmir Derneği ve TARKEM tarafından İzmir'in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı'n...
Otuzbeşlik
15 Haz 2020
MÜZİK
Volkan Öktem, müzikle çok erken bir yaşta tanışan müzisyenlerden. Henüz 11 yaşında bateri çalmaya başlayan Öktem, Sezen ...
Kardelen Uysal
13 Haz 2020
GÜNCEL
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu, küresel pandemi sonrasında kenttek...
Otuzbeşlik
13 Haz 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade