Etkinlikler

5. Uluslararası İzmir Sanat Bienali

Cum 3 May 18:00 - Pzt 6 May 21:00 - Tüm gün

5. Uluslararası İzmir Sanat Bienalinde konu başlığı olan DÜNYA DIŞINDA kavramı, sanatçının kendi düşüncesinin yorumu ile ifade edilecektir, Her sanatçı eserlerinde kişisel yorumunu ele alacaktır. İmgesel anlatım sanatçının kendi benliğinin görsel sunumu olacaktır.
5.Uluslararası İzmir Sanat Bienalinde sanatçılar (DÜNYA DIŞINDA) başlığı ile kendi benliklerine ulaşabilme, düşünebilme var olmayanı, olabileceği hayal edebilme, şekillendirme, yaratma ,yorumlama yetisini kullanmalıdır. Ruh ve bedenin ortaklaşa oluşturduğu Sanat eseri kişisel farklılıklarını ifade etme gücü ile gerçekleştirilmelidir.
Sanat eseri yaratmada en büyük önem, bireysel ifadeyi kullanabilmedir. Sanatçı yanına teknik ekibini alır bilimsel düşünce ile imgesel düşünceye var oluş kazandırılır. Sanat ile bireysel imge görünürlük kazanmaktadır. Sanatçılar özeldir düşünmeyi bilir yaratmayı bilir, etrafına da düşünmeyi öğretirler. Bireyleri eğiten sanat aktiviteleri, toplumu da düşünmeye sevk eder bu sevk baskıcı değildir her bireyin kendine özgü düşünebilmesini sağlamaya çalışır, düşünebilen insan bireysel farklılıkların önemini bilir, bu farklılıklara saygı duyar. Sanatın ve sanatçının önemli olduğu kavramı bu nedenle güç kazanmaktadır.
Günümüz koşullarında kullanılan çeşitli görsel sunumların, güçlü olması ekip çalışması ile gerçekleşmeye başlamıştır. Bilimsel ve teknik ekip, çalışmaların sunumuna vurucu güç kazandırmaktadır. İfadeyi ve ruhu görünür kılmak ekip için çalışırlar. Sanat bize makinaları çalıştıran bir ruhu görünür kılmaktır sanki.
Sanat Ülkemizin kültürel alandaki gelişmişliğini ve sanatçılara verdiği destek ile özgür düşünce, ifade etme gücüne verdiği önemin göstergesi olmalıdır. Türkiye’de özellikle son yıllarda sanat alanında gerçekleştirilen etkinliklerin artması ve bunların bir kısmının uluslararası katılımcılarla gerçekleşiyor olması umut vericidir. Uluslararası sanat etkinlikleri, Türkiye’nin dünyaya açılan kültürel yüzünün ve gelişmişliğinin bir ifadesi olarak değerlendirilebilmekte ve bu bakımdan uluslararası sanat etkinliklerinin Türkiye’nin dünyaya tanıtılması bakımından desteklenmesi önem taşımaktadır.

İki yılda bir düzenlenen etkinlikler olan bienaller ülkenin sanata verdiği değerin uluslararası çapta yansımasını sağlayan önemli etkinliklerdir. Sanatçılar Eserlerini, örnek, nitelikli, kavgasız, gürültüsüz, sunarlar. Olan bitene dikkat çekerler. Yanıtları da eserleridir. Sessiz çığlıktır bu, sessiz soluk almaktır, sessiz ağlamak, sessiz gülmek, görünmeyeni görünür kılmaktır. Tüm insanların insan olmanın duyarlılığı ile sarılması kenetlenmesi birbirini sevmesidir. Bir nefestir, yaşatan can veren bir nefes, sanatın ve sanatçının insanın önemini kavratmaya çalışan nefes. Hakkın, hukukun insan gibi yaşamayı hak bilenin gücü, sınırsız nefesidir. Sanatçılar, insan olabilmek için düşünmenin, ifade edebilme gücünün sınırsızlığına sahip olanlardır. Duyarlılık yüreklerindedir, eserlerindedir. Kendileri gezinen özgür ruhlarının ferahlığını görünür kılmak için uğraşırlar, kıymetlidirler.
5.Uluslararası İzmir Sanat Bienali Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulunun, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının İzmir İl Kültür Müdürlüğü T.C Devlet Resim Heykel Müzesinin salon desteği ile Seba Sanat Galerisi ve 14 Sanatçının, Maddi manevi destek ve himayelerinde gerçekleştirilmiştir.
5. Gerçekleştirilen Uluslararası İzmir Sanat Bienali ile İzmirlilerin sanatla buluşmasından öte sanatla iç içe yaşamaya başlaması hedeflenmektedir. Bu nedenle uzun vadeli ve sürekli bir etkinlik olarak planlanarak “bienal” olarak düzenlenmekte ve sanat izleyicisinin arttırılması, toplumun her kesiminden izleyicinin bienale çekilebilmesi önemsenmektedir.
Jüri ve bilimsel komite Bienal’e katılacak sanatçıların seçiminde bu özgür dili sunmayı başarmış çok sayıda farklı kültürlerden, farklı ülkelerden farklı şehirlerden değerli sanatçıların bir araya getirebilmek için büyük bir özveri ile çalışmıştır. Nihai amacımız, İzmir’i dünyaca ünlü bir sanat ve kültür şehri haline getirmektir ve sanatın birleştirici gücünün dünya barışı için ne kadar önemli bir yer tuttuğunu anlatmaktır.