Etkinlikler

Adobe Illustrator ile Tasarım Atölyesi

Sal 27 Kas 19:00 - Sal 18 Ara 22:00 - Tüm gün
Adobe Illustrator programını öğreneceğimiz ve 4 hafta sürecek olan atölyemize sizleri bekliyoruz.

Temel seviyeden, orta seviyeye doğru adım adım ilerleyeceğimiz ve uygulama yoğunluklu olacak atölyemizin amacı; atölye süreci sonunda öğrenciye, Adobe Illustrator programı için gerekli temel bilgiyi ve kabiliyeti kazandırmaktır.

4 Haftalık Atölye İçeriği:

- Arayüz ve Temel Bilgiler
- Artboards ile Çalışma
- Seçim Araçları
- Geometrik Nesnelerin Çizimi
- Katmanlar
- Nesneleri Kesme ve Birleştirme
- Swatches ve Renk Kullanımı
- Degrade ve Opaklık
- Kılavuzlar ve Izgara Kullanımı
- Çizim Araçları
- Fırça Kullanımı ve Fırçalar
- Yazı Araçları ve Fontlar
- Effect Menüsü
- İmajlar ile Çalışma
- Semboller
- Maskeleme İşlemleri
- Kaydetme ve Export İşlemleri

***Katılımcıların kişisel bilgisayarlarını getirmeleri gerekmektedir.

1.Hafta
Arayüz ve Temel Bilgiler
Çalışma Alanları ile Çalışma
Seçim Araçları
Geometrik Nesnelerin Çizimi
Katmanlar

Atölyenin ilk dersinde, tanışma bölümünden sonra programın arayüzü tanıtılacak ve temel bilgiler üzerinden bir giriş yapılacaktır. En basit düzeyde programa ait bir takım özellikleri gösterilecek, bir yandan da sektördeki yeri ve sağladığı imkanlar hakkında genel bir anlatım yapılacaktır. Atölye boyunca, programa ait klavye kısa yolları ve işlemlerin kısa ve uzun bütün yolları sürekli olarak gösterilecek, katılımcıya en pratik olanı kullanması alışkanlığı kazandırılacaktır.

2. Hafta
Nesneleri Kesme ve Birleştirme
Swatches ve Renk Kullanımı
Degrade ve Opaklık
Kılavuzlar ve Izgara Kullanımı

İkinci hafta yoğun bir uygulamaya geçilecektir. Bir uygulama projesi üzerinden birinci hafta işlenen araçlar ve yollar kullanılarak, nesne ve katmanlar hakkında yeni özellikler gösterilecek ve renk konusuna giriş yapılacaktır. Bu haftadan itibaren; atölyede uygulanan işlemleri unutmaması ve program pratiğini artırması adına katılımcıya öğrendiklerini evde tekrar edebileceği projeler verilecektir.

3. Hafta
Çizim Araçları
Fırça Kullanımı ve Fırçalar
Yazı Araçları ve Fontlar
Effect Menüsü

Üçüncü hafta biraz daha kapsamlı bir proje üzerinden yeni araçlar ve program özellikleri işlenmeye devam edilecektir. Programda fırça kullanımları, text özellikleri ve kullanımı ve efekt çeşitleri ve kullanımına yer verilecektir. Katılımcılardan, birlikte uyguladıkları projelerde bu özellikleri ve araçları özgün bir biçimde kullanmaları istenecek ve sonuçlar hep birlikte değerlendirilecektir. Katılımcılara bu hafta da ev projesi verilecektir.


4. Hafta
İmajlar ile Çalışma
Semboller
Maskeleme İşlemleri
Kaydetme ve Export İşlemleri

Atölyenin bu son haftasında, tekrar bir uygulama projesi üzerinden; program dışından içeri görsel imaj aktarımı ve kullanımı, semboller ve en önemli konulardan biri olan maskeleme konuları işlenecektir. Daha sonrasında katılımcı atölye boyunca öğrendiği işlem ve özellikleri bu haftaki projede en etkili şekilde uygulamaya çalışacak, bir yandan da temeli sağlamlaştırmak adına eski konular üzerinde küçük tekrarlar yapılacaktır. Bu kısım, katılımcıların eksiklerine ve sorularına göre şekillenecektir. Dışarıya aktarımı hazır olan projeler üzerinden export işlemleri, format çeşitleri, özellikleri ve kaliteleri gösterilecektir. Katılımcı projesinin belli bir formatta dışarıya aktarımını sağlayacak ve kaydedecektir.


Dört haftalık atölye sonunda, katılımcılar Adobe Illustrator programı hakkında temel teorik ve pratik bilgiye sahip olacak, projelerinde etkili bir biçimde kullanabilecek yetkinliğe sahip olarak atölyeyi tamamlayacaklardır.