Etkinlikler

Özlem Var ile “Hikayeni Çiz" Mandala Atölyesi

Cum 5 Nis, 18:30 - 21:30
“Hikayeni Çiz” Mandala Atölyeleri ve Mandala Eğitmeni yetiştirmeye yönelik Mandala Uzmanlaşma Programları; Yoga, Meditasyon ve Mandala Eğitmeni Özlem Var tarafından tasarlanmış programlarıdır. Bu atölyeler birbirini takip eden üç atölye ve özel konular ve günler için tasarlanmış farklı atölyelerden oluşmaktadır.
Kimi zaman şifa için kimi zaman dua niyetine çizilen mandalalar en güçlü meditasyon araçlarından birisidir. Mandala çizimi ve meditasyonları, kendimizi ifade etmemize, kendimizi anlamamıza, hem tek olarak kendimizin, hem bütün içindeki yerimizin, hem de o bütündeki birliğin farkına varmamıza yardım eder.
Evren, bilinçaltımız aslında bizimle sürekli olarak konuşur ve bunu yaparken çoğunlukla sembolleri, işaretleri kullanır. Kimi zaman rüyalarımızda sıklıkla tekrar eder bazı imgeler, semboller; kimi zaman benzer bir ya da birkaç sembol/işaret gün içerisinde sık sık karşımıza çıkar; bazen de farkında bile olmadan aynı ya da benzer desenleri önümüze çıkan kağıt parçalarına mütemadiyen çiziktirip dururken buluruz kendimizi...

Mandala çizme; o anki duygularımızı semboller, renkler, desenler aracılığı ile dışarıya yansıtmamızı ve böylece kendimizi farklı bir yoldan ifade edebilmemizi sağlar, içimizdeki sesleri dinlemeyi öğretir, bilinçaltımızda saklı olanlar ile ilgili ipuçları verir, sabrı öğretir. Mandalaya konsantre olduğumuzda beyin dalgalarımız yavaşlar, zihnimiz sakinleşir. Zihnimiz sakinleştikçe yaşadıklarımızı, olayları, dünyayı, kendimizi, daha başka, belki daha yaratıcı bakış açılarından görme şansını elde ederiz.

I. MODÜL İÇERİK:
1. Mandala: Tarih, köken, tanım, farklı kültürlerde Mandala, ritüeller, dairenin önemi
2. Teknik: Serbest çizim (Freehand), Ölçüleme, Renk Bilgisi, Malzeme Bilgisi
3. Terapi olarak Mandala: Niyet belirlemek. Gözlemci olarak mandala çizmek
4. Alan Oluşturmak: Zaman – Mekan

ATÖLYEDE HAZIR BULUNACAK MALZEMELER:
Teknik Malzemeler.
Desen uygulama çalışmalarına, meditasyon uygulama ödevlerine ait dökümanlar.

NOT: Mandala atölyemize gelirken yanınızda 1 adet 30 cm'lik cetvel, 1 adet iletki (açı ölçer) ve 1 adet pergel getirmenizi rica ederiz.
TARİH: 5 Nisan 2019_Cuma
SAAT: 18:30-21:30
YER: Pure Nefes Yoga
ÜCRET: 150tl (Erken Ödeme)
29 Mart'tan sonra 200tl
İLETİŞİM: 0232 484 7873
Whatsapp: 0530 797 4564

ÖZLEM VAR HAKKINDA

Mimar Sinan Üniversitesi, Sosyoloji mezunu. Sanat ve Eğitim Sosyolojisi üzerine uzmanlaşan Var, Basın-Yayın ve Grafik Tasarım alanlarında 20 senedir profesyonel olarak çalışmaktadır. Belli dergi ve yayınlarda makale ve yazıları yayınlanan Özlem Var, Kıbrıs’ta uzun yıllar gazete ve dergi editörlüğü yürütmüş; bir sanat galerisinde sergi küratörü ve organizasyon sorumlusu; sosyal ve kültürel araştırmalar yapan bir araştırma merkezinde anketör eğitmeni ve araştırma koordinatörü olarak görev almıştır.
2000 yılından bu yana Reiki, SRT – Spiritual Response Theraphy (Ruhsal Yanıt Terapisi), EFT (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) aracılığıyla bireysel danışmanlık yapmaktadır. Kıbrıs’ta farklı stüdyolarda ve üniversitelerde, yoga, meditasyon, mandala dersleri veren ve bu alanlarda eğitmen yetiştirmeye yönelik programlar da yürüten Özlem Var, GİGEM – Girne Gençlik ve Gelişim Merkezi’nde çalışmalarını sürdürmekte, gençler için düzenlenen kişisel farkındalık programlarında gönüllü olarak çalışmaktadır.
Var, Mandala Sanatı ve Mandala Meditasyonları üzerine yoğun olarak çalışmakta ve belirli aralıklarla müfredatını kendi oluşturduğu “Hikayeni Çiz” Mandala Atölyeleri ve Mandala Uzmanlaşma Eğitimleri düzenlemektedir. “birdenbire BİR’den BİR’e” isimli ilk kişisel Mandala ve İllüstrasyon Sergisini, 2016 Mayıs ayında açmıştır. 2017 Ağustos ayı içerisinde The House – ArtRooms’da, sanat programcısı Hakan Çakmak anısına açılan karma sergide iki çalışması yer almıştır.
Bilindışı üzerine kurguladığı ikinci kişisel sergisinin hazırlıklarını sürdüren Özlem Var, bilinçdışının dilini çözmek/anlamak için uygulanan en güçlü meditasyon tekniklerinden birisi olduğunu deneyimlediği mandalaların, “bireyleşme” yolculuğumuzda hikayelerimizi farketmek açısından bizlere önemli bir alan açtığına ve bu anlamda dönüşüme büyük destek sağladığına inanmaktadır.
Özlem Var, Kıbrıs’ta “MEDART-MediterrenianMeditationArt” isimli, ortak bir sergi hedefi ile yola çıkan bir projenin de yürütücülüğünü yapmaktadır.

İlgili Eğitimler:
– 200 Saat Uluslararası Onaylı Hatha Yoga Eğitmenlik Programı – Bora Ercan
– 32 Saat Uluslararası Onaylı YogaKids Çocuk Yogası Eğitmenlik Programı – Gail Grosmann
– 200 Saat Uluslararası Onaylı Yin Yoga Eğitmenlik Programı – Devrim Akkaya
– 16 Saat Yüz Yogası Eğitimenlik Programı – Vedat Saka
– 300 Saat Uluslararası Onaylı İleri Düzey Yoga Eğitmenlik Programı – Bora Ercan
– 250 Saat Uluslararası Onaylı Meditasyonda Uzmanlaşma Programı – Bora Ercan
- 200 Saat Kundalini Yoga Eğitmenlik Programı – Simrit Kaur (devam ediyor)
- Yin Yoga: The Functional Approach – Paul Grilley – Online Program
– 1 ve 2. Düzey Thai Masaj Eğitimi – Neslihan Çoroğlu
– Başlangıç ve İleri Düzey Ruhsal Yanıt Terapisi Eğitimi (SRT- Spiritual Responce Theraphy) – Xenia Ioannidou
– Duygusal Özgürleşme Teknikleri Eğitimi (Emotional Freedom Techniques – EFT ) – Jale Karcan
– Reiki 1. 2. 3. ve Reiki Master Eğitimleri – Sezin Üner, Yıldız Bulhaz, Jale Karcan
– Norbokov 1. ve 2. Seviye Eğitimleri – Mahram Satymbaeva & Kabulcan Murzeev
- Farklı eğitmenler ile 20’den fazla atölye çalışması

Yayınlar:
– Var, Özlem, ”Inequality Between Women and Men in the Labor Force in Northern Cyprus”, Ecevit, Y. (ed), Gender Profile in Education and Employment. (Turkish Cypriot University Women Association (TCUWA) Woman Produce and Research Library, November 2001, Nicosia.)
– Hatay, Özer, Damdan Düşen Adam, (ed) Özlem Var. (Hacıarif Publising, July 2010, Nicosia.