Etkinlikler

Başak Deepa Yüksel ile Bütünsel Yoga Terapi ve Beden Koçluğu

Cum 28 Eyl, 10:00 - 17:30
BAŞAK DEEPA YÜKSEL İLE BÜTÜNSEL YOGA TERAPİ VE BEDEN KOÇLUĞU UZMANLIK PROGRAMI (100 SAAT)

Fonksiyonel Anatomi - Yoga Terapi Uygulamaları - Sinir Sistem Teorileri - Enerji Anatomisi - Somatik Uygulamalar

EĞİTİM SÜRECİ NASIL OLACAK?

* Birinci buluşma 28-29-30 Eylül 2018 ///// 10:00-17:30
* İkinci buluşma 26-27-28 Ekim 2018 ///// 10:00-17:30
* Üçüncü buluşma İnziva 14-15-16-17-18 Kasım ///// Bodrum-Karakaya

Bu üç buluşma dışında eğitim, videolar, buluşma öncesi ek okumalar ve online derslerle desteklenecektir. İnzivada ders verilmesinin ve bitirme projesinin yeterli bir biçimde teslim edilmesinin ardından sertifika hakkı kazanalar Sade Yoga stüdyosunda staj dersi verebileceklerdir.


BU EĞİTİM İLE HOCALIĞIMA NASIL DEĞER KATACAĞIM?

Anatomik ve enerjetik açıdan nasıl güvenli dersler verebileceğinizi öğrenecek, incinmiş bedenlerle çalışmanın ve sağlıklı bedenleri korumanın teorisini ve pratiğini şefkat çerçevesinde öğreneceksiniz.
Başak Deepa, Yoga Terapi Eğitimi’ni, İstanbul Üniversitesi hemşirelik lisansından edindiği kapsamlı sağlık eğitimi ve klinik deneyimleri ile bilimsel alt yapı ile sunuyor. 12 senedir üzerine çalıştığı alternatif tedavi yöntemlerini kapsayan enerjetik ve geleneksel yaklaşımları birlikte öğreneceksiniz. Bu sayede farklı ekollerin, en işlevli seri ve yaklaşımlarını sınıflarınızda güvenle kullanabileceksiniz. Kişiye ve duruma uygun doğru ve sağlıklı asana pratiğini önce kendi bedeninizde keşfedecek sonra öğrencilerinizle paylaşacaksınız.

Vinyasa, Hatha ya da Yin öğretiyor olsanız da Bütünsel Terapi programının içinde sunulan SEP travma ekolünün desteklediği Somatik uygulamalar derslerinizin derinliğini arttıracak.

Yoga Terapi; Patanjali yoga geleneğinden gelir. Belirli hastalık ve deformasyonu olan kişilerin, yoga uygulamasını yapabilmeleri için , bedenin iyileşme potansiyelini ve dengesini geri kazanmasında gerekli davranış ve uygulama bütününü sunar. Fiziksel ve enerji sistemleri açısından eksik olanın tamamlanması, fazla olanın dengelenmesi bütünlüğün yeniden kurulmasını destekler. Beden; kolayca ulaşabildiğimiz bir kaynaktır, bu yüzden ilk önce bedenle ve nefesle çalışmaya başlarız. Ağrıdan, hastalıktan ya da kronik sorunlardan yola çıkarak enerjiye, organa ve duyguya ulaşırız. Sinir ve kas sitemini eksik olanı tamamlaması için destekler ve yeniden şifa ile yapılandırırız.

“Başak hoca ile Bütünsel Yoga Terapi’nin postür iyileştirilmesinde ve relaksasyonun sağlanmasında çok yararlı bir sistem olduğunu düşünüyorum.” Prof. Dr. EMEL ÖZCAN - İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

“Yoga Terapi, tedaviye kapsamlı/bütünsel bir yaklaşım sunar, çünkü tüm hastalıkların kökü, hayatın kendisiyle kurduğumuz ilişkiye kadar iner. Bedenimiz ve zihnimiz dengesini yitirip yaşam gücü içimizde özgürce dolaşamadığında hasta oluruz ya da dengemizi kaybedip kronik ağrılar çekeriz.“
Prof. Dr. OM BAWEJA – Hindistan Paramanand Yoga Enstitüsü


——————————————————————————————

Birinci Buluşma Konuları

* Hareketi yaratan temel öğeler.
* Gelişimsel omurga biyomekaniği
* Yapı korelasyonları, beden farklılık testleri ve gözlem
* Birbirine bağlı yapıların işleyişi (kinezyolojik yaklaşım ile)
* Eklem sağlığı ve eklemlere yönelik asana pratiği
* Boyun fıtığı, düzleşme ve disk kayması durumlarında koruma, yenileme ve iyileşme sürecine destek için asana pratiği
* Bel sorunlarına giriş


İkinci Buluşma Konuları

* Bedenin yaşamsal kavisleri, Çİ ve Prana bağlantıları
* Lomber(bel) sorunlarında iyileşme mekanizmaları, terapotik uygulamalar ve tamamlayıcı bütünsel yoga terapi uygulamaları
* Diz sorunları teorisi
* Diz için koruma, yenileme ve iyileşme sürecine destek asana pratiği
* Boyun-bel ve diz sorunlarında kombinasyonlar
Eğitim 4 ana yaklaşımdan oluşuyor.

1- // Fonksiyonel ve Yapısal Anatomi // Doğumdan başlayarak hareketi oluşturan temel prensipler yoga asana uygulamasında bize rehberlik etmekte. Fizik bedenin deformasyonu enerji bedeni, duyguyu ve davranışı da etkilediği için kişiye özgü farklı beden tiplerini öğreneceğiz. Bedenin yin enerjisi olan eklemlerle, yang enerjisi olan kas ve kemik dokularını inceleyeceğiz. 3 boyutlu sunumlar, anatomi atlasları, iskelet maketleri ve videolar ile öğrenme süreciniz desteklenecek.

2- // Fiziksel Deformasyonlara İyileştirici Bütünsel Yoga Terapi Yaklaşımları // Omurgamız bizim en önemli kaynağımız ve yaşam merkezimiz. Burada oluşan en ufak bir deformasyon tüm sistemin kademeli olarak bozulmasına yol açıyor. Bu bölümde bilimsel ve enerjetik boyutunu inceleyeceğiz.Yapılan araştırmaları inceleyeceğiz. Üst beden ve alt beden olarak iki bölüme ayıracak, bel, boyun ve diz sorunlarını merkezde tutacağız. Bedenin diğer yapılarını ise bu bakış açısıyla değerlendirip vaka çalışmaları yapacağız. Siyatik, ileri yaş, skolyoz, düzleşmeler, fıtıklar, diz sorunları, fibromiyalji gibi majör sorunlarla ilgili çalışacağız. Terapi alanında birer ekol olan önemli hocaların terapi serilerini öğreneceğiz.

3- // İhtiyaca ve Temaya Uygun Ders Oluşturabilme // Hoca ve uygulayıcı olarak parçadan bütüne, bütünden parçaya bağlantılandırabilme becerisini kazanabilmemiz çok önemli. Hangi asanayı hangi durumlarda kullanmalı ya da kullanmamalıyız? Element olarak ders serilerini oluştururken enerjetik ve deformasyona yönelik olarak nasıl dengeli ders kurabiliriz? En güvenli şekilde, hem koruyarak hem de öğrenciye sorumluluk vererek bir dersi nasıl oluşturabiliriz. Başak hoca tüm eğitimi bu sorularınızın cevabını alabileceğiniz gibi adım adım organize etti.

4- // Somatik Uygulamalara giriş // Fiziksel deformasyonların oluşması ile birlikte sinir sisteminin yapısı ve dengesi bozulur. Bölgeyi koruma ihtiyacı kas sisteminde dengesizlik ve asimetri yarattığı gibi duygu bütünlüğünde de aksamalara yol açar. Somatik uygulamalarla yeniden yapılanmanın önünü açarız. SEP Travma sisteminin temel unsurları baş etme, fark etme, onarma sürecini içerir. Bu bölümde Peter Levine’ın teorisi ve Tias Little’ın pratiği ile çalışacağız.

——————————————————————————————
KİMLER KATILABİLİR VE SERTİFİKA KOŞULLARI NELERDİR ?

Eğitim herkese açıktır. Yoga eğitmenleri için uzmanlık eğitimi olmasının yanı sıra profesyonel öğrenciler için hayat boyu kullanacakları bilgi ve derinleşme pratiği sağlar.

Sertifikayı alabilmek için tüm buluşma ve derslere katılınması, ödev, okuma ve staj derslerinin yapılması gerekmektedir. Ödev değerlendirmesinin ardından katılımcılar sertifika almaya hak kazanırlar.


——————————————————————————————
ÜCRET VE ÖDEME SEÇENEKLERİ NASIL?

Ücret bilgisi ve ödeme seçenekleri için Sade Yoga ile iletişime geçiniz.
Taksit imkanı bulunur.
30 Temmuz’a kadar kayıtlarda erken ödeme indirimi söz konusudur.
Sade Yoga 200 Saat Uzmanlık Programları mezunlarına indirim uygulanır.İLETİŞİM

Sade Yoga 02322480100
Mithatpaşa cad No 1160 Da 1 Güzelyalı Konak İZMİR
info@sadeyoga.com ; mutlu@sadeyoga.com

——————————————————————————————


BAŞAK DEEPA YÜKSEL KİMDİR? İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Lisansını tamamladıktan sonra, Yıldız Teknik Üniversitesinde Art Management okudu. 2007 yılından bu yana profesyonel olarak yoga eğitmenliği mesleğini sürdürüyor. Yoga Terapi ve Çocuk yogası uzmanlık alanları olup bu alanlarda hocalık eğitimleri yapıyor.

Hastanelerde, ortopedi, iç hastalıkları, kadın doğum, ameliyathane, yoğun bakım, psikiyatri ve onkoloji gibi hayati ünitelerinde çok sayıda hasta ve vaka ile çalışmıştır. 2006 yılında yogaya başlamasından bu güne kendi sağlık sorunlarına çözüm getirmek ve öğrencileriyle paylaşmak için alternatif tedavi yöntemleri ile ilgili derinleşmiş ve halen eğitimlerini ve araştırmalarını sürdürmektedir.

Yoga Terapi alanında Doğu ve Batı kökenli önemli hocalardan eğitimler almış, 6 ay süren Hindistan, Tayland, Bali seyahatleri sırasında birçok şifacı ve yoga hocasıyla çalışmıştır. Tias Little, Prof. Dr. Om Baweja, Mirca&Gary Kraftsow, Tom Myers, Sarah Power, Edward Clark, Hart Lazer, Aadil Palkhivala, Jill Mller, Julie Gudmestad, Doug Keller, Tiffany Cruikshank ve Godfrey Devereux’tan birebir ve online eğitimler almıştır.
İstanbul Üniversitesi’nde Prof. Dr. Mehmet Yıldırım ile 500 saat Anatomi ve Fizyoloji Eğitimini tamamladı.
Norveçli Doktor Sarah Mitic ile 6 ay süren TRE (Trauma, stress release exercises) eğitimini 2 modül olarak tamamladı.
Tüm dünyada kabul gören, uluslar arası SEP terapist eğitimine devam etmekte, tedavi edici somatik uygulamaları yoga uygulamasıyla birleştirmektedir. Eğitimlerini bilimsel ve klinik yaklaşımlar temeline dayandırarak, enerjetik uygulamaları daha kapsamlı anlaşılabilir biçimde sunmayı amaçlamaktadır.
Bunun dışında meridyenler hakkında derinleşmesini sağlayan Tai Masaj ugulayıcı uzmanlığı eğitimi aldı. Zihin engellerini aşmak için teknikler sunan Yaşam Koçluğu eğitimini Mimar Sinan Üniversitesinde, eğitimenlerle çalışabilme sertifikasını ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı olarak Aydın üniversitesi'nden aldı. Başlangıç seviyesin Ayurvedik danışmanlık eğitimini tamamladı.

Yoga Eğitmenleri için 300 saatlik Uzmanlık Eğitimleri

* 100 saat Bütünsel Yoga Terapi
* 50 saat Organlar için Bütünsel Yoga Terapi
* 30 saat Somatik Yoga Terapi
* 30 saat Terapotik Yogik Nefes
* 20 saat Skolyoz için Yoga Terapi
* 20 saat İleri yaş için Yoga Terapi (60+)
* 30 saat Yoga Cici Çocuk yogası Uzmanlık Programı
* 20 saat Aile ve Ergenlik Dönemi İçin Yoga

———————————————————————————————————————————

DAHA ÖNCE KATILANLAR NE DEDİLER?

Prof. Dr. EMEL ÖZCAN - İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Başak hocanın derslerine katılana kadar, farklı yerlerde yoga derslerine katılmış, vücut için, özellikle omurga için zarar verebilecek, hasar oluşturabilecek hareketlerin yaptırılması beni yogaya karşı bir miktar uzak tutmuştu. Artık yorgun bir günün sonunda katıldığım terapi derslerinde dinleniyor ve rahatlıyorum. Yoga Terapi’nin postür iyileştirilmesinde ve relaksasyonun sağlanmasında yararlı olduğunu belirtmek isterim. Doğru solunumu ve bazı hareketleri evimde de uygulayarak rahatlıyorum. Hastalarıma yogayı ve sağlık sorunlarını da bilen bir eğitmenin sınıflarına katılmasını rahatlıkla önerebiliyorum.
Başak Hoca sağlık bilgisi, deneyim ve becerilerini, tedavi edici yoga ile bütünleştirerek sevecenlikle öğrencileri için kullanıyor. Guruba çok hakim ve tek tek katılımcılarla ilgilenerek motive ediyor. Dinamizmle mesleğindeki farklılıkları, yenilikleri öğrenmek için farklılıkları araştırıyor, öğrendiklerini ise yoga eğiticilerinin yetişmesi için özveri ile paylaşıyor.

——————————————————————————————————

Sosi EKER - Yoga Eğitmeni

Yoga Terapi Egitimi, bir seyahat gibiydi benim için. Keşiflerle dolu, keşfettikçe heyecanlandıran, mutlu eden. Bedenimdeki uyum ve uyumsuzlukları, alışkanlıkları ve benim için en önemlisi aslında neye ihtiyacım olduğunu keşfetmemi sağlamasıydı. Hoca olarak ise artık öğrencilerimi nasıl güvende tutabileceğimi, ihtiyaçlarını fark ettirebileceğimi biliyorum. Ve bu seyahatin en önemli unsuru şüphesiz rehberimiz Basak Hocamızdı. Bilgilerini cömertçe paylaştı, hep destek oldu güvende hissettirdi ve eğitim bitince gitmedi ve hala rehber olmaya devam ediyor.

———————————————————————————————————————————

Begüm BAĞRIYANIK - Yoga Eğitmeni

Yoga terapi eğitimi bedenimin, nefesimin, hayatımın daha çok farkında olmamı sağladı. Eğitimin ilk günleri açıkcası hiçbir şey anlamadığımı düşünüyordum, Başak hoca panik yapma eğitim sonunda her şey anlaşılır hale gelecek diyordu. Gerçekten de öyle oldu. Eğitim ezbere dayalı değil, her şeyin nedenini, niçinini öğrenerek, biz anlayana kadar örneklerle açıkladı Başak hocamız. Elbette hayat boyu öğrenciliğimiz devam edecek ama bu eğitim ile hangi yolu izleyeceğim benim için kolaylaştı. Her geçen gün kendimi daha yakından gözlemlediğim ve bu uygulamayı yolumda karşılaştığım öğrencilerimle ve ailemle güvenle paylaşacağım için mutluluk duyuyorum. Başak hocaya hayatıma kattığı güzellikler ve değerli bilgilerini paylaştığı için çok teşekkür ederim.