R
GIRIŞ
TR
EN

Mahzen & Kiler'de Mutluluk Var!

#RESTORAN
#YEMEK
Gülay Güler
13 Oca 2019

 

Mahzen & Kiler'in hikayesi, 6 yıl önce Mimar Baran Demirok ve yönetici eşi Berna Demirok'un hayalini kurdukları Güzelbahçe'ye taşınmaları ile başlıyor. Güzelbahçe'yi çok seven çift bu süreç içerisinde Güzelbahçe'nin eksikliklerini görüp "Keşke burada da olsa!" dedikleri tüm ürünleri sunan bir dükkan açmaya karar verirler ve Mahzen & Kiler'i mayıs ayında açarlar. Deniz manzaralı özel tasarım bu mekanda, dünyanın dört bir tarafından getirtilen şarküteri ürünler; leziz sandviçlere, tapas'lara ve pizzalara dönüşerek çok özel şaraplar eşliğinde servis ediliyor. Baran Bey, Mahzen & Kiler'de atölyeler, etkinlikler, tadımlar düzenleyerek buranın sosyal bir buluşma noktası olmasını çok arzuladığını belirtiyor. Şarap seven, damağına düşkün olan herkesi burada mutluluk bekliyor.

 

 

 Fotoğrafta solda Berna Demirok, sağda Baran Demirok yanyana gülümseyerek poz veriyorlar. Arka fonda ahşap kasalar içinde şarap şişeleri bulunmakta.

 

Merhabalar, önce sizleri sonra Mahzen & Kiler'i tanımak isteriz.

Mayıs ayında açıldık. Mimarım, dekorasyon ağırlıklı kurumsal bir şirketim var. Burası bir aile işletmesi. Ben, işin içerik kısmıyla ilgileniyorum. Eşim Berna, hep geminin dümenindedir. Her girişimde olduğu gibi işin idari ve finansal tarafıyla ilgileniyor. Satış kısmı ile yengem, servis ile kuzenim ilgileniyor. Buz gibi ticari bir işletme olmak istemedik. Canlı, organik bir yer olmak istedik. 

 

Mekandan bir görüntü. Duvarda dekor amaçlı kullanılan kasalar; dörtgen, ahşap bir masa; mavi, siyah sandalyeler ve ahşap bir bank görülmekte.

 

Buranın tasarımı gerçekten çok hoş. Tasarım size mi ait?

Evet, benim işim bu. Çok bilinen markaların kurumsal kişiliklerini tasarlamışımdır. Burada sofistike bir salaşlık var. Görmüş geçirmiş ama biraz serseri. Yerler beton, sokak gibi soğuk hissi veriyor. Masalarda sandalyelerde ahşabı kullanarak da ev sıcaklığını hissettirmeye çalıştık. Burası iki kısımdan oluşmakta: Kiler kısmında şarküteri ürünlerimiz sergileniyor ve onların satışını yapıyoruz. Mahzen kısmında ise şaraplarımız sergileniyor ve burada yemeklerimizi yiyoruz, keyifleniyoruz. İnsanların sosyalleşebileceği büyük alanlar olmasını istedik. Bence hoş ve sevimli oldu. Aldığımız tepkilerden de amacına ulaştığını anlıyoruz.

 

Mekanın şarküteri kısmından bir görüntü. İki cam vitrinden peynir ve şarküteri çeşitleri görülüyor. Tavana asılmış bölmelere şarap kadehleri dizilmiş. Duvar fayanslarında üç tavuk ve bir inek görseli bulunmakta.

 

Güzelbahçe’yi keşfetmeniz nasıl oldu? 

Berna ile daha çocuğumuz olmadan Güzelbahçe sokaklarında dolaşıyorduk. Paramız olmadığı halde ev fiyatlarını soruşturuyorduk. Burada hala mahallede çocuklar top oynayabiliyorlar. Çocuğumuz olursa böyle bir yerde büyümeli diye düşünüyorduk. Hayallerimiz gerçek oldu ve Alsancak’tan Güzelbahçe’ye altı yıl önce taşındık ve çok da mutlu olduk 

Güzelbahçe'de yemek kültürü maalesef sadece rakı balık üzerine. Benim şarküteriye özel bir merakım vardır. Burada iyi şarküteri ürünü satan yerler yok. Yanı başımızda Urla Bağ yolu var ama bu şarapların sunulduğu mekanlar yok. Biz de bu süreç içerisinde "Keşke Güzelbahçe’de olsa!" dediğimiz tüm ürünleri sunan bir dükkan açmaya karar verdik. 

 

Yine mekandan bir görüntü. Ahşap ve beton ağırlıklı bir tasarım mevcut. Fotoğrafta insanların mekana geldiklerinde oturabileceği küçük yuvarlak masaları ve dikdörtgen, uzun, büyük bir masayı görmekteyiz.

 

BURAYA YEDİĞİNİ İÇİTİĞİNİ ÖNEMSEYEN, FARKLILIK ARAYAN İNSANLAR GELİYOR

 

Nasıl bir müşteri profiliniz var? 

Buraya gelenlerin çoğu araştırıp geliyor. Gelen müşterilerin yüzde sekseninin bilgisi benden daha fazla diyebilirim. Şarapları, üzümleri biliyorlar. Şaraptan anlamayan müşterilerin sayısı yüzde beşi geçmez. Çoğunlukla, İstanbul'dan gelip İzmir’e yerleşenler, İzmir’de çalışıp Urla’da yaşayanlar tercih ediyor. Burası onların aradıklarını karşılıyor. Mekanımıza yediğini içtiğini önemseyen, farklılık arayanlar geliyor. Müşteri konuya ne kadar hakimse ona hizmet etmek o kadar eğlenceli oluyor.

 

 

Mekanın menüsünden çeşitli yiyeceklerin bulunduğu bir görsel.

 

GÜNÜN HER SAATİNE UYGUN BİR MENÜ GELİŞTİRDİK

 

Menünüzden bahsedebilir misiniz? 

Özellikle Urla şaraplarının daha sonra diğer şarap markalarının en özel serilerinden hazırladığımız bir seçki sunuyoruz.

Menümüzü oluştururken şarap ile ne iyi gider sorusuna cevap aradık. Önce işe şarküteri tabakları ve sandviçler hazırlayarak başladık sonra "Neden sıcak yemekler de olmasın?" dedik, pizza fırını aldık, pizza yapmaya başladık daha sonra eti ekledik. Çocuklar geliyor, makarna istiyorlar. Biz de şarabın yanında en azından bolonez soslu, deniz mahsullü spagettinin olması gerektiğini düşündük.

Aslına bakarsanız günün her saatine uygun bir menü geliştirdik.

Güne lezzetli bir kahvaltıyla başlamak için ister soğuk sandviç ister kendi oluşturacağınız kahvaltı tabağınızla hafiften zengine tüm kahvaltı seçeneklerini sunuyoruz.

 

Fotoğrafta; ahşap masanın üzerinde şarküteri ürünleri, soslar, bir kadeh şarap ve çatal bıçak görülmekte.

 

Öğlen bir kadeh içecek ve tapas, spagetti, pizza...

 

Tadımlık ürünlerin yer aldığı bir gösel.

 

Pizzalarımız, kendi fırınımızda, kendi malzemelerimiz, kendi formülümüzle kendi lezzetlerimizi yaratmak için hazırlanıyor.

 

Görselin ortasında bir dilimi kesilmiş pizza, sol üst köşesinde dilimlenmiş sarı biber, sağ üst köşesinde bir kadeh şarap ve üç adet çiğ mantar, sol alt köşesinde bir salkım cherry domates, kesilmiş dilimin üzerinde ise çatal bıçak bulunmakta.

 

Akşam yemeğinde; dana pirzola, kuzu kaburga, domuz baby back, domuz pirzolası...

 

Tahta bir sehpanın üzerinde bir kadeh kırmızı şarap, et ve sebzenin yer aldığı bir tabak mevcut. Sehpanın üzerinde "Farm to Table" ve "Farmed - market" yazmakta.

 

Buraya gelenlerin ilk olarak ne denemelerini tavsiye edersiniz?

Etli şarküteri tabağımız çok özel, dediğim gibi malzemeyi cömert kullanıyoruz. Tabak geldiğinde mutlaka müşterimiz “vov!" der. İki kişi; bir şarap ve bu tabakla çok rahat doyabilir.

 

Ahşap masanın üzerinde beyaz şarap kadehi, soslar, şarküteri ürünleri ve peynirlerle dolu bir tabak bulunmakta.

 

Nasıl bir fiyat politikanız var? 

Peynirlerimizin çoğunu ve işlenmiş etlerimizi yurt dışından getirtiyoruz. Ürünlerimizi, hassas bir çalışmayla ve en iyisini bulma endişesiyle bir araya getiriyoruz ve hala da elemeye devam ediyoruz. Fiyat - kalite dengesini hep dengede tutmaya çalışıyoruz. Buradaki ürünlerimizin hepsi çok iddialı. Bazı insanlara pahalı gelebilir ama kaliteli ürün gamını ucuza satıyoruz. Kar marjlarımız oldukça düşük. Yüz liralık Kars gravyeri satıyoruz ama yirmi liralık peynir satmıyoruz. Servis ettiğimiz yemeklerde de hep sattığımız ürünleri kullanıyoruz. Bir şef değil de mimar olmamın eksikliğini kaliteli ürünlerimizi cömertçe kullanarak kapatıyorum. 

 

BURANIN SOSYAL BULUŞMA NOKTASI OLMASINI İSTİYORUZ 

 

Burada etkinlikler düzenliyor musunuz? 

Evet, yavaş yavaş başladık. Buranın atölyelerle, etkinliklerle, tadımlarla dolu sosyal bir buluşma noktası olmasını çok istiyorum.

 

 

Bu bir afiş. Üzerinde Mahzen ve Kiler'de her Çarşamba ve Cuma 20.00'da Moein ile Jazz Gecesi yazıyor. Kadeh şarap artı peynir tabağının 35 TL olduğu belirtiliyor. Adres ve iletişim bilgisi paylaşılmış.

 

Arkadaşımız Moein her Çarşamba ve her Cuma saksafonu ile geliyor, burada klasik caz çalıyor.

Tadım ve yemek eşleştirmeleri yapıyoruz. Bugüne kadar üç eşleştirmemiz oldu. Bunların ilkinde Türk peynirleri ile şarap, ikincisinde suşi ile şarap, üçüncüsünde tapas ile şarap eşleştirildi. Yakında bira tadımımız olacak. Burada bir imza gününüz oldu, daha da olmasını planlıyoruz.

Atölyelerimiz daha başlamadı ama suşi, evde bira yapımı gibi farklı ilgi alanlarına da odaklanmak istiyoruz. Çok yerimiz olmasa da küçük sergiler yapmayı da planlıyoruz.

Benzer yazılar
#HIKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
20 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KITABEVI
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZI
#RESTORAN
#KITABEVI
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTIVAL
#TEKNOLOJI
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKINLIK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HIKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZI
#MÜZE
#TARIHI YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TIYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZI
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHIL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
Editör
16 Haz 2019
#KAMP ALANI
Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kam...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wav...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar s...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.