R
GİRİŞ
TR
EN

Şirince Gezi Rehberi

#GEZİ
Kardelen Uysal
2 Aug 2019

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince, M.S 5. yüzyıla kadar uzanan tarihi ile ziyaretçilerine hem tarih hem yemyeşil bir doğa sunuyor. Zeytin, şeftali incir ağaçlarıyla çevrili bu güzel köye ulaşım da kolay.  İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Selçuk’a 40 dakikada bir dolmuş kalkıyor. İZBAN ile İzmir’den Selçuk’a gitmek için Karşıyaka, Halkapınar, Alsancak veya diğer İZBAN istasyonlarından Tepeköy’e gelip, Tepeköy’den Selçuk yönüne aktarma yapmak gerekiyor. Selçuk’tan minibüsle Şirince’ye geçebilirsiniz. 

Şirince deyince akla şarap, Nesin Matematik Köyü ve kıyametin dokunamadığı yer geliyor. Yemyeşil doğası, masallara benzeyen sokakları, ufak evleri, tarihi yapıları ile Şirince gezilip görülecek yerlerin başında geliyor. Şarapları, sabunları, zeytinyağı, inciri ile meşhur Şirince’de yapılabilecekleri derledik.

Nesin Matematik Köyü
!
4

Şirince’ye 1 km uzaklıkta bulunan Nesin Matematik Köyü, imece usulüyle kurulmuş bir köy. Caddelere ve binalara destekçilerin, aydınların isimlerinin verildiği Nesin Matematik Köyü’nde inziva alanları var. Sınıfta kalmak, ceza, sınav gibi sistemler yok. Bu muhteşem köyün içinde açıkhava kütüphaneleri, okuma köşeleri yer alıyor. Matematik, sanat ve felsefe yapılan bu köy, 7’den 70’e herkese açık. 500 kişiyi barındıracak kapasitede olan köy sade ve içten. Eğitim programlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Saint Dimitrios Kilisesi

Köyün girişinde tepede bulunan Aziz Dimitrios Kilisesi, XIX. Yüzyılda Rumlar tarafından yaptırılmış. Yerel Rum sanatkarlar tarafından yapılan 12 havari resmini barındıran kilise, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da ayin yönettiği önemli kiliselerden biri olarak kabul ediliyor.

Tiyatro Medresesi
!
4

Türkiye’nin ilk sanatsal araştırma, üretim ve gösteri merkezi olarak 2011 yılında kurulan Tiyatro Medresesi, Nesin Matematik Köyü’ne komşu bir arazide tesis edildi. Farklı disiplinlerden gelen eğitmenlerin yürüttüğü atölyeler düzenleyen Tiyatro Medresesi, çağının ötesinde bir mekan. Seyyar Sahne tiyatro topluluğunun ve Medrese’nin sanat yönetmeni Ceal Mordeniz tarafından kurulan mekanın ayrıntılı bilgisine ulaşmak için tıklayın.

Hodri Meydan Kulesi

Sevan Nişanyan’ın yaptırdığı bu 12 metrelik taş kulenin üzerinde manzara terası bulunmakta. Nişanyan’ın restore ettiği binalarla ilgili yıkım kararı çıkınca yaptırdığı kule, ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Üzerindeki tabelada şöyle yazmaktadır:

 

"Hodri Meydan Kulesi
Zalimin aczini görmek ve göstermek için inşa edildi
29 Ekim 2010"

 

Konu ile ilgili Nişanyan'ın verdiği röportaja şuradan ulaşabilirsiniz.

Aziz John Baptist Kilisesi

İnşası 1805 yılına kadar uzanan Aziz John Baptist Kilisesi, 1832 yılında restorasyon çalışmaları ile hayat verilmiş. Bahçesinde bir dilek havuzu da bulunan kilisenin havuz aslında iki bölmeden oluşuyor. Geniş havuzun içerisinde bir adet ufak havuz bulunuyor. Dilek tutmak isteyen kişiler bu havuzun içerisindeki minik havuza demir para atıyorlar, daha doğrusu isabet ettirmeye çalışıyorlar. Bu önemli tarihi yeri ziyaret etmeyi unutmayın.

Kıvırcık Şarap Evi

“Baharlar yazlar geçer sonbahar gelir;
 Ömrümün yaprakları dökülür bir bir;
 Şarap iç, gam yeme, bak ne demiş bilge:
 Dünya dertleri zehir, şarap panzehir.”

 

Demiş Ömer Hayyam. Şirince’ye gelip şarap içmemek olmaz. Şirince’nin en ünlü şarap evlerinden biri olan Şarap Evi’nde şarap tadımı yapabilir ve dilediğiniz şarabı satın alabilirsiniz. Kışın sıcak şaraplarıyla insanların içini ısıtan bu güzel şarap evinin karadut şarabı da ayrıca meşhur.

Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade