R
GİRİŞ
TR
EN

Öğrenme Tasarımları - Çünkü Öğrenmek Eğlencelidir!

#TASARIM
Zeynep Öztürk
3 Mar 2018

¨Eğer bir şeyi 6 yaşında bir çocuğa anlatamıyorsanız, siz de anlamamışsınız demektir¨

Albert Einstein

 

Bilgi aktarımı bizlere kalan ve bizlerin bırakacağı en önemli mirastır. Tarihteki izlerin kayıtları, teknoloji, sanat vb. birçok oluşumun temelinde olan bilgi, günümüzde öğrenmesi zor ve üşenilen bir durum haline geldi. Oysa çocukken ne güzeldi değil mi? Oyunlar oynardık, mutluyduk. Peki neden şimdi oyun oynayarak öğrenmeyelim ki? 

 

 

Öğrenmek hayatımızın sonuna kadar yaptığımız harika bir eylem fakat çağ değişiyorken öğrenme stilleri aynı kalabilir mi? Kalmamalı!

¨Çünkü öğrenmek eğlencelidir¨ mottosuyla hareket eden Öğrenme Tasarımları ile öğrenmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı! 

 

 

Öncelikle, Öğrenme Tasarımları'nın İzmir gönüllü ve eğitmenlerinden Hasan Perçim ve Ömer Faruk Koçhan'ı bir tanıyalım.

 

Hasan Perçin: Öğrenme Tasarımları sosyal işletmesinde gönüllü ve eğitmen olarak yer alıyorum. Şu sıralar yüksek lisans konum olan ¨Açık İnovasyon¨ üzerine yoğunlaşmış bulunmaktayım.

Ömer Faruk Koçhan: Öğrenme Tasarımları firmasında gönüllü olarak başladığım bu macerada güncel olarak Öğrenme Tasarımları'nın sosyal medya hesaplarından sorumluyum. Aynı zamanda eğitmenlik yapıyorum. Hasan ile beraber İzmir'deki Oyun ve Öğrenme Derneği'nin daha fazla gelişmesi, yaygınlaştırılması, gönüllü ve katılımcı potansiyelimizi değerlendirmek adına çalışmalar yapıyoruz.

 

 

 

Öğrenme Tasarımları nasıl oluştu.

Ömer Faruk Koçhan: 4 sene önce kurulan bir firmayız. Firmayı kuran kişilerin ve çalışanların sivil toplum kuruluşlarında geçmişleri var. Daha önceki tecrübelerimizi ve geliştirdiğimiz metotları sadece bu alanda değil aynı zamanda ticari bir girişim haline dönüştürebilir miyiz, sosyal bir işletme yoluna girebilir miyiz diyerekten kurulmuş bir firmayız. Yapılan işler insanların sosyal becerilerini geliştirmeye yönelik ve öğrenme hedeflerine ulaşmaya yönelik olduğu için gençlerle, eğitmenlerle destek olalım ve gönüllük esası olsun işin içinde diye düşündük. Nasıl yapalım bunu? Eğitimlerimize götürelim, eğitmen eğitimlerinden faydalanmalarını sağlayalım ve sosyal becerileri geliştirmek üzere gönüllülük sistemi başlatalım, dedik.

 

Eğitmen ve gönüllü arasındaki fark nedir? Mesela bir gönüllü eğitmen olabilir mi?

Ömer Faruk Koçhan: Olabilir, benim hikayem de öyle başladı. Sisteme gönüllü olarak girdim. Gönüllü olarak girdikten sonra yavaş yavaş verilen eğitimlerde sadece katılımcı olarak yer aldım. Bunun devamında bazı oyunlarımız ve bazı eğitimlerimiz için eğitici gerekiyor. Yani o eğitimi verebilmen ya da o oyunu oynatabilmen için oyunun hikayesini ve teorilerini öğrenmen gerekiyor. Sonraki adım uygulatma. Uygulatman gerekiyor ki yaptığın işin anlamı olsun. Biz gönüllü olarak girdiğimiz bu ortamda sonrasında açılan eğitmen eğitimleriyle eğitmen haline geldik.

 

Amaç nedir?

Ömer Faruk Koçhan: Amacımız; öğrenmeyi oyunla eğlenceli hale getirmek. Biz gönüllü olarak girdiğimiz bu ortamda sonrasında açılan eğitmen eğitimleriyle eğitmen haline geldik.

 

 

Kaynak: Öğrenme Tasarımları

 

Hali hazırda olan oyunları siz oynayıp öğreniyor sonra oynatıyorsunuz. Peki, sizin de yabancı olduğunuz yeni bir oyun geldiği zaman süreç nasıl gerçekleşiyor?

Ömer Faruk Koçhan: ¨Öğrenme alanında biz bunun üzerine bir şey üretelim ve kendi ürün yelpazemize ekleyelim¨ dediğimiz oyunlar ya da eğitimler olabiliyor fakat bu çok az rastladığımız bir durum. Daha çok dışarıdan gelen projeler, oyun istekleri üzerine yeni bir süreç girişiminde bulunuyoruz.

 

Yeni süreç gelişimi nasıl oluyor?

Ömer Faruk Koçhan: Firma bize geliyor ve çalışanlarıyla firmanın değerleri hakkında bir oyun üretmek istediğini iletiyor. Bu oyun eğitim sürecini çalışanlara eğlenceli hale getirecek bir oyun oluyor. ¨Biz ne yapabiliriz¨ diye baktığımızda verilmek istenilen değerler, oynatılmasını istediğiniz oyun türü hepsi önemli oluyor.

 

Oyun türünden kastınız?

Ömer Faruk Koçhan: Oynatılmasını istenilen oyun; iç mekan faaliyeti mi olsun dış mekan faaliyeti mi, masa oyunu mu olsun kart oyunu mu veya mobil uygulama mı istiyorsun gibi birçok seçenek sunuyoruz. Bununla ilgili bir şablonumuz var.

 

Bu şablonda neler var?

Ömer Faruk Koçhan: Hedef kitle, ihtiyaç, metot ve mekan gibi değerler. İhtiyaçlara göre terzi usulü oranlayıp ölçüp biçip ürettiğimiz oyunlar oluyor.

 

Yani oyun tamamen sizden çıkıyor?

Ömer Faruk Koçhan: Tamamen bizden çıkıyor ya da hali hazırda olan bir oyundan esinlendiğimiz oluyor tabu oyunu gibi.

 

Farkı ne oluyor?

Ömer Faruk Koçhan: Tabudaki gibi kelimeler ve kullanmaman gereken kelimeler var. Yer, mekan, karakter ve zaman kısıtı var. Sana bu değerler verildikten sonra bu kelimeleri kullanmadan ve hangi kart geldiyse onu söylemeden kelimeyi tiyatral bir şekilde aktar diyoruz. Yani tabu oyununu sadece kelime anlatmaktan farklılaştırıyoruz.

 

Kaynak: Öğrenme Tasarımları

 

Eğitim ve oyun tasarımlarınızı biraz daha açabilir misiniz?

Ömer Faruk Koçhan: Mesela bir yıllık bir periyot içerisinde belirli bir hedef kitleye ulaşmak istiyorsunuz. Bu hedef kitleye ulaşırken onlara oyunlar, eğitimler, buluşmalar ve sosyal medya çalışmaları tasarlayıp bunların hepsinde aktif ve hedeflediğiniz ihtiyaç listesiyle bize geliyorsunuz. Biz bu listeyi oyunlar, eğitimler ve sosyal medya aktiviteleri gibi birçok alan ile oyunlaştırarak sunabiliyoruz. Oyun türlerimize buradan bakabilirler.

 

Firmalar size nasıl geliyorlar? Firmalara eğitim sunumlarınız nelere göre oluyor?

Ömer Faruk Koçhan: Firmalar, bizi sosyal medyadan da duyabiliyor. Öğrenme Tasarımları öncesinde sivil toplum alanında zaten eğitmen ve gönüllü olarak görev alan insanların kurmuş olduğu bir firma olduğumuz için bu alanda duyulmuş bir firmayız. Bazı dönemlerde firmaların ya da bakanlıkların açtığı proje çağrılarına kendimiz de başvuru yapıyoruz.

 

  

Kaynak: Öğrenme Tasarımları

 

Sizin için oyun neyi ifade ediyor?

Ömer Faruk Koçhan: İnsan oyun oynayarak öğreniyor yani insanın tecrübe etmeden öğrenemeyeceğine inanıyoruz. Bunun doğrultusunda da öğrenme sürecini en eğlenceli hale getirecek metot olarak biz de oyunu seçiyoruz. Öğrenme tasarımlarında oyun kelimesinin çokça geçmesinin tek sebebi oyunun en eğlenceli öğrenme yöntemi olduğuna inanmamız.

  

Bu oyunları kendi hayatınızda nasıl uyguluyorsunuz? 

Ömer Faruk Koçhan: Bizim oyunlarımızdaki amaç; genel olarak ileride gerçekleşebilecek deneyimi küçük bir deneme ortamında deneyimlemek, farkına varamayacağımız şeyleri o küçük deneme ortamında küçük de olsa farkına varıp öğrenme sürecini başlatmak. Bazı oyunlarımız sadece oyun sürecini başlatmaya yönelikken bazı oyunlarımız öğrenme sürecini destekleyecek teorilerle devam ediyor.

Bizim bir sinerji eğitimimiz var. Bu sinerji eğitimi içerisinde tanışma oyunları, kaynaşma oyunları, dinamiği arttırma oyunları, buz kırıcılar ve direk kendi yaptığımız yer oyunları ile eğitimi tamamlıyoruz. Bu oyunları gerçekten bir öğrenme hedefi doğrultusunda da oynatabiliyoruz. Sadece öğrenme hedefi olmadan güzel keyifli eğlenceli zaman geçirmek içinde kullanabiliyoruz. Ben günlük hayatımda yeni tanıştığım insanlarda bu metotları uyguluyorum ve daha hızlı iletişime geçmemi sağlıyor.

Hasan Perçin: Ben güncel hayatımda ödüllendirme bazlı hareket ediyorum. Akademik bir şekilde yaklaştığımda ise girişimcilik ile ilgili bir program hazırlamayı düşünürsek, eğitimin hikayeleştirme ve programlaştırmayla birlikte kişilere ya da öğrencilere nasıl verilebileceği ile daha çok ilgileniyorum. 

 

 

Eğitimlerde sertifika veriliyor mu?

Ömer Faruk Koçhan: Veriliyor.

 

Gönüllülük sistemine nasıl dahil olunabiliyor?

Hasan Perçin: Nisan ayında açılan belirli bir form var bu formu doldurarak gönüllülük sitemine dahil oluyorsunuz. Gönüllülük sistemine dahil olmadan önce belirli aşamalardan geçiyorsunuz. Formu doldurduktan sonra gönüllülerden, kıdemli gönüllü dediğimiz ya da firmada mevcut çalışan kişiler tarafından Skype görüşmesinde mülakata alınıyorsunuz. Geçmişinizin ne olduğu, neden kurumla birlikte çalışmak istediğiniz, neden gönüllü olmak istediğiniz, kuruma neler katabileceğiniz ve kurumdan ne gibi beklentileriniz var gibi belli başlı konuları görüşüyorsunuz. Bunun sonrasında olumlu geri dönüş yapılan arkadaşlarımızla bir yıllık gönüllülük sistemi başlatılıyor.

Gönüllülük sistemi içerisinde; tam olarak ne yaptınız, ne yapmayı planlıyorsunuz, size olan katkısı, sizin mevcut gönüllülük sistemine olan katkınız, gibi başlıklar değerlendirilip bir sene sonucunda da isterseniz gönüllülük sistemine devam edebiliyorsunuz. İsterseniz sistemden gönüllü olarak çıkma şansınız da var. Gönüllülük sisteminde belirli eğitimlere katılabilme şansınız var. Bunun dışında Türkiye'nin 60 ilinden güncel 146 gönüllümüz var. 

 

Ömer Faruk Koçhan: Kendi içimizde bir ödüllendirme sistemimiz var. Katıldığınız her etkinliğin bir ödülü var. Ödüller tohum şeklinde adlandırılıyor.  Eğitimin ve etkinliğin seviyesine göre aldığınız tohumların sayısı farklılaşabiliyor. 

 

Tohumlar birikince ne oluyor?

Hasan Perçin: 20 tohum topladığınız zaman bir ağacınız oluyor. 20 ağaç topladığınız zaman bir ormanınız oluyor ve bu süreç çoğalarak bu şekilde ilerliyor.

 

Ödüllendirme sisteminin amacı nedir?

Hasan Perçin: 146 gönüllümüz olduğu için bazı etkinliklerde birden fazla talep olabiliyor. Bu noktada da seçim yapılabilmesi için bu ödüllendirme sistemi kullanılıyor. 

Ömer Faruk Koçhan: Bu durum bize aynı anda tecrübeyi de gösterdiği için bir eğitici eğitimi verileceği zaman aktif olmuş ve görev deneyimi fazla kişiyi seçebiliyoruz. Bunun kontrolü de tohumlar ile daha kolay oluyor.

 

Bunun takibini nasıl sağlıyorsunuz?

Ömer Faruk Koçhan: Facebook ve bizim kendi sistemimiz üzerinden excel tablomuz var. Bunları güncel tutuyoruz fakat bunu sürekli anlık olarak görebileceğiniz bir uygulama yok.

 

 Kaynak: Öğrenme Tasarımları

 

Gönüllülerin İzmir dışında katılacakları etkinliklerin masrafları karşılanıyor mu?

Hasan Perçin: İşletme; ulaşım, konaklama ve yeme-içme masraflarınızı karşılıyor. Zaten gönüllülük öncesi bütün şartlar yazıyor.

 

Etkinliklerde öncelikleriniz var mı?

Ömer Faruk Koçhan: Kurum olarak önceliğimiz, etkinlik hangi şehirde ise öncelikli olarak o şehirdeki gönüllülere çağrıyı açmak.

 

NOT: Öğrenme Tasarımlarını www.ogrenmetasarimlari.com, Facebook, İnstagram, Twitter, Youtube gibi sosyal mecralardan takip edebilirsiniz.

 

Benzer yazılar
#TASARIM
#SERGİ
Mimari, endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve grafik tasarım alanlarından 17 tasarımcıyı bir araya getiren İlham Veren İ...
Editör
15 Nov 2019
#KAHVALTI
Kahvaltınızı deniz kenarında mı yapmak istersiniz, köşkün arka bahçesinde mi? Serpme kahvaltınızı kendiniz mi seçmek ist...
Seçil Şeker
15 Nov 2019
#MÜZİK
Hip hop müziğin başarılı isimlerinden Ali Eksan, bilinen adıyla Ethnique Punch, beat’lerini kendisiyle yapan bir MC. Sin...
Kardelen Uysal
15 Nov 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Hale Acun Aydın, 1983 İstanbul doğumlu bir içerik üreticisi. Türk İşi Minimalizm adlı YouTube kanalının ve web sitesinin...
Kardelen Uysal
14 Nov 2019
#TİYATRO
Tiyatro Kalemi ötekinin derdinin, hikayesinin üzerine titizlikle eğilen bir tiyatro grubu. Çok katmanlı metinleri, başar...
Kardelen Uysal
12 Nov 2019
#GEZİ
Şehir sizi bastıysa, hafta sonu için huzurlu bir tatil düşlüyorsanız Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi be...
Gülay Güler
9 Nov 2019
#YEMEK
#DİYET
Öğle yemeklerini Mistral Çarşı’da yiyor, sağlıklı beslenmek istiyorum ama çalışırken nasıl yapabilirim bilmiyorum diyors...
Gülşen Sarı
8 Nov 2019
#MÜZİK
Adnan Girgin (davul), Atahan Gökdel (gitar) ve Mert Deliktaşlıdan (gitar, vokal) tarafından 2018 yılında hayata geçirile...
Kardelen Uysal
7 Nov 2019
#TEKNOLOJİ
Ege bölgesinin en büyük yazılım teknolojileri konferansı 23 Kasım, Cumartesi günü Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde G...
Editör
6 Nov 2019
#EDEBİYAT
Berna Kumaş Sipahi, Arkas Holding Kurumsal İletişim Direktörü. Aynı zamanda da bir yazar. Daha önce Gökten Üç Elma Düşmü...
Editör
5 Nov 2019
#SİNEMA
İzmir kentinin tek sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali, 4 Kasım günü başladı ve 10 Kasım'a kadar devam edece...
Editör
5 Nov 2019
#TİYATRO
Will Eno'nun yazdığı 2005 Pulitzer Ödülleri Dram Finalisti Thom Pain oyunu dün, çocukluk, bugün, gösterinin doğası ve do...
Seçil Şeker
4 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#ATÖLYE
Bu haftanın göze çarpan etkinlikleri neler? İzmir bu hafta hangi tiyatroya gidecek, hangi konserde eğlenecek bu listede!
Editör
4 Nov 2019
#VEGAN
#VEJETERYAN
Dünyanın her yerinde veganlığın yükselişe geçmesiyle birlikte işletmeler bu konuya daha duyarlı olmaya başladı. İzmir’de...
Gülay Güler
2 Nov 2019
#KOŞU
#SOSYAL SORUMLULUK
Ayrık veya açık omurga anlamına gelen spina bifida, dünyada en sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisi. 3 Kasım’...
Öykü Nur Akkol Avcı
1 Nov 2019
#YEMEK
Hani bir söz vardır muhtemelen aşinasınızdır; "Tekrarı yoktur bazı şeylerin hayat gibi, aşk gibi, ömür gibi…"
Zeren Tuğçe Erbil
31 Oct 2019
#KONSER
#MÜZİK
Kış yavaş yavaş kendini gösterip bizi üşütürken konser konser gezip içinizi ısıtmaya hazır mısınız?
Seçil Şeker
30 Oct 2019
#TİYATRO
#OPERA
Annie müzikali geçen sene Mozart Akademi tarafından İstanbul’da Zorlu’da sahnelenmişti. Bu sene Kasım ayında üç kez sahn...
Kardelen Uysal
29 Oct 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Kasım ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik,...
Kardelen Uysal
28 Oct 2019
#ATÖLYE
Hafta sonunu renklendirip hem eğlenmek hem de öğrenmek isteyenler için İzmir bu ay dopdolu!
Seçil Şeker
27 Oct 2019
#TİYATRO
Arthur Schnitzler’in La Ronde adlı eserinden Haluk Işık’ın uyarladığı, 1890’lu yıllarda Viyana’da geçen Atlıkarınca Hika...
Editör
27 Oct 2019
#EDEBİYAT
Deniz Kuyumcu, 22 yaşında genç bir yazar. Kuyumcu, kitabı Efsaneler Yıldırım Kuşu’nda gerçek efsanelerle kurmacayı birle...
Gülay Güler
26 Oct 2019
#PUB
Urla’nın ilk Irish Pub'ı açıldı. The Harp dekorasyonu, sıcak ortamı, bira çeşitliliği, uygun fiyatları ile tamamen Irish...
Gülay Güler
25 Oct 2019
#BALE
#OPERA
#ÇOCUK
Çocuklara opera, bale, klasik müziği sevdirmek ve çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları için yazılan Şekeronya’da sol...
Editör
22 Oct 2019
#MÜZİK
#SANAT
#FESTİVAL
#YOGA
Yeşim Özbirinci, www.wearethehippies.com sitesinin kurucusu ve editörü. Site, sürdürülebilir yaşam, psychedelic kültür, ...
Kardelen Uysal
22 Oct 2019
#KUTLAMA
#MÜZİK
Yılın en eğlenceli günlerinden biri olan Cadılar Bayramı'na çok az kaldı. Her yıl dünyada rengarenk ve eğlenceli görüntü...
Gülay Güler
21 Oct 2019
#YOGA
Bu röportajı okurken siz de görünenin özüne yolculuk etmek isteyeceksiniz. Biz dinlerken Özlem Özülker hikayelerinden ve...
Editör
20 Oct 2019
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Ebeveyn olunca öncelik hep çocuklarımızın oluyor değil mi? Sizi de bunaltmadan, İzmir'in tadını çocuklarınızla hangi mek...
Gülay Güler
19 Oct 2019
#SEMİNER
5 Kasım tarihinde İzmir'in gelecek vadeden girişimleriyle yatırımcıları bir araya getirmek için düzenlenen Startup, Türk...
Editör
15 Oct 2019
#SİNEMA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2002 yılından beri düzenlenen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de g...
Kardelen Uysal
15 Oct 2019
#SANAT
#TASARIM
Bulduğu her türlü malzemenin üzerine çizim yapan Sadi Tekin leblebileri karakterleştirmesiyle, New York sokaklarına muzi...
Kardelen Uysal
14 Oct 2019
#MÜZİK
#KONSER
Scott Bradlee önderliğinde kurulan Postmodern Jukebox müzik grubu, Welcome to the Twenties 2.0 turnesi kapsamında 27 Eki...
Editör
12 Oct 2019
#SİNEMA
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 16’ncısıyla karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
11 Oct 2019
#TİYATRO
Oyun Hamuru Tiyatrosu sahne üzerinde doğaçlama performans yapan, seyirciyi de seyirci-oyuncu olarak oyuna interaktif bir...
Kardelen Uysal
11 Oct 2019
#MEYHANE
İzmir'de içkili pek çok restoran var ama siz o eski meyhane ruhunu mu arıyorsunuz? Samimi bir ortamda, fonda hafiften fa...
Gülay Güler
10 Oct 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade