Etkinlikler

Özlem Var ile " Hikayeni Çiz Mandala Atölyesi"

Cum 7 Ara, 14:00 - 17:00
Özlem Var ile HİKAYENİ ÇİZ MANDALA ATÖLYESİ

Mandalanın Faydaları:

Mandala bir çeşit meditasyondur.

· Mandala çizimi ile o an ki duygularımızı dışarıya yansıtırız. Yani kendimizi ifade ederiz. Kendini ifade ile kendimizle olan ilişkimiz de güçlenmiş olur.
· Zihnin sakinleşmesini sağlar. İçimizde bizi rahatsız eden sesleri, karmaşayı susturmayı sağlar. Bu rahatlama ile içimizdeki var olanı dinlemeye ve anlamaya yöneliriz. Böylelikle de ruhsal dinginliği elde ederiz.
· Bütünlüğü görmemizi sağlar.
· Farkındalığın artmasını sağlar.
· Bilinçaltımızda saklı olanların açığa çıkmasını sağlar.
· Konsantrasyonun artmasını sağlar.
Sabırlı olmayı öğretir.

Atölyemizdeki ana konu başlıklarımız ise şöyle:

1. Mandala: Tarih, köken, tanım, farklı kültürlerde Mandala, ritüeller, dairenin önemi
2. Teknik: Serbest çizim (Freehand), Ölçüleme, Renk Bilgisi, Malzeme Bilgisi
3. Terapi olarak Mandala: Amaçlı Meditasyon, Serbest Meditasyon, Niyet Oluşturmak, Alıştırmalar, Uygulamalar
4. Çakralara, ilgili renklerine, temsil ettiklerine bakış
5. Kendi motifini/desenini bulmak
6. Mandalayı Okumak: Renkler, Desenler, Semboller, Arketipler
7. Alan Oluşturmak: Zaman – Mekan
8. Yantra - Mandala
9. Toplumda Sanat: Sanata Sosyolojik Bakış

ATÖLYEDE HAZIR BULUNACAK MALZEMELER:
Teknik Malzemeler:
Kağıt
Kurşun Kalem
Liner
Marker
Kuru boya
Sulu boya
Pastel boya

Basılı Malzemeler:
İşlenecek konulara ait dökümanlar
Mandala örnekleri
Teknik açıklamalar
Meditasyon uygulama ödevleri
Desen uygulama ödevleri

NOT: Sevgili katılımcılarımız, mandala atölyemize gelirken yanınızda 1 adet 30 cm'lik cetvel, 1 adet iletki ve 1 adet pergel getirmenizi rica ediyoruz.

TARİH: 7 Aralık 2018 Cuma
SAAT: 14.00-17.00 arası
YER: Aphrodite kişisel gelişim merkezi cumhuriyet cad. no:347 pınar apartmanı k: 4 D:4 Alsancak İzmir
ÜCRET: 200 tl + kdv
20 Kasım Salı gününe kadar erken ödeme ile 150 tl+kdv
İban bilgisi için bize ulaşınız.
iletişim: Fatma Nur Kayral 05326933692 - fatmanur70@hotmail.com


MANDALA HAKKINDA
Son yıllarda oldukça popüler olan Mandala, farklı isimlerle ya da uygulamalarla hemen hemen her kültürde karşımıza çıkıyor aslında ve en kısa tanımı ile “enerji tutan kap” olarak tarif ediliyor. Ben ise “Öz’ü barındıran kutsal kase” dedim kendimce mandalaya...

Mandala desenleri genelde dairesel bir forma sahip oluyor. 40.000 yıl öncesinin mağara resimlerine kadar uzanıyor geçmişi. Şifa için kullanılıyor kimi zaman, kimi zaman dua niyetine çiziliyor. Makro ve mikro kozmosu barındırıyor içinde, ‘Bir’i ve ‘Bütün’ü aynı anda... Kendimizi ifade etmemize, kendimizi anlamamıza, hem tek olarak kendimizin, hem bütün içindeki yerimizin, hem de o bütündeki birliğin farkına varmamıza yardım ediyor.

Evren aslında bizimle sürekli olarak konuşuyor ve bunu yaparken sembolleri, işaretleri kullanıyor. Kimi zaman rüyalarımızda sıklıkla tekrar ediyor bazı imgeler, semboller; kimi zaman benzer bir ya da birkaç sembol/işaret gün içerisinde sık sık karşımıza çıkıyor; kimi zaman hep aynı şarkı çalınıyor kulağımıza her radyoyu ya da televizyonu açtığımızda ya da bir kahvenin, lokantanın önünden geçerken; bazen de farkında bile olmadan aynı ya da benzer desenleri önümüze çıkan kağıt parçalarına mütemadiyen çiziktirip dururken buluyoruz kendimizi...

Mandala çizmek bir çeşit meditasyon aslında; o anki duygularımızı semboller, renkler, desenler aracılığı ile dışarıya yansıtmamızı ve böylece kendimizi farklı bir yoldan ifade edebilmemizi sağlıyor, içimizdeki sesleri dinlemeyi öğretiyor, bilinçaltımızda saklı olanlar ile ilgili ipuçları veriyor, sabrı öğretiyor. Mandalaya konsantre olduğumuzda beyin dalgalarımız yavaşlıyor, zihnimiz sakinleşiyor. Zihnimiz sakinleştikçe yaşadıklarımızı, olayları, dünyayı, kendimizi, daha başka, belki daha yaratıcı bakış açılarından görme şansımız oluyor. Yaratıcılık, sezgiler, hayal dünyası ile ilgili işlere bakan sağ beynimizi harekete geçiriyor mandala çizmek...

Mandala çizmek için sanatsal bir yeteneğe ya da böyle bir niyete sahip olmak gerekmiyor. "Ben çöpten adam bile çizemem" diyenlerin dahi harika işler ortaya çıkarmalarını mümkün kılan bir çalışma Mandala...

Mandala sadece bir imge, bir şekil değil, zamanın içinde gerçek bir “AN”. Sanatsal, bilimsel, tinsel bir yolculuk olabilir mandala ya da hayat yolculuğunun ta kendisi...

Ya da kısaca Budist rahiplerin dediği gibi:
Mandala, içinde beş ana nitelik barındırıyor; Öğretmen, Mesaj, Seyirci, Mekan, Zaman

ÖZLEM VAR HAKKINDA

Mimar Sinan Üniversitesi, Sosyoloji mezunu. Sanat ve Eğitim Sosyolojisi üzerine uzmanlaşan Var, Basın-Yayın ve Grafik Tasarım alanlarında 19 senedir profesyonel olarak çalışmaktadır. Belli dergi ve yayınlarda makale ve yazıları yayınlanan Özlem Var, Kıbrıs’ta uzun yıllar gazete ve dergi editörlüğü yürütmüş; bir sanat galerisinde sergi küratörü ve organizasyon sorumlusu; sosyal ve kültürel araştırmalar yapan bir araştırma merkezinde anketör eğitmeni ve araştırma koordinatörü olarak görev almıştır.

2000 yılından bu yana Reiki, SRT – Spiritual Response Theraphy (Ruhsal Yanıt Terapisi), EFT (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) aracılığıyla bireysel danışmanlık yapmaktadır. Kıbrıs’ta farklı stüdyolarda ve üniversitelerde, uyguladığı ve eğitimini verdiği tüm çalışmalardan gelen bilgi ve deneyimi birleştirdiği yoga, meditasyon, mandala dersleri veren ve bu alanlarda eğitmen yetiştirmeye yönelik programlar da yürüten Özlem Var, GİGEM – Girne Gençlik ve Gelişim Merkezi’nde çalışmalarını sürdürmekte, gençler için düzenlenen kişisel farkındalık programlarında gönüllü olarak çalışmaktadır.

Var, Mandala Sanatı ve Mandala Meditasyonları üzerine yoğun olarak çalışmakta ve belirli aralıklarla Mandala Atölyeleri ve Mandala Uzmanlaşma Eğitimleri düzenlemektedir. “birdenbire BİR’den BİR’e” isimli ilk kişisel Mandala ve İllüstrasyon Sergisini, 2016 Mayıs ayında açmıştır. 2017 Ağustos ayı içerisinde The House – ArtRooms’da, sanat programcısı Hakan Çakmak anısına açılan karma sergide iki çalışması yer almıştır.
Bilindışı üzerine kurguladığı ikinci kişisel sergisinin hazırlıklarını sürdüren Özlem Var, bilinçdışının dilini çözmek/anlamak için uygulanan en güçlü meditasyon tekniklerinden birisi olduğunu deneyimlediği mandalaların, “bireyleşme” yolculuğumuzda hikayelerimizi farketmek açısından bizlere önemli bir alan açtığına ve bu anlamda dönüşüme büyük destek sağladığına inanmaktadır.

Eğitimler:
– 200 Saat Uluslararası Onaylı Hatha Yoga Eğitmenlik Programı – Bora Ercan
– 32 Saat Uluslararası Onaylı YogaKids Çocuk Yogası Eğitmenlik Programı – Gail Grosmann
– 200 Saat Uluslararası Onaylı Yin Yoga Eğitmenlik Programı – Devrim Akkaya
– 16 Saat Yüz Yogası Eğitimenlik Programı – Vedat Saka
– 300 Saat Uluslararası Onaylı İleri Düzey Yoga Eğitmenlik Programı – Bora Ercan
– 250 Saat Uluslararası Onaylı Meditasyonda Uzmanlaşma Programı – Bora Ercan
– 1 ve 2. Düzey Thai Masaj Eğitimi – Neslihan Çoroğlu
– Başlangıç ve İleri Düzey Ruhsal Yanıt Terapisi Eğitimi (SRT- Spiritual Responce Theraphy) – Xenia Ioannidou
– Duygusal Özgürleşme Teknikleri Eğitimi (Emotional Freedom Techniques – EFT ) – Jale Karcan
– Reiki 1. 2. 3. ve Reiki Master Eğitimleri – Sezin Üner, Yıldız Bulhaz, Jale Karcan
– Norbokov 1. ve 2. Seviye Eğitimleri – Mahram Satymbaeva & Kabulcan Murzeev

Yayınlar:
– Var, Özlem, ”Inequality Between Women and Men in the Labor Force in Northern Cyprus”, Ecevit, Y. (ed), Gender Profile in Education and Employment. (Turkish Cypriot University Women Association (TCUWA) Woman Produce and Research Library, November 2001, Nicosia.)
– Hatay, Özer, Damdan Düşen Adam, (ed) Özlem Var. (Hacıarif Publising, July 2010, Nicosia.