Karşılaşmalar

Cumartesi, 14 Aralık 2019 16:00
Mimar Sinan Mahallesi, İzmir Fuarı İçi Yolu No:9, 35220 Konak/İzmir, Türkiye

Merkezkaç Sanat Kolektifi’nin “Karşılaşmalar” başlıklı sergisi, Kültür için Alan’ın desteğiyle 14-21 Aralık 2019, tarihleri arasında İzmir Fuar Alanı, Kültürpark Pakistan Pavyonu’nda sanatseverlerle buluşuyor. Açılış, 14 Aralık 2019 16.00’da sergide yer alan sanatçıların katılımı ile gerçekleşecek. Ardından 16:30’da sergiyle ilgili üretim süreçlerinin ele alındığı bir konuşma gerçekleşecek.

Çağdaş sanat alanında yeni çalışmalar üretmek, deneyim aktarımıyla bir paylaşım ortamı oluşturmak, kuşakları birleştirip kolektif dayanışmayı güçlendirmek amacıyla yapılan sergi projesi, bölgeden deneyimli ve genç sanatçıların üretimlerini izleyiciyle buluşturmayı amaçlıyor. Birbirine uzak ve yakın olan farklı üsluplara sahip sanatçılar ile genç sanatçıları eşleştirip bir üretim fikrinin olasılıkları üzerine düşünen sergi, sanat alanının dışından çalışmalar üreten katılımcıları da kendi sürecine davet ediyor.

Adından da anlaşılacağı gibi sanat dünyasının “merkez” addedilen konumları dışında varolma imkânlarını tartışan Merkezkaç Sanat Kolektifi’nin “Karşılaşmalar” sergisi, 19-26 Eylül 2019 tarihleri arasında UNESCO Dünya mirası listesine girmesinin ardından çatışma ve yıkımlarla gündeme gelen Diyarbakır Suriçi’nde eski bir evde sanat izleyicileri ile buluşmuştu. 18-24 Ekim 2019 tarihlerinde Mardin Müzesi’nde ardından 6-12 Aralık 2019’da İstanbul Karşı Sanat’ta gerçekleşen sergi, son olarak İzmir Kültürpark Pakistan Pavyonu’na konuk olacak.
“Karşılaşmalar” günlük hayatları Diyarbakır, Mardin, Batman gibi kentlerde geçmekle beraber uluslararası sanat gündemine yönelik söz üretmek isteyen bir grup sanatçının mart ayından bu yana sürdürdüğü hazırlıklarının bir sonucu. Sergide yer alan sanatçılar “karşılaşmalarına” sanat izleyicilerinin tanıklığını ve etkileşimini de katmayı hedefliyor.

Alternatif bir buluşma olabilmeyi amaçlayan “Karşılaşmalar” atölye ve söyleşileri de içeren bir programla, 8 ayrı alt grubun çalışmalarını sergiliyor. Sergi kapsamında Remzi Sever, Sinem Yaşar, Eylem Kaya, Ömer Aydın; Uğur Orhan, Revan Yaşar, Rojda Serin, Dilan Eroğlu; M. Ali Boran, Mizgin Uçar, Hasan Atılgan; Berat Işık, Fatoş Güneri; hêlin, Serhat Özcan, Berçem Yıldırım; Murat Gök, Eren Kara, İbrahim Yamaç; Barış Seyitvan, Mehmet Yazıgan; Şefik Özcan, Büşra Dilek ve Şilan Doğan’ın çalışmaları yer alıyor.