R
GİRİŞ
TR
EN

Uzay Kampı - Hayallerin gerçeğe dönüştüğü yer

#MÜZE
Editör
29 Jan 2017
NASA dizaynlı simülatörler, Discovery Uzay Mekiği, Uzay İstasyonu, sanal Mars gezisi ve daha fazlası... Türkiye'nin ilk ve tek uzay kampı, Uzay Kampı Türkiye'ye gelin daha yakından bakalım.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Uzay Kampı

Dünyada sadece 3 ülkede (Amerika, Kanada ve Türkiye) bulunan Uzay ve bilim kampı; Uzay Kampı Türkiye hakkında bizi bilgilendirmenizi isteriz.  

Uzay Kampı fikri Ay’a insanlı uçuşların gerçekleştirildiği Apollo programlarında kullanılan Saturn V roketinin tasarımcısı, ünlü Alman bilim adamı Dr. Wernher von Braun tarafından geliştirilmiştir. Dr.Braun roket teknolojileriyle ilgili çalışmalarını yürütürken; uzaya, fen ve matematik alanlarına ilgi duyan çocuklara uygulamalı eğitim verecek bir kamp planlamış, bu hayali ABD’nin Huntsville eyaletinde, Alabama’da 1982 yılında açılan uzay kampıyla hayata geçmiştir.

İş adamı merhum Kaya Tuncer tarafından 12 Haziran 2000’de açılan Uzay Kampı Türkiye; halen ABD ve Kanada’da bulunan kamplarla beraber dünyadaki üç uzay kampından birisi konumundadır. İzmir’de, Türkiye’nin önde gelen endüstri parklarından Ege Serbest Bölgesi’nde, bir ESBAŞ (Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş) girişimi olarak açılan Uzay Kampı Türkiye’nin danışmanlığını NASA’da çalışan ilk Türk mühendisi olan İsmail Akbay yapmıştır. Uzay Kampı Türkiye, Alabama Uzay Bilimleri Sergi Komisyonu Lisansı’na sahiptir ve Türkiye Kamplar Derneği üyesidir. 

 
 
Kaynak: Uzay Kampı
 
Katılacak öğrencileri neler beklemekte? Uzay Kampı'na herkes katılabiliyor mu? Yaş aralığı var mı?

Uzay Kampı Türkiye, yetişkinler ve 7-15 yaş arasındaki çocuklar için farklı içerikte konaklamalı programlar sunmaktadır. Yetişkinler için, ihtiyaca göre özelleştirilebilen kurumsal gelişim ve motivasyon programları uygulanırken çocuk programlarında katılımcıların fen ve uzay teknolojilerini birebir yaşayarak öğrenmeleri ve özgüven kazanmaları hedeflenmektedir.

Programlarımız genel olarak  7-15 yaş grubundan çocuklara hitap ediyor. Farklı içerikteki programların hedef kitleleri içeriğe göre değişiyor. Örneğin 7-11 yaş grubundakiler bir yetişkinle birlikte Aile-Çocuk Uzay Kampı’na katılabilirken, çocuğun kendi başına bir programa katılabilmesi için en az 9 yaşında olması gerekiyor. Space Maker ve robot aktiviteli programımızda, bilgisayarda program yazma, tasarım gibi karmaşık görevler de olduğu için bu programı sadece 12-15 yaş arasındaki öğrencilere sunuyoruz. Bu sınırlar içinde kalan tüm öğrenciler internetten kayıt işlemlerini tamamlayarak programlarımıza katılabilir.

7-15 yaş arasındaki çocuklara; 6, 5 ve 2 günlük standart ve talep edilmesi halinde grupların ihtiyaçlarına göre de özelleştirilebilen programlar sunulmaktadır. Tüm yıl boyunca, Türkçe ve İngilizce dillerinde uygulanabilen programlarda temel olarak NASA’nın tasarladığı astronot simülatörleri kullanılır. Eğitim hedefleri ve simülatör kullanım süreleri programlara göre değişkenlik göstermektedir. Uzay Kampı Türkiye’de sadece son teknoloji ürünü eğitim araçlarıyla eğitim verilmemekte, hijyenden gıdaya, sağlıktan güvenlik ve konaklama koşullarına kadar tüm detaylar titizlikle planlanmakta ve yönetilmektedir.

Çocuklar için sunduğumuz programlarımız:

Yaz Kampı (6 Gün)

Haziran-Ağustos

Yaş Grubu : 9-15
Başlangıç: Pazar (13:00-16:00)
Bitiş: Cumartesi (10:30 Mezuniyet Töreni)

Öğrencilerin uzay bilimleri alanında eğitim alırlarken aynı zamanda aktif olarak eğlenip dinlenebilecekleri ideal bir yaz programıdır. Türkiye’nin farklı illerinden ve yabancı ülkelerden gelen katılımcıların dostluklar kurup birbirlerinin kültürlerini öğrenmelerine olanak sağlamaktadır. Yurt dışındaki öğrencilerin de tercih ettiği, baştan sona İngilizce sunulan uluslararası programlar yeterli dil bilgisine sahip tüm öğrencilere açık.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Uzay Kampı
 
Robot Aktiviteli Yaz Kampı (6 Gün)

Haziran-Ağustos

Yaş Grubu : 12-15
Başlangıç: Pazar (13:00-16:00)
Bitiş: Cumartesi (10:30 Mezuniyet Töreni)

Bu programın katılımcıları 6 günlük Yaz Kampı programlarındaki etkinliklere ek olarak; robotların uzay çalışmalarında ne şekilde kullanıldıkları öğrenirler ve kendi robotlarını tasarlarlar. Yaparak, yaşayarak ve keşfederek öğretmeyi hedefleyen robot tasarım aşamaları aynı zamanda problem çözme ve analitik düşünme becerilerinin gelişimine de odaklanmaktadır. 

Space Maker Yaz Kampı (6 Gün)

Haziran-Ağustos

Yaş Grubu : 12-15
Başlangıç: Pazar (13.00-16.00)
Bitiş: Cumartesi (10.30 Mezuniyet Töreni)

İnsanın üretme ve paylaşma güdüsünün, teknolojinin sunduğu imkanlarla birleşerek somut örneklere dönüştüğü bir akım olarak tanımlanan “maker” (yapıcı) hareketi uzay bilimleriyle entegre edilerek sunuluyor. STEAM (Fen-Teknoloji-Mühendislik-Sanat-Matematik) öğrenme yaklaşımlarıyla desteklenmekte, grafik programlara dilleri öğretilerek hayal gücünün elektronik devreler ve bileşenler aracılığıyla tasarıma dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Katılımcılar proje planlaması, yönetimi, bütçelendirme ve tanıtma gibi aşamalardan oluşan atölyelere katılırlar; 3D yazıcılarla tasarım yaparak günümüzdeki üretim ve dağıtım sistemlerini değiştirecek geleceğin teknolojisini yakından tanırlar.

Uzay Yolcuları Programı (5 Gün)

Yarıyıl tatilinde uygulanır.

Yaş Grubu : 9-15
Başlangıç: Pazar (13:00-16:00)
Bitiş: Cuma (09:00 Mezuniyet Töreni)

 Uzay istasyonu ve uzay mekiği ile gerçekleştirilen sanal uzay uçuşu, simülatör kullanımı, tek kademeli model roket yapımı ve fırlatılması, sanal Mars keşfi, dijital gezegenevinde astronomi, sihirli küre gibi etkinliklerle uzay bilimleri ve teknolojilerine karşı ilginin artırılması ve özgüven gelişiminin sağlanması hedeflenmektedir. Katılımcılar Uzay Kampı Türkiye eğitim merkezinde yer alan tüm simülatörleri kullanırlar, uzay uçuşlarının geçmişi, bugünü ve geleceğini öğrenirler.

 
Robot Aktiviteli Uzay Yolcuları Programı (5 Gün)

Yarıyıl tatilinde uygulanır.

Yaş Grubu : 12-15
Başlangıç: Pazar (13:00-16:00)
Bitiş: Cuma (09:00 Mezuniyet Töreni)

 Robot teknolojilerinin uzay araştırmalarındaki kullanımı uygulamalarla anlatılmaktadır. Öğrenciler, özel tasarımlı laboratuvarda kendi model robotlarını inşa ederlerken; robot dizayn süreçlerini, bu süreçlerde mühendislerin ne tür görevler aldıklarını ve takım bireylerinin işbirliği yaparak zorlu problemleri nasıl çözebileceklerini de öğrenirler.
Programda, robotlarla ilgili aktivitelerin yanı sıra; uzay mekiği ve uzay istasyonuyla sanal uzay uçuşu, astronot simülatörlerinin kullanımı, dijital gezegenevinde konum astronomisi eğitimi, uzay mürettebat sistemleri ve uzay tarihi eğitimleri gibi bilimsel ve eğitsel aktiviteler yer almaktadır.
 
Yıldızlar ve Gezegenler Macerası (2 Gün)

Yaş Grubu :
9-15
Başlangıç: Cuma (15:00-16:00)
Bitiş: Pazar (09:00 Mezuniyet Töreni)

Uzay bilimleri ve teknolojileri alanında bilinçlendirmeyi hedefleyen yoğunlaştırılmış programdır. Uzay mekiği simülatörü ve uzay istasyonuyla sanal uzay uçuşu yapılır, astronot simülatörleri, insanlı uzay uçuşlarının tarihçesi, mürettebat sistemleri ve temel astronomi konularında uygulamalı eğitim verilir.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Uzay Kampı- Yıldızlar ve Gezegenler Macerası 

Aile-Çocuk Uzay Kampı (2 Gün)

Yaş:
7-11 yaş arası 1 çocuk ve 18 yaşından büyük 1 ebeveyn/refakatçi
Başlangıç: Cuma (17:00-18:00)
Bitiş: Pazar (11:00 Mezuniyet Töreni)

Bir ebeveyn (veya 18 yaşından büyük bir refakatçi) ve bir çocuğun birlikte katıldıkları programdır. Uzay istasyonu ve uzay mekiğiyle uçuş görevi, model roket yapımı ve fırlatılması, simülatör kullanımı gibi takım çalışması gerektiren etkinliklerle çocukların ebeveynleriyle olan iletişimlerini geliştirip, özgüven kazanmaları hedeflenmektedir.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Uzay Kampı- Aile- Çocuk

Yetişkin Programlarımız:

Yetişkinler için de en az 20, en fazla 24 kişiden oluşan grup rezervasyonlarında grubun tercihine göre 1 ve 2 günlük sürelerle, konaklamalı/konaklamasız olarak uygulanabiliyor. Şirket çalışanlarının gereksinimleri göz önünde bulundurularak hedef yetkinlikler belirleniyor ve program içeriği tamamen belirlenen bu yetkinliklere odaklanılarak oluşturuluyor. Bu programlarda; liderlik, takım çalışması, iletişim, problem çözme, müzakere teknikleri ve zaman yönetimi konularında profesyonel eğitim veriyoruz. İsteğe bağlı olarak yine yetişkinler için uzay teknolojileri konusunda bilgilendirme, simülatör kullanımı, uzay mekiğiyle sanal uzay uçuşu, roket yapımı ve fırlatılması, teleskopla gökyüzü gözlemleri gibi etkinliklerle ekip üyelerinin motivasyonunun artırılmasının hedeflendiği programlarımız da var.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Uzay Kampı- Yetişkin

Dünyada üç uzay kampı olduğu için yurt dışından yoğun talep oluyor sanırım. Bugüne kadar kaç öğrenciyi ağırladınız?

Amerika ve Kanada ile birlikte dünyadaki üçüncü Uzay Kampı olmamız nedeniyle, yurt dışından pek çok ülkeden de öğrenciyi ağırlıyoruz. Açıldığımız günden bu yana Fransa, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Çin, ABD, İngiltere, Rusya, Almanya ve Portekiz’in de dahil olduğu 60’in üzerinde ülkeden, 200 bini aşkın kişiyi ağırladık.
 
Uzay kampında nasıl bir eğitim veriliyor? En popüler programınız hangisi?

Program içerikleri ve kazanımlarının önceden belirlenip uygulandığı paket programlarımız var. Bununla birlikte; diğer programlardan farklı olarak, başlangıç-bitiş zamanları ve içeriği tamamen grubun ihtiyaç ve taleplerine göre düzenlendiği “gruplara özel” program da oluşturabiliyoruz.

Özel program oluşturulurken Yıldızlar ve Gezegenler Macerası Programı (YGM) temel alınıyor. YGM’deki simülatör kullanımlarının süresi artırılarak ve/veya ekstra bilimsel etkinlikler hatta yurt dışından gelen katılımcılar için İzmir şehir turu, Efes antik kent gezisi gibi kültürel geziler de eklenerek grubun ihtiyacına en uygun hale getiriliyor.

6 Günlük Yaz Kamplarımız yaz boyunca en popüler program olurken, sömestir tatiline özel beş günlük programlarımız da yarıyıl tatili boyunca büyük ilgi görüyor. Okullar özellikle eğitim yılı boyunca Yıldızlar ve Gezegenler Macerası’na ilgi gösteriyorlar. Bu yıl ilk defa uygulayacağımız Space Maker programının gerek bilgisayar programı yazma aşamaları gerekse de 3D yazıcılarla çalışma gibi son teknolojik gelişmeleri kapsaması nedeniyle büyük ilgi göreceğine inanıyoruz.


Farklı ülkeden öğrenciler eğitimlere katılıyor. İngilizce eğitim veriyorsunuz peki başka dillerde eğitim seçeneği sunmayı düşünüyor musunuz?


Şu anda bir başka dilde daha program sunma planlamamız yok.


Nasa çalışanlarının hazırladığı simulasyonlardan bahsedelim. Hem eğitici hem eğlenceli bu simulasyonlara yenileri eklenecek mi?

Gelişimlerimizi sadece NASA simülatörleriyle değil tüm dünyadaki eğitim anlayışını ve teknolojik gelişmeleri takip ederek yönlendiriyoruz. Sadece bu projeleri geliştirmek için görev yapan bir ekibimiz var.  Uluslararası Uzay İstasyonu modeli modüllerinin uzay mekiği uçuş simülasyonumuza entegre edilmesi; sanal Mars gezisi tecrübesi sunan simülatörün, meteoroloji dersini aktardığımız “Sihirli Küre”nin, konum astronomisini anlattığımız dijital planetaryumun programlarımıza eklenmesi ve daha birçok renovasyon faaliyetimiz bu çalışmalarımızın sonucunda gerçekleşti. Katılımcılarımızdan gelen taleplerle yönlendirdiğimiz projelerimize önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğiz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Uzay Kampı-Simülatör

Öğrenciler tarafından en çok hangi aşama ilgiyi görüyor?


Konu uzay teknolojileri ve uygulamalı eğitim olunca istisnasız tüm etkinliklerimiz büyük ilgi görüyor. Sanal uzay istasyonlu uzay uçuşu görevi, robot tasarımı aşamaları ve astronot simülatörlerinin kullanımı katılımcıların en çok ilgi gösterdikleri aktivitelerimiz. Yaz döneminde uyguladığımız kültür paylaşım geceleri, dans gecesi ve diğer takım çalışması aktivitelerimiz de katılımcıların gözdesi.
 
 
 
Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Facebook, twitter, google plus, youtube ve instagram da aktif olarak paylaşımlarda bulunuyoruz. Kampımızdaki son gelişmelerden haberdar olmak isteyen ilgililer bizi bu mecralardan kolayca bulup takip edebilirler.

Teşekkür ederiz.
Benzer yazılar
#YOGA
Bu röportajı okurken siz de görünenin özüne yolculuk etmek isteyeceksiniz. Biz dinlerken Özlem Özülker hikayelerinden ve...
Editör
20 Oct 2019
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Ebeveyn olunca öncelik hep çocuklarımızın oluyor değil mi? Sizi de bunaltmadan, İzmir'in tadını çocuklarınızla hangi mek...
Gülay Güler
19 Oct 2019
#SİNEMA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2002 yılından beri düzenlenen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de g...
Kardelen Uysal
15 Oct 2019
#SANAT
#TASARIM
Bulduğu her türlü malzemenin üzerine çizim yapan Sadi Tekin leblebileri karakterleştirmesiyle, New York sokaklarına muzi...
Kardelen Uysal
14 Oct 2019
#MÜZİK
#KONSER
Scott Bradlee önderliğinde kurulan Postmodern Jukebox müzik grubu, Welcome to the Twenties 2.0 turnesi kapsamında 27 Eki...
Editör
12 Oct 2019
#SİNEMA
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 16’ncısıyla karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
11 Oct 2019
#TİYATRO
Oyun Hamuru Tiyatrosu sahne üzerinde doğaçlama performans yapan, seyirciyi de seyirci-oyuncu olarak oyuna interaktif bir...
Kardelen Uysal
11 Oct 2019
#MEYHANE
İzmir'de içkili pek çok restoran var ama siz o eski meyhane ruhunu mu arıyorsunuz? Samimi bir ortamda, fonda hafiften fa...
Gülay Güler
10 Oct 2019
#TİYATRO
#SANAT
Devlet Tiyatrosu sanatçısı Rüçhan Gürel tarafından 2007 yılında İzmir’de kurulan Han Tiyatrosu her yaştan öğrenciye üst ...
Seçil Şeker
8 Oct 2019
#SANAT
#ŞİİR
#FOTOĞRAF
#EDEBİYAT
İnanç Avadit’in Buradan Kurtulmak Bize Kaldı adlı şiir kitabı içinde yaşadığımız dünyanın gerçeklerini, gerçekleştiremed...
Kardelen Uysal
6 Oct 2019
#ATÖLYE
İzmir'in en çok sevilen atölyesi Atölyemiz Canımız'da sadece birbirinden güzel takılar ve seramikten objeler üretilmiyor...
Gülay Güler
5 Oct 2019
#SİNEMA
Film tutkunları, beyaz perde aşıkları buraya! Ekim ayında vizyona girecek filmleri listeledik.
Editör
4 Oct 2019
#OPERA
#BALE
İzmir Devlet Opera ve Balesi, 2019-2020 sezonunda dört opera, üç müzikal, altı bale, bir müzikli oyun, dört çocuk oyunu ...
Editör
3 Oct 2019
#TİYATRO
Tiyatro Pınarı henüz bir yıllık bir tiyatro olmasına rağmen Gülder Pınar'ın yönetmenliği ile onlarca temsil oynamış ve b...
Seçil Şeker
2 Oct 2019
#ATÖLYE
Kursa ayıracak vakti olmayan ama hafta sonuna sanat, sağlık katmak, öğrenmek ve üretmek isteyenler, bu liste tam size gö...
Seçil Şeker
30 Sep 2019
#SERGİ
#SANAT
Hayatın monotonluğundan kurtulmanın, farklı bakış açıları keşfetmenin en iyi yolu sanat etkinliklerini takip etmek. Sonb...
Gülay Güler
29 Sep 2019
#SPOR
#YÜZME
Adam Walker, tost makinesi ve su ısıtıcısı satarak hayatını kazanırken bir gün uçak yolculuğu sırasında On A Clear Day a...
Kardelen Uysal
28 Sep 2019
#TASARIM
#MODA
Geçtiğimiz yıl Urla’da Hollywood yapımcılarını kıskandıracak bir plato kuran, kariyeri boyunca Dünya yıldızlarını giydir...
Seçil Şeker
27 Sep 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Ekim ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik, ...
Kardelen Uysal
26 Sep 2019
#KONSER
#FESTİVAL
Yaz bitti, şehre dönüş vakti geldi. İzmir bizi birbirinden güzel etkinliklerle karşılıyor. Konserler, festivaller derken...
Gülay Güler
23 Sep 2019
#SERGİ
Monitor, yeni sezonu “A hymn to those that disappear” başlığını taşıyan sergisiyle karşılıyor. Pelin Tan ve Anton Vidokl...
Editör
22 Sep 2019
#TEKNOLOJİ
Dosyalarımızın değerini, onlara ulaşamayınca veya virüs nedeniyle onları kaybettiğimizde anlıyoruz. Hatta günümüzde gizl...
Editör
22 Sep 2019
#MÜZİK
Urla Caz Festivali, doğanın dinlenmeye hazırlandığı sonbaharda dünya tarihine güzel müzikler kazımış Urla’nın sokakların...
Editör
21 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Dünya’nın dört bir yanında gezegenin geleceğine dair ilham verici bir grev var bugün. Küresel iklim krizinin suçlusu ola...
Kardelen Uysal
20 Sep 2019
#SANAT
Disiplinlerarası sanat alanı Tilki, kolektifleri ve sanatçıları birlikte üretmeye çağırıyor. Farklı disiplinlerden sanat...
Editör
19 Sep 2019
#SPOR
Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü (Çagör), 2009 yılından beri görme engellileri spora teşvik ederek sosyal hayata kazandırm...
Gülay Güler
19 Sep 2019
#DANS
Performans sanatçısı Aslı Bostancı, ses beden buluşmaları ve ses şifasıyla kişilere enerji çalışmaları yaptıran bir isim...
Editör
18 Sep 2019
#RESİM
#SERGİ
Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 - 5 Ocak 2020 tarihleri arasında 20'inci yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picas...
Editör
18 Sep 2019
#BİSİKLET
#SOSYAL SORUMLULUK
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşecek. 1995’ten beri İzmir’de eğ...
Editör
17 Sep 2019
#SİNEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TİYATRO
#KONSER
#FESTİVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade