R
GİRİŞ
TR
EN

Butoh Space Dans Atölyesi

#ATÖLYE
#DANS
ETKİNLİK TARİHİ
14 - 10 March, 20:00 - 22:30
MEKAN
Alsancak
Alsancak Mahallesi, 35220 Konak/İzmir, Türkiye
YOL TARIFI AL
HAKKINDA
BUTOH SPACE DANCE ATÖLYE PROGRAMI:
Tarih / Saat
14 Mart Perşembe 20:00 - 22:00
17 Mart Pazar 13:30 - 16:30

KATILIM ÜCRETİ:
1 günlük atölye çalışması: 150TL
2 günlük atölye çalışması: 250TL

Bilgi ve kayıt: 0545 583 17 77

BUTOH İÇERİDEN BİR ADIMDIR, HERKES KENDİ BEDENİNDE KALABİLDİĞİNDE KENDİ BUTOHUNU YAPABİLİR!
Tetsuro Fukuhara

Space Dance Tokyo / İzmir 2018-2020” proje kapsamında 9 & 22 Mart tarihlerinde II. SPACE DANCE İZMİR Butoh günlerinin küratörlüğünü yapacak olan PI Art Butoh; Japon avant-garde Butoh performans sanatçısı ve Space Dance proje direktörü Tetsuro Fukuhara ile birlikte Ege Sanat Atölyesi’nin desteğiyle Butoh Space Dance atölye çalışmaları yapacaklardır.

NOT: Yetişkinlere yönelik Butoh atölye çalışmalarımız dans ve tiyatroya ilgi duyan herkese açıktır. Katılımcıların dans geçmişi olması gerekli değildir.

ATÖLYE İÇERİĞİ

Tetsuro Fukuhara ile Butoh Space Dance / Uzam Dansı atölyesinde katılımcılar, kendi bedenlerine ulaşmayı, mekan ile bedenleri arasında ilişki kurmayı, kendi tekniklerini bulmayı ve kendi dans hikayelerini yaratmayı öğrenirler.

Atölye süresince 6 tema üzerinde çalışıyoruz:
-Beden Yapılandırma
-Kemik Uzay
-Ayağın Doğuşu
-Duruş Yaratımı
-Katarsis'e Doğru
-Ayağın Sonu

BUTOH NEDİR?
Butoh, Japonca'da dans demek. "Bu" kendi merkezinde dönerek transa geçme "Toh" yerden zıplamak dans ile kişinin özgürleşmesi demek.
1950'lerin sonunda Japonya'da ortaya cıkmış avant-garde tiyatral dans performans sanatıdır. Kurucuları Hijikata Tatsumi ve Kazuo Ohno "Ankoku Butoh" ile bu sanat akımını ortaya cıkarmış ve Akira Kasai ile Butoh dünyası Post Butoh / Doğaçlama Butoh ile tanışmıştır.

TETSURO FUKUHARA / UZAM DANSI (SPACE DANCE) / POST BUTOH
Butoh ustası Tetsuro Fukuhara koreograf, yazar, dansçı, fotoğrafçı ve Tokyo Space Dance’ın kurucusu ve yönetmenidir. Kazuo Ohno ve Hijikata Tatsumi ile calışmış, 1983 yılında Hijikata’nın “Yedi Bitki’nin Öyküsü” isimli performansında yer almış. Ikinci kuşak Butoh’çu olan Fukuhara, doğaclama Butoh’u Akira Kasai’den ögrenmis. Tetsuro Fukuhara, Butoh Space Dance’i, 1994 yılında kendisine bir dönüm noktası teşkil eden Shusaku Arakawa ve “Affordance” teorisiyle tanışmasının ardından, 2001 yılında New York’ta ve Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul’da Mimar Sinan Üniversitesi’nde yaptığı performanslarla yaratmış. 2004-2006 yıllarında Tokyo’da Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile çalışmalar başlatan Fukuhara, 2006 yılında ‘Robotik Evrende Space Dance’ çalışmasıyla Unesco’nun uluslararası dijital sanatlar ödülünü kazanmış. 2008 yılında ilk kitabı, ‘Space Dance’ yayınlanmış; 2009 yılından itibaren “Space Dance/ Space Dance in the Tube” projesini Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Asya, Orta-Kuzey ve Güney Amerika’nın birçok bölgesinde gerçekleştiren Butoh ustası; Türkiye'de, Türkiye Space Dance ekibi ile birlikte calışmalarını sürdürmektedir.

PIArtButoh kurucusu ve direktörü Kürator, görsel sanatçı, Butoh performans sanatçısı ve Space Dance - Uzam dansı küratörü dansçı üyesi, Pınar Sinka tarafindan 2013 yılında Türkiye'de ve Florida'da kurulan ilk Butoh Platformudur. Misyonu: Uluslararası Butoh araştırmalarını yaygınlaştırmak; bu sanat akımı ile diğer sanat disiplinlerini ilişkilendirerek Uluslararası projeler geliştirerek Butoh Toplulukları kurmak ve desteklemektir.

İLGİLİ BAĞLANTILAR
Ege Sanat Atölyesi
Benzer etkinlikler
27
EYL
#ATÖLYE
e
Atölye Urania
7
KAS
#ATÖLYE
e
İzmir Kültürpark Fua...
17
EKİ
#MÜZİK
e
Yüksek Oda
18
EKİ
#ATÖLYE
e
İzmir Kültürpark Fua...
19
EKİ
#ATÖLYE
e
Galeri A
19
EKİ
#DANS
e
A Tango Zone - ATZ İ...
18
EKİ
#FOTOĞRAF
e
Artlens Görsel Kültü...
14
EKİ
#ATÖLYE
e
İzmir Kültürpark Fua...
21
EKİ
#ATÖLYE
e
Yüksek Oda
12
EKİ
19
EKİ
#ATÖLYE
e
Aktiffelsefe - Borno...
24
EKİ
#ATÖLYE
e
Yüksek Oda
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade