Etkinlikler

Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi Ayşegül Çetinkalp - Aylin Telef

Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler
Eşlerini, çocuklarını, bacılarını ve annelerini o otobüslere bindirdiklerinde onları son kez gördüklerini biliyorlardı...
1992-95 Bosna Savaşı sırasında, BM Srebrenitsa dahil olmak üzere 6 Bölgeyi " Güvenli Bölge "ilan edip Sırplara karşı direnen Boşnakların silahsızlanmalarını istediler. Boşnak halkına verdikleri söz gereği halkın güvenliği sağlanacaktı. Bu söz Boşnak halkını umutlandırmış olsa da bu umut kısa sürdü.Verilen sözler tutulmadı.Kamplarda kendi hayatlarından endişe duyan ve sayıları 15 bini bulan kadın, çocuk ve yetişkin erkek Tuzla'ya ulaşabilmek için ormana yöneldiler.
3 gün 3 gece sürecek olan bu " Ölüm Yürüyüşü"n den çok az Boşnak erkek sağ kurtulabildi. Put Smrt/ Ölüm yolu ; 14 yaş ve üzeri binlerce Boşnak erkeğin her adımda sönen bir umut ışığı için yürümeye çalıştıkları bir güzergahtı. Marš Mira / Barış yürüyüşü hayatlarını kaybedenleri anmak ve unutmamak adına, bu güzergahın tersine gidilen, o insanların bir nevi geri dönüşünü temsil eden yürüyüş ve manifestodur.
Bu yürüyüşte yer almamız aynı amaç ve ulvi duygu içindir. Yaşanılanları gelecek nesille aktarmak ve unutturmamak adına çektiğimiz fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedik .
Ayşegül Çetinkalp-Aylin Telef

Etkinlik, Bosna Hersek Fahri konsolosu Ahmet Kemal Baysak ve
Aydın Boşnakları Dernek Başkanı Yüksel Mergen katılımı ile gerçekleşecektir.