R
GİRİŞ
TR
EN

Vega Sanat - Sanat Dünyayı Daha Güzel Kılacak

#SANAT
Zeynep Öztürk
30 Dec 2017

 

¨Bilimle sanat, mantıkla hayal gücü arasında denge geliştirir.¨

Leonarda Da Vinci

 

Özge ve Abdullah Ridvan çiftinin aşkları işlerine yansımış ve ortaya Vega Sanat çıkmış. Birbirlerini ayrı, işlerini ayrı bir seven Özge Hanım ve Abdullah Ridvan Bey sanat ve işletme alanındaki geçmiş deneyimlerini birleştirerek bu yola beraber çıkmışlar. Sanatı anlamayı ve anlatmayı kendilerine ilke edinen bu çift, azimli ve ne istediğini bilen öğrenciler yetiştiriyorlar.

Sanat bir saat kursta resim yapmaktan ibaret değil, sanat diğer bilim dalları gibi emek ve özveri isteyen bir alan. İzmir'de bu kadar çok atölye varken Vega Sanat neden farklı, bünyesinde barındırdığı kurslar neler, sanatın kişiye kattıkları ve Vega Sanat'ın kişiye kattıkları neler gibi birçok sorunun cevabı bu röportajda, keyifli okumalar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Vega Sanat

 

Bizlere Vega Sanat'ın sizin hayatınızda olan yerinden biraz bahsedebilir misiniz?

Abdullah Ridvan: Vega Sanat yaklaşık iki yıl önce hizmet vermeye başladı. Tabii bizim için Vega Sanat'tan öncesi var, yaklaşık 5-6 yıldır bu işin içerisindeyiz. Ben eğitim vererek, Özge Hanım da bu işleri koordine ederek yıllardır bu sektörün içerisinde yer aldık. Daha sonraları kendi atölyemizi açma fikri ağır bastı ve Vega Sanat ile karşınızdayız. 

Özge: Kendi işimizi yapalım, bildiğimiz işi yapalım dedik. Benim alanım işletme, eşimin alanı öğretmenlik olunca bir de sanat alanında geçmişse sahip olunca bu işe başlamadan önce tereddütlerimiz olmadı.  Vega Sanat yaklaşık 2 yıllık bir kurum ama bizim bu alandaki geçmişimiz biraz daha fazla. Asıl hedefimiz Vega Sanat'ı bir marka haline getirmek. Yaklaşık 2 yıl içerisinde de yapabileceğimizi gördük ama daha yeterli değil; çünkü ulaştığınız hedef sizi bir adım daha yükseltiyor. Daha iyi iş yapmak istiyorsunuz. Daha doğrusu o süreç sizi daha iyi iş yapmaya mecbur kılıyor. 

 

Vega Sanat'ın en önemli amaçlarından bir tanesi nedir?

Özge: Vega Sanat eğitimlere, eğitimcilere destek veren ve kendini döndürmeye çalışan bir kuruluş ama asıl amacımız para değil. Para hiçbir zaman amacımız olmadı. Bizim buradaki amacımız öğrenciye ulaşmak. Sanat adına kaliteli eğitim verebilmek ve bu kaliteyi öğrenciye aktarabilmek. Hedeflerimizde bünyemizdeki öğrencilerimizin burada hedeflerine ulaşmasında yardımcı olmak var. Diğer bir hedefimiz onlarla bağları koparmayıp ileride onlarla projeler gerçekleştirmek, belki de öğrenci oldukları bu sıralarda öğrencilerinin olması var. Vega Sanat olarak geniş bir ailemiz olsun istiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Vega Sanat

 

Sanatın kişiye kattıkları ve sizin sanatla kişilere katmak istedikleriniz nelerdir?   

Özge ve Abdullah Ridvan: Sanatın fikren kişiyi geliştirdiğini düşünüyoruz. Statüye bakmadan her bir bireyin sanatla uğraşmasını istiyoruz. Kültürel anlamda zengin bir ülke olalım. Sanatı ve kendi kuruluşumuzu doğru ifade etmek zorunda olduğumuzu hissediyoruz ve bu durum bize bazı sorumluluklar yüklüyor. Öğretmenlerimiz öğrencilere eğitim verirken bizde burada velileri bilinçlendirmeye çalışıyoruz.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Vega Sanat

 

Film akedemisi olma yolunda hedefleriniz olduğunu duyduk. Biraz bu konuyu açabilir misiniz? 

Abdullah Ridvan: Film akedemisi olma yolunda hedeflerimiz olduğu doğru. (Gülüşmeler.) İzmir'de hatırı sayılır önemli bir film akademi merkezi olabilmemiz için yaklaşık 3 yıllık bir hedefimiz var. Kısa film gösterimleri, kısa film yapımları, uzun metraj film gösterimleri, öğrenci projeleri, senaryo eğitimleri gibi çalışmalar yaptık. Geçen yıl Erdem Tepegöz kısa filmi ile bizi ziyaret etti. Söyleşi de gerçekleştirdi.  

Bu sene yeni başladığımız bir sistem ile kısa filmleri çeşitli mekanlarda gösterime açmaya başladık. Bunun dışında kısa film atölyelerinde öğrencilerle birlikte kısa film çekiyoruz. Lise öğrencileriyle çektiğimiz bir filmden oyunculuk atölyemizde eğitim alan bir öğrencimiz en iyi oyuncu ödülünü aldı.

 

Kısa film gecelerinize katılım ve geri dönüşleri değerlendirecek olursanız nasıl değerlendirirsiniz?  

Abdullah Ridvan: Bizim yaptığımız etkinliklerde bu işe meraklı olan insanlar ilgi gösteriyorlar. En son etkinliğimizde her yaştan katılımcı ve izleyici vardı. Filme emek veren topluluklar bir araya gelerek çok güzel bir ortam oluşturdular. Aşırı yoğun bir talepten söz edemeyiz fakat bu işe meraklı olan insanlarla bir araya gelmekten memnunuz.   

 

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Vega Sanat

 

Bir enstürman eğitimi almak demek bir matematik eğitimi almaktan farklı bir şey değildir.

Sanatın hobi olarak görülmesine karşı düşünceleriniz nelerdir? 
 

Özge: Sanat hobi olarak görünüyor ama ben öğrencilerime ve velilerine kurs önceleri şu durumun uyarısını yapıyorum: ¨Vakit ayırabilecek misiniz?¨ Enstürman eğitimi almak demek matematik eğitimi almaktan farklı bir şey değildir. Öğrenci bir saat burada eğitim alabilir ama her gün 10 dakika pratik yapması lazım ki ilerleme katedebilsin. Hobi olarak görülebilir ama çalışma gerektiren bir eğitimdir.

 

Sanat eğitiminin yaşı nedir? 

Özge: Sanat eğitimleri 6 yaş ve üzerine verilir; çünkü 6 yaş altı kendisini yetersiz hissedebilir ve iyi olacağı bir alandan soğuyabilir. 6 yaş en uygun yaştır. 0-3 yaş resim çizer çokta sever ama onu bilinçli bir şekilde yapmaz. ¨Resim değil mi, çiziversin!¨ mantığı doğru değildir. 6 yaş altı, 4 yaş drama eğitimine uygundur.   

Daha üzeri yaşlar için konuşacaksak sanatın yaşı yoktur. Yaşım ilerledi yapamam diye bir durum söz konusu olamaz.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Vega Sanat

 

Çalışmayan öğrenci yapamaz, yeteneği olmayan değil. 

Sanatın bir dalıyla uğraşmak için yetenek gerekli mi? 

Özge: Yeteneğim yok yapamam mantığı kesinlikle doğu değildir. Bireyin yeteneğinin olmama durumu binde birdir. Yeteneğe takılmayın, siz isteyin, biz burada eğitim verdikten sonra yapabileeğinizi göreceksiniz. Biz yapamayanı henüz görmedik. Çalışmayan öğrenci yapamaz, yeteneği olmayan değil. 

 

Kaynak: Vega Sanat

 

Güncel olarak atölyenizde olan kurslarınızı öğrenebilir miyiz? 

Özge ve Abdullah Ridvan: Tabii, güncel olan kurslarımız: Kısa Film Eğitimi, Güzel Sanatlara Hazırlık, Teship Eğitimi, Karikatür Eğitimi,  Yan Flüt, Gitar, Bağlama, Piyano, Çocuk Resim Grubu, Dijital Boyama, Senaryo Eğitimi, Drama Atölyesi, Yaratıcı Yazarlık ve Çocuk Oyunculuk Eğitimi. Toplam 13 farklı eğitim alanı ve 13 eğitmenimiz mevcut. 

 

Kaynak: Vega Sanat

 

Sanat bireyleri daha duyarlı bir insan haline getiriyor.  

Vega Sanat için ¨sanat¨ neyi ifade ediyor? 

Abdullah Ridvan: Sanat toplumsal bütün hastalıkların, zihinsel bütün ağrıların giderildiği bir alandır. Günümüz gençler daha akıllı ve daha olgunlar. Her şeyin fazla farkındalar. Her şeyi çok çabuk hissedebiliyorlar ve bu durumu içlerinden ancak sanatla atabiliyorlar, terapi gibi. Sanat bireyleri daha duyarlı bir insan haline getiriyor.  

Ben sanatı iki türlü düşünüyorum. Birincisi profesyonel manada bu işi meslek edinecek insanların seçebileceği bir alan. İkincisi de toplumsal rehabilitasyonu düzenleyebilecek bir alan. Sanat kendinizi fark etmenizi sağlıyor. 

Özge: Sanatın kültürel bir zenginlik olduğunu düşünüyorum ve herkese ulaşması gereken bir eğitim alanı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Vega Sanat

 

Talepler eğitim günlerini ne yönde etkiliyor?   

Özge: Taleplere göre derslerimiz belirlenmekte. Genellikle hafta içi saat 16:00'dan sonra eğitim veriliyor. Hafta sonu, hafta içi olmak üzere her gün eğitimimiz var.  

 

 

 

Son olarak gelin Vega Sanat öğrencilerinin yorumlarına göz atalım.

 

¨Buranın atmosferi oldukça güzel ve sıcak. Ayrıca düşüncelerimizi açıkça ifade edebildiğimiz yer. Hem eğlenip hem de amaçlarımıza ulaşmak için oldukça uygun bir ortam. Ders olmasa da rahatça gelip çalışabilinecek bir ortam. Hayalleri rahatça aktif hale getirecek bir yer. Farklı sanat dallarıyla uğraşan bir çok kişiyle iletişime geçip fikir alabildiğimiz bir yer.¨ Buket

 

¨Vega Sanat, eğlenceli bir eğitim yuvası benim için. Hem sıcak hem de kaliteli bir zaman geçiriyorum burada. Ayrıca atölyemiz çok rahat bir mekanda. Her zaman açık ve sosyal bir mekan. Rahatça yemek yiyip çay-kahve içebildiğimiz bir mutfağımız da var. Geniş ve kullanımı oldukça güzel bir yapının içerisinde.

Eğitimlerimiz hiç hızını kesmeden devam ediyor. Beyin jimnastiği yaptığımız hocalarımız ve bizim arkamızda olan kocaman ekibimiz var. Burada gerçek bir aile olduğumuzu hissedebiliyorum.¨ Gülben

 

¨Vega Sanat benim için küçük, minnoş bir sanat merkezidir. Hocaları çok iyidir. Ücretleri çok uygundur. Ama sandalyeleri biraz kötüdür.¨ Yusuf

 

¨Vega Sanat, kaliteli eğitimin eğlenceyle buluştuğu yer. Samimi ortamı ve kaliteli eğitimcileri sayesinde, orada olmak için her saati iple çekiyorum.¨ Feyza

 

¨Vega sanat gerçekten güzel bir yer. Ortam olarak geniş ve ferah bir yer. Ayrıca çok sıcak. Eğitmenimiz sıcak ve işini iyi yapan birisi. Bence Güzel Sanatlara Hazırlık konusunda buraya gelmeli ve Vega ile tanışmalısınız.¨ Zehra

 

¨Vega Sanat eğlenceli ve sıkılmadığım bir yer. Burada, eğitimim konusunda ciddi anlamda ilerlediğimi düşünüyorum. Sıcak bir ortam. Her yaştan insanın burada olması da ayrı bir güzellik. Eğitmenimiz de gerçekten iyi anlatıyor. Yani kısacası Güzel Sanatlara yetenekle girecekler Vega Sanat’a gelmeli.¨ Zeynep

 

Benzer yazılar
#TİYATRO
Tiyatro Kalemi ötekinin derdinin, hikayesinin üzerine titizlikle eğilen bir tiyatro grubu. Çok katmanlı metinleri, başar...
Kardelen Uysal
12 Nov 2019
#GEZİ
Şehir sizi bastıysa, hafta sonu için huzurlu bir tatil düşlüyorsanız Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi be...
Gülay Güler
9 Nov 2019
#YEMEK
#DİYET
Öğle yemeklerini Mistral Çarşı’da yiyor, sağlıklı beslenmek istiyorum ama çalışırken nasıl yapabilirim bilmiyorum diyors...
Gülşen Sarı
8 Nov 2019
#MÜZİK
Adnan Girgin (davul), Atahan Gökdel (gitar) ve Mert Deliktaşlıdan (gitar, vokal) tarafından 2018 yılında hayata geçirile...
Kardelen Uysal
7 Nov 2019
#TEKNOLOJİ
Ege bölgesinin en büyük yazılım teknolojileri konferansı 23 Kasım, Cumartesi günü Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde G...
Editör
6 Nov 2019
#EDEBİYAT
Berna Kumaş Sipahi, Arkas Holding Kurumsal İletişim Direktörü. Aynı zamanda da bir yazar. Daha önce Gökten Üç Elma Düşmü...
Editör
5 Nov 2019
#SİNEMA
İzmir kentinin tek sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali, 4 Kasım günü başladı ve 10 Kasım'a kadar devam edece...
Editör
5 Nov 2019
#TİYATRO
Will Eno'nun yazdığı 2005 Pulitzer Ödülleri Dram Finalisti Thom Pain oyunu dün, çocukluk, bugün, gösterinin doğası ve do...
Seçil Şeker
4 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#ATÖLYE
Bu haftanın göze çarpan etkinlikleri neler? İzmir bu hafta hangi tiyatroya gidecek, hangi konserde eğlenecek bu listede!
Editör
4 Nov 2019
#VEGAN
#VEJETERYAN
Dünyanın her yerinde veganlığın yükselişe geçmesiyle birlikte işletmeler bu konuya daha duyarlı olmaya başladı. İzmir’de...
Gülay Güler
2 Nov 2019
#KOŞU
#SOSYAL SORUMLULUK
Ayrık veya açık omurga anlamına gelen spina bifida, dünyada en sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisi. 3 Kasım’...
Öykü Nur Akkol Avcı
1 Nov 2019
#YEMEK
Hani bir söz vardır muhtemelen aşinasınızdır; "Tekrarı yoktur bazı şeylerin hayat gibi, aşk gibi, ömür gibi…"
Zeren Tuğçe Erbil
31 Oct 2019
#KONSER
#MÜZİK
Kış yavaş yavaş kendini gösterip bizi üşütürken konser konser gezip içinizi ısıtmaya hazır mısınız?
Seçil Şeker
30 Oct 2019
#TİYATRO
#OPERA
Annie müzikali geçen sene Mozart Akademi tarafından İstanbul’da Zorlu’da sahnelenmişti. Bu sene Kasım ayında üç kez sahn...
Kardelen Uysal
29 Oct 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Kasım ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik,...
Kardelen Uysal
28 Oct 2019
#ATÖLYE
Hafta sonunu renklendirip hem eğlenmek hem de öğrenmek isteyenler için İzmir bu ay dopdolu!
Seçil Şeker
27 Oct 2019
#TİYATRO
Arthur Schnitzler’in La Ronde adlı eserinden Haluk Işık’ın uyarladığı, 1890’lu yıllarda Viyana’da geçen Atlıkarınca Hika...
Editör
27 Oct 2019
#EDEBİYAT
Deniz Kuyumcu, 22 yaşında genç bir yazar. Kuyumcu, kitabı Efsaneler Yıldırım Kuşu’nda gerçek efsanelerle kurmacayı birle...
Gülay Güler
26 Oct 2019
#PUB
Urla’nın ilk Irish Pub'ı açıldı. The Harp dekorasyonu, sıcak ortamı, bira çeşitliliği, uygun fiyatları ile tamamen Irish...
Gülay Güler
25 Oct 2019
#BALE
#OPERA
#ÇOCUK
Çocuklara opera, bale, klasik müziği sevdirmek ve çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları için yazılan Şekeronya’da sol...
Editör
22 Oct 2019
#MÜZİK
#SANAT
#FESTİVAL
#YOGA
Yeşim Özbirinci, www.wearethehippies.com sitesinin kurucusu ve editörü. Site, sürdürülebilir yaşam, psychedelic kültür, ...
Kardelen Uysal
22 Oct 2019
#KUTLAMA
#MÜZİK
Yılın en eğlenceli günlerinden biri olan Cadılar Bayramı'na çok az kaldı. Her yıl dünyada rengarenk ve eğlenceli görüntü...
Gülay Güler
21 Oct 2019
#YOGA
Bu röportajı okurken siz de görünenin özüne yolculuk etmek isteyeceksiniz. Biz dinlerken Özlem Özülker hikayelerinden ve...
Editör
20 Oct 2019
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Ebeveyn olunca öncelik hep çocuklarımızın oluyor değil mi? Sizi de bunaltmadan, İzmir'in tadını çocuklarınızla hangi mek...
Gülay Güler
19 Oct 2019
#SEMİNER
5 Kasım tarihinde İzmir'in gelecek vadeden girişimleriyle yatırımcıları bir araya getirmek için düzenlenen Startup, Türk...
Editör
15 Oct 2019
#SİNEMA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2002 yılından beri düzenlenen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de g...
Kardelen Uysal
15 Oct 2019
#SANAT
#TASARIM
Bulduğu her türlü malzemenin üzerine çizim yapan Sadi Tekin leblebileri karakterleştirmesiyle, New York sokaklarına muzi...
Kardelen Uysal
14 Oct 2019
#MÜZİK
#KONSER
Scott Bradlee önderliğinde kurulan Postmodern Jukebox müzik grubu, Welcome to the Twenties 2.0 turnesi kapsamında 27 Eki...
Editör
12 Oct 2019
#SİNEMA
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 16’ncısıyla karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
11 Oct 2019
#TİYATRO
Oyun Hamuru Tiyatrosu sahne üzerinde doğaçlama performans yapan, seyirciyi de seyirci-oyuncu olarak oyuna interaktif bir...
Kardelen Uysal
11 Oct 2019
#MEYHANE
İzmir'de içkili pek çok restoran var ama siz o eski meyhane ruhunu mu arıyorsunuz? Samimi bir ortamda, fonda hafiften fa...
Gülay Güler
10 Oct 2019
#TİYATRO
#SANAT
Devlet Tiyatrosu sanatçısı Rüçhan Gürel tarafından 2007 yılında İzmir’de kurulan Han Tiyatrosu her yaştan öğrenciye üst ...
Seçil Şeker
8 Oct 2019
#SANAT
#ŞİİR
#FOTOĞRAF
#EDEBİYAT
İnanç Avadit’in Buradan Kurtulmak Bize Kaldı adlı şiir kitabı içinde yaşadığımız dünyanın gerçeklerini, gerçekleştiremed...
Kardelen Uysal
6 Oct 2019
#ATÖLYE
İzmir'in en çok sevilen atölyesi Atölyemiz Canımız'da sadece birbirinden güzel takılar ve seramikten objeler üretilmiyor...
Gülay Güler
5 Oct 2019
#SİNEMA
Film tutkunları, beyaz perde aşıkları buraya! Ekim ayında vizyona girecek filmleri listeledik.
Editör
4 Oct 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade