Etkinlikler

Transit - Film Gösterimi

Per 15 Kas 19:30 - Cmt 17 Kas 18:30 - Tüm gün
Bir önceki filmi "Yüzündeki Sır"ı #Kino2015 çerçevesinde izlediğimiz Christian Petzold, bu yıl "Transit" ile #Kino2018 Alman Filmleri Türkiye'de programında yer alıyor. Petzold, "Transit"te geçmiş ve bugünün iç içe geçtiği bir dünya yaratırken, günümüzün en önemli sorunlarından zorunlu göçe de 20. yüzyıl Avrupa tarihi üzerinden bakıyor. Filmi 15 Kasım Perşembe, 19:30 ve 17 Kasım Cumartesi, 16:30 seanslarında İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde izleyebilirsiniz.

Kino 2018 İzmir gösterimleri German Films, Goethe-Institut Izmir, Kültür için Alan ve Institut français de Turquie - Izmir / İzmir Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Tüm gösterimler ücretsizdir.

FİLM HAKKINDA:
Almanya, Fransa
2018, 101’, Renkli, DCP
Almanca, Fransızca | Türkçe altyazılı

Yönetmen: Christian Petzold
Oyuncular: Franz Rogowski, Paula Beer, Godehard Giese, Lilien Batman, Matthias Brandt, Maryam Zaree, Barbara Auer, Sebastian Hülk
Dünya Hakları: The Match Factory
Türkiye Hakları: Bir Film

Ünlü Alman yazar Anna Seghers’in Fransa’ya kaçtıktan sonra yazdığı ve 1944 yılında yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanan "Transit"te, II. Dünya Savaşı sırasında geçen orijinal metin bugüne taşınmış. Paris’i işgal eden Alman askerlerinden kaçarak Marsilya’ya sığınan Georg, buradan deniz yoluyla Meksika’ya kaçmayı planlar. İntihar etmiş Weidel adlı bir yazardan geriye kalan vize onayının kendisine yardımcı olacağını umar ama onun gibi sayısız kişi kaçmak için doğru fırsatı beklemektedir. Weidel’in karısı Marie de bunların arasındadır. Petzold, geçmiş ve bugünün iç içe geçtiği bir dünya yaratırken, günümüzün en önemli sorunlarından zorunlu göçe de 20. yüzyıl Avrupa tarihi üzerinden bakıyor. "Transit"in dünya prömiyeri bu yıl #Berlinale’nin yarışmalı bölümünde yapıldı.

http://www.kinotr.org/transit/