Etkinlikler

Bu Hafta "3 Tekerlekli Bisiklet"i İzliyoruz!

Çar 9 Oca, 20:00 - 23:00
Yönetmen: Memduh Ün, Ö. Lütfi Akad
Senaryo: Vedat Türkali
Yapımcı: Nusret İkbal

Senaryosunu Orhan Kemal'in bir eserinden Vedat Türkali'nin "Hüsamettin Gönenli" takma adını kullanarak yazdığı filmi Lütfi Ö. Akad ve Memduh Ün yönetmişlerdir. Yapımcılığını Be-Ya Film adına Nusret İkbal'in üstlendiği filmin başlıca rollerinde Ayhan Işık, Sezer Sezin, Senih Orkan, Saadettin Erbil, Reha Yurdakul, Osman Alyanak ve Asım Nipton oynamışlardır. Siyah beyaz görüntüler Mustafa Yılmaz ve Çetin Gürtop'a aittir. Memduh Ün filmin kurgusunu da yapmıştır.

Cinayet suçuyla aranan kaçak bir gençle (Ayhan Işık), yaralı olarak sığındığı evin kadını, üç yıldır kocasından haber alamayan çamaşırcı Hacer (Sezer Sezin) ve küçük oğlunun öyküsünü anlatan bu filmin çekimlerine önce Lütfi Ö. Akad başlamış ve büyük bir bölümünü çektikten sonra filmi bırakmıştır. Onun da görüşleri alınmak sureti ile filmi Memduh Ün tamamlamıştır. Toplam 2200 metre olan filmde Memduh Ün 700-800 metrelik bir bölümü çekmiştir.

1965 "İzmir Enternasyonal Fuarı 1. Film Şenliği"nde filme "En iyi film", Sezer Sezin'e de "En iyi kadın oyuncu" ödülleri verilmiştir.