Etkinlikler

Tapas Performance Fest 2019

Cum 5 Tem 08:00 - Paz 7 Tem 22:00 - Tüm gün
* For English scroll down. *

4000 yıllık kadim bir geçmişe sahip olan Sanskrit dilinde, etimolojik olarak ates ve yanma anlamındaki "Tap" kökünden gelen "Tapas ( तपस् )" kelimesi; öz disiplin, arınma ve tutku anlamlarının yanısıra spiritüel anlamda ise yanarak yeniden doğuş manasına gelmektedir.

Atölye çalışmaları, interaktif etkinlikler, sunumlar, sahne performansları ve müzik eşliğinde dinamik bir enerji yaratarak sahne sanatlarının farklı disiplerini bir araya getiren Tapas Performans Fest; Antique Stage, Performance Stage , Project: Open Stage ve Art Gallery olmak üzere 4 farklı platform içeriği ile seyirciyi aktif birer katılımcı haline dönüştürerek, alışılmışın dışında yeni bir festival deneyimi sunuyor.

Sanatı ve eğlenceyi doğanın içinde bulusturan Tapas Performans Fest. konumu ile Phokaia Antik Kenti kalıntıları arasında, Kuş Cenneti'ne açılan bir vadide, 3 gün 2 gece boyunca sizleri bu ateşli performansın bir parçası olmaya davet ediyor!

Ateşin etrafında buluşmak dileğiyle..

Tapas Performance Fest*** "Project: Open Stage" ve "Art Gallery" platformlarında yer almak isteyen katılımcılar tapasperformance@gmail.com adresine portfolyo ve çalışmalarını göndererek iletişime geçebilirler..


Detaylar yakında..

---------------------------------------------------------------------------------------------------


In Sanskritic language which has an ancient past of 4000 years, the word of "Tapas ( तपस् )" which comes from the stem "Tap" which etimologically means fire and burning; means self-discipline, catharsis and passion as well as rebirth by burning.

Tapas Performance Fest which brings together the different disciplines of performing arts by creating a dynamique energy accompanied by workshops, interactive activities, presentations, performances and music; with 4 different platform options which consists of Antique Stage, Performance Stage, Project: Open Stage and Art Gallery offers a peculiarly new festival experience by turning the spectator into an active participant.

Tapas Performance Fest which brings together art and entertainment in the nature, invites you to be a part of this fiery performance for 3 days and 2 nights, in the valley which is in between the remains of Phokaia Ancient City, opening to Kuş Cenneti (Bird Sanctuary)!

Looking forward to meet you around the fire!

Tapas Performance Fest


* The participants who are willing to be part of the "Project: Open Stage" and "Art Gallery" can contact with us by sending their porfolio and works to tapasperfomance@gmail.com


·٠•● ⭐PERFORMER LIVE ACTS ⭐ ●•٠··

✫ DİCLE ALKAN ((Theatre))