Etkinlikler

Anne Frank Altkat Sanat Tiyatrosu Yorumuyla Sahnede

Cmt 17 Kas, 20:30 - 21:39

Savaşın ortasında, bir çatı katında sessizce yaşanmak zorunda kalınan 2 yıllık bir hayat. Bu 2 yılda tüm savaşın yıkımını, insanda bıraktığı izleri bir anı defterinde tutan Anne Frank.

Anne Frank,anı defterine 16 yıllık hayatına sığdırdığı savaş vahşetinin çığlığını işledi. Bir çocuğun gözünden yaşamın değerini bizlere yeniden hatırlattı. Şiddeti, saldırganlığı taşıdı günümüze. Anne Frank “Ben öldükten sonra da yaşamak istiyorum” derken, hiç kuşkusuz kıyımın devam edeceğini düşünüyordu. Dünyada savaş ve vahşet olduğu sürece Anne Frank çocuk ruhuyla kulağımıza barışı fısıldamaya devam edecek.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri oyunumuz; Tarihsel bir kıyımı, elbette tarihsel bağlarından koparmadan şimdiki zamana taşıyarak bir yüzleşme sağlar. Uygar bir gelecek yaratmak için, küçük bir kız çocuğunun duygularıyla düşünmeyi sağlamak ve onun sanrılarını günümüz gerçeğiyle örtüştürerek gözler önüne sermek üzerine geliştirilmiştir. Geçmişten günümüze yaşanan her türlü savaş psikolojisini insanın bilincine çıkararak, toplumsal hafızamızın nasıl yitip gittiği bilinciyle yüzleşerek yeniden ortaya çıkartmamızı sağlar.

Yaşamaya gereksinmemiz var. İnsanlığın bilgelik ve doğrulukla ruhunu yetkinleştirmeye ihtiyacı var…

Uyarlayan ve Yöneten: Müge Saut

Müzik: Cem Yarkın

Işık Tasarımı: Alev Topal

 Dekor ve Kostüm: Altkat Sanat

Reji Asistanı: Gizem Özgün, Derya Şener, Diren Durgun, Dilek Güler

 Işık Ses: A.Güney - Altun Selcan Tekin

Fotoğraf Ömer Öztürk 

Oynayanlar Nevzat Süs, Aydan Cömert, Mustafa Dincir, Aybike Turan, Selver Çavuş, Özlet Ezgi Çelebi, Beyza Candemir ve Müge Saut