Manej Urla'da Herkes Hayalinin Kahramanı

14 Mar 2020

Manej Urla, bir babanın kızının hayalini gerçekleştirme hikayesi. Aylin at ister, baba Yaşar Bey atı alır, at için yer yoktur, arsa bakılır, kuzu, inek, keçi derken çiftlikleşen Manej Urla, bugün agro turizmin en önemli temsilcilerinden biri haline gelir. Gerçek çiftlik hayatını yaşayabileceğiniz, tarladan mutfağa organik lezzetler tadabileceğiniz, at binebileceğiniz, doğal hayatla bütünleşebileceğiniz, gerçek sessizlikle yüzleşebileceğiniz, en önemlisi de kendi hayalinizin kahramanı olabileceğiniz bir yer Manej Urla. Doğaya hiçbir atık madde bırakmayacak şekilde tasarlanan Manej'in odalarda bulunan tüm tekstil ürünlerini de Avukma Kadın Kooperatifi yapmış. Bu güzel hikayeye ortak olan Manej'in yöneticisi Suna Uçar ve Manej Masa'nın şefi Sedat Arslan ile Manej Urla'nın büyülü atmosferini konuştuk. 

Öncelikle sizin hikayenizi sonra Manej Urla'nın hikayesini dinleyebilir miyiz?

Suna Uçar: Merhaba ben Suna Uçar, şarap eğitmeniydim. İstanbul’da birçok A plus restoranın personel eğitimlerini, ayrıca kişiye özel şarap eğitimleri veriyordum. Şarap sektörü agresif bir sektördür. Zamanla daha çok erkeklerin hakim olduğu, satış stratejilerinin daha sertleştiği bir sektör haline geldi. Bu benim kişisel yapıma hiç uygun değildi. İstanbul’un kalabalığı, bir yerden bir yere gitme çilesi de eklenince "Ben burada ne yapıyorum" dedim ve Ayvalık’a taşınma kararı aldım. VIP turizm yapmayı planlarken bir arkadaşım "Urla’ya taşınmak ister misin?" diye sordu. Neden olmasın dedim. Urla’yı takip ediyordum. Urla gastronomi, kültür, turizm gibi birçok alanın bir arada olduğu bir yer. Buraya geldiğimde gözlerime inanamadım, hayallerimdeki yeri yapmışlardı. Manej'in sahibi Yaşar Güvenen bana kafasındaki Manej'i anlattı ve birlikte çalışmaya başladık. Bir gün eski notlarıma bakıyorum, yapmak istediğim şeyleri yazmışım. O notu Yaşar Bey’e de gönderdim. Yazdığım hayallerin hepsi burada gerçekleşmiş. Notlarda küçük bir çiftlikte yaşamak, sevdiğim insanlarla alanımı paylaşmak gibi maddeler yer alıyordu.

Gelelim Manej'in hikayesine. Manej aslında Yaşar Bey'in kızı Aylin Hanım'ın hayali üzerine kurulmuş. Yaşar Bey önce Aylin Hanım’a at alıyor. Atı nereye koyacaklarını bilemiyorlar. Yaşar Bey "o zaman bir yer bakalım" diyor. Önce at, sonra inek, keçi, tavuk, köpek derken Manej kendi kendini döndüren, yakın çevresine doğal ve sağlıklı ürünler üreten bir yapıya dönüşüyor. 2016 yılından sonra Manej'de ziyaretçilerin talepleri sonucunda kahvaltı hizmeti verilmeye başlanıyor. Bir gelişme diğerini tetikliyor, bugün gördüğünüz Manej Urla, kendi doğal akışıyla hayat buluyor. Şu an Manej Urla, doğa dostu 11 adet oda ve 1 adet suitten oluşan Manej Oda, tarladan masaya konseptiyle hizmet veren Manej Masa Restoran, gastronomi alanında workshop'lar düzenleyen Manej Atölye, doğanın içinde etkinlik ve organizasyonlara ortam sunan Manej Etkinlik birimiyle farklı beklentilere yanıt verebilen bir kompleks.

Buranın konseptinden bahsedebilir misiniz? Buraya gelenleri nasıl bir deneyim bekliyor?

Suna Uçar: Buranın yaşayan bir organizma olmasını istedik. Buradaki her şey doğa ile özdeş. Manej'i doğaya hiçbir atık bırakmayacak şekilde tasarladık. Odaları kerpiç sıvadan yaptık. İnşaat sektöründe kerpiç unutulmuş bir malzeme ama en sağlıklısı da kerpiçtir. Toprağa ne kadar dokunursanız o kadar negatif enerjiniz gider. Odalardaki yatak örtülerinden tutun yatağa kadar hepsi pamuklu ürünler. Tek kullanımlık ürünler kullanmıyoruz, isteyene de hayır yok demiyoruz çünkü kimseyi kırmak istemiyoruz. Odalarda kullandığımız tüm tekstil ürünlerini Avukma Kadın Kooperatifi yaptı. Hem sosyal sorumluk projesi olsun istedik hem yöre kadınlarının hayatına dokunalım istedik. Odalarda eski köy evi dokusunu modern bir şekilde sunuyoruz. Buraya gelenler sessizlikle baş başa kalabiliyorlar. Odalarda misafirlerimizi rahatsız edebilecek en ufak bir ses yok. Genelde odalarda mini bar sesi, klima sesi gibi metalik sesler olur ama bizim odalarımızda yok. Odalarımız karanlık çünkü biz odalarımızı yaşam alanı olarak değil deliksiz bir uyku alınsın, insanlar kendilerini dışarıya atsın amacıyla tasarladık. 

 

Dışarıda elli dönümlük bir arazi var, misafirlerimiz burada istedikleri her şeyi yapabilirler. İsterlerse kahvaltılarını piknik gibi doğada yapabilirler, isterlerse restoranda yapabilirler. Biz kimseyi kısıtlamıyoruz. Burada misafirlerimizi kaliteli yemekler bekliyor. Yemeklerimizi kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz sebzelerle hazırlıyoruz. Tarladan masaya konseptimiz var. Manej'de kendi zeytinyağımızı üretiyoruz. Şarap bağımız var. Burada iyi ekmek, iyi peynir var. 

  

Manej Urla'ya üç yaş üstü çocukları alabiliyoruz. Çocuklar için burası tam bir cennet. Ahıra gidiyoruz, atları besliyoruz, atları kaşağılıyoruz, sevdiriyoruz. Burada kediler, köpekler, inekler, keçiler var. Binicilik için gelenler burada konaklayabiliyorlar. Misafirlerimizi rezervasyonla alıyoruz. Bunu hem kendimizi korumak hem daha iyi hizmet verebilmek adına yapıyoruz.   

 

Manej Urla Kuşçular’da. Kuşçular Urla'nın çok önemli bir köyü. Bütün şarapçılar bu köyde. Urla’daki gastronomi rotasının başlangıç noktası burası diyebilirim.  Burada özel bağ turları düzenliyoruz, bisiklet turu isteyenlerle tur düzenleyenleri bir araya getiriyoruz. Manej'de her misafir hayal ettiği deneyimi yaşayabiliyor.

Manej Masa hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Sedat Arslan: 36 yıllık mutfak deneyimim var. 1984 yılında İzmir’de ahçılık işine başladım, 90’lı yıllarda güneyde otellerde şeflik yaptım. 1998’de İzmir’e döndüm. Çeşme taraflarında kendi işletmelerimiz oldu. Manej Yaşar Bey'in hayalinin gerçekleştiği bir çiftlik, biz onun hayalini devam ettiriyoruz. Manej Masa ismi ve konsepti buraya gelmeden önce vardı. Yaşar Bey, Manej Masa'nın işletmesini dört ay önce bana devretti. Her biri kendi alanında profesyonel bir ekiple çalışıyorum.  

 

Biz burada Suna Hanım'ın da bahsettiği gibi tarladan mutfağa konseptini uyguluyoruz. Kendimize has bir menümüz var. Mesela mantı normalde kıymalı olur ama biz burada mantının mantarlısını, karideslisini, balkabaklı lorlusunu yapıyoruz. Çok değişik versiyonlarda tabaklar sunuyoruz. Menümüz et ve balık ağırlıklı. Türk mutfağını modernize ediyoruz. Kesinlikle fine dining mutfak değil gastro dining bir mutfağız. Biz burada şık ama doyurucu tabaklar yapıyoruz.

 

Her zaman üstüne bir şeyler koyarak, geliştirerek, buradaki doğal malzemeleri kullanarak menülerimizi hazırlıyoruz. İki farklı menümüz var. Haftalık olarak değiştirdiğimiz bir menümüz, bir de üç haftada bir değiştirdiğimiz menümüz var. Tarlanın, pazarın bize sunduklarına göre menümüz değişkenlik gösteriyor.  

Menüde öne çıkan lezzetler neler? 

 

Sedat Arslan: Buraya gelen misafirlerimizin hepsinin kendine özel bir favorisi var. Benim favorimi sorarsanız cevabım: Yaptığım bütün yemekleri de severek yapıyorum. Hepsini de çok beğeniyorum ama en çok deniz mahsülleri üzerinde oynamayı seviyorum. Et üzerinde de altyapı çalışmalarımız var; kendi salamlarımızı, sucuklarımızı, etlemizi kendimiz yapacağız. Tam bağımsız bir mutfak hedefliyoruz.

Burada gerçekleşen etkinliklerden ve atölyelerden bahsedebilir misiniz? 

Suna Uçar: Manej'de birçok etkinlik yapıyoruz. Düğün etkinliği de yapıyoruz ama yılda en fazla dört düğün yapıyoruz. Burada şarap, viski eğitimleri veriyoruz, şefimizin önderliğinde yemek atölyeleri düzenliyoruz. Gelen taleplere göre de atölye düzenleyebiliyoruz. Yemek atölyelerine tarladan sebzelerimizi toplayarak başlıyoruz. Sonra birlikte yemeğimizi yapıyoruz, hep beraber sofra kuruyoruz, yaptığımız yemeklere göre şarap eşleşmelerini yapıp birlikte yemeklerimizi afiyetle yiyiyoruz. Genelde bu atölyeleri kurumsal şirket çalışanlarıyla gerçekleştiriyoruz. İş yerinde sorun yaşayanlar buradan barışarak ayrılıyorlar. Manej kendine ait küçük bir bölge, insanların buradan kaçma şansları yok. Burada sosyalleşmeleri gerekiyor. Yürüyüş yaparak, binicilik yaparak birbirleriyle daha iyi iletişim kurabiliyorlar. 

Binicilik dersleri hakkında kısa bilgi alabilir miyiz?

Suna Uçar: Binicilik derslerini de ön rezervasyonla alıyoruz. Aylin Hanım ilk on beş dakika atla tanışma seansı yaptırıyor. Sonra devam etmek isterlerse paket programlarımız var. 1.200 metre kare manej alanımız var. Eğitimler burada veriliyor. Belli bir seviyenin üzerine geldikten sonra kişi araziye çıkabiliyor.  

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Suna Uçar: Bugüne kadar ağırladığımız tüm misafirlerimiz tekrar geldi, gelenler arkadaşlarını yönlendirdi. Hiç olumsuz geri dönüş almadık. İnsanların beklentileri ilk başta farklılık gösterebiliyor. "Burada televizyon, klima yok mu?" gibi sorular gelebiliyor ama bu deneyimi yaşadıktan sonra doğru olduğunu anlayıp teşekkür edip ayrılıyorlar. Herkesi doğayla iç içe bu atmosferi paylaşmak için Manej Urla'ya davet ediyoruz. 

Benzer yazılar
EDEBİYAT
Geçmişle sohbet etmek, yeni sorulara sahip olmak, soruların yanıtlarını bulmak, kainatın seslerine kulak vermek... Edebi...
Kardelen Uysal
5 Tem 2020
GEZİ
Güzelliği ve bereketli toprakları ile bilinen Tire, tarihi dokusu ve yapıları ile Ege’nin eşsiz bölgelerinden biri konum...
Kardelen Uysal
3 Tem 2020
SİNEMA
Korku kavramı en insani yanlarımızdan biri. Temelde canlı olmakla ilgili olsa da evrimle beraber yüklediğimiz anlamlarla...
Nazım Kahramantürk
2 Tem 2020
TASARIM
Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanl...
Kardelen Uysal
1 Tem 2020
SAHİL
Masmavi denizi ve uzun kumluk plajları ile Ege Bölgesi’nin en ferah sahillerine ev sahipliği yapan Kuşadası’nın her köşe...
Gülay Güler
29 Haz 2020
EDEBİYAT
Yeraltı edebiyatı gezginleri, kaybedenleri, yolunu bulmak için yola çıkanları, uçuruma yuvarlananları, uçurumu ev belley...
Kardelen Uysal
28 Haz 2020
YÜRÜYÜŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada Projesi kapsamında belirlenen toplam 709, ana hatlarıyla 450 kilometre uzunluğu...
Otuzbeşlik
27 Haz 2020
HAYVAN OTELİ
Patili dostlarımız ailemizin birer üyesi. Seyahate çıkarken, acil bir işiniz çıktığında, taşınırken kedi ve köpekleriniz...
Gülay Güler
27 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Bu yıl 2-28 Haziran'da gerçekleşecek Onur Ayı etkinlikleri 28’inci kez yapılacak. Ancak bu sene sokaktaki cümbüş, renkli...
Kardelen Uysal
24 Haz 2020
SAHİL
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un virajlı yolları gözünüzü kork...
Gülay Güler
24 Haz 2020
SİNEMA
Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini dizileri mutlak...
Gülay Güler
22 Haz 2020
SAHİL
Türkiye'de Cittaslow "Sakin Şehir" unvanını almaya hak kazanan ilk ilçe olan Seferihisar, doğal ve tarihi güzelliklerini...
Gülay Güler
20 Haz 2020
TİYATRO
Pandemi döneminde pek çok meslek grubu büyük zorluklarla karşılaştı. En çok zorlanan gruplardan biri de özel tiyatrolar ...
Kardelen Uysal
19 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
İnsan ve doğa birbirine zıt şeylermiş gibi davranılsa da bir bütünüz aslında. Doğa bizim dayanağımız, bizim nefesimiz. E...
Kardelen Uysal
18 Haz 2020
SAHİL
Yel değirmenleri, beyaz evleri, mor begonvilleri, meyhaneleri, portakal bahçeleriyle herkesin tatil hayallerini süsler B...
Gülay Güler
17 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Doğa ile bütünleşebileceğiniz, sakin, huzurlu, ev konforunda bir Bodrum tatili düşlüyorsanız, Bodrum ile özdeşleşmiş, şi...
Gülay Güler
17 Haz 2020
SİNEMA
YARIŞMA
Hezarfen Film Galeri, Kentimiz İzmir Derneği ve TARKEM tarafından İzmir'in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı'n...
Otuzbeşlik
15 Haz 2020
MÜZİK
Volkan Öktem, müzikle çok erken bir yaşta tanışan müzisyenlerden. Henüz 11 yaşında bateri çalmaya başlayan Öktem, Sezen ...
Kardelen Uysal
13 Haz 2020
GÜNCEL
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu, küresel pandemi sonrasında kenttek...
Otuzbeşlik
13 Haz 2020
SİNEMA
Kendine has senaryolarıyla, özgünlükleriyle iç dünyamızda yeni pencereler açan filmler vardır. Kimisi distopik bir dünya...
Kardelen Uysal
11 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
BUTİK OTEL
Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Urla'da tarihin kalıntılarına tanık olabilir, enfes bir denizde serinleyebilir,...
Zeynep Öztürk
11 Haz 2020
SPOR
BİSİKLET
GEZİ
Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması hem doğayı hem sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor. Bir kişinin karbondio...
Otuzbeşlik
9 Haz 2020
GÜNCEL
Nefret söylemleri, dildeki şiddet toplum ve bireyler arasındaki eşitsizlik uçurumunun derinleşmesine neden oluyor. Dilde...
Kardelen Uysal
6 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Irkçılık, ötekileştirme, ayrımcılık hala dünyanın en büyük sorunlarından biri. Sinema, ırkçılık ve ayrımcılığın karanlık...
Kardelen Uysal
5 Haz 2020
SİNEMA
FESTİVAL
6. Balkan Panorama Film Festivali, 15-21 Ekim 2020 tarihleri arasında Buca Belediyesi'nin himayesinde İzmir'de gerçekleş...
Otuzbeşlik
4 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Rüzgarıyla, rengarenk taş evleriyle, gece hayatıyla, sörf cenneti oluşuyla meşhurdur Alaçatı. Eski çağlardan beri Ege'ni...
Zeynep Öztürk
4 Haz 2020
KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
2 Haz 2020
SPOR
SİNEMA
EDEBİYAT
YOGA
Kontrollü sosyal mesafe ile normal yaşantılarımıza yavaş yavaş dönüyoruz. Uzmanlar mümkün olduğunca evde kalmamızı öneri...
Otuzbeşlik
1 Haz 2020
SANAT
FOTOĞRAF
SERGİ
Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin online sergisi “Yeni Normal” mayıs ayında yayınlandı. İçinde bulunduğumuz pandemi s...
Otuzbeşlik
29 May 2020
MÜZİK
BELGESEL
Müziğin sınırlarını genişleten, ona yeni anlamlar katan, yeryüzüne anlam kazandıran müzisyenlerle ilgili muhteşem belges...
Kardelen Uysal
29 May 2020
YAŞAM
Evden çalışmak pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Dünyada gittikçe tercih edilen bu çalışma yöntemini kolaylaştıracak ...
Otuzbeşlik
26 May 2020
SAĞLIK
YOGA
Yoga binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmış kadim bir bilgidir. Beden, zihin ve ruh birlikteliğine dayanan yoga ...
Gülay Güler
21 May 2020
ÇOCUK
Evde kaldığımız bugünlerde çoğu ebeveyn çocukları oyalamakta zorluk çekiyor. Çocukların bu zamanı hem eğlenerek hem de ö...
Gülay Güler
21 May 2020
STAND-UP
Gülmeye en çok ihtiyacımız olduğu bugünler için ilaç gibi gelecek stand-up gösterilerini ve komedi serilerini listeledik...
Gülay Güler
19 May 2020
SOSYAL SORUMLULUK
Pandemi olsa da olmasa da sokak hayvanları her zaman zor durumda. Onlara bakmak, karınlarını doyurmak ve onları sevmek b...
Kardelen Uysal
18 May 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade