R
GİRİŞ
TR
EN

Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali'nin karşı yakası ile tanıştık

#SİNEMA
Editör
20 Nov 2019

Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 kısa filmi seyircisiyle buluşturacak.

 

Ana teması “Farklılığımız, Çeşitliliğimiz, Hassasiyetimiz” olarak belirlenen Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali ilk yılında Yunanistan’dan Balkan Can Kino ekibi ve açılış filmi Patision Avenue filminin yönetmeni Thanasis Neofotistos ile Rosalia filminin yönetmeni Katerina Yiannakopoulou’yu ağırlıyor.

 

Festival kapsamında İzmir’e gelen Balkan Can Kino ekibinden Dimitra Mitsaki & Marianna Kaplatzi ile Thanasis Neofotistos & Katerina Yiannakopoulou sorularımızı yanıtladı.

Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali’nin bu yılki özel konuğu, 2017 yılında Atina’da film profesyonelleri tarafından kurulan ve kolektif olarak yürütülen bir mobil sinema ve film festivali yapılanması olan Balkan Can Kino. İşitsel ve görsel sanatlara alternatif yaklaşımlara odaklanan topluluk, bugüne dek birçok kısa ve uzun metrajlı, kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon film gösterimi gerçekleştirdi. Balkan Can Kino ekibinden Dimitra Mitsaki & Marianna Kaplatzi, Yunan Sinemasında Çeşitlilik isimli seçkileri ve konuk olacakları Alice Guy-Blache’dan Günümüze Sinemada Kadın Çalışanlar başlıklı konuşma ile festivalde yer alacak.

Dimitra Mitsaki & Marianna Kaplatzi

Fish Lily olarak da bilinen yazar, yönetmen ve görsel sanatçı Dimitra Mitsaki, Berlin'deki film Arche'de film yapımı okudu ve Yunanistan Ulusal Tiyatrosu'nda oyun yazarlığı yaptı. Birçok tiyatro oyununda yazarlık ve yönetmenlik yapan Mitsaki, kısa film ve video projelerinin yanı sıra çeşitli grup ve performans sanatçılarıyla çalışmalar gerçekleştirdi. Çalışmaları Almanya, Yunanistan, Brezilya, Ukrayna, Filipinler, Japonya ve Bosna’da gösterildi.

2006'dan bu yana, Yunanistan'da ve Avrupa'da sinema kurumları, film festivalleri ve kültürel organizasyonlarda görev alan Marianna Kaplatzi kültürel çalışmalar, film kuramı ve tarih eğitiminin yanı sıra geliştirilmekte olan akademik bir araştırma projesinde film sergisi trendleri üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Bağımsız bir topluluk olarak kendi imkanlarınızla etkinlikler düzenliyorsunuz ve bunu gönüllü olarak yapıyorsunuz. Benzer topluluklar Türkiye’de ve İzmir’de de var. Bu çalışmalar izleyici tarafından nasıl karşılanıyor?

Kendimize pop-up sinema topluluğu demeyi tercih ediyoruz. Amacımız Yunanistan'da gösterilmeyen bağımsız filmleri daha geniş bir izleyici kitlesine, bazen bilet ücretini bile karşılayamayacak durumdaki insanlara ulaştırmak. Bu nedenle tüm etkinliklerimizi ücretsiz tutmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda dilimizi bilme ayrıcalığına sahip olmayan izleyicileri davet edebilmek için filmleri orijinal dilinde Yunanca yerine İngilizce altyazılı göstermeyi tercih ediyoruz.


Bu çalışmalar çok çeşitli kökenlere ve geçmişlere sahip yerel bir film yapımcıları ve sinema ağı oluşmasına yol açtı. Ayrıca teoriden pratiğe kadar film eğitimine de önem veriyoruz. Üyelerimiz bazen diğer film yapımcılarıyla ve/veya film kolektifleriyle iş birliği içinde atölye çalışmaları düzenliyorlar.

2YKFF için hazırladığınız "Yunan Sinemasında Çeşitlilik" seçkisinden ve seçkideki filmlerden bahseder misiniz?

"Yunan Sinemasında Çeşitlilik" seçkisi bağımsız yönetmenler tarafından yaratılmış dört çağdaş kısa filmden oluşuyor. Yerel film yapımcıları topluluğumuzu desteklemek için bu filmleri Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali’ne getirmek istedik. Seyirci, gündelik hayatı, sorunlarını ve yaşadığımız yerin meselelerini, ayçiçeği tohumları satan bir grup çocuk ve savaşmayı durduramayan bazı kabileler ile tanıyacak. Seçkideki filmlerin her biri kendine özgü stil ve anlatıya sahip.

Son olarak “Alice Guy-Blache’dan Günümüze Sinemada Kadın Çalışanlar” başlıklı bir konuşma yapacaksınız. Sizce sinemada kadın nerede duruyor, bugünkü yeri nedir?

Bu tartışma Kasım 2018'de gerçekleşen 1’inci Balkan Can Kino Film Sempozyumu’nda, prodüksiyon sırasında önemli görevler üstlenen kadınları büyük ölçüde göz ardı etmiş olan film tarihini yeniden tanımlama ihtiyacıyla başlatıldı. Gerçekte, bugün bildiğimiz gibi kadınlar sinemanın oluşumunda çok önemli bir rol oynadılar. Bir kadının yapamayacağı hiçbir şey yoktur; yazmaktan ve yönetmekten düzenlemeye, kamera operatörlüğünden görsel efekt oluşturmaya... Film endüstrisinde eşitlik için hala uzun bir yol var. Sloganımız "Gelecek kadındır, geçmiş de öyleydi".

Açılış Filmi Patision Avenue

Yanni’nin annesi, oğlunun evde tek başına olduğunu fark ettiğinde Shakespeare’in Viola rolü için çoktan yola çıkmıştır. Ardı ardına yaptığı telefon konuşmaları eşliğinde Atina’nın göbeğindeki en hararetli bölgelerden biri olan Patision Bulvarı’nda hayatının en önemli rollerinden biri için kendini toplamaya çalışmaktadır.

 

 

Thanasis Neofotistos

Yunanistanlı film yönetmeni, yazar ve mimar Thanasis Neofotistos, Patision Avenue filmi ile 60’ın üzerinde film festivaline katıldı. 75. Venedik Film Festivali’nde ilk kez gösterilen kısa film, Clermont-Ferrand 2019’da üç ödül aldı. Berlinare Talents mezunu yönetmenin Patision Avenue filminin yanı sıra The Sun and The Wind (2013), Prosefhi: Greek School Prayer (2014), Pogoniskos (2015), Sparkling Candles (2019) ve Route-3 (2019) isimli beş kısa filmi daha var.

Patision Avenue filminde kahraman hem iç hem de dış çatışmalar yaşıyor ve film boyunca kendisine yardım edecek birini arıyor. Kadınların toplumdaki konumu ve yaşadığı zorluklar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kadınların dünyanın her yerinde aynı konumda olduğuna inanmıyorum. Bazı ülkelerde veya kıtalarda durumlar dayanılmaz görünüyor. Batı toplumlarında, son zamanlarda kadınların eşitliği fethetmek için verdiği savaşın gerekli olduğuna inanıyorum. Bu savaşın hayatında ezilen herkes için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bazı güçlükleri ve zor noktaları var ama tüm bunların daha adil ve eşit bir dünyaya yol açacağına inanıyorum.

Patision Avenue uzun süreli tek plan tekniği ile çekilmiş bir film. Bu sanatsal seçimin yarattığı zorluklar nelerdi? Deneyimlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Benim için harika bir dersti. Çekimden önce her şeyi koordine edip aynı zamanda çekim sırasında hiçbir şeyi kontrol edemediğim gerçeğiyle barışmam gerekiyor. Her ikisi de eşit derecede zordu ve sonuçtan çok etkilendiğimi söyleyebilirim.

Bir röportajınızda insanların baskı altındaki tepkilerinin ilginizi çektiğini ve bu durumlarda verilen tepkileri daha gerçekçi bulduğunuzu belirtmişsiniz. Yakaladığın anlardaki gerçekçi detaylar söz konusu olduğunda teknik ne kadar önemli oluyor?

Bir anı yakalamak için tekniğin gerekli olduğunu söyleyebilirim ama harika olması için yönetmenin tekniğin ötesine geçmesi gerekiyor. Yönetmen birçok şeyi biraraya getirmeli; oyuncunun rehberliğini, içgüdüyü, ekibinin tutkusunu. Mükemmel tekniğin tek başına cansız bir sonuç verdiğini düşünüyorum.

Rosalia

Deniz fenerindeki Thanasis ve kafesindeki Rosalia… İkisi de özgürlükleri için yaşamaktadır.

 

Katerina Yiannakopolou

1985 yılında Atina’da doğan Katerina Yiannakopoulou, Londra Metropolitan Üniversitesinde Film eğitimi aldıktan sonra Central Saint Martins Sanat Okulu’nda Performans Tasarımı ve Pratiği Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.


2012’den beri Atina’da yaşayan Yiannakopolou, uzun ve kısa metraj filmlerde, televizyon dizilerinde, belgesellerde ve reklamlarda film yönetmenliği ve yardımcı yönetmenlik yapmaktadır. İlk filmi Box (2012) uluslararası festivallerde ödüller kazanmış, ikinci filmi Bukhara (2014) 48 Hour Film Festivali’nde en iyi 10 film arasına girmiştir. Üçüncü filmi Rosalia (2017) Ulusal Yunan Kanalı teşviki ile çekilen yönetmen şu anda ilk uzun metraj filmi üzerinde çalışmaktadır.

 

Rosalia filminin bir ilham kaynağı var mı? Filmde izlediğimiz Thanasis karakteri gerçek bir karakter mi?

Böyle bir şey var mı bilmiyorum ama Rosalia “otomatik yazılmış” bir senaryo. Rosalia altı yıl boyunca birlikte yaşadığım partnerimin köpeğinin adıydı. Bu muhteşem köpekte beni en çok etkileyen şey bağlılığı ve sadakatiydi. Hayatta kalması ve tüm ihtiyaçlarının karşılanması bize bağlıydı ama yine de her zaman kendini özgür hissetmenin bir yolunu bulurdu. Bu özgürlük beni her zaman imrendirdi.


Aslında filmin hikayesi büyükbabamla ilgili. Yunanistan-Türk Savaşı sırasında evinden uzaklaştırıldı ve 1922'de Atina'ya döndü. Yıllar sonra tekrar evinden kovulacak ve siyasi inançları nedeniyle sınır dışı edilecekti. Büyükbabamın her gün kanaryasıyla nasıl konuştuğunu hatırlıyorum ve kuş kafesini katliamdan kaçmanın sembolü olarak gördüğüne inanıyorum.


Bu anılar, görüntüler ve duygular özgür yaşamak ve kabul görmek isteyen iki sevgi dolu yaratık olan Thanasis ve Rosalia'nın hikayesini yarattı.

Filmlerinizin çoğunda yazarlık, yönetmenlik ve prodüktörlük görevlerini siz üstlenmişsiniz. Bu size bir avantaj ya da dezavantaj sağladı mı? Yapım süreçlerindeki deneyimlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Yönetmenlik ve senaryo yazarlığını birlikte yürütmek Avrupa prodüksiyonlarında özellikle kısa filmlerde oldukça yaygın. Filmi sıfırdan oluşturmaktan, filmimin evrenini çizmekten büyük zevk alıyorum. Kısa filmlerimin yapımcısı olmak ilk tercihim değil. Daha çok insanı tüketen film yapım koşullarıyla baş etmenin bir yolu. Rosalia'nın prodüksiyona katılmam gereken filmlerimin sonuncusu olmasını diliyorum. Yine de, başkalarının filmlerinin yapımına yardımcı olmak konusunda çok istekliyim.

Gelecek projelerinizden bahseder misiniz?

Günlük rutin çekimler ve işler arasında ilk uzun metrajlı film senaryomu geliştiriyorum. Keşfedeceğim tema bir kez daha Özgürlük olacak.

Festival ile ilgili tüm bilgilere ve festival programına www.2yakakisafilmfestivali.com adresinden ulaşılabilir.

Benzer yazılar
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
#MÜZİK
İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kurulan Ahura Ritim Topluluğu, ortak insani değerlere ve kay...
Kardelen Uysal
15 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir yılın ilk ayında birbirinden keyifli konserlerle dolu. Bu hafta müziğe doymak, müzikle büyülenmek istiyorsanız mut...
Editör
13 Jan 2020
#GEZİ
Urla-İskele sahil şeridi boyunca denize hangi noktadan, hangi duygu haliyle bakarsanız bakın o etkileyici panorama içind...
Filiz Temiz
11 Jan 2020
#BAR
Son zamanların yeni trendi kokteyl barlar. Gece kulüplerinin gürültülü atmosferinin aksine daha sakin ve samimi bir orta...
Gülay Güler
9 Jan 2020
#TİYATRO
Ekranların sevilen dizisi Çocuk'un ele avuca sığmayan karakteri Murat Karasu'yu canlandıran Kenan Acar ile keyifli bir s...
Seçil Şeker
6 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
#SERGİ
Haftanın içinizi ısıtacak ve soğuk havaya rağmen dışarı çıkmanızı sağlayacak etkinliklerini listeledik. Sıcacık bir haft...
Editör
6 Jan 2020
#GEZİ
Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en ...
Gülay Güler
3 Jan 2020
#SİNEMA
Adana Ceyhan’da yaşayan insanların hayatlarından kesitler sunan Benim Varoş Hikayem, bu semtte yaşayan insanların hikaye...
Kardelen Uysal
2 Jan 2020
#ATÖLYE
#SEMİNER
#EĞİTİM
Yeni yılda daha çok meditasyon yapmaya ve kendinize zaman ayırmaya ne dersiniz? Listemizde kendinize uygun bir atölye mu...
Seçil Şeker
1 Jan 2020
#ÇALIŞMA ALANI
İzmir'in en güzel mazaralı butik ortak çalışma alanı Lokasyon.co ile kurulum sürecini ve geçirdikleri ilk yılı konuştuk....
Seçil Şeker
27 Dec 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
Sevgilinizle yeni yerler keşfetmeyi seviyor musunuz? Sizin için İzmir'deki en samimi, en romantik mekanları derledik.
Editör
26 Dec 2019
#TİYATRO
Yılın ilk ayında İzmirli seyirciyi birbirinden değerli oyunlar, stand-up gösterileri bekliyor. Hayata dair tüm renkleri ...
Kardelen Uysal
25 Dec 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Kadın dediğimiz upuzak diyarları görür o görmediği, dokunmadığı, koklamadığı çocuklara kendi çocuğuna, torununa örer gib...
Kardelen Uysal
24 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılbaşı heyecanı hepimizi sarmışken, yılın son haftası katılabileceğiniz en iyi etkinlikleri listeledik! Yine birbirinde...
Editör
23 Dec 2019
#SPOR
Manş Denizi’ni en hızlı geçen yüzücü ünvanına sahip Emre Erdoğan ile 28-29 Aralık'ta Özdere'de gerçekleşecek Marathon Ma...
Editör
22 Dec 2019
#SANAT
Alper Bıçaklıoğlu ile üretim sürecinde dert edindiği meseleleri, çizgi dışı işlerini, satmadığı eserlerin hikayelerini, ...
Kardelen Uysal
19 Dec 2019
#SANAT
Sokak Sanatçıları Derneği ilk olarak 2004 yılında bir kulüp olarak hayatına başlıyor ve 2009 senesinde dernek haline gel...
Kardelen Uysal
18 Dec 2019
#YEMEK
Ev yemeklerine hasret mi kaldınız? Fast food yemekten gına mı geldi? Her öğlen, bugün ne yesek diye kara kara düşünmeye ...
Gülay Güler
17 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
#BULUŞMA
Yıl bitiyor olsa da İzmir her hafta olduğu gibi bu hafta da bize harika etkinlikler sunuyor. Rehavete kapılmadan haftalı...
Editör
15 Dec 2019
#YARIŞMA
#YÜZME
İzmir'de kış ortasında açık su yüzme şampiyonası düzenlenecek! Marathon Masters Kış Kupası Açık Su Yüzme Şampiyonası 26-...
Editör
14 Dec 2019
#SİNEMA
Gökalp Gönen, Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü mezunu, yaşadığımız dünyanın hassasiyetlerine duyarlı,...
Kardelen Uysal
13 Dec 2019
#ALIŞVERİŞ
Klasik hediyelerden sıkıldınız mı, aldığınız hediyelerle sevdiklerinizi şaşırtmak mı istiyorsunuz? Şanslısınız sizler iç...
Gülay Güler
13 Dec 2019
#KONSER
#DJ
"Evde ya da otelde oturarak yeni yıla mı girilir, 2019'a böyle mi veda edilir" diyorsanız sizler için yılbaşı coşkusunu ...
Gülay Güler
11 Dec 2019
#KUTLAMA
Yılın son saatlerini ve yeni yılın ilk saatlerini hem eğlenceli hem de romantik bir kutlamayla geçirmek isterseniz bu li...
Seçil Şeker
11 Dec 2019
#TİYATRO
Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu 2013 senesinde kurulan, sanat değeri olan oyunlar yapma peşinde olan, gücü, baskıyı eleşt...
Kardelen Uysal
10 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
Yılın son ayında kentimizde birbirinden güzel oyunlar, konserler, film festivali var. Haftalık planınızı yapmadan listem...
Editör
8 Dec 2019
#EĞLENCE MEKANI
#SPOR
Dostlarınızla birlikte hem stadyumdaymış gibi eğleneceğiniz hem rahat rahat içkinizi yudumlayıp yemek yiyebileceğiniz bi...
Gülay Güler
7 Dec 2019
#SANAT
Sanatçıya ve sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı olarak İzmir Alsancak’...
Editör
5 Dec 2019
#ATÖLYE
Yeni yıla girmeden birkaç atölyeye katılmak, sevdiklerinize hediye hazırlamak ya da seneyi bitirmeden biraz daha kendini...
Seçil Şeker
4 Dec 2019
#TASARIM
Tutu Design, 2016 yılında Tuna Şirin tarafından kuruldu. Alsancak Sevgi Yolu'nun girişinde sağ tarafta bulunan 34 h kabi...
Editör
3 Dec 2019
#ÇALIŞMA ALANI
Geleneksel bir ofis kiralamak yüksek maliyetin yanı sıra birçok sorunu ve iş yükünü de beraberinde getiriyor. Ortak çalı...
Gülay Güler
2 Dec 2019
#SANAT
Tilki Sanat hem sanatçıya hem sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı. Bura...
Kardelen Uysal
2 Dec 2019
#TİYATRO
#KONSER
İzmir’de bu hafta yine kaçırılmayacak etkinlikler var. Etkinlik listemize göz atmadan haftaya başlamayın.
Editör
2 Dec 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade