Etkinlikler

Bİ’AVUÇ NERGİS HİKAYESİ

Cum 1 Şub 17:00 - Paz 3 Şub 14:00 - Tüm gün

 mis kokulu bir hafta sonu atölyesi...

 

Karaburun’da yaşayan ve yöredeki tıbbi aromatik bitkiler ile farklı çalışmalar yapan bi’avuç ekibi, yine Karaburun’daki Furma Ekolojik Yaşam Çiftliği’nde bir atölye düzenliyor. Üstelik yarımadanın mis kokulu kış çiçeklerinden nergisler ile…

 

Yunan mitolojisinin bilinen hikayesinde güzeller güzeli orman perisi Echo ile yakışıklılar yakışıklısı Narcissus’un hikayesi bugünün Mordoğan’ının tepelerinde bir çayın kenarında son bulur. Narcissus’un tanrılar tarafından çarptırıldığı ceza, kendi kendisine aşık olarak, kendi yansımasına çarpıldığı su birikintisinin içinde yitip gitmektir. Tam da Narcissus’un ölüp bittiği bu yerin içerisinden çok güzel kokulu bir çiçek biter, onun da adı nergis çiçeğidir.

Karaburun’un poyrazı bazı zamanlar içten içe kulağımıza şunu fısıldar: “Aynı Hint efsanelerindeki lotus gibi Yunan mitindeki bu çiçek bir çeşit aydınlanmanın, dönüşümün sembolüdür. Kendisini uğruna ölecek kadar seven Narcissus’un yücelttiği benliğinin ölümünden sonra gelen özü, saf güzelliği olarak, Nergis çiçeği olarak yeniden doğuşunun ifadesidir.”

Nergis çiçeği, anavatanı sayılan Karaburun yarımadasında pek bir kıymetli, pek bir değerli. Bi’avuç ekibi de bu kıymete ortak olalım demiş ve yarımadadaki Furma Ekolojik Yaşam Çiftliği’nde Nergis temalı bir etkinlik hazırlamış.

​​​​​​​Furma Çiftliği’ndeki Nergis tarlasında nergisi yakından inceleyebileceğiniz, Narcissos’un Nergis’e dönüştüğü düşünülen yer olan dilek pınarında Narcissos hikayesini dinleyeceğiniz, sürdürülebilir yaşam ve permakültür konularında bilgi alacağınız, taze Nergis çiçeğini imbikten geçirerek Nergis kokusu elde edebileceğiniz bu etkinlinliğe katılmak isterseniz biavucmektup@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

 

PROGRAM DETAYLARI

1. GÜN

1 Şubat Cuma

Akşam Furma Ekolojik Yaşam Çiftliği’ne varış, tanışma, akşam yemeği ve dinlenme

 

2. GÜN

2 Şubat Cumartesi

09.00 Kahvaltı

10.00 Mordoğan Narcissus dilek pınarını ziyaret, rehber eşliğinde mitolojik hikayeyi dinlemek, ritüeller ve değirmen tepesinde flora yürüyüşü

13.30 Çiftlikte öğle yemeği 

14.30 Çiftlik içerisinde doğal tarım ve permakültür  uygulamalarının yerinde anlatımı, Fukuoka, permakültür ve sürdürülebilir yaşam üzerine sohbet (Şadan Tütüncü)

16.00 Nergis toplama ve damıtma, bitkiler üzerine sohbet

19:30 Akşam yemeği

21:00 Akşam aktivitesi (Film / müzik)

 

3. GÜN

3 Şubat Pazar

09:00 Kahvaltı

10.00 Damıtılan nergisler ile ürün hazırlama, nergislerden kesme çiçek buketler yapma

13:00 Öğle yemeği

 

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN:

http://biavucnergishikayesi.ontrapages.com/

https://www.instagram.com/bi.avuc/