Etkinlikler

Gökçe Es ile Öz'e Yolculuk ve Mandala Dokuma Atölyesi

Cmt 13 Eki 10:00 - Paz 14 Eki 17:00 - Tüm gün
Gökçe Es ile Öz'e Yolculuk ve
Mandala Dokuma Ritüeli

Hepimizin temel ihtiyacı, içinde yaşadığımız dünyanın dualitesi içinde dengede olmak ve hayatın tadını çıkartmak. Koşullanmalarımız, şartlanmalarımız, yargı kalıplarımız, bizden beklenenler ve beklentilerimiz, günümüz modern yaşamının hızlı temposu ve doğadan uzaklaşmak içimizde bir kopuş ve dengesizlik yaratıyor. Özümüzden, çevremizden, doğadan ve yaşamdan kopmak bizleri ya hasta ediyor ya da kaybolmuşluk hissiyle sarıyor. Peki, ihtiyacımız olan ne? Kendi özümüzle ve çevremizle, yaşadığımız dünya ve evrenle bağlantıda olmak. Bağlantıda olabilmek için olanı farkedip yargısızca dinlemeyi hatırlamak. Sürekli yargılayan ve konuşan zihnin hükmü altından çıkıp daha derinlerde duyulmayı beykleyen kalbin yani özün sesine kulak vermek. İşte bu yolculuk öz sesini dinlemeye ve duymaya davet ediyor.

Öz’e Yolculuğun rotası:

Tanışma çemberi, içinde bulunduğumuz ortamla ve kabilemizin üyeleriyle bağ kurmak.

Yin yoga temelli hareket pratiğiyle yavaşlayıp, zihnin alışkanlık ve yargı kalıplarıyla yüzleşirken, merkezden gelen gevşeme duygusuyla olana teslim olmayı araştırarak özle bağlantıyı kuvvetlendirmek.

Öz ses ile bağlantıya geçeceğimiz bir çembere oturmak.

Amerika yerlilerinin nesiller boyu sağlık ve şifa amacı ile kullandıkları 7 yönün bilgeliğinden gelen şifa döngüsünü aktive etmek. Doğa ve doğa üstü güçlerle bağlantıya geçip, özümüzün ışığıyla buluşmak için onların desteğini almak.

Gözler bağlı bir şekilde bir sonraki hareketin ne olacağını bilmeden özümüzle dans etmek.

Şaman davulunun ritmik frekansıyla çıkacağımız kalp yolculuğunda kendi ruhsal rehberimizle ve güç hayvanımızla buluşup özümüzün güvenli alanını yaratmak.

Ve tüm bu bağlantıların ışığında bir anımsatıcı olarak özümüzün tılsımını, mandalasını dokumak.
Bu çember ile niyetin gücünü hatırlayacağınız tılsımlı bir yolculuğa davet ediyorum sizleri. Çemberin merkezine kurduğum, yönleri ve elementleri onurlandıran bir sunak ve bu sunağı çevreleyen renkler eşliğinde şifa döngüsünü aktive edecek ve niyetimizi konuşacağız. Shaman davulu ve çıngırağın zihni, bedeni ve ruhu yapılandıran ritim ve frekansıyla derin gevşeme meditasyonunun ardından kendi tılsımınızı dokumaya başlayacağınız bir yolculuk için sizlere rehber olacağım.

Renkli ipler ve çubuklar kullanarak dokuyacağımız bu mandalanın Meksika’daki adı Ojo de Dios (Tanrının gözü) Meksika halk sanatı olan Ojo de Dios şans getiren bir tılsım, bir ritüel ve meditasyon aracıdır. Bilinmeyenin ve bilinemez olanın gizemini vurgulayan; görmenin ve anlayışın gücünü temsil eden güçlü bir semboldür. Dört yönün ve dört elementin bilgeliğinde doğadaki yaşam döngüleri ve yeni olan her şey için dokunmaktadır.

Çalışmada kullanacağınız tüm malzemeleri sizler için ben temin edeceğim. Yerde rahat oturabileceğiniz kıyafetlerle gelin ve en önemlisi yanınızda niyetinizi getirin.

Tarih: 14 Ekim Pazar 10.00-18.00

İletişim: Fatma Nur Kayral 05326933692 / fatmanur70@hotmail.com
Katılım bedeli: Tek gün için: 280 tl + KDV
Adres: Aphrodite Yoga Merkezi Cumhuriyet cd. No: 347/4 Alsancak 2. kordon


Gökçe Es kimdir?

1980 yılında Mersin’de dünyaya geldim. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarında aldığım şan eğitimini 2001 yılında tamamladım. 2008 yılına kadar İstanbul’da bir çok farklı tiyatro ve dans topluluğuyla birlikte sahneye çıktım ve bağımsız performanslar sergiledim.

1994 yılında TM (transandantal meditasyon) ile tanışıp uygulamaya başladım. 2003 yılında yogaya tutkuyla bağlanıp ilk eğitmenlik eğitimimi Zeynep Aksoy ile 2009 yılında tamamladım. Yerli ve yabancı bir çok değerli eğitmenden ileri seviye eğitimler aldım ve bir çok Osho terapisti ile çalıştım. 2010 yılında Berivan Aslan Sungur’un asistanlığını yaparak tamamladığım yin yoga eğitmenlik eğitiminin ardından 2013 yılına kadar Cihangir Yoga’da yin yoga ve tao vinyasa dersleri verdim. 2013 yılında İstanbul’dan ayrılıp Bodrum’a yerleştim ve yoga derslerim stüdyo ortamından çıkıp ağırlıklı olarak bire bir ve özel gruplarla çalışmaya dönüştü. Yoga ile birlikte tutkuyla öğrenmeye devam ettiğim tao, zen, tasavvuf, sema, kutsal şarkılar, aktif meditasyon uygulamaları, tantra, şamanik şifa uygulamaları, dokunma sanatları, kadim gelenekler, çember, masal anlatıcılığı, Amerika yerlilerinin ritüel ve seremonilerini çalışmalarıma eklemeye başladım. 2016 yılında Kolombiya ve Peru’ya yaptığım kendi özüme yolculuğumda farklı kabilelerin şifa seremonilerini deneyimleyip, öğrenip yine 2016 yılından beri çalıştığım rehberim Elif Özkoç’tan aldığım şamanik şifa eğitimlerime devam etmekteyim.

Yıllardır sürdürdüğüm yoga eğitmenliğinin yanında 2016 yılından beri grup süreçlerini ve kişisel farkındalığı destekleyen atölyeler düzenliyorum. Kendi özümün yolculuğunda tutkulu bir öğrenci olarak, şifa alanından farklı rehberler ile çalışmalarımı sürdürmeye devam ediyorum. Halen 2010 doğumlu oğlum Doğa ile birlikte Bodrum’da yaşıyorum.