Fikriye ve Latife - Mustafa Kemal'i Sevdim

Cumartesi, 25 Ocak 2020 20:30
Bostanlı, Hasan Ali Yücel Blv., 35540 Karşıyaka/İzmir, Türkiye

Oyuncu, yönetmen ve yazar Dilruba Saatçi’nin, bir devre ışık tutan oyunu “Fikriye ve Latife – Mustafa Kemal’i Sevdim” 25 Ocak'ta Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda izleyici ile bir arada.

Aşkından vazgeçmektense hayatından vazgeçmeyi seçen Fikriye ve 24 yaşında yeni kurulan genç bir cumhuriyetin ilk “First Lady”si unvanını taşımaya çalışan Latife Hanımların dramatik öykülerini anlatan tiyatro eserinde Fikriye ve Latife Hanımlara sahnede hayat veren oyuncu da yine Dilruba Saatçi.

Almanya ve Avusturya da eğitimini tamamlayarak sahne çalışmalarına başlayan Dilruba Saatçi, “Fikriye ve Latife – Mustafa Kemal’i Sevdim” isimli tiyatro eserinde, milli mücadelenin en kritik dönemlerinde Mustafa Kemal’e aşık iki kadının hikayesini anlatmaktadır. Sanatçı tarafından kaleme alınan eser, izleyicisini Mustafa Kemal’in özel hayatındaki en çarpıcı dönemlere de tanıklık etmeye davet ediyor.


Saatçi, tarihin gizli kalan, çok da dokunulmayan bu iki kadının Paşalarına duyduğu aşkı günümüze uygun, modern bir sunumla kurgulayıp epik ve dramatik anlatım tarzlarını bir arada izleyicisi ile paylaşıyor. Oyunun şarkıları, dansları ve müzikleri ile de oluşturduğu bütünlük görülmeye değer.

Yazar/Oyuncu: Dilruba Saatçi
Müzik: Murat Selçuk
Müzik Yönetmeni: Atilla Gündoğdu
Dış Ses: Murat Turhan
Afiş Tasarım: Semih Büyükkurt