R
GİRİŞ
TR
EN

Tilki Sanat'ın Kurucusu Çağatay Olgun: Bir yapıt oluştuğu bağlamda kıymetlidir

#SANAT
Kardelen Uysal
2 Dec 2019
Tilki Sanat hem sanatçıya hem sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı. Burada oda tiyatrosu izleyebilir, sanat okuryazarlığı, sinema atölyelerine katılabilir, sanat eserinin üretim sürecine şahit olabilirsiniz.
 
Tilki Sanat’ın kurucusu çağdaş sanat uzmanı Çağatay Olgun’la Alsancak’taki mekanlarında görüşüp sanata çok yönlü bakış açıları geliştirme yolunda kişilere yol gösteren bu yerin kuruluş hikayesini, sanatçıya ve sanatseverlere sunduklarını, güncel sanat piyasasındaki eksiklikleri ve gelecek projeleri konuştuk.

Tilki Sanat’ın kuruluş hikayesinden bahseder misin?

Pamukkale Üniversitesi’nde doktora yapıyorum. Klasik sanat tarihi anlatısı, klasik, kategorileşmiş bir sanat anlayışını içeriyor. Akademiden çok sıkıldım. Çağdaş sanat, güncel sanat çok farklı bir noktada. Avangart bir sanat yazımı üzerine kafa yoruyorum bir süredir. Bu akademide pek mümkün olmadı. Orada Türk islam ekolünün hakimiyeti var. Kendi mekanımı açıp kendi derdimi kendim anlatmak istedim. Projenin çıkış noktası buydu.

 

Kendimizi disiplinlerarası sanat alanı olarak tanımlıyoruz. Sanat artık kabına sığmıyor, malzemeyi aştı. Malzeme yerine kavram üzerine kafa yorulduğunda işin içine felsefe, edebiyat, müzik giriyor. Tek bir disiplini öğrenmiş sanatçı teknik tekrarlara düşüyor, o yüzden sanatçının disiplinler arası olmasını çok önemsiyoruz. Farklı disiplinlerin kavramlarını, tekniklerini, dertlerini öğrenmiş bir sanatçının bunu tuvaline taşıması çok farklı oluyor. Biçimleri zorlayabiliyor o kişiler, içerik açısından da özgürlük sağlıyor kişiye. Yazılım teknolojileri üzerine bir sergi açmayı planlıyoruz mesela. Gündelik hayatımıza etki eden tüm nesnelerin sanat eseri olabileceğini düşünüyoruz.

Derdin ne peki?

Gruplara dayanan, endüstriyel pazarlamaya dayanan o anlatı kısmından bıktım. Sanatın bir başka ruhu var, bir başka derdi var. Sanat her şeyden önce bir problem hatta çok boyutlu bir problem. Bunu akademideki Rönesans’ı anlayabildiğimiz şekliyle Duchamp’ı, Kandinsky'i anlayamıyoruz. Ben bunları anlamak üzere, farklı deneyimleri içinde barındıran bir mekan kurmak istedim. Sanatın birçok bağlamı var ancak akademi bunları beğenmiyor. Doğru bir anlatım yapamayacağım bir yerde olmaktansa Tilki’de kendi anlatım alanımı yarattım.

 

Endüstriyel galeriler sanatçıların heyecanlarını metalaştırıp pazarlıyorlar. Bir duvarı beş yüz liraya kiralıyorlar mesela.

Tilki Sanat'ın kurucusu kendisini dinleyenlere konuşma yapıyor.

Tilki Sanat’ta oda tiyatrosu, atölyeler, ortak çalışma alanı var. Burası kimler için uygun bir alan? Sanatçılara ve sanatseverlere neler sunuyor?

Her şeyden önce deneyim sunuyor. Ayşe Önel ile açtığımız ilk sergide çok hoş bir anekdot vardı. Heykelleri konumlandırırken insanların onlarla temas kurmalarını istedik. Tavuk ayaklarından, yumurta kabuklarından oluşan heykeller de vardı. İnsanlar tavuk ayaklarına dokunsun, heykel olarak sergide yer alan böceklerin kokusunu alsın istedik.

Amacın sanatın ulaşılabilir olması mıydı?

Tabii ki. Endüstriyel galeri anlayışında sanat eserinin önüne hemen kırmızı bir kurdela, güzel ışıklar vs. konulur. Bir yapıt oluştuğu bağlamda kıymetlidir. Eseri müzeye aldığınızda, galeriye getirdiğinizde en fazla hakkında birkaç teknik detay yazabilirsiniz. İzleyicisi açısından da bu problem.

Sergilerde duyular aracılığıyla insanların sanat deneyimlerini zenginleştirmek gibi bir amaç mı var?

Evet tabii, bu yeni bir izleme deneyimi. O böceğe dokunmalı, o tavuk ayağının belki izleyicinin kolunu çizmeli. Buna rağmen sergiyi gezen insanlar en güvenli alanlarda gezdiler, duvarların diplerine yakın yerden yürüdüler. O noktada Ayşe Önel’in fotoğraflarını, günlüklerini yayınladık. Serginin en sonuna koyduk bunları da. Gelenler gidip o fotoğraflara baktılar, günlükleri okudular ve bu sefer sanat eserlerine dokunarak gezmeye başladılar.

Görselde bir sergi fotoğrafı var. Sergiyi gezen insanlar arasında beyaz bir insan bedeni heykelinin üzerinde böcekler var.

Günlükte ne yazıyordu? Ne sağladı bunu?

Günlük “Kokuşmuştu” diye başlıyordu. Ayşe’nin bunu yazdığı yerde de bir çuval dolusu hamam böceği ve tavuk ayağı vardı. Ayşe’nin kendi travmatik süreçlerini aktardığı, yansıttığı bir koleksiyondu sergi. Metinler de bunun üzerineydi.

 

Bana kalırsa yapıt işin en son noktası. Sanatçının üretim süreçlerini çok önemsiyorum. Bana kalırsa sanatçı kimliğini teşhir edebileceğimiz en önemli nokta üretim sürecidir.

Üretim süreciyle yapıtı yan yana getirmeyi istiyorsun anladığım kadarıyla.

Kesinlikle öyle. Buluntu adlı sergimizi de bu yüzden seçtik aslında. Buluntu malzeme kendi oluş sürecini içinde taşır. Bir nesneyi alıp sanat eseri olarak önerdiğimizde o nesnenin tüm oluşum süreci de kendi içinde taşınıyordur zaten. Buluntu’da hiçbir sanat eseri açıklaması yazmadık, sanatçı metinlerini kullanmadık. Sadece bir sergi metni vardı. İnsanların sanat eserleri üzerinden kendi oluş süreçlerini deneyimlemelerini istedik. Oldukça da olumlu geri dönüşler aldık.

Tilki Sanat’ın tüm sanatçılara kapısı açık mı?

Daha avangart çizgide duran, kavram tartışan bir yaklaşım arıyoruz. Farklı disiplinleri bir araya getiren sanatçıları arıyoruz. Altyapısını oturtmuş, kavramını güçlü bir şekilde savunan sanatçılara yer vermek istiyoruz. Bizim asla bizim sanatçımız dediğimiz bir gruptan ibaret olmayacağız. Müşterek bir çizgide buluştuğumuz sürece kapımız herkese açık.

 

Sanatı zaten küçük harflerle yazmak istiyoruz. Sanat zaten sokakta oluşuyor. Sanatı müzelere, galerilere kaçırmanın, saklamanın, yukarılara ulaşılamayacak yerlere çıkarmanın bir anlamı yok. Yüksek lisans yaparken Cumhuriyet Dönemi Türk resminde resim eleştirisi konusuna çalışmıştım. Doktoramda ise Milli Saraylar Müzesi’nin koleksiyonuna girip baktım. Yaklaşık on iki bin eser olduğu söyleniyor. Bin tanesi var ya da yok şu an. Türkiye’de bir de işin bu boyutu var; kaçırma, saklama, alıp yok etme, çalma… Sanat piyasası da buna çanak tutuyor. Çok büyük küratörler, çok büyük isimler, sanatçılar kaybolan eserlerin kaçıranları konumundalar. Sanatı bu kadar yüceleştirirsek yüce algısının üzerinden bir kâr döngüsünün olması da kaçınılmaz. Sanatla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz, ona uzaktan bakmamalıyız.

İzmir’de sanat okuryazarlığı atölyeleri düzenliyorsunuz. Ne tip eksiklikleri kapamayı düşünüyorsunuz?

Geçen sene Hoca Ali Rıza sergisini geziyordum. Güzel giyinmiş bir çift bir tablonun önüne geçip tablonun içerisinde yer alan bir figürün bir buçuk kat büyütülmesi gerektiğini söyledi büyük bir ciddiyetle. Sanat okuryazarlığından anladığımız bu kadar; kendi hayal ettiklerimizi sanat eserinin içinde görme isteğinden oluşuyor. Bu konuda atölyeler düzenliyor, söyleşiler yapıyoruz, T-talks düzenliyoruz.

Sanat okur yazarlığı ile ilgili çalışmalarınızda nasıl bir yöntem izliyorsunuz?

İçgüdüsel retinal beğeniye indirgenmiş bir güzellikten ötesine bakıyoruz, sanatı küçük harflerle yazıyoruz ve yüce bir yere taşımıyoruz. Her şeyden insanların önce bir nesneyi sanat nesnesi olarak kabul etmesini istiyoruz. Sanat okuryazarlığı dediğinizde biçimsel ve içerik tanımlamalardan bir yapıtı fiyatlandırmaya kadar giden bir süreçtir normalde. Aynı zamanda sanat danışmanlığı da yapıyoruz. Sanatçıya ne kadar özgür olduğunu ikna etmekle ilgili bir süreci kapsıyor, küratöryel destek veriyoruz, eserlerini bir yerlere taşıyoruz.

Gelecekteki atölyelerden, sergilerden bahseder misin?

Çağdaş sanat okumaları üzerine bir atölye açacağız. Sanat okuryazarlığının ikinci kuruna başlayacağız. Sinema atölyelerimiz mevcut. Edebiyat üzerine kafa yormak istiyoruz, edebiyat çalışma grubu oluşturmayı tasarlıyoruz. Fanzin Aparmanı’yla çalışıyoruz.

 

Ocak ayından sonra bir oyun daha ekleme ihtimalimiz var. Biraz daha varoluşsal temalı, rahatsız edici bir oyun çıkarmak istiyoruz. Pelin Timuçin ve Nazlı Çelik’in kişisel sergilerini açacağız, ikisi de çok başarılı sanatçılar.

 

Çalıştaylar oluşturarak düzenli toplantılar düzenlemek istiyoruz. Sanat tarihçileri, sanat yazarları ile toplanıp sorunları ve çözümlerini konuşmak istiyoruz. Hedeflediğimiz şey sanat yazımı ve sergilemesi konularını tartışmak, eksiklikleri bulmak, bir tavır geliştirmek, sinerji oluşturmak.

 

Halihazırda oynanan oyunumuzda da nikah masasında bir kadın ve erkek modern dünyanın üzerimizde yarattığı deformasyonu sorgulamalarını anlatıyor. Her cumartesi günü 20.30’da oynanıyor bu oyun.

Görselde bir grup insan tabloların önünde poz veriyor.

Tilki Sanat hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda yer alan web sitesi ve sosyal medya hesaplarından alabilirsiniz.

Web sitesi

Instagram

 

Not: Fotoğraflar görme engelli okuyucularımız için betimlenmiştir. Görsellerin altında bulunan yazılar bu amaca hizmet etmektedir.

Benzer yazılar
#KONSER
Birbirinden etkileyici konserlerle İzmir'de müziğin ritmi hiç düşmüyor. Listemizde rock müziğin yıldızları Yüksek Sadaka...
Gülay Güler
24 Jan 2020
#KİTABEVİ
Uzun yıllar boyunca İstanbul'da faaliyet gösteren Hermes Sahaf, İzmir'e taşındı. İçeri girer girmez kitapların, nostalji...
Kardelen Uysal
23 Jan 2020
#YEMEK
Çikolatalarının tadına baktığınız an duyduğunuz o yoğun hazzı anlatmak için sayfalarca yazı yazabiliriz ama yeterli olac...
Seçil Şeker
22 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
Sizi kış depresyonundan koruyacak, dışarıya çıkmanıza sebep olacak haftanın en iyi etkinliklerini listeledik. Bakalım si...
Editör
20 Jan 2020
#GEZİ
Dünyaca ünlü Yunan Adaları'na yeşil pasaportumuz ya da çok girişli Shengen vizemiz olmasa da kapı vizesi uygulamasıyla g...
Gülay Güler
18 Jan 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
#MÜZİK
İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kurulan Ahura Ritim Topluluğu, ortak insani değerlere ve kay...
Kardelen Uysal
15 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir yılın ilk ayında birbirinden keyifli konserlerle dolu. Bu hafta müziğe doymak, müzikle büyülenmek istiyorsanız mut...
Editör
13 Jan 2020
#GEZİ
Urla-İskele sahil şeridi boyunca denize hangi noktadan, hangi duygu haliyle bakarsanız bakın o etkileyici panorama içind...
Filiz Temiz
11 Jan 2020
#BAR
Son zamanların yeni trendi kokteyl barlar. Gece kulüplerinin gürültülü atmosferinin aksine daha sakin ve samimi bir orta...
Gülay Güler
9 Jan 2020
#TİYATRO
Ekranların sevilen dizisi Çocuk'un ele avuca sığmayan karakteri Murat Karasu'yu canlandıran Kenan Acar ile keyifli bir s...
Seçil Şeker
6 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
#SERGİ
Haftanın içinizi ısıtacak ve soğuk havaya rağmen dışarı çıkmanızı sağlayacak etkinliklerini listeledik. Sıcacık bir haft...
Editör
6 Jan 2020
#GEZİ
Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en ...
Gülay Güler
3 Jan 2020
#SİNEMA
Adana Ceyhan’da yaşayan insanların hayatlarından kesitler sunan Benim Varoş Hikayem, bu semtte yaşayan insanların hikaye...
Kardelen Uysal
2 Jan 2020
#ATÖLYE
#SEMİNER
#EĞİTİM
Yeni yılda daha çok meditasyon yapmaya ve kendinize zaman ayırmaya ne dersiniz? Listemizde kendinize uygun bir atölye mu...
Seçil Şeker
1 Jan 2020
#ÇALIŞMA ALANI
İzmir'in en güzel mazaralı butik ortak çalışma alanı Lokasyon.co ile kurulum sürecini ve geçirdikleri ilk yılı konuştuk....
Seçil Şeker
27 Dec 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
Sevgilinizle yeni yerler keşfetmeyi seviyor musunuz? Sizin için İzmir'deki en samimi, en romantik mekanları derledik.
Editör
26 Dec 2019
#TİYATRO
Yılın ilk ayında İzmirli seyirciyi birbirinden değerli oyunlar, stand-up gösterileri bekliyor. Hayata dair tüm renkleri ...
Kardelen Uysal
25 Dec 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Kadın dediğimiz upuzak diyarları görür o görmediği, dokunmadığı, koklamadığı çocuklara kendi çocuğuna, torununa örer gib...
Kardelen Uysal
24 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılbaşı heyecanı hepimizi sarmışken, yılın son haftası katılabileceğiniz en iyi etkinlikleri listeledik! Yine birbirinde...
Editör
23 Dec 2019
#SPOR
Manş Denizi’ni en hızlı geçen yüzücü ünvanına sahip Emre Erdoğan ile 28-29 Aralık'ta Özdere'de gerçekleşecek Marathon Ma...
Editör
22 Dec 2019
#SANAT
Alper Bıçaklıoğlu ile üretim sürecinde dert edindiği meseleleri, çizgi dışı işlerini, satmadığı eserlerin hikayelerini, ...
Kardelen Uysal
19 Dec 2019
#SANAT
Sokak Sanatçıları Derneği ilk olarak 2004 yılında bir kulüp olarak hayatına başlıyor ve 2009 senesinde dernek haline gel...
Kardelen Uysal
18 Dec 2019
#YEMEK
Ev yemeklerine hasret mi kaldınız? Fast food yemekten gına mı geldi? Her öğlen, bugün ne yesek diye kara kara düşünmeye ...
Gülay Güler
17 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
#BULUŞMA
Yıl bitiyor olsa da İzmir her hafta olduğu gibi bu hafta da bize harika etkinlikler sunuyor. Rehavete kapılmadan haftalı...
Editör
15 Dec 2019
#YARIŞMA
#YÜZME
İzmir'de kış ortasında açık su yüzme şampiyonası düzenlenecek! Marathon Masters Kış Kupası Açık Su Yüzme Şampiyonası 26-...
Editör
14 Dec 2019
#SİNEMA
Gökalp Gönen, Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü mezunu, yaşadığımız dünyanın hassasiyetlerine duyarlı,...
Kardelen Uysal
13 Dec 2019
#ALIŞVERİŞ
Klasik hediyelerden sıkıldınız mı, aldığınız hediyelerle sevdiklerinizi şaşırtmak mı istiyorsunuz? Şanslısınız sizler iç...
Gülay Güler
13 Dec 2019
#KONSER
#DJ
"Evde ya da otelde oturarak yeni yıla mı girilir, 2019'a böyle mi veda edilir" diyorsanız sizler için yılbaşı coşkusunu ...
Gülay Güler
11 Dec 2019
#KUTLAMA
Yılın son saatlerini ve yeni yılın ilk saatlerini hem eğlenceli hem de romantik bir kutlamayla geçirmek isterseniz bu li...
Seçil Şeker
11 Dec 2019
#TİYATRO
Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu 2013 senesinde kurulan, sanat değeri olan oyunlar yapma peşinde olan, gücü, baskıyı eleşt...
Kardelen Uysal
10 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılın son ayında kentimizde birbirinden güzel oyunlar, konserler, film festivali var. Haftalık planınızı yapmadan listem...
Editör
8 Dec 2019
#EĞLENCE MEKANI
#SPOR
Dostlarınızla birlikte hem stadyumdaymış gibi eğleneceğiniz hem rahat rahat içkinizi yudumlayıp yemek yiyebileceğiniz bi...
Gülay Güler
7 Dec 2019
#SANAT
Sanatçıya ve sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı olarak İzmir Alsancak’...
Editör
5 Dec 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade