Ebe Gözde Çavuş ile Hamile Yogası ve Farkındalık Meditasyonunda

Cumartesi, 18 Ocak 2020 09:30
Kültür Mahallesi, 1377. Sk. No:8, 35210 Konak/İzmir, Türkiye

Ebe Gözde Çavuş ile 60 Saatlik Hamile Yogası ve Farkındalık Meditasyonunda Uzmanlaşma Programı
*Bu program Ebehane ve İzmir Yoga işbirliğindedir.�
*Program modülleri Ebehane (Alsancak) de yapılır.
__________________________
Yarattığımız bu program, EbeHane çatısı altında, Gözde Çavuş, Seçkin G. Çelebi ve Bengu Solcum uzmanlığında, toplam üç buluşmadan oluşur.
Gözde Çavuş’un, 13 senelik ebelik deneyiminin içinde, yoga yapan hamileler ile yapmayanlar arasındaki farkı gözleyerek her hamilenin, uzman ve deneyimli eğitmen ile yoga yapmasının öneminden yola çıkarak tasarlanan uzmanlaşma programı için;
“Biz üç kadın, her birimiz kendi içinde öğrenme ve öğretme sürecinde; her birimiz uzmanı olduğumuz alanda bir araya gelip doğum fizyolojisinden, doğal doğum felsefesine, gebelerle yapılabilecek farkındalık çalışmalarıdan meditasyona, anne arketipi çalışmalarından nefes tekniklerine, her trimestere uygun asana işlemelerinden hamile yogası sekansı oluşturma adabına kadar oluşan dopdolu programı hazırladık ve bu programdaki temel amacımız; hamileler ile çalışan kişileri uzmanlaştırmak.’’

Buluşma Tarihleri
18-19 Ocak 2020
25-26 Ocak 2020
15-16 Şubat 2020

Buluşma Saatleri
Cumartesi - Pazar 09:30 - 18:30

Program İçeriği:

I. Buluşma (18-19 Ocak 2020) 'Gözde Çavuş'
Gebeliğin ve doğumun fizyolojisi, gebeliğin anatomisi, sinir sistemi, doğum başlama bulguları, doktor gebe ilişkisi, doğal doğum felsefesi, kadın üreme sistemi, gebelikte değişen beden-zihin-ruh, toplumun hamilelik ve doğuma yaklaşımı, gebenin ihtiyaçları, doğal doğum felsefesi, doğumun başlama bulguları, sağlık sistemi ve doğum, sezaryen nedenleri ve anne bebek dostu sezaryen, bilinçli farkındalık çalışmaları, gebelerle yapılabilecek meditasyon ve gevşeme ve bebekle bağ kurma çalışmaları, hamileler ile çalışırken dikkat edilmesi gerekenler, olası riskler ve gebeye nasıl yaklaşılması gerektiğine dair bilgilendirmeler vb. gebeler ile çalışırken kullanılacak dilin önemi işlenecektir.

II. Buluşma (25-26 Ocak 2020) ‘Seçkin Gülay çelebi'
İnsan olma hallerimize ve duygu coğrafyamıza inceleyeceğimiz bir haftasonu olacak. Eril ve dişi yanımızın bize ifade ettirdiklerini anatomik ve enerjetik boyutta gözlemleyip, anne arketipi ile çalışacağız. Doğum öncesi, hamilelik ve sonrasında değişen koşulları, düşüncelerin ve duyguların bedenimizdeki yansımasını nefes ve meditasyonun rehberliğinde konuşacağız.

III. Buluşma (15-16 Şubat 2019) ‘Bengü Şolcum'
Gebelik sürecinde kadın vücudunda meydana gelen fiziksel, hormonal ve ruhsal\psikolojik değişim sürecini destekleyecek Asanalar (temel duruş biçimleri), Mudra (beyindeki bazı merkezleri uyaran el hareketleri), sadece hamileler için uygulanabilecek Yin Yoga sekansları, hamileler için myofacial stretching teknikleri ve mantralar (tekrarlanan sesler) işlenecektir. Bedenin ve zihnin anneliğe geçişini destekleyen, her trimester döneminde ayrı uygulanacak ders sekanslarına ve çeşitli meditasyon tekniklerine hakim olmayı amaçlayan bilgi birikimleri işlenecektir.

Kimler Katılabilir?
Gebelik sürecinde derinleşmek isteyen, hamile ile temas kuran ebe, doktor, psikolog, diyetisyen, kişisel eğitmen, yoga eğitmeni vb. herkesin katılımına uygundur.