Etkinlikler

Senin Hikayen Senin Sahnen

Pzt 8 Nis, 19:00 - 21:00
Senin Hikâyen Senin Sahnen :

Taklit sanatı çok eskilere dayanan, insanlar arası iletişimin gelişmesini sağlayan bir alan. Günlük yaşam içerisinde bir şeyi ifade etmede, bir şeyi tarif etmede farkında olmadan çoğunlukla taklit sanatına başvururuz. Oyun oynamanın, roller yüklenmenin, taklidin yabancısı değilizdir hayatlarımızda. Sadece farkındasız işler her şey. Fakat bir role bürünmeyi, bir oyun oynamayı ne kadar farkındalık içerisinde yaparsak, o kadar eğlenceli, bir o kadar öğretici olur. Tiyatro, kapsayıcı bir sanat dalıdır. Hem tüm sanat dallarını kanatları altına alır, hem de her insan için kapsayıcıdır. Tiyatronun kapsayıcı olmasından yola çıkarak, “herkes oynayabilir” diyoruz biz de. Herkes oynayabilir, herkes kendi hayatının yan rolü değil, başrolü olabilir, izleyici olduğu yerden artık oyuncu olabilir diyoruz.
Bu çalışma 10 hafta sürecek ve bu süre sonunda katılımcılarla bir sahne performansı ortaya çıkarılacaktır. Sahneye hazırlık sürecinin ve sahneye çıkmanın kişinin kendinde neleri değiştirebileceğini, yeniden neler sağlayacağını bizce herkes deneyimleyebilmeli. Aphrodite Yoga’da gerçekleştireceğimiz Tiyatro çalışmasına katılarak, hem eğlenerek rahatlayabilir, hem kendin için olaylara başka pencerelerden bakmayı sağlayabilir, hem de oyunun ve üretimin parçası olarak, bir bütünü sahneye taşıyabilirsin.
Bu çalışma içerisinde çok eğlenirken neler kazanacağız?
Beden farkındalığı
Hareket ve Nefes uyumu
Davranışlara yönelik farkındalık
İletişimi gözden geçirme
Topluluk karşısında kendini ifade edebilme
Olayları ve durumları analiz etme
Olaylar arası bağlantı kurma
Analiz ve farkındalıklar üzerine yeni oyunlar geliştirebilme
Doğaçlama becerisi
Oyun potansiyelini açığa çıkarma/Oyun içgüdüsünü yeniden keşfetme
Yaratıcı yazma
Bir oyun sahneleme
Atölye Başlıkları
Hareket ve Beden
Hareket, Beden, Ritim ve Dans
Beden, Farkındalık, Nefes ve Ses
Eylem, Süreç ve Analiz
Eylem ve Sonuç
Taklit Oyunları
Rol Oynama
Eş zamanlı Dramaturgi
Eylem nasıl yazıya dökülür?
Yaratıcı yazma
Sahneleme
Yer: Aphrodite Yoga - Alsancak
İletişim: 0535 353 43 81 - 0530 184 18 71 ve 0532 693 36 92
Tarih ve Saat:
8 Nisan 2019 – 10 Haziran 2019 tarihleri arası her Pazartesi 19.00-21.00
10 Nisan 2019 – 12 Haziran 2019 arası her Çarşamba 11.00-13.00

**Tiyatro çalışması haftada bir gündür. Size uygun gün ve saati seçebilirsiniz.
**Kayıt ve Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.
Cangül Uygur
1983 İstanbul doğumludur. Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisansına aynı üniversitede devam etti. Antalya ve Ankara Devlet Tiyatrolarında oyuncu ve reji asistanı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar kadınlarla beden üzerine çalışmalar, toplumsal cinsiyet çalışmaları, farkındalık çalışmaları, kadın tiyatrosu yaptı. Bir psikolojik danışman ile birlikte Sanat Terapisi uygulamaları gerçekleştirdi. Ayrıca yıllarca özel kurumlarda drama eğitmenliği yaptı. Drama ile toplumsal cinsiyet, beden farkındalığı, şiddet, (özel şirketlerde) iletişim, ebeveyn-çocuk, kadın-maske-kimlik atölyeleri, Psikosomatik/Günlük ağrılar ve Yoga atölyeleri gerçekleştirdi. Eğitimde drama ile öğrenmenin olanaklarını, drama çalışmalarının toplumsal cinsiyet çalışmalarına nasıl katkı sunabileceğini araştırdı ve bu konularda uluslararası konferanslarda bildiriler sundu. Ayrıca Hatha yoga ve Yin yoga dersleri vermektedir. Yogayla tiyatro yolculuğu içerisinde tanıştı. Üç sene önce de Hatha Yoga/200 saat Temel Yoga Eğitmenlik Eğitimini Neval Aras’tan aldı. Ardından Neval Aras’tan 50 saat İleri Seviye Yoga ve Yoga Anatomisi eğitimi aldı. Anatomiye sıkı sıkıya bağlı hocası Neval Aras ile Tenerife’de on gün yoga kampına katıldı. 100 saat Yin Yoga eğitimini Yeşim Atik’ten aldı. Yeşim Atik’in 50 saat yoğunlaştırılmış Yin Yoga eğitiminde asistanlık yaptı. Fatmanur Kayral’ın Fibromiyalji için Terapötik odaklı Medikal Yoga workshop’una katıldı. Gizem Onay’ın Sağlıklı Menstrual Döngüler Atölyesine katıldı. Gizem Gümüşay’ın “Ne Yersen O’sun” adlı beslenme atölyesine katıldı. Aphrodite Yoga School’da Fatmanur Kayral, Erdoğan Yenice ve Hülya Kayral’ın gerçekleştirdiği 100 saat Yoga Terapi uzmanlık programıyla da öğrenciliğine devam etmektedir.
Oğuz Ceyhan
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamıştır. Ankara Devlet Tiyatrosu oyunlarında oyunculuk ve reji asistanlığı görevlerinde bulunmuştur. Özel okullarda Drama Liderliği yapmıştır. Kadın Tiyatrosu, Feminist Tiyatro, Erkeklik çalışmalarına eğilmiş, Ankara’da Öteyüz Kadın Tiyatrosunu kurmuş, atölye yürütücülüğü ve yönetmenlik çalışmalarını on yılı aşkın süre sürdürmüş, Öteyüz Kadın Tiyatrosu’nun festival ve turne organizasyonlarını gerçekleştirmiştir. Azerbaycan Mim Tiyatrosu’nun “Mim ve Beden Kullanımı” üzerine atölyelerine katılmıştır. Ayrıca “Kukla Kullanımı” ile ilgili çeşitli workshoplara katılmıştır. “Doğaçlama Tiyatro”, “İmgeden Dramaya”, “Doğaçlamadan Sahnelemeye”, “Ezilenlerin Tiyatrosu” atölyelerini gerçekleştirmiştir. Hatha Yoga ve Yin Yoga Eğitmenidir. 200 saat Yoga Temel Eğitmenlik Eğitimi’ni Ege Yoga Derneği ve Hariom Yoga’dan, 50 saat Yoğunlaştırılmış Yin Yoga Eğitmenlik Eğitimi’ni Yeşim Atik’ten almıştır. İzmir Aktif Felsefe’de Chi Kung atölyelerine katılmıştır. Aphrodite Yoga School’da 250 saat Yogada Uzmanlaşma Programı’nda asistanlık yapmaktadır. Aphrodite Yoga School’da Fatmanur Kayral, Erdoğan Yenice ve Hülya Kayral’ın gerçekleştirdiği 100 saat Yoga Terapi uzmanlık programıyla da öğrenciliğine devam etmektedir. Ayrıca, doğal yaşam, beslenme gibi konularla özel olarak ilgilenmekte, ‘doakozmetik’ etiketiyle doğal ürünler üreten firmanın yetkilisidir.