R
GİRİŞ
TR
EN

Uzay Kampı - Hayallerin gerçeğe dönüştüğü yer

#MÜZE
Editör
29 Oca 2017
NASA dizaynlı simülatörler, Discovery Uzay Mekiği, Uzay İstasyonu, sanal Mars gezisi ve daha fazlası... Türkiye'nin ilk ve tek uzay kampı, Uzay Kampı Türkiye'ye gelin daha yakından bakalım.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Uzay Kampı

Dünyada sadece 3 ülkede (Amerika, Kanada ve Türkiye) bulunan Uzay ve bilim kampı; Uzay Kampı Türkiye hakkında bizi bilgilendirmenizi isteriz.  

Uzay Kampı fikri Ay’a insanlı uçuşların gerçekleştirildiği Apollo programlarında kullanılan Saturn V roketinin tasarımcısı, ünlü Alman bilim adamı Dr. Wernher von Braun tarafından geliştirilmiştir. Dr.Braun roket teknolojileriyle ilgili çalışmalarını yürütürken; uzaya, fen ve matematik alanlarına ilgi duyan çocuklara uygulamalı eğitim verecek bir kamp planlamış, bu hayali ABD’nin Huntsville eyaletinde, Alabama’da 1982 yılında açılan uzay kampıyla hayata geçmiştir.

İş adamı merhum Kaya Tuncer tarafından 12 Haziran 2000’de açılan Uzay Kampı Türkiye; halen ABD ve Kanada’da bulunan kamplarla beraber dünyadaki üç uzay kampından birisi konumundadır. İzmir’de, Türkiye’nin önde gelen endüstri parklarından Ege Serbest Bölgesi’nde, bir ESBAŞ (Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş) girişimi olarak açılan Uzay Kampı Türkiye’nin danışmanlığını NASA’da çalışan ilk Türk mühendisi olan İsmail Akbay yapmıştır. Uzay Kampı Türkiye, Alabama Uzay Bilimleri Sergi Komisyonu Lisansı’na sahiptir ve Türkiye Kamplar Derneği üyesidir. 

 
 
Kaynak: Uzay Kampı
 
Katılacak öğrencileri neler beklemekte? Uzay Kampı'na herkes katılabiliyor mu? Yaş aralığı var mı?

Uzay Kampı Türkiye, yetişkinler ve 7-15 yaş arasındaki çocuklar için farklı içerikte konaklamalı programlar sunmaktadır. Yetişkinler için, ihtiyaca göre özelleştirilebilen kurumsal gelişim ve motivasyon programları uygulanırken çocuk programlarında katılımcıların fen ve uzay teknolojilerini birebir yaşayarak öğrenmeleri ve özgüven kazanmaları hedeflenmektedir.

Programlarımız genel olarak  7-15 yaş grubundan çocuklara hitap ediyor. Farklı içerikteki programların hedef kitleleri içeriğe göre değişiyor. Örneğin 7-11 yaş grubundakiler bir yetişkinle birlikte Aile-Çocuk Uzay Kampı’na katılabilirken, çocuğun kendi başına bir programa katılabilmesi için en az 9 yaşında olması gerekiyor. Space Maker ve robot aktiviteli programımızda, bilgisayarda program yazma, tasarım gibi karmaşık görevler de olduğu için bu programı sadece 12-15 yaş arasındaki öğrencilere sunuyoruz. Bu sınırlar içinde kalan tüm öğrenciler internetten kayıt işlemlerini tamamlayarak programlarımıza katılabilir.

7-15 yaş arasındaki çocuklara; 6, 5 ve 2 günlük standart ve talep edilmesi halinde grupların ihtiyaçlarına göre de özelleştirilebilen programlar sunulmaktadır. Tüm yıl boyunca, Türkçe ve İngilizce dillerinde uygulanabilen programlarda temel olarak NASA’nın tasarladığı astronot simülatörleri kullanılır. Eğitim hedefleri ve simülatör kullanım süreleri programlara göre değişkenlik göstermektedir. Uzay Kampı Türkiye’de sadece son teknoloji ürünü eğitim araçlarıyla eğitim verilmemekte, hijyenden gıdaya, sağlıktan güvenlik ve konaklama koşullarına kadar tüm detaylar titizlikle planlanmakta ve yönetilmektedir.

Çocuklar için sunduğumuz programlarımız:

Yaz Kampı (6 Gün)


Haziran-Ağustos

Yaş Grubu : 9-15
Başlangıç: Pazar (13:00-16:00)
Bitiş: Cumartesi (10:30 Mezuniyet Töreni)


Öğrencilerin uzay bilimleri alanında eğitim alırlarken aynı zamanda aktif olarak eğlenip dinlenebilecekleri ideal bir yaz programıdır. Türkiye’nin farklı illerinden ve yabancı ülkelerden gelen katılımcıların dostluklar kurup birbirlerinin kültürlerini öğrenmelerine olanak sağlamaktadır. Yurt dışındaki öğrencilerin de tercih ettiği, baştan sona İngilizce sunulan uluslararası programlar yeterli dil bilgisine sahip tüm öğrencilere açık.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Uzay Kampı
 
Robot Aktiviteli Yaz Kampı (6 Gün)

Haziran-Ağustos

Yaş Grubu : 12-15
Başlangıç: Pazar (13:00-16:00)
Bitiş: Cumartesi (10:30 Mezuniyet Töreni)


Bu programın katılımcıları 6 günlük Yaz Kampı programlarındaki etkinliklere ek olarak; robotların uzay çalışmalarında ne şekilde kullanıldıkları öğrenirler ve kendi robotlarını tasarlarlar. Yaparak, yaşayarak ve keşfederek öğretmeyi hedefleyen robot tasarım aşamaları aynı zamanda problem çözme ve analitik düşünme becerilerinin gelişimine de odaklanmaktadır. 

Space Maker Yaz Kampı (6 Gün)


Haziran-Ağustos

Yaş Grubu : 12-15
Başlangıç: Pazar (13.00-16.00)
Bitiş: Cumartesi (10.30 Mezuniyet Töreni)


İnsanın üretme ve paylaşma güdüsünün, teknolojinin sunduğu imkanlarla birleşerek somut örneklere dönüştüğü bir akım olarak tanımlanan “maker” (yapıcı) hareketi uzay bilimleriyle entegre edilerek sunuluyor. STEAM (Fen-Teknoloji-Mühendislik-Sanat-Matematik) öğrenme yaklaşımlarıyla desteklenmekte, grafik programlara dilleri öğretilerek hayal gücünün elektronik devreler ve bileşenler aracılığıyla tasarıma dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Katılımcılar proje planlaması, yönetimi, bütçelendirme ve tanıtma gibi aşamalardan oluşan atölyelere katılırlar; 3D yazıcılarla tasarım yaparak günümüzdeki üretim ve dağıtım sistemlerini değiştirecek geleceğin teknolojisini yakından tanırlar.

Uzay Yolcuları Programı (5 Gün)


Yarıyıl tatilinde uygulanır.

Yaş Grubu : 9-15
Başlangıç: Pazar (13:00-16:00)
Bitiş: Cuma (09:00 Mezuniyet Töreni)


 Uzay istasyonu ve uzay mekiği ile gerçekleştirilen sanal uzay uçuşu, simülatör kullanımı, tek kademeli model roket yapımı ve fırlatılması, sanal Mars keşfi, dijital gezegenevinde astronomi, sihirli küre gibi etkinliklerle uzay bilimleri ve teknolojilerine karşı ilginin artırılması ve özgüven gelişiminin sağlanması hedeflenmektedir. Katılımcılar Uzay Kampı Türkiye eğitim merkezinde yer alan tüm simülatörleri kullanırlar, uzay uçuşlarının geçmişi, bugünü ve geleceğini öğrenirler.


 
Robot Aktiviteli Uzay Yolcuları Programı (5 Gün)

Yarıyıl tatilinde uygulanır.

Yaş Grubu : 12-15
Başlangıç: Pazar (13:00-16:00)
Bitiş: Cuma (09:00 Mezuniyet Töreni)


 Robot teknolojilerinin uzay araştırmalarındaki kullanımı uygulamalarla anlatılmaktadır. Öğrenciler, özel tasarımlı laboratuvarda kendi model robotlarını inşa ederlerken; robot dizayn süreçlerini, bu süreçlerde mühendislerin ne tür görevler aldıklarını ve takım bireylerinin işbirliği yaparak zorlu problemleri nasıl çözebileceklerini de öğrenirler.
Programda, robotlarla ilgili aktivitelerin yanı sıra; uzay mekiği ve uzay istasyonuyla sanal uzay uçuşu, astronot simülatörlerinin kullanımı, dijital gezegenevinde konum astronomisi eğitimi, uzay mürettebat sistemleri ve uzay tarihi eğitimleri gibi bilimsel ve eğitsel aktiviteler yer almaktadır.

 
Yıldızlar ve Gezegenler Macerası (2 Gün)

Yaş Grubu :
9-15
Başlangıç: Cuma (15:00-16:00)
Bitiş: Pazar (09:00 Mezuniyet Töreni)


Uzay bilimleri ve teknolojileri alanında bilinçlendirmeyi hedefleyen yoğunlaştırılmış programdır. Uzay mekiği simülatörü ve uzay istasyonuyla sanal uzay uçuşu yapılır, astronot simülatörleri, insanlı uzay uçuşlarının tarihçesi, mürettebat sistemleri ve temel astronomi konularında uygulamalı eğitim verilir. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Uzay Kampı- Yıldızlar ve Gezegenler Macerası 

Aile-Çocuk Uzay Kampı (2 Gün)


Yaş:
7-11 yaş arası 1 çocuk ve 18 yaşından büyük 1 ebeveyn/refakatçi
Başlangıç: Cuma (17:00-18:00)
Bitiş: Pazar (11:00 Mezuniyet Töreni)


Bir ebeveyn (veya 18 yaşından büyük bir refakatçi) ve bir çocuğun birlikte katıldıkları programdır. Uzay istasyonu ve uzay mekiğiyle uçuş görevi, model roket yapımı ve fırlatılması, simülatör kullanımı gibi takım çalışması gerektiren etkinliklerle çocukların ebeveynleriyle olan iletişimlerini geliştirip, özgüven kazanmaları hedeflenmektedir. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Uzay Kampı- Aile- Çocuk

Yetişkin Programlarımız:

Yetişkinler için de en az 20, en fazla 24 kişiden oluşan grup rezervasyonlarında grubun tercihine göre 1 ve 2 günlük sürelerle, konaklamalı/konaklamasız olarak uygulanabiliyor. Şirket çalışanlarının gereksinimleri göz önünde bulundurularak hedef yetkinlikler belirleniyor ve program içeriği tamamen belirlenen bu yetkinliklere odaklanılarak oluşturuluyor. Bu programlarda; liderlik, takım çalışması, iletişim, problem çözme, müzakere teknikleri ve zaman yönetimi konularında profesyonel eğitim veriyoruz. İsteğe bağlı olarak yine yetişkinler için uzay teknolojileri konusunda bilgilendirme, simülatör kullanımı, uzay mekiğiyle sanal uzay uçuşu, roket yapımı ve fırlatılması, teleskopla gökyüzü gözlemleri gibi etkinliklerle ekip üyelerinin motivasyonunun artırılmasının hedeflendiği programlarımız da var. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Uzay Kampı- Yetişkin

Dünyada üç uzay kampı olduğu için yurt dışından yoğun talep oluyor sanırım. Bugüne kadar kaç öğrenciyi ağırladınız?

Amerika ve Kanada ile birlikte dünyadaki üçüncü Uzay Kampı olmamız nedeniyle, yurt dışından pek çok ülkeden de öğrenciyi ağırlıyoruz. Açıldığımız günden bu yana Fransa, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Çin, ABD, İngiltere, Rusya, Almanya ve Portekiz’in de dahil olduğu 60’in üzerinde ülkeden, 200 bini aşkın kişiyi ağırladık.

 
Uzay kampında nasıl bir eğitim veriliyor? En popüler programınız hangisi?

Program içerikleri ve kazanımlarının önceden belirlenip uygulandığı paket programlarımız var. Bununla birlikte; diğer programlardan farklı olarak, başlangıç-bitiş zamanları ve içeriği tamamen grubun ihtiyaç ve taleplerine göre düzenlendiği “gruplara özel” program da oluşturabiliyoruz.

Özel program oluşturulurken Yıldızlar ve Gezegenler Macerası Programı (YGM) temel alınıyor. YGM’deki simülatör kullanımlarının süresi artırılarak ve/veya ekstra bilimsel etkinlikler hatta yurt dışından gelen katılımcılar için İzmir şehir turu, Efes antik kent gezisi gibi kültürel geziler de eklenerek grubun ihtiyacına en uygun hale getiriliyor.

6 Günlük Yaz Kamplarımız yaz boyunca en popüler program olurken, sömestir tatiline özel beş günlük programlarımız da yarıyıl tatili boyunca büyük ilgi görüyor. Okullar özellikle eğitim yılı boyunca Yıldızlar ve Gezegenler Macerası’na ilgi gösteriyorlar. Bu yıl ilk defa uygulayacağımız Space Maker programının gerek bilgisayar programı yazma aşamaları gerekse de 3D yazıcılarla çalışma gibi son teknolojik gelişmeleri kapsaması nedeniyle büyük ilgi göreceğine inanıyoruz.


Farklı ülkeden öğrenciler eğitimlere katılıyor. İngilizce eğitim veriyorsunuz peki başka dillerde eğitim seçeneği sunmayı düşünüyor musunuz?


Şu anda bir başka dilde daha program sunma planlamamız yok.


Nasa çalışanlarının hazırladığı simulasyonlardan bahsedelim. Hem eğitici hem eğlenceli bu simulasyonlara yenileri eklenecek mi?

Gelişimlerimizi sadece NASA simülatörleriyle değil tüm dünyadaki eğitim anlayışını ve teknolojik gelişmeleri takip ederek yönlendiriyoruz. Sadece bu projeleri geliştirmek için görev yapan bir ekibimiz var.  Uluslararası Uzay İstasyonu modeli modüllerinin uzay mekiği uçuş simülasyonumuza entegre edilmesi; sanal Mars gezisi tecrübesi sunan simülatörün, meteoroloji dersini aktardığımız “Sihirli Küre”nin, konum astronomisini anlattığımız dijital planetaryumun programlarımıza eklenmesi ve daha birçok renovasyon faaliyetimiz bu çalışmalarımızın sonucunda gerçekleşti. Katılımcılarımızdan gelen taleplerle yönlendirdiğimiz projelerimize önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğiz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Uzay Kampı-Simülatör

Öğrenciler tarafından en çok hangi aşama ilgiyi görüyor?


Konu uzay teknolojileri ve uygulamalı eğitim olunca istisnasız tüm etkinliklerimiz büyük ilgi görüyor. Sanal uzay istasyonlu uzay uçuşu görevi, robot tasarımı aşamaları ve astronot simülatörlerinin kullanımı katılımcıların en çok ilgi gösterdikleri aktivitelerimiz. Yaz döneminde uyguladığımız kültür paylaşım geceleri, dans gecesi ve diğer takım çalışması aktivitelerimiz de katılımcıların gözdesi.

 
 
 
Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Facebook, twitter, google plus, youtube ve instagram da aktif olarak paylaşımlarda bulunuyoruz. Kampımızdaki son gelişmelerden haberdar olmak isteyen ilgililer bizi bu mecralardan kolayca bulup takip edebilirler.

Teşekkür ederiz.
Benzer yazılar
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KİTABEVİ
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTİVAL
#TEKNOLOJİ
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZİ
#MÜZE
#TARİHİ YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZİ
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
Editör
16 Haz 2019
#KAMP ALANI
Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kam...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wav...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDİYELİK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar s...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkar...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KİTABEVİ
#KİTAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var! 
Seçil Şeker
12 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.