Etkinlikler

Klasik Müziği Nasıl Dinleyelim? -Konferans-

Cmt 12 Oca, 17:00 - 18:15
"KLASİK MÜZİĞİ NASIL DİNLEYELİM?”
Konferans

Klasik müziğin özellikleri nelerdir, klasik müzik nasıl dinlenir? İlk bakışta basit gibi görünse de hayatta bilgi sahibi olmadığımız ve ayrıntılarını çözmediğimiz konuları bütünüyle kavramamız zorlaşır. Bazen küçük anahtarlar ve bilgiler bir yolda bizi küçük çabalar ile çok ileriye sıçratabilir. Zihnimizi ve duygularımızı bir araya getirerek yüksek bir hissiyatı aktaran senfonik eserleri dinlemek konusunda belki de küçük bir yardıma ihtiyacımız var. Müzik dinlemek hakkında biraz bilgi ve bu müzikten kültürel olarak nasıl beslenebileceğimizi kavrama imkânı sunacak olan konferansımız klasik batı müziğini anlayarak daha fazla sevebilme fırsatını bizlere sunuyor. Konferansımızda klasik batı müziği kavramı ile birlikte klasik müzikte en sevebileceğimiz dönemi seçebilmemiz için her dönemden örnekler sunulacak ve kısa bilgiler verilecektir.
Bir klasik müzik konserinden en iyi verimi nasıl alacağımızdan, konserlerin türlerine ve klasik müzik konserlerinde nelere dikkat etmemiz konusunda bizi aydınlatacak olan konferansımıza ilgi duyan herkes davetlidir.

DEÜ Senfoni Orkestrası Sanatçısı Sn. Yonca ALPAY’ın aktarımda bulunacağı konferansımız;
“Neden Klasik Batı Müziği bize bu kadar uzak?“
“Neden yaşamlarımızda önemli bir yer edinemiyor?“
“Klasik müzik kültürü aydın ve entelektüel kesime mi özgüdür?“
“Bir türlü klasik müziği sevemiyorum, neden?”

Gibi sorulara özenli cevaplar bulmamızı sağlayacak olup Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan Sn. Prof. Ozan Evrim Tunca’nın aktarımları temel alınarak hazırlanmıştır.

Müziğe ve felsefeye ilgi duyan herkes konferansımıza davetlidir:
Etkinliğimiz ücretsizdir, ancak yerimiz sınırlı olduğu için telefon ile isim yazdırılarak kesin kayıt yaptırılması gerekmektedir.

İlginiz için teşekkür ederiz:
Kayıt İçin Telefon Numaramız: (0533) 451 65 11
Aktiffelsefe Alsancak 1480 Sokak No:4 Alsancak, İzmir