Okan Çarga: Trendler değişir ama iyi bir dövme her zaman iyi bir dövmedir

20 Mar 2020

Aslında Mimarlık bölümünden mezun olan Okan Çarga, grafik tasarım alanında ilerlemeye karar verir. Monogram ve Ex Libris tasarımları yapmaya başlar ve bugüne kadar iki kişisel sergi açar. Sinema ile ilgili iki, spor ile ilgili üç adet biyografi kitabı bulunan Okan Çarga, aynı zamanda kendi adını taşıyan bir dövme stüdyosu işletiyor. Klasik dövmeci profilinden çok uzakta bir duruş sergileyen Çarga, marjinal görünmeyen bir dövmeci. İşini bir doktor titizliğiyle gerçekleştiren Çarga, sosyal sorumluluk projeleri de yürütüyor. Kaza veya ameliyat neticesinde belli bir uzuv kaybı yaşamış kişilere dövme yaparak uzuvlarının yitikliğini bir nebze gidermeyi amaçlıyor. Okan Çarga ile yaptığı işte onu farklı kılan özellikleri, dövme trendlerini, dövme sektöründeki sorunları, ailesiyle dersler verdiği Çarga Akademi'yi konuştuk.

Bize biraz kendinizi anlatabilir misiniz?

Merhabalar, ben Okan Çarga. 1981 doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun oldum. İlk önce aile işleri ardından özel sektör derken 2016 yılında dövme sektörüne girmeye karar verdim. Resime yönelik aileden gelen bir yeteneğim vardı ama dövme eğitimi de aldım. Kalfalık ve ustalık sınavlarını kazandım ardından Kadıköy Moda'da kendi stüdyomu açtım. İki buçuk sene önce de ailemin de yaşadığı İzmir’e yerleştim. Şu an Karşıyaka’da kendi stüdyomda bu mesleği icra ediyorum.

Tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Açıkçası dövmede tarz konusu biraz müşteriye göre şekillenen bir durum. Müşteri talepleri doğrultusunda ilerlediğimiz için dövme, sanat ve zanaat arasında bir yerde ilerliyor diyebilirim. Dövme sanatçısı “Ben sadece bu tarz dövmeler yapıyorum” da diyebilir. Elbette sevdiğim tarzlar var, özellikle dotwork (noktalama) işleri seviyorum. Ama renkli ya da siyah beyaz, geometrik ya da realistik, tarz ve üslup çok fazla ayırt etmeden müşteri talebinden gelen işleri, en doğru şekilde yapmaya çalışıyorum.

Dövme seçerken yönledirmelerde bulunuyor musunuz?  

Dövmede model seçerken spesifik bir konunun belirlenmesi çok önemli bir adımdır. Diğer türlü fikirler havada çok fazla uçuşuyor. Başta Pinterest olmak üzere internet ortamında pek çok dövme modeli bulunduğu için insanların kafası karışabiliyor. Spesifik olarak bir konu seçildiğinde daha iyi versiyonlarını, daha estetik olabilecek versiyonlarını bulabilmek adına tabii ki çalışmalar yapıyorum. “Tam olarak bunu istiyorum” diyenin de fikrini değiştirmek istemiyorum çünkü o dövmeyi ömür boyu kendi üzerinde taşıyacak, onu etkilemem doğru olmaz. Bu durum benim için başka bir sorumluluk noktası olur. Benim için kişinin istediği dövmeyi yapmak çok önemli.

Yaptığınız işte sizi farklı kılan özellikler nelerdir?

25, 30 sene önce Türkiye’de dövmecilik sektörü yaygın değildi ve marjinal bir iş olarak görülüyordu. Dövmeyi metalciler, punklar, motorcular, marjinalleşmek isteyenler tercih ediyordu. Bu dövmeyi yapanlar da dolayısıyla marjinal insanlardı. Ama dövme yaptıranların skalası değişti. Artık dövmeyi 7’den 70’e herkes yaptırıyor. Ama dövme yapanlar da hala marjinallik durumu söz konusu. Ben burada bir tık farklı bir kimlikle duruyorum diyebilirim. Üniversiteden mezun olmuş, 39 yaşında, marjinal görünmeyen bir dövmeciyim. Gerek mekanım gerek insanlara karşı tavrım gerek dövme seçerken ve yapılışı sırasındaki diyaloglarım itabariyle daha farklı bir yerde duruyorum. Sohbet etmek istemeyen, tavırları sert olan, karşı tarafının isteklerini önemsemeyen dövmecilerin var olduğunu biliyorum. Ben tabiri caizse insanları germeden, onları rahat ettirebilecek ortam ve tavır sergilemeye çalışıyorum.

Kişiye özel tasarımlar da yapıyorsunuz. Bugüne kadar en çok beğendiğiniz tasarımınız hangisiydi? 

Dövme sanatçısı sıfırdan bir tasarım da yapabilir ya da mevcut tasarımlara bir şeyler de ekleyebilir. Belli realistik figürler çalışırken mevcut bazı fotoğraflardan da yararlanabilir. Örneğin bir aslan suratı yapılacaksa bu tasarımsal bir şey olmuyor. Bir fotoğraftan ya da şematik bir çizimden aktarılıyor. Ben tasarım diye ayırmayayım ama yapmaktan çok keyif aldığım, yaptıktan sonra en çok manevi tatmin duyduğum dövmemi söyleyeyim: Atatürk'ün gözlerini yapmıştım. Realistik bir dövmeydi. O dövmeyi bir fotoğraftan adapte edip renkli bir şekilde dövmelemiştim.

Dövme trendleri dönemsel olarak değişiyor mu? Şu an ne tarz dövmeler moda?  

Eskiden daha dark, dikkat çekici, büyük modeller modayken şimdi daha minimal modeller moda. Kamu kuruluşunda çalışanlar, özel sektörde çalışanlar da dövme yaptırmak istiyorlar ama kendilerine karşı negatif bir algı oluşmasını engellemek adına daha minimal dövmeler seçiyorlar. Dolayısıyla trendin minimal tasarıma kaydığını söyleyebilirim.

Dünyada en çok beğendiğiniz dövme sanatçıları kimler? Hangi stüdyoların işlerini takip ediyorsunuz? 

Dövme konusunda dünya bizden çok daha ileride. Özellikle Avrupa’da ve Amerika’da çok iyi dövme sanatçıları var. Realistik dövmede Thomas Jarlier, Inan Bersekov; geometrik dövmede Oscar Akermo favorilerim arasında. Bunlar master class seviyesinde insanlar. Türkiye’de şu an takip ettiğim insanlar yok. İyi olanlar da yurt dışına kayıyorlar.

Türkiye’de dövme sektörünün en büyük sorunu nedir? Bunlar aşmak için neler yapılabilir?

Türkiye’de dövme sektörü daha birkaç sene önce vergi dairesinde açılış kodu olan, Esnaf Sanatkarlar Odası ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınavı yapılan, legal iş modeline döndü. Daha önce usta çırak ilişkisiyle yürüyen, merdiven altı bir sektördü. Maalesef bugün de bu işi merdiven altı yapan, belki bir dükkan çatısı altında ama gayri resmi olarak yapan, hiçbir standarta uymayan, ehliyetsiz insanlar var. Bir de bu işi evde yapan, bilgisiz, belgesiz insanlar var. Sektörün en büyük sıkıntısı bence bu. Bu durum kaliteyi de düşürüyor. O tarz dövmeciler müşterilere daha düşük fiyat veriyorlar, bu da müşterilerin beklentisini etkiliyor. Bu mücadele edilmesi gereken bir durum. Bu durumla resmi merciler ne kadar mücadele etmeye çalışsalar da asıl önemli olan dövmeyi yaptıracak olan kişilerin bilinçli olması. İnsanlar bilinçlendikçe bu bilinçsiz dövmeciler elimine olacaktır diye düşünüyorum. Bu işte işçiliğin iyi olması yeterli değil işin sağlık boyutu da çok önemli. Malum virüs salgını var. Sonuçta açık yara ile çalışıyoruz. Hijyen standartlarını, sterilizasyon durumlarını ön planda bulundurmamız gerekiyor. Dövme sanatçıları hijyen konusunda doktordan, diş hekimden farklı davranmamalı. Biz de merdiven altı bir yerde nasıl ameliyat olmuyorsak, dövme içinde aynı hassasiyeti göstermeliyiz.

Çarga Akademi'nin kuruluş hikayesini dinleyebilir miyiz? Çarga Akademi’de verilen dersler ve atölyeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Çarga Akademi 2018 yılında kuruldu. Çarga Akademi aslında bir aile akademisi, babam mimar ve maket sanatçısı, annem iç mimar ve ressam. Ben de dövme ile ilgili eğitimler veriyorum. Buradaki dersleri maket, resim, dövme olarak üçe ayırabiliriz. Bu eğitimleri farklı yaş gruplarına veriyoruz. Derslerin nitelikleri birbirinden biraz farklı. Dövmede daha profesyonel olmak isteyenler eğitim almak istiyor. Dövmeciliği hobi amaçlı yapmak isteyen pek fazla insan yok. Resim ve maket daha hobi ağırlıklı oluyor. Daha doğrusu öğrenciler bu niyette geliyorlar. Hem samimi bir ortamda etkinlik yapalım, sosyalleşelim hem de yeteneklerimizi geliştirelim diye bu kurslara katılıyorlar. Bu kursları farklı farklı platformlarda da yapacağız. Karşıyaka’da İzmir Eğitim Kooperatifi kuruldu. Ben bu kooperatifin üyesiyim. Orada dersler açarak bu eğitimi farklı mecralara, daha büyük kitlelere ulaştırmak gibi bir hedefim var.

Instagram hesabınızda sosyal sorumluluk kapsamında ücretsiz dövme yaptığınızı gördüm. Bu tip projelere devam ediyor musunuz?

Bu süreli bir proje değil, devam eden bir proje. Kaza veya ameliyat neticesinde belli bir uzuv kaybı yaşamış kişilere dövme yaparak uzuvlarının eksikliğini bir nebze gidermeyi amaçlıyorum. Bir kaza sonucunda kolunun büyük bir kısmını kaybeden bir arkadaşımın bana “Koluma uzun zamandır aynada bakmak istemiyordum, şimdi ise severek bakıyorum” demesi benim için çok büyük bir manevi tatmindi. Buradan açık çağırım olsun: Bunun belli bir süresi yok, kapım her daim açık. Yapılabilecek bir durum olduğunda ben seve seve yapmaya hazırım.

Son olarak neler söylemek istersiniz?  

Artık her yaş grubundan ve her sosyoekonomik sınıftan insanlar dövme yaptırmak istiyor. Ben buradan dövme yaptıracaklara tavsiyede bulunmak isterim. Dövme yaptırmadan önce ciddi bir araştırma yapmalarını ve mümkünse referansla ilerlemelerini öneririm. Fiyat ikinci planda olmalı. Çünkü kalıcı bir işlem yapılıyor. Sonunda ucuz yol, en pahalı yol haline gelebiliyor. Daha sonra sildirme ya da cover (dövme ile üstünü kapama) yoluna girmek zorunda kalabiliyorlar. Silme işlemi biraz sıkıntılı bir işlem. Silme işlemi yapan yerler garanti de veremiyorlar. Derinin altındaki katmana ulaşmak için lazer atımları yapılıyor. Silme sürecinde yanma ihtimali söz konusu oluyor, sonuçta yanık görüntüsü ortaya çıkabiliyor. Çoğu dövmenin üstü kapatılabiliyor. Öyle bir yol çizilmesi hem maddi hem manevi olarak daha makuldur. Zaten sertifikalı bir dövmeci tarafından yaptırıldığında ve anlık bir kararla yapılmadığında pişmanlık yaşanacak bir durum ortaya çıkacağını düşünmüyorum. Elbette fikirler, trendler değişiyor ama iyi bir dövme her zaman iyi dövmedir. Öylesine dövme yaptırmamak lazım. Dövme yaptırmadan önce mental olarak hazır olmamız gerekiyor.

Benzer yazılar
EDEBİYAT
Geçmişle sohbet etmek, yeni sorulara sahip olmak, soruların yanıtlarını bulmak, kainatın seslerine kulak vermek... Edebi...
Kardelen Uysal
5 Tem 2020
GEZİ
Güzelliği ve bereketli toprakları ile bilinen Tire, tarihi dokusu ve yapıları ile Ege’nin eşsiz bölgelerinden biri konum...
Kardelen Uysal
3 Tem 2020
SİNEMA
Korku kavramı en insani yanlarımızdan biri. Temelde canlı olmakla ilgili olsa da evrimle beraber yüklediğimiz anlamlarla...
Nazım Kahramantürk
2 Tem 2020
TASARIM
Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanl...
Kardelen Uysal
1 Tem 2020
SAHİL
Masmavi denizi ve uzun kumluk plajları ile Ege Bölgesi’nin en ferah sahillerine ev sahipliği yapan Kuşadası’nın her köşe...
Gülay Güler
29 Haz 2020
EDEBİYAT
Yeraltı edebiyatı gezginleri, kaybedenleri, yolunu bulmak için yola çıkanları, uçuruma yuvarlananları, uçurumu ev belley...
Kardelen Uysal
28 Haz 2020
YÜRÜYÜŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada Projesi kapsamında belirlenen toplam 709, ana hatlarıyla 450 kilometre uzunluğu...
Otuzbeşlik
27 Haz 2020
HAYVAN OTELİ
Patili dostlarımız ailemizin birer üyesi. Seyahate çıkarken, acil bir işiniz çıktığında, taşınırken kedi ve köpekleriniz...
Gülay Güler
27 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Bu yıl 2-28 Haziran'da gerçekleşecek Onur Ayı etkinlikleri 28’inci kez yapılacak. Ancak bu sene sokaktaki cümbüş, renkli...
Kardelen Uysal
24 Haz 2020
SAHİL
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un virajlı yolları gözünüzü kork...
Gülay Güler
24 Haz 2020
SİNEMA
Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini dizileri mutlak...
Gülay Güler
22 Haz 2020
SAHİL
Türkiye'de Cittaslow "Sakin Şehir" unvanını almaya hak kazanan ilk ilçe olan Seferihisar, doğal ve tarihi güzelliklerini...
Gülay Güler
20 Haz 2020
TİYATRO
Pandemi döneminde pek çok meslek grubu büyük zorluklarla karşılaştı. En çok zorlanan gruplardan biri de özel tiyatrolar ...
Kardelen Uysal
19 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
İnsan ve doğa birbirine zıt şeylermiş gibi davranılsa da bir bütünüz aslında. Doğa bizim dayanağımız, bizim nefesimiz. E...
Kardelen Uysal
18 Haz 2020
SAHİL
Yel değirmenleri, beyaz evleri, mor begonvilleri, meyhaneleri, portakal bahçeleriyle herkesin tatil hayallerini süsler B...
Gülay Güler
17 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Doğa ile bütünleşebileceğiniz, sakin, huzurlu, ev konforunda bir Bodrum tatili düşlüyorsanız, Bodrum ile özdeşleşmiş, şi...
Gülay Güler
17 Haz 2020
SİNEMA
YARIŞMA
Hezarfen Film Galeri, Kentimiz İzmir Derneği ve TARKEM tarafından İzmir'in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı'n...
Otuzbeşlik
15 Haz 2020
MÜZİK
Volkan Öktem, müzikle çok erken bir yaşta tanışan müzisyenlerden. Henüz 11 yaşında bateri çalmaya başlayan Öktem, Sezen ...
Kardelen Uysal
13 Haz 2020
GÜNCEL
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu, küresel pandemi sonrasında kenttek...
Otuzbeşlik
13 Haz 2020
SİNEMA
Kendine has senaryolarıyla, özgünlükleriyle iç dünyamızda yeni pencereler açan filmler vardır. Kimisi distopik bir dünya...
Kardelen Uysal
11 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
BUTİK OTEL
Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Urla'da tarihin kalıntılarına tanık olabilir, enfes bir denizde serinleyebilir,...
Zeynep Öztürk
11 Haz 2020
SPOR
BİSİKLET
GEZİ
Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması hem doğayı hem sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor. Bir kişinin karbondio...
Otuzbeşlik
9 Haz 2020
GÜNCEL
Nefret söylemleri, dildeki şiddet toplum ve bireyler arasındaki eşitsizlik uçurumunun derinleşmesine neden oluyor. Dilde...
Kardelen Uysal
6 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Irkçılık, ötekileştirme, ayrımcılık hala dünyanın en büyük sorunlarından biri. Sinema, ırkçılık ve ayrımcılığın karanlık...
Kardelen Uysal
5 Haz 2020
SİNEMA
FESTİVAL
6. Balkan Panorama Film Festivali, 15-21 Ekim 2020 tarihleri arasında Buca Belediyesi'nin himayesinde İzmir'de gerçekleş...
Otuzbeşlik
4 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Rüzgarıyla, rengarenk taş evleriyle, gece hayatıyla, sörf cenneti oluşuyla meşhurdur Alaçatı. Eski çağlardan beri Ege'ni...
Zeynep Öztürk
4 Haz 2020
KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
2 Haz 2020
SPOR
SİNEMA
EDEBİYAT
YOGA
Kontrollü sosyal mesafe ile normal yaşantılarımıza yavaş yavaş dönüyoruz. Uzmanlar mümkün olduğunca evde kalmamızı öneri...
Otuzbeşlik
1 Haz 2020
SANAT
FOTOĞRAF
SERGİ
Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin online sergisi “Yeni Normal” mayıs ayında yayınlandı. İçinde bulunduğumuz pandemi s...
Otuzbeşlik
29 May 2020
MÜZİK
BELGESEL
Müziğin sınırlarını genişleten, ona yeni anlamlar katan, yeryüzüne anlam kazandıran müzisyenlerle ilgili muhteşem belges...
Kardelen Uysal
29 May 2020
YAŞAM
Evden çalışmak pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Dünyada gittikçe tercih edilen bu çalışma yöntemini kolaylaştıracak ...
Otuzbeşlik
26 May 2020
SAĞLIK
YOGA
Yoga binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmış kadim bir bilgidir. Beden, zihin ve ruh birlikteliğine dayanan yoga ...
Gülay Güler
21 May 2020
ÇOCUK
Evde kaldığımız bugünlerde çoğu ebeveyn çocukları oyalamakta zorluk çekiyor. Çocukların bu zamanı hem eğlenerek hem de ö...
Gülay Güler
21 May 2020
STAND-UP
Gülmeye en çok ihtiyacımız olduğu bugünler için ilaç gibi gelecek stand-up gösterilerini ve komedi serilerini listeledik...
Gülay Güler
19 May 2020
SOSYAL SORUMLULUK
Pandemi olsa da olmasa da sokak hayvanları her zaman zor durumda. Onlara bakmak, karınlarını doyurmak ve onları sevmek b...
Kardelen Uysal
18 May 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade