R
GİRİŞ
TR
EN

Çoğunluk

#SİNEMA
ETKİNLİK TARİHİ
29 August, Thursday 21:00 - 22:30
MEKAN
Nazım Hikmet Kültür Merkezi
Alsancak Mahallesi, 1480. Sk. No:10, 35220 Konak/İzmir, Türkiye
YOL TARIFI AL
HAKKINDA

Seren Yüce’nin bu ilk filmini bağlamını aktarabilmek için, bu defa sözü, Türkiye’de marksist iktisat alanındaki en önemli bilim insanlarından Korkut Boratav’a bırakalım. soL Haber Portalı’nda yayımlanan bir yazısında şu değerlendirmeleri yapıyordu Boratav:

“Çoğunluk, bir Türk burjuva ailesinin filmidir. Filmi, inşaatçı-müteahhit bir babanın oğluna (Mertkan’a) verdiği sınıf eğitimi olarak yorumluyorum. Filmde, bu “eğitim” üç farklı düzlemde gösteriliyor; işleniyor: Hayat tarzları; sınıfsal değerler ve sınıfsal tavırlar…

Baba, yükselen Türk burjuvazisinin sahip olduğu veya edinmekte olduğu hayat tarzını oğluna tanıtmaktadır: Baba-oğul birlikte “jogging” yapacaklar; sauna’ya, bayram namazına gideceklerdir. Bunları, geleneksel Türk ailesinin özelliklerini koruyarak yaparlar. Hiçbirinde arkadaşlık, eşitlik yoktur; yanyana yürümezler; durmazlar. Mertkan daima babanın arkasında yer alır; onu izler ve uyarılır: “Çabuk ol; uyuma; oyalanma…” Öte yandan delikanlıya, bir burjuva çocuğu olmanın ayrıcalıkları da tanınmıştır. Lüks bir arabası vardır. Kafa dengi arkadaşlarıyla haytalık, zamparalık yapmasına göz yumulur. Eşitsizliğin egemen olduğu bir dünya, gücü gücüne yetenlerin, işini bilenlerin dünyasıdır. Bu gerçek Mertkan’a öğretilmelidir. (…) Çoğunluk’taki ailenin bireyleri, yüksek burjuvazinin korunaklı, tecrit edilmiş hayat biçimine henüz ulaşamamıştır. Bu nedenle hayatın günlük akışı içinde halk sınıfından insanlarla sürekli yüzyüze gelmekte; kişisel ilişkilere girişmektedirler. Bu ilişkilerde, Mertkan’a örnek sınıfsal tavırlar gösterilmeli; öğretilmelidir. (…) Yükselen Türk burjuvazisinin değerlerinin, tavırlarının, hayat tarzının temsilcisi olan baba, insanlığın ortak değerlerinden tamamen yoksundur. Genç Mertkan ise direndiği ölçüde “insan kalmakta”; burjuvalaştıkça o değerlerden uzaklaşmaktadır. Yönetmen, filmini Çoğunluk diye adlandırarak, eleştirisini sadece Türk burjuvazisinin çoğunluğuna değil; bir bütün olarak toplumumuza, hepimize yöneltmiş oluyor. (…)”

Yönetmen: Seren Yüce
Oyuncular: Settar Tanrıöğen, Bartu Küçükçağlayan, Esme Madra, Nihal Koldaş, Erkan Can
Yıl: 2010
Süre: 115′

Benzer etkinlikler
25
ŞUB
#SİNEMA
e
Institut Français İz...
27
ŞUB
#SİNEMA
e
Nazım Hikmet Kültür ...
26
ŞUB
#SİNEMA
e
İzmir Karaca Sinemas...
27
ŞUB
#ATÖLYE
e
Tilki Sanat Atölye
25
ŞUB
#SİNEMA
e
Nazım Hikmet Kültür ...
28
ŞUB
#SİNEMA
e
İzmir Yoga
28
ŞUB
#SİNEMA
e
Karaca Sinemaları
29
ŞUB
#FESTİVAL
e
Buca Belediyesi Tarı...
5
MAR
#SİNEMA
e
İzmir Sanat
6
MAR
#SİNEMA
e
Karaca Sinemaları
26
ŞUB
#TİYATRO
e
İzmir Sanat
26
ŞUB
#SÖYLEŞİ
e
Mövenpick Otel
26
ŞUB
#TİYATRO
e
İzmir Sahne Tozu Tiy...
26
ŞUB
#TİYATRO
e
Mozart PSM İzmir Ege...
28
ŞUB
#TİYATRO
e
Han Tiyatrosu Ünal G...
22
ŞUB
#SERGİ
e
İzmir Sanat
27
ŞUB
#TİYATRO
e
İzmir AKM Adnan Sayg...
28
ŞUB
#SERGİ
e
Kovan Yaratıcı Deney...
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade